Skocz do zawartości

Topping MX5 czyli czy da się dobre mieć wszystko w jednym za 1100 zł


Tomasz S.

Recommended Posts

Preamp może być pasywny i wtedy składa się selektora źródeł i potencjometru ( zdążają się wtedy czasami pasywne regulacje barwy ) lub aktywny, gdzie jest sekcja wzmocnienia napięciowego na wejściu. Czy jest w jednej obudowie, czy też w osobnej to zawsze jest. Bez niego to tylko końcówka mocy. Procesory dźwięku zwykle działają w dziedzinie cyfrowej i takie ingerencje są raczej pozbawione wad działań na sygnale analogowym. Jeśli potrzebujemy działań na sygnale analogowym w celu korekcji akustyki, to zwykle odbywa się to w zakresie niskich częstotliwości. Wtedy sumowanie sygnałów może odbywać się równolegle i bez wpływu na pozostałą część pasma. W przypadku regulacji barwy, sygnał przechodzi przez szereg podzespołów i na ogół wiąże się z tym działanie półprzewodników niekoniecznych gdy sygnału nie trzeba modyfikować. Jeśli mamy dobrze dobrane kolumny i z odpowiednia akustyką, regulacja barwy nie jest potrzebna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja. Odebrane z paczkomatu i sprawdzone na słuchawkach Sennheiser. Z braku banalnych baterii do pilota, nie mogłem zmienić nic w ustawieniach, poza vol i źródłem. Pierwsze co słychać, a właściwie nie słychać, to szumy. Właściwie to ich brak. Mimo, że gała na 80. Połączenie na BT złapał natychmiast. Tidal jako źródło podane przez smartfona PoCo. Dźwięk płaski acz wyraźny. Wokale czytelne. Stereo świetnie pozycjonowane, ale to chyba zawdzięczam aranżacji nagrań. Bas słabiutki. Jak uruchomie setup, to spróbuję coś pogrzebać. No i sprawdzę na kolumnach.

IMG_20220310_090257.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@P_iter też wyciągałem baterie z pilota do TV :D

Na upartego możesz zmienić te ustawienia z tego "ukrytego menu" tzn:

Zakładając ,że wtyczka zasilająca jest wysunięta to : wciskasz i trzymasz gałkę a potem wpinasz wtyczkę.

Możesz zmienić ustawienia niskich i wysokich ( -+ 10 ) , jak zmienisz wszystkie to znowu przytrzymujesz gałkę aż pojawi się na ekranie 8-8 .

Wiadomo,że pilotem łatwiej :) Które Sennheiser ?

59 minut temu, MobyDick napisał:

Jeśli mamy dobrze dobrane kolumny i z odpowiednia akustyką, regulacja barwy nie jest potrzebna.

Dzięki za rozjaśnienie, brzmi to sensownie i odpowiednia akustyka jak i dobór kolumn to podstawa, wpływająca najbardziej na dzwięk.

No i tutaj dochodzą nasze niedoskonałe źródła, gdzie niby też nie potrzebna ale z BT gra trochę inaczej niż z TV po optyku i do filmów chciałbym bardziej dźwięk V bo dialogi i wybuchy a w muzyce nie koniecznie.

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tomasz S. napisał:

No i tutaj dochodzą nasze niedoskonałe źródła, gdzie niby też nie potrzebna ale z BT gra trochę inaczej niż z TV po optyku i do filmów chciałbym bardziej dźwięk V bo dialogi i wybuchy a w muzyce nie koniecznie.

Niestety w filmach z lektorem, jego głos jest z  zasady za głośno w stosunku do reszty dźwięków i nic się zna to za bardzo nie poradzi. Góry w filmach powinno być zwykle nieco mniej, a niskich więcej często się przydaje. Mimo wszystko mam tak że regulacji barwy praktycznie nie ruszam i jej nie używam. Czasem trzeba zrobić nieco głośniej ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Tomasz S. napisał:

@P_iter jak tam wrażenia póki co ?

Na szybko, będąc u syna, podpiąłem go do podłogówek Eltaxa. Na tych głośnikach było kiepsko, ze względu na rozlazły bas i ogólnie słabą jakość kolumn. Synowi się podobało. Mnie nie. Musiałem zjechać do -3 z niskimi, ale to nie to. Na słuchawkach było lepiej. Póki co, MX5 został u syna na pare dni, bo wyjeżdżam i nie miałbym kiedy słuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

Mam pytanie, czy jeżeli podepnę pod ten wzmacniacz np. Wiim Mini i puszczę muzykę przez streaming, to czy wzmacniacz samodzielnie się wybudzi? Ponieważ z tego co tu przeczytałem ma opcję wybudzania po bluetooth. 

  

2 godziny temu, Tomasz S. napisał:

Gdyby ktoś robił sobie taki setup to sprawdziłem dodatkowo.

Maliną z moode po USB - działa bez problemów i rozpoznaje daca 

Chromecast audio po RCA - działa i też wybudza urządzenie po analogu 

 

 

 

Chyba odpowiedziałeś na moje pytanie :D 

Drugie pytanie, jakie kolumny podstawkowe mógłbym sparować z tym wzmacniaczem? tak żeby zmieścić się w całości w 3-4 tysiakach. 

Zastanawiam się czy taki zestaw zagra lepiej niż np. Edifier s2000 MKIII lub S3000 PRO, ponieważ rozważam również te  kolumny. 

Edytowano przez kowallosu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz S. dziękuję Ci za odpowiedź. Polk Audio es20 w połączeniu z mx5 - chętnie zobaczyłbym rezultat takiego testu, bo te Polki podobają mi się z wyglądu. Edifierki podobają mi się mniej, ale najważniejsze jest jak grają.

Topping + kolumny + wiim wydaje mi się bardziej funkcjonalnym połączeniem. Auto wybudzanie to duży plus.

W edifierach nie podoba mi się, że za każdym włączeniem gubią ustawienia głośności i barwy dźwięku. Strasznie słabe... 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba zadał celne pytanie. Ja mogę opisać co słyszę u siebie w danych zestawach. Specjalnie wybrałem właśnie bardziej zrównoważone Elaci z dużą przestrzenią i takie zestawienie mogę polecić. Powiem nawet, że podoba mi się tak bardzo,że myślałem żeby zamówienie tych polkow nawet anulować :) ale wtedy test byłby niepełny. To co mogę powiedzieć na pewno to,że ten wzmacniacz ma potencjał i łamie trochę stereotypów. Na pewno Q21 sprawdzili je z większą ilością kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seba3002 napisał:

Kolego @kowallosu, a jakiego brzmienia szukasz ? 

szukam brzmienia z dość mocnym i sprężystym basem i zaakcentowaną górą. Preferuję granie bardziej V niż zbalansowane. No i przestrzenność... na tym mi zależy. Dlatego pomyślałem, że topping mx5 będzie dobrym wyborem, bo posiada eq i regulację tych dwóch pasm. Proponowano mi również inne wzmacniacze, ale nie miały tej regulacji. Dla mnie, osoby, która docenia dobrą muzykę, ale nie jest audiofilem, brak eq jest minusem. 

Dodatkowo byłbym zadowolony gdyby głośniki sprawdzały się w filmach i grach. Natomiast bardziej zależy mi na muzyce. 

Mój soundbar Denon DHT-S516h gra satysfakcjonująco w muzyce  (jak na soundbar), przesłuchałem kilka soundbarów i w cenie 2500 nic innego mi się nie podobało. 

Natomiast nie jest przestrzenny. nie mam zbyt dobrej akustyki w pokoju i soundbar nie ma jak rozwinąć "skrzydeł". Dźwięk nie unosi z niego. Gdyby dało się go przeciąć na pół i rozłożyć tak jak głośniki, to może nie szukałbym nic innego. 

Czekam z niecierpliwością na testy toppinga mx5 z Polk ES20 od @Tomasz S. 

 

 

Edytowano przez kowallosu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tomasz S. napisał:

To myślę, że ten Polk jest dobrym tropem. Zależnie od wielkości pokoju to są jeszcze Polk Audio r100. Te ich nowe produkty podobno mają więcej środka więc nie będzie to V ale może U :) jak średnicy ma być mniej to Klipsch RP600m. Może Ci się spodobać Focal czy  Triangle. 

Dokładnie, zarówno klipsche rp600m jak i focale z linii chora grają V-ką. Z tym że wydaje mi się, że topping na fabrycznych ustawieniach odejmuje troszkę góry, co akurat może dobrze zrobić ww kolumnom. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie głównie będzie zależało od kolumn. Jeśli chodzi o sam wzmacniacz pewien wpływ będzie miała wartość impedancji kolumn na górnym skraju pasma. Im wyższa, tym zakres ten będzie bardziej uwypuklony. Poniżej 6 ohm będzie powodowało obniżenie charakterystyki w tym zakresie. W tym wzmacniaczu ten wpływ powinien być niewielki bo filtr rekonstrukcyjny ustawiono na rejon 40kHz, czyli daleko od górnego skraju słyszalnych częstotliwości przez człowieka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz S. @seba3002 @MobyDick

Tak się prezentuje miejsce na kolumny. Na podwyższonej półce po lewo jedna, po prawej stronie telewizora druga. (stojak na słuchawki musi wylecieć) 

275419553-476957623904922-25979343319284

Całe pomieszczenie ma ~22 metry, szafka rtv jest ustawiona w prawym rogu pokoju. 

Polk Audio r100 podobają mi się z wyglądu:D

Klipsch RP600m - kolega, który ma Klipsche (inny model) jest fanem tej marki i twierdzi, że mogę kupić te kolumny w ciemno. 

Korci mnie zamówienie edifierów S3000 pro i przetestowanie tego jak gra. Żona trochę narzeka na wygląd edifierków. 

Z niecierpliwością czekam na test Topping MX5 + Polk. Tomku wiesz jak grają Edifiery, więc będziesz w stanie określić co zagra lepiej :)

Edytowano przez kowallosu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się podłączyć wzmacniacz do equilibrium i .... Da się żyć :) Ale ja tęskniłem za tymi kolumnami. Dalej to mój numer 1. Robią robotę.

Największym zdziwieniem dla mnie było jak głośno potrafi to zagrać. Ethery nie dość ,że są w 4 ohmach to jeszcze mało efektywne, chyba ktoś zaniżył te wyniki. Czy mx5 napędza je tak dobrze jak Atoll ? Chyba nie , z Atollem jest jakby pełniej. Zapas mocy tam też jest ogromny.

Czy mx5 robi coś lepiej ? Wydaje mi się ,że lepiej kontroluje bass i to mi się podoba.

W każdym razie wstydu nie ma a nie spodziewałem się z tymi kolumnami za dużo. Można żyć z takim zestawem, jak ktoś nie schodzi z wyższej półki wzmacniacza to może być bardzo zadowolony.

IMG20220312162431__01.jpg

IMG20220312161914__01.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MobyDick napisał:

Głośniki zapewne nie staną na podstawkach? Nawet jeśli staną na szafce, to powinny być na dokładnie tej samej wysokości. Generalnie należy dążyć do tego aby otoczenie kolumny było możliwie symetryczne dla obu kolumn. Będzie trudno...

Otoczenie na pewno nie bedzie symetryczne, co do wysokosci, to dorobie na zamowienie podstawke na glosnik zeby je ze soba zrównać. Chcialbym miec idealne mieszkanie pod audio, ale tak nie jest i biore to na klate :) 

niesamowite, ze wzmacniacz radzi sobie z takimi kolumnami @Tomasz S.

Edytowano przez kowallosu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...