Skocz do zawartości

Kable


JACEK BART

Recommended Posts

Z pewnością kable w systemie audio wnoszą do brzmienia swoje cechy. I już sam ten fakt jest sygnałem dla audiofila, aby zachować rozsądek i ostrożność w ich zastosowaniu. Kable to też wydatek i to czasami spory, który niekoniecznie musi przynieść zamierzony cel. Ważny jest też sam rodzaj muzyki jaki słuchamy. Jedne kable dadzą nam poprawę przestrzeni i np. bardziej kontrolowany i konturowy bas i w przypadku muzyki ogólnie mówiąc lżejszej  efekt może być zadowalający, a z kolei w muzyce typu mocny rock efekt może być wręcz odwrotny i będzie ta zmiana niekorzystna. Znam takie przypadki, że po kupnie i zmianie wielu kabli osoby wracają do pierwotnych ustawień. W czasach w których były produkowane niektóre urządzenia audio i to wysokiej klasy nie było kabli tego typu i dźwięk był projektowany pod zwykły przewód. I w tym przypadku szczególnie trzeba uważać z jego zmianą, gdyż może ona zaburzyć tą równowagę brzmienia ,która została zaprojektowana. Kable mogą przynieść korzyści ,ale trzeba to umieć rozsądnie zastosować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj muzyki jaki odtwarzamy też ma znaczenie. W moim przypadku najbardziej na taką zmianę jest narażony ciężki rock. Ta muzyka nie lubi rozjaśnienia i detaliczności,gdyż staje się męcząca i nie do słuchania. Mam to samo na słuchawkach .Rocka mogę słuchać na słuchawkach Grado, a juś na AKG nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mieć po prostu tyle kabli, ile gatunków muzyki słuchamy. Powinniśmy też zwiększyć ilość przewodów, gdy słuchamy różnych podgatunków, na przykład hard rock, prog rock, folk rock, rock psychodeliczny, indie rock, jazz-rock, i inne. Tak samo z jazzem, elektroniką, poważką, i pozostałymi gatunkami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać najwięcej postów w kolejnym wątku dotyczącym przewodów, produkują jak zwykle te same osoby, które nie mają niczego mądrego i konstruktywnego do napisania w temacie okablowania. Odsyłam do wątku - Jak zaorać każde forum. Swoją drogą, że też niektórym się już dawno nie znudziło pisanie nic nie wnoszących postów w każdym kolejnym takim wątku to podziwiam, mi już dawno by się znudziło.

Dnia 22.11.2022 o 21:26, Chilli napisał:

No właśnie, mam zagwozdkę, bo szukam kabli do smooth jazzu i nie wiem w którą stronę iść🤔

Żeby próbować cokolwiek podpowiedzieć, to przydałoby się, żebyś opisał jak brzmi Twój sprzęt i co chciałbyś w tym brzmieniu zmienić/poprawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, greg235 napisał:

Jak widać najwięcej postów w kolejnym wątku dotyczącym przewodów, produkują jak zwykle te same osoby, które nie mają niczego mądrego i konstruktywnego do napisania w temacie okablowania. Odsyłam do wątku - Jak zaorać każde forum. Swoją drogą, że też niektórym się już dawno nie znudziło pisanie nic nie wnoszących postów w każdym kolejnym takim wątku to podziwiam, mi już dawno by się znudziło.

Żeby próbować cokolwiek podpowiedzieć, to przydałoby się, żebyś opisał jak brzmi Twój sprzęt i co chciałbyś w tym brzmieniu zmienić/poprawić.

Sorki Kolego ale to był sarkazm, przepraszam , jeśli nie udało się tego wyłapać😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Myślę ,że jedna i druga strona barykady o wpływ kabli na dźwięk ma rację. Pewnie są systemy , w których tych kabli nie usłyszymy i wtedy inwestycja w nie nie ma sensu. Są też systemy , gdzie wymiana kabli wnosi duże zmiany. Trzeba jednak uważać z tymi kablami, bo to nie jest wcale takie oczywiste, że jak kupimy drogie kable to będziemy mieli lepszą muzę. Nieraz bywa odwrotnie. Szczególnie dobitnie to widziałem przy zmianie na drogie srebrzone kable w mocnej muzyce rockowej typu Metalica. Dźwięk i owszem bardziej oderwał się od kolumn, było słychać wiele nowych szczegółów ,bas był prężny i pod kontrolą. Ale co z tego , jak muzyka w całości była nie do słuchania .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...