Skocz do zawartości

Przytłumienie pogłosu w wysokim salonie 31m2 - Poprawa akustyki


Paweł.

Recommended Posts

Cześć wszystkim!
Nie ukrywam, że świeżo założyłem tutaj konto aby szukać pomocy w kwestii akustyki mojego nowego mieszkania. Widzę, że jest to szanowane forum, gdzie jest sporo aktywnych osób, które coś wiedzą, może chciałyby się podzielić ze mną jakimiś wskazówkami. Od razu zaznaczam, że tematów nie dubluje na inne fora więc pomocy szukam tylko tutaj.
Do sedna, w mieszkaniu mam problem z echem, które gdy nie było kanapy z pufą było nieznośne do tego stopnia że nie dało się nic słuchać. Z początku grały tu monitory Paradigm mini v7, które nie radziły sobie zupełnie z tą przestrzenią. Wzmacniacz Marantz wraz z kolumnami został sprzedany bo docelowo będą tu grać kolumny podłogowe. Mieszkanie jest wysokie w szczycie sufitu, ma 3,7metra, powierzchnia samego salonu z aneksem to dokładnie 31 m2.
Obecnie kanapa z pufą zdecydowanie zmniejszyła efekt pogłosu - ale dalej nie jest to jeszcze to. Ewidentnie potrzeba tu coś zmienić zanim zabiorę się za myślenie nad kupnem zestawu, teraz czego bym nie wstawił zagra źle.
Ustroje akustyczne średnio mi się podobają wizualnie aczkolwiek znalazłem takie, które byłyby ok. Na pewno nie chciałbym nic wieszać na sufitach – choć zdaję sobie sprawę ile jest tych niekorzystnych płaskich płaszczyzn. Nie wiem jak się do tego zabrać, ile tych paneli kupić i gdzie je powiesić? Co ma sens a co nie? Nie jest to tania zabawa więc nie chciałbym czegoś pochopnie zrobić.
Ustroje które wydają się być ok wizualnie:
https://allegro.pl/oferta/absorber-cloud-pro-panel-sufit-akustyczny-2szt-12827272074
https://www.mega-acoustic.pl/sklep/fiberpro-120x60/
https://allegro.pl/oferta/ekran-parawan-absorber-akustyczny-kabina-wokalna-12425672536 (na zakrycie drzwi wejściowych)

Na dole wizualizacja uwzględniająca położenie przyszłego TV wraz z kolumnami oraz zdjęcia realne.

AFDK6gOO63QLakDzyRAcsdt4l7S9YaVZshjEm5J5

AFDK6gMPFjcQnxdjGf-7Xd9R6LPBibnZy1TE6b2P

AFDK6gPgo8uDVGr5wS8cpjzxbKOoU7FmhvlzLaSq

 

Zdjęcia obecne:

AFDK6gPp9dLJJIgfp6ZRGTl_vt4R1cDJ5reJgz2B

AFDK6gN_G1NCWPpQXSgRJYDofbBDMl_lPRLVA8Y3

AFDK6gOu-JmuIG1R56VqifywqzhpiGxjIwjx-MWx

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Na początek musiałbyś określić gdzie siedzisz słuchając muzyki. Na kanapie? Kolumny muszą być umiejscowione odpowiednio względem słuchacza żeby to jakoś zagrało. Najczęściej ustawienie w trójkąt. Poradników jest mnóstwo link W zależności od pozostałych zmiennych można bardziej szczegółowo doradzać. Jakie kolumny? W jakiej odległości od słuchacza? Jakie odległości od ścian? itd. 

Mieszkanko jest dość surowe jeżeli chodzi o akustykę. Brak dywanu, wykładziny, zasłon, kwiatów, obrazów, półek z książkami więc pogłos jest zapewne spory. Żeby ogarnąć trzeba trochę absorberów do adaptacji akustycznej. Ile to trudno szacować i tu przydałby się jakiś podstawowy pomiar pogłosu mikrofonem. 

@Bartek Chojnacki może podpowie w jakim kierunku podążać. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za zainteresowanie tematem i odpowiedź. 

Miejsce siedzenia będzie oczywiście na kanapie, która docelowo będzie obrócona o 90 stopni dokładnie na przeciw głośników.  Głośniki odsunięte od ściany zgodnie z grafiką(rzutem) czyli o ok 170cm. Trochę tak będą stały po środku...

Kolumny, które zapewne kupię to będą KEFy Q750 bądź Q950 lub też B&W 603 na jakimś NADzie. 

W kwestii umeblowania zbyt wiele się już tu nie zmieni, ma być minimalizm - dojdzie zapewne jeden duży obraz jeszcze. Z dywanem może się uda ale to też niezbyt dużym.

Poza tym myślałem aby wskazany za biurkiem fragment ściany poświęcić na te ustroje akustyczne - czyli ściana znajdująca się z tyłu głośników.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Błażej Pietrzak napisał:

Ja bym dał kanapę pod tę ściankę z desek a głośniki pod okno...stolik ze sprzętem pomiędzy głośniki oczywiście :)

Niestety nie mogę tak zrobić z dwóch powodów: po pierwsze to duże okno składa się z dwóch skrzydeł otwieranych prowadzących na balkon. Dwa - wszelkie przewody są wyprowadzone z podłogi przy ściance, więc tam musi być TV i obok kolumny.

Zaczynam rozglądać się za dywanem(choć nie jestem fanem) bo to najprościej kupić, jednak tej gołej podłogi też trochę jest.

Ale co ze ścianami, jak dużo poprawy wniesie przedstawiony przeze mnie układ tych paneli, czy jest sens pchać 6 sztuk, czy więcej znaczy lepiej? Ten parawan 180cm x 60cm x2 skrzydła jestem bliski zakupu - jest mobilny można postawić go przed drzwiami wejściowymi, wg sprzedawcy mocno absorbuje dźwięk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co od pewnego czasu czytam to te nowoczesne mieszkania z dużą otwartą przestrzenią przysparzają także dużo problemów z punktu widzenia akustyki... Nie jestem specjalistą ale myślę , że pakowanie w ciemno tych paneli jak pokazałeś nie koniecznie musi dać efekt proporcjonalny do nakładów. Mody w takim pomieszczeniu to coś nietypowego także przemyśl dobrze etapy działania i ilość kupowanych paneli (i ich potencjalnej przydatności - w jakich zakresach działają i co robią)...Jeśli zrobisz to dobrze lub w miarę dobrze to gwarantuję , że spodoba Ci się prawie każdy sprzęt jaki tam wstawisz.
 

 

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Błażej Pietrzak napisał:

Z tego co od pewnego czasu czytam to te nowoczesne mieszkania z dużą otwartą przestrzenią przysparzają także dużo problemów z punktu widzenia akustyki...

Nie zawsze. U mnie sprzęt stał w podobnym salonie (wątek "nowy początek") w dziale audio. Sufit nad jedną kokumną był na wysokości jakieś 3m, a nad drugą prawie 5 i grało to jak dla mnie super. Niestety, teraz muszę się zmieścić w pokoju na poddaszu i to jest dopiero zło. Takie wysokie pomieszczenia są na tyle nietypowe, że ciężko coś wyrokować. Ja bym po prostu kupił/wypożyczył sprzęt i posłuchał. Autorze wątku, nie kupuj na razie żadnych paneli. Posłuchaj jak to gra. A, i rozważ serię Bowersa 700 jeśli myślisz o 600.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grzesiek202 napisał:

Autorze wątku, nie kupuj na razie żadnych paneli. Posłuchaj jak to gra. 

Hmm właśnie rzecz w tym, że grały tutaj Paradigmy co prawda podstawkowe, może mało wybitne ale grające znacznie gorzej niż we wcześniejszym mniejszym pomieszczeniu, w którym je miałem(a tam grały całkiem przyjemnie). Puszczając samą mowę np w postaci podcastu był problem aby z kuchni zrozumieć w ogóle słowa... dramat. Kanapa znacznie poprawiła ten stan rzeczy ale zaraz znalazł się kupiec i sprzętu już nie mam.

Co do Bowersów 700 to jednak zbyt duży wydatek na ten moment dla mnie, może kiedyś...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie doczytałem że już coś grało. No pomieszczenie jest rzeczywiście mało ustawne dla celów audio. Tu okno, tam płaski kaloryfer. Ja bym zacząl od dywanu i 2 paneli czysto absorbujących,  najlepiej grubości 100mm z 0,7metra za kolumnami (tak wiem, po obu stronach biurka). Czy taka opcja paneli przenośnych jest w ogóle dopuszczalna? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie możliwość zawieszenia paneli na tej ścianie. Jeśli miałoby coś stać w bliskiej odległości za kolumnami to jedynie ten akustyczny parawan - jest wysoki i dość szeroki, zawsze też można go przenieść. Nie wiem o jakich panelach przenośnych myślałeś ale coś mobilnego też jak najbardziej.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie to tutaj nie ma za bardzo pola do popisu, po prostu nie dajesz możliwości na zrobienie czegokolwiek więcej. Skoro tylko ta jedna ściana za biurkiem jest do dyspozycji, to trzeba to zrobić panelami pochłaniającymi i tyle. Mogą być te co podesłałeś. I tak nie są w żadnych w pełni właściwych miejscach, ale ani punkt odsłuchowy tak nie stoi, ani kolumny - zwłaszcza kolumny, więc po prostu trzeba się pogodzić że tu dobrej akustyki nie będzie i minimalizować straty. Właśnie przez np. zamontowanie paneli pochłaniających tak jak je rozmieściłeś. Prawie na pewno będzie problem z basem z kolumnami ustawionymi w ten sposób, ale skoro nie ma żadnych możliwości ani dodania paneli, ani przemeblowań, to też nie widzę za bardzo pola do dalszej dyskusji. Chyba, że są, ale to Ty musiałbyś określić co można zrobić a nie my strzelać pomysłami "na pałę" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

ani kolumny - zwłaszcza kolumny

Byłem pewien że tak odsunięte kolumny od ściany będą działały na plus, zazwyczaj ludzie mają problem w drugą stronę czyli zbyt blisko ściany. Niewesoło bo kolumny muszą stać w tym miejscu ewentualnie mogą być cofnięte tak aby przednia część frontu kolumny licowała się z ażurową ścianką. Pytanie dość istotne gdzie wg Twojego doświadczenia powinny one stać?

 

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

Prawie na pewno będzie problem z basem

I tutaj trafiłeś absolutnie w punkt bo Paradigmy grały płasko jakby z zza kartonu, mimo puszczenia gęstego kawałka i przesterowania basu to go po prostu nie było, membrany szalały i nic poza tym... Do tego pogłos...

 

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

to też nie widzę za bardzo pola do dalszej dyskusji. Chyba, że są, ale to Ty musiałbyś określić co można zrobić a nie my strzelać pomysłami "na pałę" ;) 

Zdaje sobie sprawę, że tak to może wyglądać, głównie nie chciałbym ruszać samego sufitu. Już pogodziłem się z tym że wleci dywan do dyspozycji mamy jeszcze mobilne ścianki akustyczne wysokie, do tego ustroje na ścianę. Pytanie co powinno się ewidentnie zrobić na pierwszy rzut oka, nie patrząc na moje ograniczenia. 

 

1 godzinę temu, Butler napisał:

Jak problem będzie z basem, to można poeksperymentować z subem (lub subami).

Suba raczej nie przewiduje, zawsze same kolumny mi wystarczały. O DSP też czytałem, będę celował we wzmacniacz który to ma, ale u mnie sytuacja jest na tyle kiepska, że trzeba się zająć podstawami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Paweł. napisał:

Byłem pewien że tak odsunięte kolumny od ściany będą działały na plus, zazwyczaj ludzie mają problem w drugą stronę czyli zbyt blisko ściany. Niewesoło bo kolumny muszą stać w tym miejscu ewentualnie mogą być cofnięte tak aby przednia część frontu kolumny licowała się z ażurową ścianką. Pytanie dość istotne gdzie wg Twojego doświadczenia powinny one stać

Kolumny moim zdaniem stoją w miarę dobrze. Zaszło chyba jakieś nieporozumienie. To punkt odsłuchowy jest w złym miejscu w stosunku do tak ustawionych kolumn. Ale rozumiem, że kanapa finalnie wyląduje pod oknem, bo nie będziesz chyba oglądał telewizji z głową na stałe wykręconą w prawo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolumny nie powinny stać ani za blisko ściany, bo wtedy masz masę basu rezonansowego, albo za daleko, bo wtedy masz za dużo węzłów modów i w drugą stronę przegięcie. Właściwe ustawienie - to bliżej ściany po prostu... niemniej wracamy do tego, że jak sam zauważasz - u Ciebie po prostu nie ma możliwości zrobienia tego dobrze

sufitu można na razie nie ruszać, zrobić te pochłaniacze jak chciałeś i to zmniejszy pogłos. Średnie i wysokie będą lepsze, z basem bez zmian. Na bas tak jak koledzy mówią, raczej tylko sub by pomógł żeby ten bas w ogóle był

jeśli chodzi o jakieś scianki mobilne, to ja raczej nie zabieram głosu. Moim zdaniem to zawsze jest rozwiązanie prowizoryczne, potem i tak człowiek w większości tego nie rusza w ogóle i jest rozstawione o tak o, na pałę....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zajmę się najpierw tą ścianą i zobaczymy jaki będzie efekt.

Pytanie tylko czy więcej znaczy lepiej, czy np od pewnej ilości tych paneli(na jedną ścianę) już więcej nie ma sensu dokładać?

Wyliczyłem, że estetycznie byłoby zmieścić 6 paneli naściennych + 1 mobilny parawan, jak poniżej:

AFDK6gMSnfHFj_SUXTzUV1GDqZQCuJZNu8aZZJyv

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety na podstawie zdjęcia nie jesteśmy w stanie Ci nic wyliczyć ;) generalnie jest tak jak mówisz, tj. jak zrobisz 6 paneli to dołożenie 2 kolejnych to już będzie znacznie mniejszy efekt niż np. z 0 paneli na 4 panele. Proponuję generalnie żebyś zrobił to co możesz i Cię w miarę "nie zdenerwuje" estetycznie i zobaczysz jaki jest efekt... jak będzie dalej słaby, to trzeba kombinować dalej, jak będzie w miarę ok to się pozostaje cieszyć ze jest istotnie lepiej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2023 o 09:48, Paweł. napisał:

Oczywiście panele będą na białej ścianie, na drewnianej ażurowej nic nigdy nie będzie wisieć :)  Szukam teraz czegoś ładnego i zdrowego, panele z wełny mineralnej jednak odpuszczam, pozostają takie z wełny poliestrowej lub owczej.

Panel z wełną się zabezpiecza przed ewentualnym pyleniem, więc jest bezpieczny.
W dodatku, żeby miał pylić to musiałby ktoś nim ruszać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...