Skocz do zawartości

Amplituner w komodzie RTV - minimalny odstęp zapewniający cyrkulację powietrza aby sprzęt się nie przegrzewał


audioentuzjasta

Recommended Posts

5 minut temu, lolekdrugi napisał:

od przodu szafki

Ale to powietrze będzie wlatywało górą za wentylatorami? Czy ten amplituner ma perforacje na bokach? Bo tak myślę jak powietrze będzie wlatywać górą, to wentylatory mogą od razu to chłodne powietrze też wypompowywać. Powietrze chłodne może być tylko przy powierzchni. Ale specjalistą nie jestem. Takie tylko rozważanie.

Edytowano przez MasterD23337
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2022 o 00:18, audioentuzjasta napisał:

Zastanawiam się, czy mogę użytkować amplituner tak umiejscowiony, czy absolutnie muszę zapewnić mu więcej przestrzeni? 

Moim zdaniem możesz. Nie masz się czym przejmować. Ja od lat użytkuję dwa wzmacniacze w szafkach i nie mam z nimi najmniejszych problemów (z tą różnicą, że moje szafki nie mają pleców). Nad Marantzem mam ledwie 2 cm prześwitu, a i tak nie robi się on nigdy gorący. Wielu ma jeszcze mniejsze prześwity, bo stawiają np. CD na wzmacniaczu (a nóżki mają ok. 1,5 cm) i jakoś o pladze przepaleń sprzętu nie słychać. 

1757737991_Lagune01.png.92909da993709b5c625c3159ff831aee.png

 

Posłuchaj trochę tak, jak masz, co pewien czas sprawdzając temperaturę obudowy. Sam ocenisz, czy jest powód do niepokoju.

Możesz też wyciąć w tylnej ściance dodatkowe otwory, by zwiększyć przepływ powietrza. Niewielki nakład pracy. Albo ją całkowicie wywalić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Moim zdaniem możesz. Nie masz się czym przejmować. Ja od lat użytkuję dwa wzmacniacze w szafkach i nie mam z nimi najmniejszych problemów (z tą różnicą, że moje szafki nie mają pleców). Nad Marantzem mam ledwie 2 cm prześwitu, a i tak nie robi się on nigdy gorący. Wielu ma jeszcze mniejsze prześwity, bo stawiają np. CD na wzmacniaczu (a nóżki mają ok. 1,5 cm) i jakoś o pladze przepaleń sprzętu nie słychać. 

1757737991_Lagune01.png.92909da993709b5c625c3159ff831aee.png

 

Posłuchaj trochę tak, jak masz, co pewien czas sprawdzając temperaturę obudowy. Sam ocenisz, czy jest powód do niepokoju.

Możesz też wyciąć w tylnej ściance dodatkowe otwory, by zwiększyć przepływ powietrza. Niewielki nakład pracy. Albo ją całkowicie wywalić.

Wolny tył lub jakieś duże otwory to podstawa, aby wymusić przepływ powietrza. Inaczej powietrze będzie w szafce stało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Butler napisał:

To czy się amplituner będzie grzał nie tylko zależy od niego samego. Bardzo duży wpływ ma tu impedancja kolumn. Im mniejsza, tym gorzej dla wzmacniacza. 

Miałem do "szafkowego" Marantza podpięte nawet kolumny schodzące poniżej 3 omów i też się nie spocił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ten amplituner gra na ogół zapewne dość cicho. Gdyby blisko nad nim nie było półki, która tam jest myślę ze było by zupełnie dobrze. Jeśli chodzi o amplituner, który jest przedmiotem tego tematu to ze zdjęcia wynika ze również powinno mu być dobrze bez wymuszania obiegu wentylatorami. Otwory wentylacyjne z tyłu szafki lub lepiej brak tam jej pleców były by dobrym pomysłem. Najważniejsze jest to aby ciepłe powietrze z radiatora mogło swobodnie uchodzić przez kratkę na jego górnej powierzchni. Ze 2x12cm wentylatory na nim pewnie by nie zaszkodziły. Większość wentylatorów na 12V działa przy zasilaniu 5V. Obracają się wtedy  znacznie wolniej i są wtedy cichsze, a ich wydajność w takim zastosowaniu będzie wystarczająca. Jeśli wentylatory będą nad radiatorem, to wpadające powietrze z boków nie zaszkodzi. Chodzi tylko o to aby ciepłe powietrze nie pozostawało przy radiatorze zbyt długo. W jego miejsce zawsze będzie wpływało chłodniejsze powietrze spod wzmacniacza. Pomysł z wentylatorami mocowanymi do tylnej ścianki szafki również jest dobry. Ciepłe powietrze nie będzie krążyć wokół amplitunera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MobyDick napisał:

Większość wentylatorów na 12V działa przy zasilaniu 5V. Obracają się wtedy  znacznie wolniej i są wtedy cichsze, a ich wydajność w takim zastosowaniu będzie wystarczająca.

tutaj akurat nie ma problemu, zostały wcześniej zaproponowane wentylatory firmy Noctua właśnie na 5V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MobyDick napisał:

Bo ten amplituner gra na ogół zapewne dość cicho. Gdyby blisko nad nim nie było półki, która tam jest myślę ze było by zupełnie dobrze. Jeśli chodzi o amplituner, który jest przedmiotem tego tematu to ze zdjęcia wynika ze również powinno mu być dobrze bez wymuszania obiegu wentylatorami. Otwory wentylacyjne z tyłu szafki lub lepiej brak tam jej pleców były by dobrym pomysłem. Najważniejsze jest to aby ciepłe powietrze z radiatora mogło swobodnie uchodzić przez kratkę na jego górnej powierzchni. Ze 2x12cm wentylatory na nim pewnie by nie zaszkodziły. Większość wentylatorów na 12V działa przy zasilaniu 5V. Obracają się wtedy  znacznie wolniej i są wtedy cichsze, a ich wydajność w takim zastosowaniu będzie wystarczająca. Jeśli wentylatory będą nad radiatorem, to wpadające powietrze z boków nie zaszkodzi. Chodzi tylko o to aby ciepłe powietrze nie pozostawało przy radiatorze zbyt długo. W jego miejsce zawsze będzie wpływało chłodniejsze powietrze spod wzmacniacza. Pomysł z wentylatorami mocowanymi do tylnej ścianki szafki również jest dobry. Ciepłe powietrze nie będzie krążyć wokół amplitunera.

Te wentylatorki polecałem. Są na 5V

Noctua NF-A20 5V PWM

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się ogólnie do części komentarzy:

Myślę, że zrobię dwa otwory o średnicy 120mm na górnych rogach tylnej ścianki we wnęce na amplituner. Jeśli takie pasywne rozwiązanie nie pomoże, to zamontuję na te otwory wentylatory Noctua 5V PWM (120mm) podpięte na USB do amplitunera.

Do amplitunera Onkyo mam podpięte kolumny głośnikowe Monitor Audio Bronze 6g (5.0: 2 x 200, 2 x 50, 1 x C150). Ich impedancja nominalna wynosi 8Ω, a minimalna 4,4Ω.

Zastanawiam się, czy 40° Celsjusza na obudowie amplitunera, to rzeczywiście dość wysoka temperatura? Na szybko zrobiłem dzisiaj mały test. Wyciągnąłem amplituner z szafki i postawiłem go "wolno". Słuchałem ~60min. muzyki i później grałem ~30min. na XBOX przepuszczając AV przez HDMI w amplitunerze. Wykonałem kilka pomiarów na różnych etapach "testu" i udało mi się znaleźć najcieplejsze punkty: 38,5° na obudowie i 45° wewnątrz urządzenia. Przy graniu na XBOX temperatury zdecydowanie były wyższe, aniżeli przy słuchaniu muzyki (o jakieś 5-7°). Nie zauważyłem jednak wielkiej różnicy w temperaturach, w przypadku kiedy amplituner był wewnątrz szafki (wczorajsze "testy") a poza nią. Różnica to może ~3° na obudowie ale to tylko moje pierwsze wrażenie i wymaga porządnej weryfikacji.

Edytowano przez audioentuzjasta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Myślę ze taka Cooler Master Chłodzaca NotePal CMC3

niby tak ale według producenta, ma 21dB(A) (https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/notebook-cooler/notepal-cmc3/#specifications)

podczas gdy polecana Noctua ma 18dB(A) (https://noctua.at/en/products/fan/nf-a20-5v-pwm)

Dodatkowo ten CoolerMaster ma gorszy przepływ powietrza ~124m3/h (73CFM) kontra 146,9 m³/h. Wygrywa jedynie ceną ale Noctua jest droga ze względu właśnie na stosunek hałasu do przepływu powietrza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lolekdrugi napisał:

z tyłu szafki to nikt tego nie będzie widział :)

 

Zastanawiam się, czy alternatywnie wentylatory Noctua NF-P12 redux-1700 PWM 120mm (https://allegro.pl/oferta/wentylator-noctua-nf-p12-redux-1700pwm-120mm-1700r-11027404585) by wystarczyły na tył szafki? Z tym że chciałbym je zamontować wewnątrz wnęki, ale oczywiście w taki sposób by odprowadzały ciepło na zewnątrz. Widzę, że niby 25dB generuje ten model, ale na pewno nie chodziłby na pełnych obrotach, a raczej na minimalnych. Poza tym, myślę, że lodówka którą mam w kuchni (pomieszczenie to aneks kuchenny + salon w którym stoi KD), generuje zdecydowanie więcej hałasu, aniżeli 25dB :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, audioentuzjasta napisał:

Widzę, że niby 25dB generuje ten model, ale na pewno nie chodziłby na pełnych obrotach, a raczej na minimalnych.

25dB może być irytujące. To zależy jak cicho masz w pomieszczeniu gdzie słuchasz sprzętu.

Z tańszych możesz zerknąć na BeQuiet PureWings ale tam będzie gorzej ze stosunek hałas/przepływ powietrza. Tylko nie wiem czy w przypadku szafki ma to aż takie znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audioentuzjasta napisał:

Zastanawiam się, czy alternatywnie wentylatory Noctua NF-P12 redux-1700 PWM 120mm (https://allegro.pl/oferta/wentylator-noctua-nf-p12-redux-1700pwm-120mm-1700r-11027404585) by wystarczyły na tył szafki? Z tym że chciałbym je zamontować wewnątrz wnęki, ale oczywiście w taki sposób by odprowadzały ciepło na zewnątrz. Widzę, że niby 25dB generuje ten model, ale na pewno nie chodziłby na pełnych obrotach, a raczej na minimalnych. Poza tym, myślę, że lodówka którą mam w kuchni (pomieszczenie to aneks kuchenny + salon w którym stoi KD), generuje zdecydowanie więcej hałasu, aniżeli 25dB :)

Ja bym sugerował kupić te większe. Gdybym ja musiał kupować, to właśnie takie bym kupił. Kupić raz a porządnie. Będziesz mógł ustawić jeszcze wolniejsze obroty, a będą one cichsze i bardziej wydajne od tych 120mm przy tych samych obrotach. A na bank będzie cię irytował szum wiatraków. 

Edytowano przez MasterD23337
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych samych obrotach z zasady identycznie skonstruowany wentylator o większych wymiarach jest głośniejszy :) . Jednak taki większy przy podobnej wydajności jest cichszy, bo kreci się wolniej. Najlepiej by było gdyby wentylatory włączały się dopiero przy pewnym poziomie głośności. Tak jest to rozwiązywane w niektórych wzmacniaczach. Wtedy taki wentylator pracując nawet dość głośno, może być wydajny. Z tyłu szafki trzeba pamiętać o potrzebie grilli do wentylatorów, bo mogą się do nich dostać przewody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MobyDick napisał:

Przy tych samych obrotach z zasady identycznie skonstruowany wentylator o większych wymiarach jest głośniejszy :) . Jednak taki większy przy podobnej wydajności jest cichszy, bo kreci się wolniej. Najlepiej by było gdyby wentylatory włączały się dopiero przy pewnym poziomie głośności. Tak jest to rozwiązywane w niektórych wzmacniaczach. Wtedy taki wentylator pracując nawet dość głośno, może być wydajny. Z tyłu szafki trzeba pamiętać o potrzebie grilli do wentylatorów, bo mogą się do nich dostać przewody.

Tak masz rację. Przy tych samych obrotach większy wiatrak będzie generował większy szum. Ale przy tej samej wydajności większy wiatrak będzie kręcił się wolniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

to fakt ale dobrze wiedzieć, że jest z nimi problem.

z SP111 nie ma problemu.

Przetestowane kilka sztuk.

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

nie do końca. Stare Onkyo się potrafiły tak grzać. Nowe w sumie też. Ustaw selektor impedancji na 8ohm, podepnij kolumny typowo 4 omowe i pograj trochę, zobaczysz jaki gorący się stanie o ile się sam nie wyłączy.

?

nie rozumiem? No ja wiem że się grzeją. Miałem kilka sztuk prywatnie.

Co nie znaczy że nie można obniżać tej temperatury.

 

21 godzin temu, Kraft napisał:

Moim zdaniem możesz. Nie masz się czym przejmować

Amplituner to nie wzmacniacz. Nie myl koledze chyba że zapłacisz za jego serwis.

Miałem w większej szafce wsadzonego NAD 356 i 326 i zgasił po godzinie grania.

Przełożyłem na szafkę i robiliśmy imprezę bez problemu.

Amplituner u znajomego był tak wsadzony mimo że mówiłem mu żeby tak nie robił. Po 2 latach kosz.

Zaznaczmy jeszcze jedną rzecz w instrukcji jest napisane o prawidłowym ustawieniu amplitunera. Słyszałem, i to nie jednokrotnie, że serwisy sa w stanie sprawdzić powód uszkodzenia. Jeśli faktycznie będzie to brak przewiewu to jest możliwa odmowa serwisu. Są w stanie to sprawdzić i to się zdarzało.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

nie rozumiem?

napisz dokładnie czego nie rozumiesz.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Miałem w większej szafce wsadzonego NAD 356 i 326 i zgasił po godzinie grania.

Przełożyłem na szafkę i robiliśmy imprezę bez problemu.

kluczowe słowo "imprezę". Czyli wzmacniacz grał zapewne na innych poziomach mocy, czyli bardziej się grzał. Przy normalnym użytkowaniu nic mu nie będzie, jak dołoży wiatraki to już w ogóle.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Słyszałem, i to nie jednokrotnie, że serwisy sa w stanie sprawdzić powód uszkodzenia. Jeśli faktycznie będzie to brak przewiewu to jest możliwa odmowa serwisu. Są w stanie to sprawdzić i to się zdarzało.

jedyne co są w stanie przypuszczać to, przegrzanie elementów. Dalej pytanie czy zapisują pełną historię temperatury, jeżeli tak t faktycznie można by się na to powołać. Dla przykładu Apple w swoich telefonach umieszcza czujnik zalania. Po tym serwis wie czy telefon był zalany. Niestety wadą tego rozwiązania jest reakcja tego czujnika na dużą wilgotność która nie koniecznie wynika z zalania. Wtedy również odmówią serwisu chociaż nie mają do tego podstaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...