Skocz do zawartości

Poszukiwanie następcy Panasonic TX-L55WT60E


Bogusław 66

Recommended Posts

Dolby Vision to temat rzeka. Jego poprawna implementacja jest bardzo dużym problemem. Zależy od oprogramowania i chipu w samym telewizorze. To, że telewizor obsługuje ten standard nie oznacza, że robi to dobrze. Ja np. w telewizorach Sony dużo bardziej wolę Netflixa z podstawowym HDR10 niż DV.

Kolejnym problemem w Soniaczowych OLEDach jest bardzo agresywnie działający algorytm przyciemniający matrycę. Wystarczy jeden statyczny element na ekranie i ekran potrafi przyciemnić się o 50%. Dotyczy to modeli od A1 w górę. Oczywiście na premierę tych telewizorów nic takiego nie miało miejsca. Sony wprowadziło to aktualizacją oprogramowania. Nie wiem niestety jak wygląda to w obecnie sprzedawanych modelach - nie miałem ich już u siebie. Dla mnie jest to dyskwalifikacja na wszelkie Soniaki. Na zawsze. Producent zrobił zwyczajnie świństwo. Oczywiście w logu samego oprogramowania nie było żadnej wzmianki o nowym algorytmie ściemniającym.

Tutaj filmik przedstawiający jak to wygląda na przykładzie materiału w HDR, God of War, PS4.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kraft napisał:

 Nie wszystko mi się w nich podoba, ale przy oglądaniu filmów oferują najbardziej "filmowy" obraz.

Co to jest "filmowy" obraz ?
Netflix dawniej nadawał 4k w hdr , przeszli na dv z którego też korzystają hbo max i amazon prime - oglądając z ponad 2m jak jest dobry bitrate HD to nie pozna się jakości ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, slaw0001 napisał:

Dwa podstawowe parametry jasność i czerń są na naprawdę wysokim poziomie

Jasność czy podświetlenie matrycy? Nie zgodzę się ani z jednym, ani z drugim. Qledy Samsunga mają „dobrą” czerń tylko dlatego, że stosują bardzo agresywny algorytm wygaszania, „ubijając” przy tym wiele znaczących detali dla filmu. Świetnym przykładem niech będzie film „Grawitacja” i to jak powinna wyglądać ta scena, a jak wygląda na Samsungach. Sorki, że się czepiam, ale pisanie, że czerń na ekranie Qled jest na wysokim poziomie nie jest prawdą. Jest to zawsze osiągane kosztem czegoś. Poniżej krótki filmik z porównania.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega sądzi chyba że  jeśli matryca jest danego producenta to już nic nie da się z niej wycisnąć, a reszta podzespołów się nie liczy ... przytoczę wątek ... Panasonic zaprezentował tv na bieżący rok, najciekawsza jest jego linia OLED TV. Wszystkie zaprezentowane TV zawierają OLED Ex, najnowocześniejszą matrycę od LG, dodatkowo zmodyfikowaną przez producenta, pojawi się też 42-calowy OLED TV od Panasonica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lpomis napisał:

asność czy podświetlenie matrycy? Nie zgodzę się ani z jednym, ani z drugim. Qledy Samsunga mają „dobrą” czerń tylko dlatego, że stosują bardzo agresywny algorytm wygaszania, „ubijając” przy tym wiele znaczących detali dla filmu. Świetnym przykładem niech będzie film „Grawitacja” i to jak powinna wyglądać ta scena, a jak wygląda na Samsungach. Sorki, że się czepiam, ale pisanie, że czerń na ekranie Qled jest na wysokim poziomie nie jest prawdą. Jest to zawsze osiągane kosztem czegoś. Poniżej krótki filmik z porównania.

Niestety filmik nie działa.

Jak na tego rodzaju technologię to czerń jest na wysokim lub bardzo wysokim pozimie. OLED oczywiście jest w tej materii niedościgniony, ale to jest porównywanie wiśni z czereśniami. Możesz zrezygnować "z agresywanego" (czy to znaczy, że mniej agresywane byłoby lepsze?) i podświetlać na krawędziach, tylko wtedy bedziemy mówć o "czymś na kształt czerni". Wychodząc z zalożenia, że moja prawda jest najmojsza ja osobiście pozwalam sobie na deklarację, że jest to czerń na wysokim poziomie i jest to absolutnie prawda. 😜  

Co nie OLEDowe ma lepszą? 

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Adi777 napisał:

Ja też czytałem , że podświetlenie Samsunga działa dość agresywnie, a także HDR jest jakby sztucznie podkręcony. Ogólnie polecam Vincenta Teoh z HDTV.

Obraz jest genialny i tyle mogę powiedzieć. Nie wiem na czym polega agresywność wygaszania lub podkręcony HDR. Warto to samemu ocenić. Jest też wiele recenzji gdzie tylko nieznacznie ustępuje OLEDom.

Faktem jest, że jest dużo narzekań na współpracę z konsolami i PCtami, ale tego trybu akurat nie używam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.06.2022 o 19:23, slaw0001 napisał:

Obraz jest genialny i tyle mogę powiedzieć. Nie wiem na czym polega agresywność wygaszania lub podkręcony HDR. Warto to samemu ocenić. Jest też wiele recenzji gdzie tylko nieznacznie ustępuje OLEDom.

Faktem jest, że jest dużo narzekań na współpracę z konsolami i PCtami, ale tego trybu akurat nie używam.

Testowałem bardzo wiele modeli Samsunga i Oled, wiele z nich kalibrowaniem i jak chodzi o samsunga to kolosalne wrażenie na mnie zrobił model z 2018r a mianowicie Q9FN, poziom jasności myśle ze niedościgniony jak chodzi o HDR do tego piękna czerń, w kilku ustawieniach jak się zostawi to rzeczywiście agresywnie wygasza ekran ale idzie to ustalić, do domów z duża ilością okien idealny, jak chodzi o Oledy to jakość sama w sobie ale LG może wyświetlać najjaśniejszy obraz na największym polu bez degradacji podświetlenia, ale nie ma ambilight co również robi przyjemne wrażenie wieczorami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim dostane Bana lub zostanę zmuszony o zamieszczenie tematu o TV w odpowiednim dziale, to chciałem podzielić się pewnym przemyśleniem ....

Ukazał się test Sony X90K (2022). Jeden z najbardziej opłacalnych telewizorów na świecie w nowej odsłonie! Czy powtórzy sukces X90J?
Źródło: https://hdtvpolska.com/test-recenzja-telewizor-sony-x90k-opinie-cena/11/

Tv z obecnego rocznika po oficjalnym kursie wedle Sony na kosztować 8 299 zł

image.thumb.png.7a6b94e714e9deb7a57d984388150987.png

 

Do Panasonic JZ2000 czyli ubiegłorocznego (przypomnę ze sekcja obrazu jest ta sama dla serii 1500)

image.thumb.png.dd2d514c7c25062334b579a82be093e5.png

 

Wiadomo już, że jasność rocznika 22 będzie poprawiona, więc czy warto poświecić dziś 8,3k na Sony? Czy lepiej czekać na Panasonic A.D. 22 (ubiegłoroczny kosztuje 9k)?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dziś ... jako widz bez doświadczenia w TV, sam spoglądam na tabelki.

A ja stawiam na Panasonic, bo według tabelek ten z rocznika 21 był lepszy od obecnego Sony.

Kto te tabelki tworzy , jakiś nonejmowy recenzent mający swój własny gust , ew. podbity podarkiem od danego producenta ? :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...