Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Focal Aria 948 do około 15 tys.


Endymion123

Recommended Posts

Cześć,

po jakimś czasie zastanowienia i odsłuchu zmieniłem leciwe kolumny Dali 850 na Focal Aria 948. Z ogólnego ulepszenia dźwięku jestem bardzo zadowolony, ale wiadomo, cały czas jednak szukamy czegoś jeszcze lepszego :) W chwili obecnej gra to u mnie z Rotel-980BX i szukam czegoś co będzie podobnie brzmieć jeśli chodiz o średnicę, ale może nieco otworzy scenę (choć nie wiem czy na odsłuchach to nie była też kwestia pomieszczenia) i ewentualnie da więcej szczegółów na górze i dole, ale utrzymując średnicę co najmniej na takim poziomie jak jest (a tu nie mam zarzutów). Bas lubię taki żeby go było czuć w środku, ale nie zamulony, rozlany, szczególnie w szybszych utworach nie może się gubić.

Na odsłuchach miałem okazję słyszeć te kolumny z Atoll in200, tam dół i góra bardzo mi się podobały, ale miałem wrażenie, jakby pobijał nieco górną średnicę i brzmiała zbyt wysoko, słyszalne w niektóych utworach na wokalach i gitarze. Natomiast wrażenie zrobiła na mnie scena i brzmiało to całościowo bardzo ciekawie. Słucham głównie alternatywnego rocka, metalu, stonera, okazyjnie jazz.

Sugestie jakie do tej pory zebrałem lub co mogłem znaleźć,a  co mogłoby pasować:

- Atoll in200 lub in300 - czy warto iść w wyższy model? będzie różnica?

- Naim Supernait 3

- Unison Unico Due lub Vincent SV-237 lub 737 z hybryd

Rotel RA-1592 MkII (lub końcówka 1590 + pre)

 

Co z tego byłoby Waszym zdaniem najlepiej sprawdzić, posłuchać, ewentualnie czy sugerujecie jakieś inne modele? Myślę też przyszłościowo, jeśli np chciałbym zmienić za jakiś czas kolumny na coś wyżej. Z góry dzięki za pomoc :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Naim jest faktycznie trochę droższy, ale powiedzmy, że gdyby był tego wart to mógłbym dołożyć co nieco. W ciemno na pewno nie chcę sprzętu kupować, idealnie byłoby sprawdzić jak to u mnie gra więc może pomyślę o jakimś wypożyczeniu po odsłuchaniu.

Jeśli chodzi o Rotela, z brzmienia starego 980bx jestem bardzo zadowolony, powiedziałbym że pewne aspekty, np środek pasują mi trochę bardziej niż w Atoll którego miałem okazję posłuchać z tymi kolumnami. Mam wrażenie że Rotel nie koloryzuje tak bardzo dołu i nie wybija górnej średnicy do góry, jest bardziej neutralny (moje wrażenie przynajmniej), ale może kosztem tej ładnej góry i scena nie jest tak duża. Czy Rotel przez lata jakoś zasadniczo zmienił filozofię i np nowe modele, np ten 1590 czy nawet rotel ra6000  będą brzmieć zupełnie inaczej (zakładam że lepiej, szerzej, ale chodzi o barwę)? Czy starsze modele jak 1090 będą brzmieć tak samo czy to jednak też sposób na jakiś upgrade?

Co do źródła, to pewnie będzie jakiś odtwarzacz sieciowy. Na ten moment muzyka idzie z Tidala przez pre-out amplitunera więc zakładam (mogę się mylić, nie bijcie...) że gra jednak moja końcówka, amplituner nie wpływa zbytnio na dźwięk i może to tak ewentualnie zostać? W przypadku integry, myślałem żeby to rozdzielić, na zasadzie że amplituner od mojego kina jest podłączony przez RCA a jeśli integra ma też wejścia zbalansowane to dokupić np odtwarzacz ze zbalansowanym wyjściem i po prostu przełączać źródła?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no oczywiście nie kupię najtańszego odtwarzacza jaki znajdę, natomiast jaki konkretnie to sprawa na później, żeby coś dopasować. Póki co myślałem o wzmacniaczu, po prostu jeszcze się nad tym nie zastanawiałem :)

Atoll tak jak piszesz, miałem podobne wrażenie w połączeniu z tymi kolumnami, był bas, była substancja ale i przestrzeń na górze i fajna scena, i może to subiektywne wrażenie, ale też in200 coś robił z górną średnicą co mi nie do końca pasowało, jakby wyciągał ją za bardzo w górę, nie do końca mi to pasowało. Czy in300 gra mocno inaczej od in200 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.09.2022 o 08:08, Endymion123 napisał:

Na odsłuchach miałem okazję słyszeć te kolumny z Atoll in200, tam dół i góra bardzo mi się podobały, ale miałem wrażenie, jakby pobijał nieco górną średnicę i brzmiała zbyt wysoko, słyszalne w niektóych utworach na wokalach i gitarze.

To jest domena Focala.

Do niego potrzebujesz wzmacniacz o raczej ciepłym charakterze właśnie z ostrożną górą i środkiem. nie schowanym ale nie atakującym. Nie mającym tendencji do wyostrzeń.

Supernait jest polecany bo od pewnego momentu to jedna firma jest. Ale zgadzam się że on będzie nieco podkolorowany.

Na pewno nie w ciemno.

Moim zdaniem świetny wzmak który znacznie więcej wyciągnie z tych kolumn to Leema Tucana II. Dynamika, rozdzielczość a przy tym nie będzie nigdzie ostrości.

Mi ten wzmacniacz przy dłuższym odsłuchu podszedł bardziej niż SN3 z wieloma kolumnami

Atoll IN 300 to też dobry trop.

Chodź moim zdaniem on gra podobnie. Mocniej. Jest odczuwalna różnica. Ale to ten sam typ grania.

Musical M6 500 i?

Denon A110?

Roksan Caspian M2 + M2 końcowka ?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, engajner napisał:

 Tucana z rynku wtórnego lub nawet Caspian + power amp też jest dobrym zestawieniem. Osobiście jestem fanem Caspiana m2. Mam go z cdekiem. Nie polecam go dlatego że gra u mnie. To bardzo dobra konstrukcja. Przy odpowiednim doborze klumn, źródła i kabli może stawać do rywalizacji z dużo droższymi klockami. Warto się zainteresować. Na pewno nie koloryzuje tak jak Naim.

Możesz dokładniej opisać różnice w brzmieniu między SN3, Tucana 2 i Caspianem m2? Będę wdzięczny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

To jest domena Focala.

Czy aby tego konkretnego modelu paczek też? Recenzujący p. Kisiel tego nie usłyszał a i pomiar nie wskazuje na  krzykliwy środek  w Ariach 948. 

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Do niego potrzebujesz wzmacniacz o raczej ciepłym charakterze właśnie z ostrożną górą i środkiem

Czyli "podkolorowany" wzmacniacz, tak? 

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Supernait jest polecany bo od pewnego momentu to jedna firma jest. Ale zgadzam się że on będzie nieco podkolorowany.

No to autor wątku potrzebuje podkolorowany wzmacniacz czy nie? Podkolorowany SN3 będzie pasował do Focala czy nie? A jeżeli nie, to inne wymienione przez Ciebie podkolorowane wzmacniacze już będą tylko dlatego bo to nie jest jedna firma z Focalem?

Pisałeś mi, że przez miesiąc słuchałeś SN3 i nie mogłeś podjąć decyzji czy go chcesz i ostatecznie stwierdziłeś, że ten piec nie ma góry. 

Dla mnie rozegrany egz. demo SN3 jest wręcz lekko przygaszony na przejściu środka w wysokie tony a samych wysokich tonów też nie ma za wiele i do tego brakuje im powietrza, otwarcia. Jest to  zdecydowanie! ciepło, bardzo gęsto grający wzmacniacz.

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Atoll IN 300 to też dobry trop.

Nawet tu na forum pisałeś, że różnica między nim a in 200 w brzmieniu jest dla Ciebie znikoma a dopłata do in 300 nieopłacalna, co się zatem zmieniło, że polecasz nieopłacalny zakup in300? 

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Musical M6 500 i?

Pisałeś mi ostatnio, że wszystkie piece MF są wolne, spokojne, wogóle Ci się nie podobają a tu autor wątku chce piec, który:

 

Dnia 20.09.2022 o 08:08, Endymion123 napisał:

 Bas lubię taki żeby go było czuć w środku, ale nie zamulony, rozlany, szczególnie w szybszych utworach nie może się gubić.

To w końcu jakie są te piece MF bo już teraz wiem, że nic nie wiem. Są wolne czy nie są wolne?

 

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Roksan Caspian M2 + M2 końcowka ?

Twoi Koledzy z S4Home stwierdzili, że takie połączenie to bardzo nietrafiony pomysł. Do tego wg nich Caspian m2 ma gorszą przestrzeń i bardziej gubi detal jak SN3 (czego nawet ja nie jestem w stanie sobie wyobrazić bo SN3 ani nie grzeszy przestrzenią ani detalem patrząc przez pryzmat ceny/konkurencji). 

Z tych wszystkich, zmieniających się każdego dnia opisów najlepszą do pierwszej weryfikacji opcją będzie :

Dnia 20.09.2022 o 10:45, Q21 napisał:

Zanim rozpęta się dyskusja to zaproponuję ci odsłuch i porównanie tych wzmacniaczy w naszym salonie, to zdecydowanie najlepsza opcja - zapraszam.

 

A potem rozegrane dema, które najbardziej podeszły w salonie za kaucją do swojego domu i słuchanie przez chociaż te 10-12 dni przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak coś zacznie denerwować w brzmieniu  to zwrot do salonu. Pamiętaj, że kupujesz nowe klamoty za gruby pieniądz (około 15kzł) i w razie pochopnej decyzji o kupnie strata na odsprzedaży będzie bardzo  wysoka lub bardzo, bardzo wysoka (w zależności od tego, jak dana marka jest popularna w naszym kraju). Wiem coś o tym, odsprzedaż 3 miesięcznego Coplanda nie była przyjemnością. 

Ps. I pytaj o dobry rabat w każdym! salonie, obecnie sprzedaż  klamotów audio leży, każdy dusi grosz bo przyszłość nie wygląda za "stereo i kolorowo" więc salony bardziej niż kiedykolwiek walczą rabatami o klienta. Serio, serio. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, engajner napisał:

 Tucana z rynku wtórnego lub nawet Caspian + power amp też jest dobrym zestawieniem. Osobiście jestem fanem Caspiana m2. Mam go z cdekiem. Nie polecam go dlatego że gra u mnie. To bardzo dobra konstrukcja. Przy odpowiednim doborze klumn, źródła i kabli może stawać do rywalizacji z dużo droższymi klockami. Warto się zainteresować. Na pewno nie koloryzuje tak jak Naim.

Mimo gościć człowieka o zbliżonym sercu :)

15 godzin temu, kaczadupa napisał:

Możesz dokładniej opisać różnice w brzmieniu między SN3, Tucana 2 i Caspianem m2? Będę wdzięczny. 

Ja mogę :)

14 godzin temu, kaczadupa napisał:

Czy aby tego konkretnego modelu paczek też? Recenzujący p. Kisiel tego nie usłyszał a i pomiar nie wskazuje na  krzykliwy środek  w Ariach 948. 

Proszę Cie. A czy Pan Kisiel z którym kolwiek swoim teście wskazał produkt z jakąś wadą. Przecież cala sztuka to napisac coś co się odkryło złego w sposób dobry :)

obraz.png.4182b9411e173557a682396773a1c796.png

Pokaż ten wykres w ASR :P

14 godzin temu, kaczadupa napisał:

Czyli "podkolorowany" wzmacniacz, tak? 

Tak, ale nie w górze pasma.

14 godzin temu, kaczadupa napisał:

Pisałeś mi, że przez miesiąc słuchałeś SN3 i nie mogłeś podjąć decyzji czy go chcesz i ostatecznie stwierdziłeś, że ten piec nie ma góry. 

Moim zdaniem to będzie dobry wybór do tych kolumn. Ale nie ta cena. Pokazałem modele które moim zdaniem sprawdza się lepiej. Są wydajniejsze i ich barwa jest lepsza.

14 godzin temu, kaczadupa napisał:

Pisałeś mi ostatnio, że wszystkie piece MF są wolne, spokojne, wogóle Ci się nie podobają a tu autor wątku chce piec, który:

Bo moim zdaniem to co autor chce nadrobi w kolumnach.

Wszystko się rozchodzi o odsłuch. W takim razie fora są do zaorania :)

Gra cały system. Jeśli w jednym poście nie polecam Musicala a w drugim to robię to znaczy że jakiś jest tego cel. Zapewne współpraca z resztą systemu :)

Czy Tobie doradziłem źle?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

to ma być dobry piątek dla mnie. Bo czwartek był ciężki :)

Piotr, przecież rozmawiamy na luzie o martwych przedmiotach... ale ok., piątek faktycznie powinien nas cieszyć po całym tygodniu pracy. 

Już na marginesie, dla mnie wykres Focali 948 wygląda bardzo apetycznie, gdybym tylko miał 30m2 pokoik to brałbym je na testy.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, kaczadupa napisał:

Już na marginesie, dla mnie wykres Focali 948 wygląda bardzo apetycznie, gdybym tylko miał 30m2 pokoik to brałbym je na testy.  

A no to wiadomo. Zawsze warto coś przetestować i wiedzieć samemu czy pasują czy nie.

To kolumny które zdecydowanie są jednak wybierane przez klientów. Jakiś powód jest :)

A mogę teraz ja coś zapytać?

Całkiem na luzie, ja nie wierce tematu :)

Co w wykresie jest na plus?

Bo z maskownicą no to jest kosmos.

Ale bez niej, najlepiej wypada 7 stopni w dół?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powracam po testach i ostatecznej decyzji 😁

Na finiszu do wyboru zostały mi Parasound Hint 6 oraz Michi X3, wybór padł ostatecznie na ten drugi i póki co jestem bardzo zadowolony :) Parasound był naprawdę fajny (i w lepszej cenie), do tego ilość basu jaką to pompuje jest po prostu niesamowita...Niektóre utwory dostają naprawdę fajnego dociążenia na dole i środku, ale przy gorzej zrealizowanych stonerowych kawałkach potrafił już zamęczyć jego ilością, dominacją nad całością przekazu. Z kolei góra normalnie delikatnie przygaszona, ale w niektórych utworach jakieś ostrzejsze instrumenty czy efekty potrafiły nieco nieprzyjemnie wjechać w ucho...Może to kwestia akustyki u mnie (choć coś tam próbowałem robić) lub repertuaru, ale Hint powodował, że po początkowym zachwycie miałem szybko ochotę go wyłączyć i odpocząć. Już po kilkunastu minutach słuchania, podnosił mi ciśnienie w głowie i to była niestety dyskwalifikacja choć bardzo chciałem go polubić...

Natomiast Michi ujął mnie za serce od pierwszego odsłuchu - wszystko od razu się otworzyło, dostało powietrza, jest bardziej neutralnie, ale zdecydowanie nie nudno. Basu nieco mniej niż w Parasoundzie, ale nadal tam jest, potrafi uderzyć i czuć go w piersi, ale też inaczej, jest on bardziej kontrolowany, sprężysty, żywy. Środek i góra jak wspomniałem też bardzo żywe, ekscytujące, ale najważniejsze dla mnie było, że nie męczyły nawet po kilku godzinach ciągłego grania i to dość głośno. Żródłem póki co jest Cambridge CXN v2. Po analogu subtelnie dociąża dół, ale nie wycina innych zalet Michi, i w moim mniemaniu idealnie uzupełnia cały system (DAC w Michi z kolei aż tak mi tu nie podszedł)

W każdym razie dzięki za pomoc i sugestie, dało mi to pewien pogląd co warto było sprawdzić. Zawsze zostaje to pytanie, czy gdybym więcej czasu spędził na testowaniu coraz to nowych wzmacniaczy to nie wybrałbym czegoś innego, ale jak to bywa, człowiek w pewnym momencie chce się zaczać cieszyć muzyką i po kilku dniach spędzonych z Michi żeby się upewnić decyzja została podjęta. Przynajmniej na razie ten zestaw, z moim gustem i repertuarem sprawdza się idealnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...