Skocz do zawartości

Topping MX5 czyli czy da się dobre mieć wszystko w jednym za 1100 zł


Tomasz S.

Recommended Posts

@kaczadupa

* Nie znam się na marketingu

* Kupiłem wzmacniacz za swoje pieniądze, nikt mi nie płaci za nic co tu napisałem 

* Topping mx5 nie był mierzony przez ASR , nie wiadomo jak by wypadł

* Wkleiłem cyferki bo może kogoś interesują, jak nie to można pominąć

* Głośniki ,które kupiłem w takich pomiarach wypadły słabo i nie są popularne ( też kupiłem za swoje, też wstawiłem cyferki ale rozumiem ,że tu się nie czepiasz bo nie są chińskie )

* Jak nie wierzysz ,że są takie pytania to zajrzyj do działu stereo, są

* Kogo interesują takie sprzęty ? Mnie , dlatego kupiłem. Chyba Ciebie też skoro czytasz

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lpomis napisał:

Topping niestety poległ w połączeniu z podłogówkami Audio Physic Sitara. Na początku gdy go podłączyłem troszkę się zdziwiłem - wow, jakoś to gra! No właśnie, jakoś. Jakby ktoś kolumny otulił dookoła szmatą. Nie ma oddechu, powietrza, brzmienie mocno się zdusiło, całość osadziła gdzieś w środku między kolumnami.

Nie mam tytułowego Toppinga, ale mam jeszcze tańszego Fosi Audio T20. Służy jedynie jako nagłośnienie komputera mojego dziedzica majątku i nazwiska - dwunastolatka. Gry, jutuby, tidal, e-lekcje, internet - takie zastosowanie. I spełnia się bardzo fajnie a z zewnętrznym DAC i chromecast zaskakująco fajnie obsłużył niedawno domówkę sylwestrową. Całe to fajne, naprawdę dynamiczne, detaliczne granie ma rację bytu z monitorami. Z ciekawości podłączyłem pod swoje podłogowe Monitor Audio i kupa straszna, aż  myślałem że coś się zepsuło. Scena, detale, powietrze - wszystko gdzieś odeszło w niebyt i co ciekawe pojawił się właśnie koc na kolumnach. Z podstawkowymi gra to zdecydowanie lepiej. Lampy fabryczne oczywiście od razu wyrzuciłem i włożyłem któreś ze swoich, raz GE, raz Voskhod lub Mullard. Tak więc potwierdzam, że raczej nie miałeś halucynacji tylko rzeczywiście te maluchy gorzej sobie radzą z napędzeniem podłogówek.

Fosi.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu raczej upatrywał problemu w niedopasowaniu kolumn do wzmacniacza, jeśli chodzi o brzmienie. W przypadku kolumn o wyrazistej górze, wzmacniacz z przytępionym tym zakresem pasma jest wskazany. Gdy jednak tak nie jest, wtedy wystąpi efekt koca. Drugi problem w przypadku wielu wzmacniaczy impulsowych polega na tym że przebieg charakterystyki pasma przenoszenia w górnym skraju pasma zależy od impedancji obciążenia. Jeśli impedancja w tym zakresie będzie niska, będzie miała tendencję do opadania. Takich kolumn jest jednak bardzo niewiele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Audiolabie i Marantzu o których myślisz są filtry rekonstrukcyjne zmieniające przebieg charakterystyki pasma przenoszenia na jego górnym skraju na skutek różnej impedancji obciążenia?

W wielu takich konstrukcjach jest analogowa regulacja barwy, której nie da się ominąć. To mi się nie podoba. Bywa jednak i tak że przy ustawieniu regulatorów na 0, włącza się automatycznie coś takiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiliśmy z dziewczyną kolację, ja kroiłem rzeczy, w tle leci sobie Nora Jones i pomyślałem sobie ( znowu ) cholera jak to fajnie gra! 

W ręce miałem akurat Victorinox Pikutek. To mój ulubiony nóż. Można go kupić za 18 zł. Mam ostrzejsze , większe, droższe noże, ale ciągle sięgam po ten do 90% rzeczy , które robię bo jest wystarczająco dobry. Jasne, nie jest do wszystkiego, są zastosowania do których się nie nadaje. 

Ten wzmacniacz jest jak pikutek. 

 

0_0_productGfx_5311.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, MobyDick napisał:

Gdy jednak tak nie jest, wtedy wystąpi efekt koca.

Mam nieco inne doświadczenie z efektem koca na kolumnach. Zawsze, gdy podłączałem zbyt niskiej klasy wzmacniacz (nie chcę tu się zagłębiać w techniczne parametry bo po prostu jestem w tym słaby) do nieco bardziej wymagających kolumn to tak się działo. Przykład: podłączyłem kiedyś mini wieżę Denon DM41 z kolumnami Dynaudio Emit czy JMR Lucia. Oj, dźwięk jakby mokrą ścierę zarzucił. Po prostu czuć było, że to zbyt wymagające paczuszki dla tego wzmacniacza.

14 minut temu, Tomasz S. napisał:

Victorinox Pikutek

Tu akurat się zgadzam, nożyk pierwsza klasa, mam dwa. Są nie do zajechania. Ale czy Topping też taki jest? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kaczadupa napisał:

A jak Topik nam nie siądzie? Będzie grał nijak, nasza ulubiona muzyka nie będzie poruszać? Co nam wtedy da oszczędność 1kzl?  Wskazalem alternatywę, może lepiej oddającą piękno muzyki. Nierozsądnie byłoby nie sprawdzić co ma do zaoferowania konkurencja. 

Tak, to było półżartem. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kaczadupa napisał:

Szkoda, że poza ogólnie przyjętą linią marketingu Chińczyka, którą tu  zaprezentowałeś  (jak najwięcej  cyferek, ja dodam jeszcze - jak najczęstsze zmiany modeli, jak najwięcej nowych chińskich marek, które wychodzą od tego samego producenta...) czyli najpierw  Amir i np. Topping wstawia swoje cyferki a poszczególni dystrybutorzy mają za zadanie kopiować je i wklejać wszędzie, gdzie to tylko możliwe nie idzie za tym coś więcej, nie idzie za tym brzmienie z którym chcemy zostać. Tylko chwilowa forumowa! moda na cyferki i co parę  miesięcy wrzucanie na rynek następców tych modeli i koniecznie znów parę cyferek po przecinku do  marketingu. 

Moim zdaniem  taki marketing w przypadku mx5 itp. jest błędny bo kogo kto kupuje cały system za 4-5kzł obchodzą te liczby, które tu tak pięknie przepisałeś? Kto kupując cały system w w/w cenie będzie coś z nich rozumiał i będzie się nimi kierował przy zakupie? Ok. jest Kraft ale i On woli wydać dużo więcej na Marantza a nie Topika za 1kzł, oczywiście mając bardzo dużo wolnego czasu z nudów będzie pisał to i owo na forum... Jego prawo. 

Kto kupując cały system za 4-5kzl zaloguje się na forum o tematyce Audio, żeby zasięgnąć informacji? Siedzi nas tu garstka tych samych, mających za dużo wolnego czasu  audiomaniaków (około pięćdziesięciu) i tyle samo albo jeszcze więcej cichych naganiaczy pracujących w dystrybucjach zabawek audio. Osoby mające 4-5kzl na system audio prędzej  wybiorą oczami niż tymi liczbami, które tu przepisałeś czy tabelkami od Amira, potem może posłuchają a wtedy cyferki na nic się zdadzą.

Dobre brzmienia są w stanie przetrwać, obronić się na rynku wiele, wiele lat a te które mają tylko cyferki od Amira są chwilową, ulotną modą, zastępowane co parę miesięcy jak to ma miejsce u Toppinga. Chord wypuści raz na 7 lat takiego Mojo i brzmieniowo Topikowi zostaje tylko pierwsze miejsce w tabeli u Amira i klepanie następców co 3 miesiące, licząc na zysk z tej chwilowej mody na forum Amira... Chińczyk dalej wymyśla dziesiątki marek, chociaż większość z nich to jeden i ten sam! producent, zmienia te "super produkty" co kilka miesięcy ale brzmienia, które zatrzymałoby nas przy tych zabawkach  niestety nie ma. 

Czasem z ciekawości doświadczony audiofil jak @lpomis kupi przedmiotowego Toppinga i porówna brzmienie idealnie mierzącego się Hegla H190 z idealnie mierzącym się Toppingiem i chociaż cyferki tu i tu się zgadzają to brzmieniowo Topik zasłużył na szybki zwrot do salonu. Nawet Audiolaba za 3kzl nie wygryzł z drugiego systemu a przecież do "wygrania" było lepsze brzmienie od Toppinga za 1kzl i dodatkowe 2kzl z oszczędności po odsprzedaży Audiolaba... Nie do pomyślenia a jednak. 

Tomku, chwilowa moda tylko na liczby wśród garstki znudzonych audiofilów siedzących na forum to za mało, gdy nie idzie za tym brzmienie. Co nam z tabelki u Amira jak granie naszego systemu nie angażuje, nie daje radości. Zostaje marne pocieszenie czyli  podnieta cyferkami... Tylko kogo to kręci, jak nawet najwięksi obrońcy liczb wolą kupić dużo droższego Marantza. 

A ja właśnie myślę, że to osoby, które mają do wydania 5 tys., jak ja, wejdą na takie forum - żeby wydać je z sensem. Osoba, która chce wydać na kolumny 20 tys. potrzebuje nie forum, a specyfikacji i odsłuchu. :) Choć forum audio jest nieco jak forum poświęcone winu i najlepsza wskazówka, jakiej można tu udzielić to: idź do salonu i posłuchaj. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze na tym forum jest miejsce dla wzmacniaczy i kolumn w różnych cenach. Jednak wydaje się mało prawdopodobne aby ktoś do kolumn za 20 tyś podłączał ten wzmacniacz :) . Za to kolumny za 4-8 tyś jak najbardziej może mieć to jakiś sens. Najczęściej do niego będą jednak podłączane kolumny w cenie znacznie poniżej 4 tys. Często tańsze od niego samego.

Droższe kolumny nie zawsze muszą być bardzo wymagające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze że sekcja wzmacniacza do kolumn, a raczej końcówki mocy jest w takim wzmacniaczu bardzo tania. Wiele bardzo tanich układów odpowiedzialnych za to moze działać w układzie symetrycznym i tak właśnie jest. Całą resztę w tym wzmacniaczu zrobiono zaskakująco ambitnie. Nawet wzmacniacz słuchawkowy, który w nim jest ma deklarowaną moc jak dla rasowego wzmacniacza słuchawkowego osobnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni później mogę już napisać co nieco o tym co miało być sprawdzone.

Niemiecki Amazon od tygodnia próbuje wysłać do mnie parę Polk Audio ES20 i jeszcze im się nie udało, więc póki co muszą zostać wrażenia z Elacami. 

Dnia 1.03.2022 o 09:56, Tomasz S. napisał:

W tym temacie będę opisywał wrażenia z użytkowania Topping MX5. Chciałbym sprawdzić czy za niewiele ponad 1000 zł da się mieć wzmacniacz głośnikowy, słuchawkowy, dac , odbiornik bluetooth, zastępcę soundbara i to wszystko w małym pudełku w jakości tyle przyzwoitej ,że zadowoli fana muzyki jak i osobę , która dopiero świat audio poznaje ( moja dziewczyna ) na tyle aby sama chciała z takiego sprzętu korzystać.

Na początek pierwsze pytanie: Czy wzmacniacz zostaje ?

- Tak, zostaje. Nie oddam :)

Jak sprawdza się jako wzmacniacz słuchawkowy ?

- świetnie, do Philips X2HR zgrywa się idealnie. 

Jak sprawdza się jako wzmacniacz głośnikowy

- jestem pod wrażeniem, gra to na prawdę fajnie

Jak sprawdza się DAC ?

- bez najmniejszych zastrzeżeń. Komputer ( Windows 10 czy Linux ) od razu go wykrywają, obsługuje wysokie rozdzielczości. Po optyku z TV czy chromecast audio wszystko działa. Coaxial nie sprawdziłem bo nie mam teraz urządzenia z coaxial. BT działa, nie ma LDAC , musi wystarczyć AptX HD. Wybudzanie po złączach cyfrowych jak BT czy USB działa. Urządzenie uruchamia się po 2 sekundach.

Czy da się go używać zamiast soundbara ?

- Zdecydowanie, dźwięk zdecydowanie lepszy niż z TV. Nie mam w domu soundara dla porównania.

Czy zjada inne wzmacniacze do 10 tys na śniadnie ?

- Nie , nie wiem skąd taki pomysł. W sumie wiem, to ze złośliwych komentarzy zadufanych użytkowników, którzy po prostu wiedzą bez słuchania ,że to nie gra i deprecjonują takimi komentarzami. Wydaje mi się ,że takie osoby odstraszają nowe osoby od tego hobby. Cambridge Audio AXR100D jest moim zdaniem lepszym wzmacniaczem głośnikowym. Mniej funkcjonalnym, droższym i większym ale lepiej może napędzić więcej kolumn.

Co mi się podoba czego nie mają inne wzmacniacze ?

- cena wejścia, rozmiar, przemyślana konstrukcja, łatwość użytkowania i funkcje takie jak zapisywane presety czy wybudzanie ze wszystkich źródeł.

Co mi się nie podoba ?

- niewygodne terminale, brak wyjścia na sub, mały i tanio wykonany pilot

Komu bym polecił ten wzmacniacz ?

- Każdemu kto potrzebuje rozwiązania , które zajmuje mało miejsca i nie chce wydawać za dużo.

- Każdemu na pierwszy zestaw

- Komuś, kto potrzebuje drugiego zestawu do Sypialni, Biura, na biurko,  zamiast soundbara

- Komuś kto nie zdecydował czy woli kolumny czy słuchawki

- Komuś , kto szuka całego zestawu do 4 tys.

Komu bym odradził ten wzmacniacz ?

- Komuś kto ma już droższy wzmacniacz z którego jest zadowolony.

- Komuś kto ma bardzo wymagające kolumny

- Komuś kto ma większy budżet niż 2500 zł na sam wzmacniacz.

Czy na codzień osoba , która dużo słucha będzie krwawić z uszu ?

- Nie , jest to bardzo przyjemny wzmacniacz. Z dobrze dobranymi kolumnami stworzy bardzo przyjemny zestaw. Możliwość dostosowania góry czy dołu tak jak się lubi,a że można to zrobić na różnych wejściach to wisienka na torcie.

Co do niego dokupić ?

- Oprócz oczywiście kolumn i przewodów w ciągu kilku dni OLX zaleją stremery Wiim Mini. Amazon miał błąd cenowy i zamiast 99 euro były sprzedawane za 99 zł. Pewnie cena w odsprzedaży będzie wynosiła około 200 zł. To będzie idealny kompan: Spotify Connect, Tidal Connect , Airplay 2, wyjście optyczne ale też wbudowany DAC, Upnp, aplikacja do obsługi np Amazon music itd. Mamy wtedy wzmaczniacz z dacem i streamingiem za 1300 zł.

Co bym w nim zmienił ?

- Więcej mocy.

Czy jest łatwy w obsłudze ?

- Bardzo, każdy sobie poradzi.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomasz S. napisał:

Czy zjada inne wzmacniacze do 10 tys na śniadnie ?

- Nie , nie wiem skąd taki pomysł. W sumie wiem, to ze złośliwych komentarzy zadufanych użytkowników, którzy po prostu wiedzą bez słuchania ,że to nie gra i deprecjonują takimi komentarzami.

No bo nie wiem czy wiesz ale żeby cieszyć się dobrym brzmieniem musisz wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Inaczej się nie liczy nawet jak Tobie się podoba :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2022 o 18:56, lpomis napisał:

Topping niestety poległ w połączeniu z podłogówkami Audio Physic Sitara. Na początku gdy go podłączyłem troszkę się zdziwiłem - wow, jakoś to gra! No właśnie, jakoś. Jakby ktoś kolumny otulił dookoła szmatą. Nie ma oddechu, powietrza, brzmienie mocno się zdusiło, całość osadziła gdzieś w środku między kolumnami. AP mają niby dość wysoką efektywność, ale widać nie ma co się sugerować samymi parametrami.

Wojtku, dobrze że o tym piszesz, ponieważ czytałem na Forum, iż podłogówki łatwiej wysterować słabszymi wzmacniaczami niż kolumny podstawkowe. Przynajmniej wiem, że z moim słuchem wszystko w porządku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...