Skocz do zawartości

Kable podbijające bas // Sonus Faber Toy


Recommended Posts

Cześć,

Mój zestaw to Pioneer SA 608 + Sonus Faber Toy. Jako źródło: tuner z tej samej serii Pioneera i świetny gramofon Toshiby.

Cały tor gra przepięknie, szczególnie na wysokich tonach. Wokale brzmią wyjątkowo, bardzo fajnie również gitara i instrumenty dęte. Ale niestety, dół jest słabo wyczuwalny. Wiem, ze moje Sonusy to maleństwa wiec tego basu za bardzo nie ma skąd wziąć, dlatego chciałbym dobrać do nich kable, które możliwie najmocniej podbiją niskie tony. Co rekomendujecie? Testy w sieci nic mi nie mówią, bo tam zestaw i warunki odsłuchowe są zupełnie inne niż moje. Pomocy:)

 

Oczywiście interesują mnie używki i nie pali mi się, wiec mogę zapolować na spokojnie.

Budżet: 300 zł? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Arturito napisał:

Ustawienie kolumn raczej prawidłowe, ich kierunek też. Więcej w tych warunkach nie wymyślę.

Ustawienie tych głośników nie jest prawidłowe. 

Przede wszystkim jeśli siedzisz na jakimś fotelu lub podobnej kanapie, to głośniki stoją za wysoko, pomijam asymetrię lewa=prawa strona.

 

Najpierw poczytaj:

https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-rodzaje.php

https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie kabelki i jak kolega @DiBatonio wyżej pisze - popracuj nad ustawieniem kolumn. Co się dzieje jak usiądziesz w stosunku do nich pół metra bliżej lub dalej? Podobnie ze standami (faktycznie wydaje się, że nieco zbyt wysokimi swoją drogą), wysuń je nieco i zobacz jak się mają sprawy z basem. To nic nie kosztuje, a może mnóstwo poprawić!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

Dlaczego uważacie ze ustawienie kolumn jest złe? Siedzę na fotelu biurowym na przeciwko tej kanapy i:

1. Głośnik średnio-niskotonowy mam na wysokości swoich uszu.

2. Fotel tworzy z kolumnami trojkat równoboczny. 

3. Obie kolumny odsunięte są od tylnej ściany dokładnie o 40 cm i od bocznych o 10 cm. 

Wszystko wymierzone z centymetrem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować skręcić kolumny bardziej do środka. Może ograniczysz odbicia od szafy i poprawi się balans. Przesuwanie miejsca odsłuchu, trochę do przodu lub tyłu też może pomóc.

A nie możesz dodać sobie basu gałką na wzmacniaczu?

PS Fajne kolumny. Też myślałem, czy ich nie kupić. Gratulacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturito o ile mnie pomogą porady kolegów to wina pewnie leży po stronie kolumn. 11 cm głośnik nie generuje głębokiego basu stąd można go za wiele nie uzyskać, jeśli chodzi o nisko bas. Sonusy często grają piękna góra i środkiem z basem bywa różnie choć wyższe modele mają go dużo, a nawet bardzo dużo. :)

Nie chcę tu doradzać zmiany bo to chyba ostateczność, poproboj pojeździć kolumnami jak Koledzy radzą, ale sądzę że może go nie pomoc. I zostaje gałka balansu jak Kraft wspomniał (ja jakoś nie lubię się gałkami barwić :)))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za komentarze. Postaram się popracować tymi standami „po podłodze” by faktycznie uzyskać lepszy efekt - może coś pomoże. Bas na wzmacniaczu - już podbiłem ale niewiele daje:( 

Co do kolumn, mam świadomość ich charakterystyki ale celowo je wybrałem. Na podłogówki miejsca brak a dodatkowo pokój ma 10m2 wiec i nie miałyby gdzie się rozpędzić. 
 

Wracając do głównego wątku, czy jakimikolwiek kablami mogę sobie pomoc? Tak jak napisałem: i tak planuje zakup akcesoryjnych wiec pytanie czy są na rynku takie, które mogą poprawiać właśnie dół? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest skomplikowana bo wkraczamy na tereny na których DOMINUJĄCĄ rolę odgrywają dotychczasowe doświadczenia a tym samym preferencje.

Chyba wszyscy tu pamiętamy casus "świetnie grającej wieży sony" ;)

@Arturito - może napisz czego wcześniej słuchałeś co miało bas taki jak lubisz ?

Ludzie dobrze ci radzą z "szukaniem" basu. Zarówno przestawienie kolumn jak i miejsca odsłuchowego może wpłynąć na "odnalezienie" go :)

U mnie (bardzo uproszczony schemat) jest tak :

IMG20220202091131.thumb.jpg.943d9f6ecbbd95c630f67a767ac7682b.jpg

 

I teraz ... to jest sytuacja z monitorków RLS callisto4 - wielkościowo chyba podobne.

Więc posiłkując sie stroną megaacustic gdzie jest kalkulator - można wytypowac miejsca gdzie go powinno być więcej.

Czy masz możliwość podpięcia do sprzętu czegoś co odtwarza pliki cyfrowe ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za komentarze. Postaram się popracować tymi standami „po podłodze” by faktycznie uzyskać lepszy efekt - może coś pomoże. Bas na wzmacniaczu - już podbiłem ale niewiele daje:( 

Co do kolumn, mam świadomość ich charakterystyki ale celowo je wybrałem. Na podłogówki miejsca brak a dodatkowo pokój ma 10m2 wiec i nie miałyby gdzie się rozpędzić. 
 

Wracając do głównego wątku, czy jakimikolwiek kablami mogę sobie pomoc? Tak jak napisałem: i tak planuje zakup akcesoryjnych wiec pytanie czy są na rynku takie, które mogą poprawiać właśnie dół? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Fafniak napisał:

Sprawa jest skomplikowana bo wkraczamy na tereny na których DOMINUJĄCĄ rolę odgrywają dotychczasowe doświadczenia a tym samym preferencje.

Chyba wszyscy tu pamiętamy casus "świetnie grającej wieży sony" ;)

@Arturito - może napisz czego wcześniej słuchałeś co miało bas taki jak lubisz ?

Ludzie dobrze ci radzą z "szukaniem" basu. Zarówno przestawienie kolumn jak i miejsca odsłuchowego może wpłynąć na "odnalezienie" go :)

U mnie (bardzo uproszczony schemat) jest tak :

IMG20220202091131.thumb.jpg.943d9f6ecbbd95c630f67a767ac7682b.jpg

 

I teraz ... to jest sytuacja z monitorków RLS callisto4 - wielkościowo chyba podobne.

Więc posiłkując sie stroną megaacustic gdzie jest kalkulator - można wytypowac miejsca gdzie go powinno być więcej.

Czy masz możliwość podpięcia do sprzętu czegoś co odtwarza pliki cyfrowe ? 

W salonie korzystam w Muso Naima a wiec de facto z opcji bez stereo, a mimo to bas jest tam nieporównywalnie lepszy. 

Mam tez krótkie doświadczenie z podlogowkami Hyperiona no i tam to juz wgle była „miód malina”.

Nope, aktualnie cyfrowego źródła brak w tym systemie. A jaki jest cel? Bo może mógłbym pożyczyć jeśli chodzi o jakiś „eksperyment czasowy”? 

Dzięki za te stronkę - przeliczę.

13 minut temu, Fafniak napisał:

 

Edytowano przez Arturito
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to by ustawić głośność z jaką zwykle słuchasz muzyki.

Po czym włączyć pliki z niskimi tonami. 20,30,35,40,45,50 hz (zakres 20-35 to tak "życzeniowo" przy tych kolumnach  ;) ) i posłuchać kiedy niskie tony pojawiają się wyraźnie głośniejsze.

to także pomoże przy szukaniu "basu" w pokoju.

Bo może być tak że to wkładka/ kalibracja/ przedwzmacniacz gramofonowy daja ciała.

Kolejna sprawa to sytuacje gdy oczekujemy "basowego mięska" ale na nagraniu go brak ;)

W razie czego mogę ci podesłac pliki o tym samym poziomie

W sumie jakbyś miał kabelek jack-chinch to można by z telefonu to zrobić😎 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, eMBe napisał:

Jeśli kombinacja z ustawieniem niewiele da to zawsze możesz dokupić do tego zestawu subwoofer który Ci to dolne pasmo odpowiednio wypełni.
Sorry. No kablami tego nie naprawisz.

A to jest faktycznie dobry pomysł? Myślałem ze subwoofer to opcja typowa dla kina domowego i w stereo się tego nie stosuje, a co najwyżej budzi duże kontrowersje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja gdzieś napisałem że zależy mi na dyskotece? Czy zawsze rozwiązanie musi być czarne lub białe? Napisałem wyraźnie, ze jestem zadowolony z zestawu który mam i jestem świadomy jego charakterystyki, bo gra pięknie ale że brakuje mi w nim basu i chce rozważyć wszystkie opcje, które wpłyną na ten odbior in plus. 
Jeśli lepsze ustawienie kolumn polepszy to np. o 10%, a kable o kolejne 5% to i tak dla mnie warto, stad moje pytanie. 
 

@misiek xDzieki. I to jest konkretna podpowiedź na której mi zależy. 

A czy ktoś może wypowiedzieć się o kablach QED? Bo słyszałem ze to one właśnie maja taka charakterystykę, że dół dobrze uwydatniają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Arturito napisał:

Dzieki. I to jest konkretna podpowiedź na której mi zależy. 

A czy ktoś może wypowiedzieć się o kablach QED? Bo słyszałem ze to one właśnie maja taka charakterystykę, że dół dobrze uwydatniają. 

Czyli tak naprawdę nie szukałeś odpowiedzi/pomocy tylko potwierdzenia Twojego pomysłu na poprawę niskich tonów kablami.
Jeśli myślisz, że kablami diametralnie odmienisz brzmienie niskich tonów to powodzenia :)

P.S. Subwoofery do stereo to te z konstrukcją zamkniętą. Jest w dziale stereo sporo wątków. Wszystko zależy od budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, eMBe napisał:


Jeśli myślisz, że kablami diametralnie odmienisz brzmienie niskich tonów to powodzenia :)

P.S. Subwoofery do stereo to te z konstrukcją zamkniętą. Jest w dziale stereo sporo wątków. Wszystko zależy od budżetu.

Napiszę raz jeszcze, jeśli wystarczająco tego nie zaakcentowałem. Nie oczekuję DIAMETRALNEJ zmiany, ani nawet DUŻEJ, bo wiem że to niemożliwe, ale JAKIEJKOLWIEK. I jeśli są na rynku kable, które mają taką charakterystykę, to właśnie takiej rekomendacji szukam.

A jeśli ta charakterystyka konkretnego producenta to bullshit i kable dzielą się po prostu na średnie, dobre lub lepsze. to wezmę to pod uwagę.

A może ktoś uważa, że powinienem przy wyborze kierować się np. ceną za metr, bo im droższe tym teoretycznie lepsze i polepszą ogólną jakość dźwięku (a tym samym i bas), to też jest dla mnie cenna informacja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Arturito napisał:

A czy ja gdzieś napisałem że zależy mi na dyskotece? Czy zawsze rozwiązanie musi być czarne lub białe? Napisałem wyraźnie, ze jestem zadowolony z zestawu który mam i jestem świadomy jego charakterystyki, bo gra pięknie ale że brakuje mi w nim basu i chce rozważyć wszystkie opcje, które wpłyną na ten odbior in plus. 
Jeśli lepsze ustawienie kolumn polepszy to np. o 10%, a kable o kolejne 5% to i tak dla mnie warto, stad moje pytanie. 

Ale tak na zdrowy "chłopski" rozum. Zastanów się jakie zjawiska fizyczne odpowiadają za tzw. bass i jaki wpływ na to mogą mieć kable? Jeżeli już to myśle, że nie 5%, ale bardziej 0,005%.

15 minut temu, Arturito napisał:

A czy ja gdzieś napisałem że zależy mi na dyskotece? Czy zawsze rozwiązanie musi być czarne lub białe? Napisałem wyraźnie, ze jestem zadowolony z zestawu który mam i jestem świadomy jego charakterystyki, bo gra pięknie ale że brakuje mi w nim basu i chce rozważyć wszystkie opcje, które wpłyną na ten odbior in plus. 
Jeśli lepsze ustawienie kolumn polepszy to np. o 10%, a kable o kolejne 5% to i tak dla mnie warto, stad moje pytanie. 

Ale tak na zdrowy "chłopski" rozum. Zastanów się jakie zjawiska fizyczne odpowiadają za tzw. bass i jaki wpływ na to mogą mieć kable? Jeżeli już to myśle, że nie 5%, ale bardziej 0,005%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@misiek x
Jeśli są na rynku takie kable, które co istotne niezależnie od sprzętu do którego będą podłączone, wpływają zauważalnie (tak lepiej?) na niskie tony to poproszę ze dwa trzy takie modele.
Są też takie jeśli chodzi o średnicę i wysokie tony?

@Arturito
Naprawdę chesz braki w dolnym paśmie zauważalnie poprawić kablami a nie tym czym faktycznie da się to zrobić (akustyka, ustawienie kolumn, subwoofer)?
Jakim cudem na tych kolumnach chcesz kablami (czyli sygnał wychodzący z wzmacniacza/amplituner do kolumn) poprawić coś co fizycznie nie jest po prostu możliwe na tychże kolumnach?
Poczytaj o wpływie umiejscowienia kolumn i miejsca odsłuchowego na brzmienie najpierw. Żeby nie było niejasności. Nie sprawi to, że kolumny magicznie zwiększą swoje możliwości jeśli chodzi o produkowanie niskich tonów

Wiesz co u mnie wpłynęło na brzmienie (nie chodzi mi już konkretnie o niskie tony)? Zainstalowanie drewnianych paneli (niekoniecznie super hiper pro akustycznych) na ścianie frontowej.

Edytowano przez eMBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Arturito napisał:

Tak, kwestie dostosowania pokoju (panele akustyczne) również rozważam jako kolejny krok

No właśnie od dłuższego czasu ludzie tłumacza ci że akustyka jest pierwszym krokiem (ustawienie kolumn, ustawienie miejsca odsłuchowego), panele (o ile masz pusty pokoj - to moze być przyczyną subiektywnego odczuwania jasnego brzmienia) a na końcu kable (o ile chcesz w nie wierzyć)

14 godzin temu, DiBatonio napisał:

Kablami chcesz podbijać bas, nawet jak takie są, to o ile dB podbiją?

Może lepiej pojeździć kolumnami i poprawnie ustawić, można spróbować dosunąć do ściany, bardziej skręcić w kierunku słuchacza etc.

Nawet zagorzały wyznawca kabli w pierwszym poście ci to pisze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...