Skocz do zawartości

Ustawienie i wybór głośników surround w KD


gruzinek

Recommended Posts

Witam jestem w trakcie kompletowania zestawu KD składającego się docelowo z zestawu 5.1 (ewentualnie późniejsza rozbudowa). Potrzebuję pomocy w wyborze głośników surround. Jakie zakupić i w którym miejscu zawiesić? Najlepszą opcją wydaję mi się opcja 2, z bipolami (klipsch, monitor audio) na bokach, tylko często oglądamy filmy na rozłożonej kanapie leżąc w prawym rogu głowami tuż przy ścianie. Zastanawiam się też nad opcją nr 1, zwykłe monitory w rogach skierowane do środka, lub opcja 3 zwykłe monitory lub wyżej wymienione bipole na tylnej ścianie. Nie wiem która opcja sprawdzi się najlepiej, oferując najlepsze doznania.

salon.png

Edytowano przez gruzinek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że nie jest to zgodne z Dolby to ja jednak sugerował bym opcje numer 1.

Ze względu na bliskość tylnej ściany też miałem tak kiedyś ustawiony system i tez dałem na boki. W Przypadku Bi/Di polarnych gra to na prawdę dobrze.

Ale możesz rozmieścić także ustawienie numer 3 z takich kolumn i to tez się sprawdzi.

Masz 5 metrów do kolumn przy ich 2m rozstawie :/ hmmm Ale tam za wiele nie podziałasz.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie 1 najsensowniejsze, aczkolwiek 3 również dopuszczalna. Ale najlepiej rzeczywiście było by wyjechać trochę ze stołem i rozsunąć kolumny przednie :) Chociaż domyślam się, że ciężko go gdzieś przesunąć, bo jeszcze muszą się zmieścić krzesła, a wchodzić ze schodów na stół też słabo. Pytanie, czy przy obecnym ustawieniu krzesła też nie będą przysłaniały lewej kolumny (bo nie wiem na ile skala stołu z krzesłami jest zachowana)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety rozsunąć bardziej się nie da, nie chce też za bardzo dosuwac tej kolumny do rogu.  Co do odległości do dokładnego miejsca odsłuchowego to są niecałe 4 metry. Krzesła owszem są blisko, ale nie wydaje mi się żeby przeszkadzały.  To do ustawienia 1 również można zastosować bi/di polarne głośniki? Czy wtedy lepiej zwykle monitorki? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kuba Wolan napisał:

To do ustawienia 1 również można zastosować bi/di polarne głośniki? Czy wtedy lepiej zwykle monitorki? 

Jest zasada by głośników surround (i w ogóle wszystkich) nie montować poniżej 1m od odsłuchu. Mając kanapę przy samej ścianie nie masz więc tak na prawdę możliwości prawidłowego ustawienia głośników. Bi/di są raczej jedyną sensowną opcją niezależnie od wersji którą przedstawiłeś, to są konstrukcje dające rozproszony dźwięk i przy niewielkich odległościach tutaj się sprawdzą. Jestem za 1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JakubAndryszczak Tylko Ty kolego z tego co pamiętam byłeś w trakcie budowy i możliwości aranżacji miałeś sporo większe będąc na tamtym etapie. Byłeś w stanie odsunąć sofę od ściany tylnej i bocznej, a to już inna bajka. Swoją drogą, jak Ci to gra? Skusiłeś się instalacyjne w ścianach/szafce?

@gruzinek ma tu bardziej klaustrofobiczny układ wokół sofy która jest wepchnięta we wnękę.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wybór rozwiązania też trochę tutaj zależy od głębokości zagłówka sofy (będziesz musiał wybrać odpowiednie kolumny podstawkowe dostosowane do głębokości zagłówka tej sofy lub w drugą stronę kupić taką, która pozwoli Ci na nieco więcej). Jeżeli będziesz miał "zapasu" jakieś 40 [cm] to będziesz musiał brać pod uwagę, że wraz z uchwytem i głębokością skręconej kolumny musi się ten cały układ zamknąć w tej wartości żeby miejsce w rogu po prawej nie stało się niefunkcjonalne i nie uderzał głową w kolumnę, albo nie musiał robić dystansu z poduszek :) Bipole/dipole spokojnie Ci się zmieszczą i tutaj raczej takiego ryzyka nie ma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

.. Albo pójść w stronę instalacyjnych rozwiązań które wyeliminują problem z zagłówkiem i zapasem miejsca za głową. Wystarczy że ściana jest w suchej zabudowie i mamy w niej 10cm pustej przestrzeni. Na upartego kuć w ścianie też można - ja kułem :D

Oooo, powiesz coś więcej na ten temat? Bo właśnie kucie czeka mnie w niektórych miejscach w nowy mieszkaniu.

Ciekawi mnie:
- jaka była grubość ścian w których kułeś
- z czego były te ściany
- na jaką głębokość kułeś otwór
- czy to był tylko otwór na głośnik, czy wkuwałeś całą skrzynkę pod głośnik

?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budownictwo 1934r. Cegła podwójna z dylatacją, dla głośników wykułem otwory w wewnętrznej warstwie. THX-502-L ma 95mm głębokości montażowej, obudowy zrobiłem z MDF 18mm o wymiarach brutto 536x334x136 (15 litrów netto). Sufitowe PRO-18RC głębsze (161mm montażowej), to i skrzynki większe 26 litrów netto. Tu kucia nie było, sufit tworzyłem praktycznie od nowa mając po wyburzaniu starego salonu widoczne belki i deski podłogi piętra wyżej.

IMG_20210828_153145.thumb.jpg.c363ee98dde0fa5b1174132ccc33ebaa.jpg

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie FXy wiszą w odległości 25 cm za głową , jest ok , innej opcji nie ma jest przyzwoicie i nie czuje  braków jeśli chodzi o efekty . Przełącznik na bi-polarne .

Podaje to jako opcje , i nie mam zamiaru przekonywać że lepiej nie można 😏 bo pewnie tak , tym bardziej że zamieniłem HK na Onkyo i poza częściowym podłączeniem nic nie zrobiłem z braku czasu i.Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.07.2022 o 11:43, Q21 napisał:

Najlepiej gdybyś surroundy wybrał tej samej firmy co pozostałe kolumny, ale i Klipsch i Monitor Audio od serii Bronze w górę sprawdzą się w kinie doskonale.

nie jest to konieczne. Dobre surroundy jak wspomniane FX Bronze zagrają lepiej niż niektóre kolumny od kompletu (innego)

16 godzin temu, Dedal75 napisał:

U mnie FXy wiszą w odległości 25 cm za głową , jest ok , innej opcji nie ma jest przyzwoicie i nie czuje  braków jeśli chodzi o efekty . Przełącznik na bi-polarne .

Podaje to jako opcje , i nie mam zamiaru przekonywać że lepiej nie można 😏 bo pewnie tak , tym bardziej że zamieniłem HK na Onkyo i poza częściowym podłączeniem nic nie zrobiłem z braku czasu i.Pzdr

One się po prostu dobrze sprawdzają.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Dedal75 napisał:

U mnie FXy wiszą w odległości 25 cm za głową , jest ok , innej opcji nie ma jest przyzwoicie i nie czuje  braków jeśli chodzi o efekty . Przełącznik na bi-polarne .

Podaje to jako opcje , i nie mam zamiaru przekonywać że lepiej nie można 😏 bo pewnie tak , tym bardziej że zamieniłem HK na Onkyo i poza częściowym podłączeniem nic nie zrobiłem z braku czasu i.Pzdr

To jest jak najbardziej sensowna opcja i taka odległość jak najbardziej jest ok 👍 Często właśnie jak jest dość blisko kanapy to takie rozwiązanie jest jednym z wybieranych. A jak przesiadka z HK na Onkyo? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarnąłem wszystkiego więc wyroków nie będę wydawał.

Mam nadzieję że po kalibracji i ustawieniu wszystkiego , bedzie w kinie ekstra . Bo  na pierwszy rzut ucha w stereo Hk to lepsze granie bez wątpienia 🤔 no ale jak mówiłem znajdę czas i pogodę szczególnie to sprawdzę dokładnie wszystko . Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Cześć,

możecie podpowiedzieć, jak ustawić surroundy w tym pomieszczeniu w systemie 5.1?
Czy przy umieszcczeniu ich na śćianach bocznych różnice w odległości mają jakieś znaczenie?

Czy najlepiej będzie:

  1. Bipole / dipole na ścianie za kanapą
  2. Bipole / dipole na bocznych ścianach
  3. Bipole / dipole w rogach
  4. Kierunkowe na bocznych ścianach
  5. Kierunkowe w rogach

Wklejam link do grafiki, bo nie mogę wkleić bezpośrednio, wciąż dostaję komunikat "wystąpił problem podczas przesyłania".

https://www.dropbox.com/s/8p2zbaj88xt1u3z/HomeCinema-salon-kolumny.png?dl=0

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zawiesił na bocznych ścianach. Kanapa jest dosyć blisko ścian bocznych, więc weź pod uwagę, że przy kierunkowych osoba siedząca na skraju będzie miała głośnik wyskotonowy blisko ucha. To nie musi być wada, raczej kwestia preferencji, ale warto o tym pamiętać. W zasadzie to czy chcemy dźwięk bardziej czy mniej kierunkowy to właśnie kwestia preferencji. Przy 7 głośnikach na dole można się spierać czy bipole nie wprowadzają bałaganu w dźwięku, ale przy 5 - to wg mnie tylko kwestia preferencji.

Zresztą, po zakupie głośników sam poeksperymentuj, jakie ustawienie da najlepszy efekt.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...