Skocz do zawartości

Prośba o polecenie wtyków bananowych


Recommended Posts

Panowie, zamykając powoli ten wątek chciałbym wszystkim podziękować za poświęcony czas i przekazaną bezinteresownie wiedzę.

Mam tylko ostatnie pytanie do osób, które taki wtyk jak KaSca kiedyś lutowały. Wiem, że w tych tematach doświadczenie będą mieli @marcinmarcin @Wito76 @tomek4446  @1Ender 
 

Nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy. Jak już pobiele sam kabel, następnie włożę go do wtyku. To w jaki sposób mam tam zmieścić grot lutownicy i cynę, tak żeby to ze sobą zespolić?


Ktos na Facebooku, kto robi takie kable na zamówienie mówi, że rozgrzać wtyk od zewnątrz a potem wpychać cynę. Ale od której strony? Tej od której wchodzi kabel? Tak jest już izolacja kabla przecież, nie zmieści się to i przypala sama izolacje…

Natomiast chlopki z power audio, którzy na codzień robią na tych wtykach kable podpowiedzieli, że oni grot przykładają do tej szpary i wpychają nią cynę? Tylko, że cyna jest szersza od tej szpary… wiec tutaj tez nie rozumiem. Rozleje się to przecież po bokach wtyku na zewnątrz. 
 

Pomyslalem, ze może bym pobielil najpierw kable, potem przez ten otwór w bananie wpuścił tam cynę, tak żeby wypełniła cały banan, ale nie przelało się do części sprężynującej i następnie rozgrzał wtyk od zewnątrz, żeby ja ponownie rozpuścić o włożyć w to ten kabel? Tylko tutaj tracę to, że chociaż jedna cześć kabla styka się bezpośrednio z wtykiem, tylko wszystko jest przewodzone przez cyne.

Sprawa dla mnie jako amatora lutowania byłaby prosta, gdyby ta przestrzeń, w której jest lut do zrobienia była otwarta i dostępna…. A to przecież jest w srodku rurki… 

Bede wdzięczny za wskazówki.

P.s. Widziałem przed chwila kabel na olx na tych wtykach, który miał końcówki oblane resztkami cyny, która się przelała… masakra. Właśnie tego chce uniknąć. 

34011D19-AEBA-40AA-8717-8EFDA3481CFF.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw pobielasz odizolowane przewody i wnętrze wtyku, nie zapominając o topniku (kalafonia, pasta). Końcówkę przewodu nieco bardziej obficie. Następnie znowu pokrywasz przewód topnikiem, wprowadzasz do wtyku, pozostawiając na zewnątrz nieco pobielonego miejsca. Do tego miejsca przykładasz grot lutownicy. Gdy cyna na przewodzie oraz we wtyku dobrze się upłynni, odkładasz lutownicę i czekasz, aż zastygnie. Nie potrzeba wypełniać cyną całej przestrzeni wokół przewodu we wtyku. 

I jeszcze praktyczna porada. Lutownicą rozgrzewa się lutowane elementy i dopiero do nich przykłada cynę. Wtedy mamy pewność, że są odpowiednio rozgrzane, a pokrywająca je cyna wraz z topnikiem jest "świeża" (nieutleniona). Wiele osób nabiera cynę na grot i dopiero dokłada do lutowanej powierzchni. To błąd. Grot lutownicy powinien być czysty, a tuż przed samym lutowaniem można pokryć go minimalną ilością cyny (tyle, co przysłowiowy łepek szpilki) dla poprawy przewodzenia ciepła pomiędzy grotem a lutowanym elementem.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już lutować, to tak jak napisał @nowy78

Dobrze użyć jakiejś dobrej cyny z domieszką srebra np WBT805, ale jak to pierwsze lutowanie, może  nie być łatwo.

Niedawno na zlecenie użyłem takich BFA zarabiając Chorda Clearway, trochę zabawy było, ale wolałbym użyć zaciskarki bez udziału lutowia.

Każdy ma inne podejście.

@1Ender myślisz, że kolega ma stację z grotami T12 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam domowa lutownicę kolbową…

Kupiłem cynę mundorfa supreme. I właśnie ktoś mi powiedzial, ze mega ciężko się nią lutuje i trzeba mieć stacje lutownicza i sobie nie poradzę jak nigdy nie lutowalem z nią i przepale kabel. Polecono mi Cardasa zamiast mundorfa. Potwierdzicie to?

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mateolo2 napisał:

Ja mam domowa lutownicę kolbową…

Kupiłem cynę mundorfa supreme. I właśnie ktoś mi powiedzial, ze mega ciężko się nią lutuje i trzeba mieć stacje lutownicza i sobie nie poradzę z nią i przepaskę kabel. Polecono mi Cardasa zamiast mundorfa. Potwierdzicie to?

Miałem te cyny, zostałem z WBT805, dobra też 840.

Generalnie cyny z domieszkami srebra nie są łatwe,  stacja lutownicza ułatwia prace, ale są stacje i "stacje", dobierasz temperaturę etc., spoiwo nie powinno być też nadmiernie przegrzane.

WBT805 ma całkiem niską temp topnienia,  musisz jeszcze zabiegi banan, tak jak pisał @nowy78

Chcesz to znajdziesz na YT techniki lutowania.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Kup polska ołowianą, bzdury z tym dodatkiem srebra, ciejawe który producent wzmacniaczy takie cos da do środka 🤪

Marcin, nie pamiętam już, ale chyba jest kilku producentów. 

A srebro wiadomo najlepsza przewodność 😁,  natomiast co do polskiej Cynel jak najbardziej jestem za, to dobra opcja do nauki lutowania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @1Ender! ❤️ 

Swoją drogą strasznie się cieszę, że ten temat się tak rozwinął bo dzięki temu wielu forumowiczów w końcu w jednym miejscu będzie miało wyczerpany temat. Propozycje najlepszych wtyków w danej kasie itd. Zaraz wyjdzie na to, że przejrzeliśmy cały rynek w Polsce. Dlatego prośba do reszty - jeśli znajdziecie jakieś fajne propozycje - wrzucajcie je tu proszę. 

Jeśli chodzi o mnie - zwracam te wtyki KaSca do lutowania i kupuje skręcane :) Czemu? Ponieważ porozmawiałem z kilkoma osobami, które zawodowo zajmują się konfekcją i wszyscy jak jeden mąż powiedzieli mi, że jeśli nigdy nie lutowałem, mam słabą domową lutownicę kolbową i chcę używać dobrej jakości cyny z duża domieszką srebra to po prostu nie dam sobie rady, stracę kupę nerwów. A jak taką tanią lutownicą za 40 zł przegrzeje kabel i zrobię zimny lut to finalnie te gówniane Nakamichi lepiej zagrają. Pewnie wielu z Was się z tym nie zgodzi, ale decyzja podjęta - nie lutuję! :)

Dlatego wróciłem do poszukiwań skręcanych wtyków w okolicach 20 zł i tak na prawdę widzę tylko takie opcje:

1. https://allegro.pl/oferta/wtyk-bananowy-glosnikowy-z-miedzi-cute-auden-b1-8307417933 - ten bym bardzo chciał, rozmawiałem z Panem, który jest właścicielem marki. Faktycznie ma certyfikaty na to, że to miedź tellurowa - nie wiem czy w tej kasie jest coś lepszego, chyba nie. Jedyne co mnie martwi to, że niestety kabel taki jak mój 4mm wchodzi tam tylko na jedną śrubkę bo wejście się zwęża... Dlatego tylko opcja na jedną śrubkę, a to oznacza mniejszą powierzchnię żył przyciśniętą do wtyku i to mnie martwi... :( A może to nie problem i mamy zwycięzcę?

Te pozostałe, które wysłałeś @1Ender marki Valab to wtyki z Aliexpress i cholera wie czy ten opis to prawda.

2. https://www.poweraudio.pl/kacsa-bp-026g-wtyk-bananowy-zlocony-p-5491.html lub https://www.poweraudio.pl/kacsa-bp-6201g-wtyk-bananowy-zlocony-10mm2-7awg-p-5430.html - zastanawia się czy "dźwiękowo, jakościowo" to to samo. Wolałbym te z aluminiową obudową :) ? Jest miedź berylowa w obu przypadkach. Podejrzewam też, że to jest ten sam wtyk, który mam do lutowania KaScy za 8 zł sztuka. Co myślicie? 

3. hhttps://www.audioforte.com.pl/node/4276?prod=117&cat_main=300&cat_sub=1135- to jest moje odkrycie dzisiejsze. Zadzwoniłem do właściciela marki Equilibrium, który powiedział, że są to wtyki specjalnie zrobione na pomysł marki audioforte i zastosowane w nich materiały to metale szlachetne, miedź tellurowa i że to generalnie bardzo porządne wtyki. Audioforte montuje je do wszystkich kabli jakie sprzedają, więc na pewno gówno to to nie jest.

4. https://www.salonydenon.pl/wtyki-i-zworki/zlacze-glosnikowe-4mm-qe1870.html - jest jeszcze klasyczne, zakręcany QED. Pewna marka. Ale nie ma tu żadnej informacji czy to miedź berylowa, tellurowa. Nic, więc pewnie powyższe opcje są lepsze. 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem od gościa z Gdańska, jakość bardzo dobra. ( Te z linku). 

Jak masz obawy, to weź od Audena. To solidna firma. 

Sprawdź czy słyszysz różnice z wtykami i bez. Posłuchaj z tydzień na wtykach. A później kilka dni bez. Podejmiesz decyzję czy zostawiasz czy odsyłasz. 

Btw. Jak masz przewody głośnikowe za grubą kasę to trochę bez sensu dawać cokolwiek na kabel. Zawsze będzie słychać różnicę. Dużą małą, ale będzie.

Te od Audena zwrócisz bez problemu, o te drugie sprawdź aukcje, czy są zwroty.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 1Ender napisał:

Kupowałem od gościa z Gdańska, jakość bardzo dobra. ( Te z linku). 

Jak masz obawy, to weź od Audena. To solidna firma. 

Sprawdź czy słyszysz różnice z wtykami i bez. Posłuchaj z tydzień na wtykach. A później kilka dni bez. Podejmiesz decyzję czy zostawiasz czy odsyłasz. 

Btw. Jak masz przewody głośnikowe za grubą kasę to trochę bez sensu dawać cokolwiek na kabel. Zawsze będzie słychać różnicę. Dużą małą, ale będzie.

Te od Audena zwrócisz bez problemu, o te drugie sprawdź aukcje, czy są zwroty.

Pozdrawiam

No ja z chęcią wziąłbym te audena tylko problem jest z tym rozmiarem w przypadku kabla 4mm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...