Skocz do zawartości

Jaki Gramofon do 2000-2500 zł


Recommended Posts

Witam,

Do tej pory miałem starą Fonicę GS-464 (z ortofonem OM-5E). Mam ją od nowości czyli od jakiegoś 1989 roku, ale gra to delikatnie mówiąc średnio więc przyszedł czas na wymianę. Zastanawiam się nad:

- Audio-Technica AT-LPW50PB (karbonowe ramię i nowa wkładka AT-VM95E z możliwością wymiany igły na lepszy szlif)

- Thorens TD-202

- Dual CS-518 (Ortofon 2M Red)

Który waszym zdaniem ma z nich najlepszy stosunek jakość/cena?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AT i Thorens porównywalne, ta sama wkładka, AT miała problemy z silnikami kiedyś, ale nie wiem czy w tym modelu, Dual  z ortofonem to podobna wkładka, niektórzy twierdzą że nieco lepsza od AT 95, na plus brak USB, @tomek4446 by się ucieszył…

sam nie wiem co bym wybrał, wszystkie z możliwością zastosowania lepszej wkładki, AT na plus , że nie trzeba po wymianie igły na nowo kalibrować…

a co koledzy @Rega @Chilli @Audio Autonomy na to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup używanego raczej nie wchodzi w rachubę. Próbowałem już paru zakupów używanego sprzętu i powiem tak: może to brak szczęścia, może pech, ale zawsze coś poszło nie tak. Audiofilskiego sprzętu nie potrzebuję, ma porządnie grać (oczywiście jak na tę półkę cenową). USB mi nie przeszkadza, aczkolwiek i tak z niego korzystać nie będę.

Na początek będzie grać z kitową wkładką którą z czasem planuję wymienić na jakąś z grotem microline lub shibaty i tu właśnie na plus dla AT bo wystarczy wymiana samej igły. Do tego AT ma karbonowe ramię, ale czy to faktycznie daje mu wyższość nad Dualem i Thorensem? Do tego jest najtańszy z całej trójki, ale czy to oznacza najgorszy?

Zapomniałem dodać, będzie grał ze wzmacniaczem Yamaha A-S701 i głośnikami Klipsch RP-8000

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w grę wchodzi tylko zakup nowego sprzętu, to z wymienionej trójki Dual prezentuje się chyba najlepiej. Węglowa rurka nie jest jakimś specjalnym atutem. Ramię może być z aluminium i też będzie ok, jeżeli będzie dobrze wykonane.

Podobnie jak @tomek4446  również sugerowałbym jednak zakup gramofonu "z epoki". To daje zupełnie inny stosunek ceny do jakości. Oczywiście nic na siłę i rozumiem obawy przed zakupem sprzętu, który ma kilkadziesiąt lat na karku :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, katmai napisał:

Audiofilskiego sprzętu nie potrzebuję

A to sorki :) Bierz AT , czy cokolwiek tam uznasz za stosowne. :)

Co do karbonowej rurki to nie jest to jakiś szczyt techniki i raczej bym się tym nie sugerował.

jeżeli 170 cm

https://www.decathlon.pl/p/rurka-karbonowa-6-mm-x-170-cm/_/R-p-161071?mc=8364046&&cd=1625039213&ad=57336423530&kd=&gclid=Cj0KCQiAic6eBhCoARIsANlox85T4DnRSJwX8mi79dR1nec0iZJahyXGkdOfh2qYK3s2UwWUGhFM5hUaAtPlEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

to koszt materiału rurki czyli ramienia to ok. 8 zł. , no powiedzmy dycha :)

Spójrz na ramiona uznanej firmy SME , widzisz tam jakiś karbon ?

To tak , by rozwiać pewne mity :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty @Rega chyba pomyliłeś się, bo brzmisz jak w dziale humor…Jeżeli chodzi o gramofony, to nie jestem ekspertem, ale po przeanalizowaniu sytuacji oraz biorąc pod uwagę wszystkie aspekty i możliwości oparte na mojej zdolności intelektualnej oraz rozległych obserwacjach, doszedłem do konkretnego, jednoznacznego i uzasadnionego wniosku, że nie mogę się wypowiedzieć, gdyż jak wspomniałem na początku ekspertem nie jestem.

a myślałem, ze chociaż jakąś regę polecisz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarcKrawczyk Juz jakiś czas wstecz doszedłem do wniosku że na forum najlepiej jest mówić, tu cytat ze znanego filmu,, ....- ich weise nicht,,, bo wszelkie próby polecenia jakiegokolwiek sprzetu mają się nijak do preferencji brzmieniowych pytającego, skoro sie go nie zna osobiście. No właśnie dlatego brzmię jak w dziale humor😉. Polecanie sprzętu na odległość to jak polecanie komuś kandydatki na żonę. Ale nie zaśmiecajmy tematu. 

 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na wskazane przez Kolegę gramofony i okazało się, że jesteśmy w przedziale około 2k pln

Jeśli nie bierzemy pod uwagę vintage to ja raczej poszedłbym po kosztach i wybrał Rege1 lub Projecta choćby debut 3.

Nie wiem czy usłyszysz różnice, choć z drugiej strony może tak🙂

PS szlify micro czy sh nie wiem czy to dobry kierunek przy takich gramofonach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowych coś z wymiennym headshelem 1/2 cala szukaj, obojętne co kupisz. Cena nie ma znaczenia. Może być z USB, Bluetooth,  zdalnym sterowaniem 🙃 bez różnicy. Może nawet za 600 - 800 zł coś się znajdzie. To i tak szroty choć nowe. A jak chcesz coś konkretnego to moim zdaniem gramofon z epoki. Jak chcesz pewnego sprzedawcę to dam namiary. Ale ma tylko gramofony z epoki, które odnawia, odrestaurowuje. Mam jednego drapaka od niego który wygląda jak nowy a ma około 40 lat. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2023 o 09:06, katmai napisał:

Witam,

Do tej pory miałem starą Fonicę GS-464 (z ortofonem OM-5E). Mam ją od nowości czyli od jakiegoś 1989 roku, ale gra to delikatnie mówiąc średnio więc przyszedł czas na wymianę. Zastanawiam się nad:

- Audio-Technica AT-LPW50PB (karbonowe ramię i nowa wkładka AT-VM95E z możliwością wymiany igły na lepszy szlif)

- Thorens TD-202

- Dual CS-518 (Ortofon 2M Red)

Który waszym zdaniem ma z nich najlepszy stosunek jakość/cena?

Powinieneś sobie zdać sprawę z tego co potrzebujesz osiągnąć i czy to co zamierzasz jest możliwe za pomocą wskazanych środków. O co chodzi. Przeszedłem swoją drogę od gramofonu Mister Hit Unitry i można z tego doświadczenia wyciągnąć pewne wnioski. Pomińmy tu ograniczenia peerelowskich czasów. Teraz mamy diametralnie inne warunki.

Powinieneś sobie zadać bardzo konkretne pytania.

  • czy wzmacniacz RIAA w gramofonie Ci wystarczy? Do kiedy? Ma on skromną jakość, na pewno, do tego jego możliwości są ograniczone tylko do wkładek typu MM. Dlatego czy warto za niego płacić? Po co zatem gramofon z takim czymś?
  • czy wkładka podstawowa jak Ortofon Red lub jej odpowiedniki jakościowe innych firm są wystarczające i jak długo będą? Usłyszysz lepszą wkładkę MM lub co gorsza MC, co wówczas? Wymienisz gramofon?
  • ramię nie pozwalające na regulację swojej wysokości będzie dużym ograniczeniem przy wyborze wkładki; są wkładki wyższe i niższe, to trzeba korygować wysokością ramienia. Gdy nie ma takiej możliwości stajemy się "niewolnikami" danego ramienia. Taka i nie inna wysokość wkładki i koniec.
  • czy producenci tych gramofonów podają tak podstawowe dane jak: wartość przewieszenia dla zamontowanego ramienia oraz jego masę? Bez tego nie da się prawidłowo ustawić wkładki gramofonu - z tego wynika jednak bardzo wiele.
  • napęd paskowy ma swoje ograniczenia - umycie wstępne na takim talerzu płyty jest niemożliwe, nawet przetarcie wilgotnym welurkiem będzie problematyczne, to spore utrudnienie, bez tego nie da się słuchać płyt; napędy bezpośrednie są nie tylko w tym lepsze. Choćby generowane przez nie drgania są w zakresie poza akustycznym czego raczej nie da się uzyskać w napędach paskowych w rozsądnych kwotach

Po co te wszystkie zabiegi? Dla wierniejszego (specjalnie nie używam określenia "lepszego") dźwięku. Dla mniejszego zużycia płyt. Dla wydobycia pełnej dynamiki z winylowej płyty jak i odcięcia się od jej ewentualnych szumów.

Jeżeli to co wymieniłem jest nieważne to każdy z tych gramofonów może być równie dobrym wyborem. Decydują wówczas względy estetyczne i tp. niuanse.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, 1Ender napisał:

Z nowych coś z wymiennym headshelem 1/2 cala szukaj, obojętne co kupisz. Cena nie ma znaczenia. Może być z USB, Bluetooth,  zdalnym sterowaniem 🙃 bez różnicy. Może nawet za 600 - 800 zł coś się znajdzie. To i tak szroty choć nowe. A jak chcesz coś konkretnego to moim zdaniem gramofon z epoki. Jak chcesz pewnego sprzedawcę to dam namiary. Ale ma tylko gramofony z epoki, które odnawia, odrestaurowuje. Mam jednego drapaka od niego który wygląda jak nowy a ma około 40 lat. 

Pozdrawiam 

Można prosić o namiary na tego sprzedawcę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Highlander_now napisał:

napęd paskowy ma swoje ograniczenia - umycie wstępne na takim talerzu płyty jest niemożliwe, nawet przetarcie wilgotnym welurkiem będzie problematyczne, to spore utrudnienie, bez tego nie da się słuchać płyt; napędy bezpośrednie są nie tylko w tym lepsze.

pozwolisz , że się nie zgodzę. Miałem cztery paskowce i jakoś nie było problemu z przetarciem płyty. To , że pasek jest elementem zużywającym się to fakt , ale mówimy o latach użytkowania.

A po za tym , w sekundę zamieniłbym swój napęd bezpośredni no tego paskowca P.Sikory :) 

sikora.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

pozwolisz , że się nie zgodzę. Miałem cztery paskowce i jakoś nie było problemu z przetarciem płyty. To , że pasek jest elementem zużywającym się to fakt , ale mówimy o latach użytkowania.

A po za tym , w sekundę zamieniłbym swój napęd bezpośredni no tego paskowca P.Sikory :)

Dalsza, niezacytowana przez Ciebie część mojej wypowiedzi rozprawia także o tym przypadku.

P.S. Poza tym. Takie rozwiązanie jest brzydkie jak noc listopadowa i ... pomyśl o odkurzaniu tego, aby zawsze wyglądało jak na zdjęciu. Bardzo niepraktyczne.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, katmai napisał:

Można prosić o namiary na tego sprzedawcę?

Marcin jest z Legnicy. W opisie o sprzedającym znajdziesz tel. Najlepiej osobiście podjechać jak masz możliwość. Możesz wtedy wybrać z kilkunastu drapaków. Wybierz najcięższy. To gwarantuje stabilność. Osobiście podoba mi się ramię "S". Ale możesz wybrać proste. Patrz na wymienny headshel oraz regulację wysokości ramienia ja w swoim gramofonie nie mam.  Co jeszcze? Np. stroboskop.

Powiedz, że masz namiar od kolegi z forum.

Przykładowy link do aukcji Marcina.

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-d303-full-serwis-d-drive-1-12850553809

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

Poza tym. Takie rozwiązanie jest brzydkie jak noc listopadowa i ... pomyśl o odkurzaniu tego, aby zawsze wyglądało jak na zdjęciu. Bardzo niepraktyczne.

Daj mi tego drapaka a trudno , będę się męczył z kurzem , jego wyglądem. Wiem , że lekko nie będzie ale zacisnę zęby i się zmuszę. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2023 o 09:06, katmai napisał:

Witam,

Do tej pory miałem starą Fonicę GS-464 (z ortofonem OM-5E). Mam ją od nowości czyli od jakiegoś 1989 roku, ale gra to delikatnie mówiąc średnio więc przyszedł czas na wymianę. Zastanawiam się nad:

- Audio-Technica AT-LPW50PB (karbonowe ramię i nowa wkładka AT-VM95E z możliwością wymiany igły na lepszy szlif)

- Thorens TD-202

- Dual CS-518 (Ortofon 2M Red)

Który waszym zdaniem ma z nich najlepszy stosunek jakość/cena?

Cześć,

Z wymienionych tu gramofonów moim zdaniem Dual wypada najciekawiej. W jego wkładce ( Ortofon 2M-Red ) również możesz zmienić samą igłę na 2M-Blue. Tak jak koledzy wspomnieli zastosowanie karbonu wcale nie musi być atutem, pytanie też czy to ramię jest w pełni karbonowe czy tylko powlekane z wierzchu ( tak jak to robi na przykład Pro-Ject w części swoich graofonów ), obstawiam że to drugie...

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Moim zdaniem z wymienionych przez ciebie modeli każdy zagra lepiej od tego co masz w tej chwili :) natomiast mimo wszystko skłaniałbym się do Duala i świetnej wkładki 2M Red jak na tą cenę oraz możliwy szybki upgrade do 2M Blue co zrobi skok mocny do przodu. Direct Drive to też moim zdaniem atut ,ale w tej kwestii są gusta różne ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2023 o 09:06, katmai napisał:

Witam,

Do tej pory miałem starą Fonicę GS-464 (z ortofonem OM-5E). Mam ją od nowości czyli od jakiegoś 1989 roku, ale gra to delikatnie mówiąc średnio więc przyszedł czas na wymianę. Zastanawiam się nad:

- Audio-Technica AT-LPW50PB (karbonowe ramię i nowa wkładka AT-VM95E z możliwością wymiany igły na lepszy szlif)

- Thorens TD-202

- Dual CS-518 (Ortofon 2M Red)

Który waszym zdaniem ma z nich najlepszy stosunek jakość/cena?

WItaj,

Za 1999 zł masz obecnie Thorensa TD 202 https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/thorens-td-202.html

Będziesz miał wkładkę A-T VM95E która w zupełności wystarczy (na początek) a jakość elektroniki na pokładzie tej maszyny wystarczy do średniej klasy sprzętu.

Pamiętaj, że możesz się tu rozwinąć o docisk, lepszy interkonekt oraz wkładkę za jakiś czas. To bardzo dobra podstawa za te wspomniane 2 tysiące.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...