Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe w miejsce monitorów do Arcama SA30


Recommended Posts

1 godzinę temu, Aprox napisał:

Taki mały off-topic ...czy ja dobrze widzę że masz postawionego kwiatka na paczce ??? 😱🤯

Po pierwsze Dynie nie są podłączone. Po drugie monstera stała wcześniej tam, gdzie lewa Carina a stać gdzieś musi, dopóki nie sprzedam Dyniek. Po trzecie kwiatek stoi w osłonce (nie doniczce  otworem w dnie). Na osłonkę jest naciągnięta miękka juta. Czy to jakaś profanacja;)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomasz1w napisał:

Po pierwsze Dynie nie są podłączone. Po drugie monstera stała wcześniej tam, gdzie lewa Carina a stać gdzieś musi, dopóki nie sprzedam Dyniek. Po trzecie kwiatek stoi w osłonce (nie doniczce  otworem w dnie). Na osłonkę jest naciągnięta miękka juta. Czy to jakaś profanacja;)?

Profanacja 🤔 ...zwał jak zwał - dla mnie sprzęt to oczko w głowie - sam wokół niego odkurzam, sam go przecieram z kurzu specjalną ściereczką a o położeniu na paczkach czy też na którymś z klamotów czegokolwiek nie ma mowy 😱 ...nawet gdyby to miała być chusteczka z jedwabiu 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawmy już te kwietniki i spróbujmy pomóc koledze Sylwestrowi, bo temat trochę zboczył, w czym mam i swój udział...

2 godziny temu, lpomis napisał:

Zapuść może jakiś plik pokroju: https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k

I zobacz czy w ogóle coś z głośników się wydobywa.

No właśnie, proste a genialne:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Najczęściej w niewielkich pomieszczeniach bas tworzy problem raczej z powodu nadmiaru - dudni i przytłacza średnicę. A u mnie gdzieś ginie:( Może trzeba będzie wrócić do subwoofera tym bardziej, że z lokalizacją suba będzie łatwiej. Ostatecznie może stać nawet pod stołem:) 

A może posłuchaj F502, bas refleks w podłogę - na odsłuchach mocno mnie zaskoczyły, aczkolwiek ja nie lubię zbyt dużo basów. Ewentualnie opticony 6

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor kupił tymczasem Elaci Carina (o czym napisał wyżej) i słucha ich tymczasem w celu wyrobienia opinii, czy jest z zakupu zadowolony;) Problemu basu nie rozwiązałem i chyba bez subwoofera się nie obejdzie, ale granie Elaców trafia generalnie w mój gust. Baaardzo ładne wysokie tony (podkreślę, że to MOJA opinia), nie agresywne, ale dosyć detaliczne. Bas oczywiście mocniej zaznaczony, niż we wszystkich moich dotychczasowych monitorach, ale jak pisałem mam duży problem z akustyką i raczej basu nie jestem w stanie opisać rzetelnie. Średnica na początku wydawała się być nieco sucha, ale wydaje się wypełniać coraz więcej z czasem. Sceny mega szerokiej nie tworzą, raczej między kolumnami się mieści, ale nie przeszkadza mi to jakoś (chyba mi przeszło już zachwycanie się psami za oknem). Generalnie bardzo kulturalne, wyważone brzmienie, które fajnie wpisuję się w mój gust (także estetyczny). Z przesłuchanych kolumn mocno konkurowały z Elacami Diamondy 30-ki, ale przegrały zbyt dużą posturą;) Po Waszych poradach skupiłem się w efekcie na tych dwóch modelach, bo Monitor Audio i Focale miałem okazję poznać wcześniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Autor kupił tymczasem Elaci Carina (o czym napisał wyżej) i słucha ich tymczasem w celu wyrobienia opinii

Bardzo słuszna uwaga;)

 

14 minut temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Problemu basu nie rozwiązałem i chyba bez subwoofera się nie obejdzie

Rel byłby OK gdyby nie ta "jarmarczność", ten white gloss i logo wytłoczone gdzie się tylko da. Kto tam to u nich ogarnia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Autor kupił tymczasem Elaci Carina (o czym napisał wyżej) i słucha ich tymczasem w celu wyrobienia opinii, czy jest z zakupu zadowolony;) Problemu basu nie rozwiązałem i chyba bez subwoofera się nie obejdzie, ale granie Elaców trafia generalnie w mój gust. Baaardzo ładne wysokie tony (podkreślę, że to MOJA opinia), nie agresywne, ale dosyć detaliczne. Bas oczywiście mocniej zaznaczony, niż we wszystkich moich dotychczasowych monitorach, ale jak pisałem mam duży problem z akustyką i raczej basu nie jestem w stanie opisać rzetelnie. Średnica na początku wydawała się być nieco sucha, ale wydaje się wypełniać coraz więcej z czasem. Sceny mega szerokiej nie tworzą, raczej między kolumnami się mieści, ale nie przeszkadza mi to jakoś (chyba mi przeszło już zachwycanie się psami za oknem). Generalnie bardzo kulturalne, wyważone brzmienie, które fajnie wpisuję się w mój gust (także estetyczny). Z przesłuchanych kolumn mocno konkurowały z Elacami Diamondy 30-ki, ale przegrały zbyt dużą posturą;) Po Waszych poradach skupiłem się w efekcie na tych dwóch modelach, bo Monitor Audio i Focale miałem okazję poznać wcześniej. 

Tak na mój rozum, jeśli zależy Ci na mocniejszym basie to musisz popatrzeć w totalnie inny rodzaj kolumn. Przede wszystkim w większy głośnik basowy, albo przynajmniej dwa, a do tego średni i wysoki. Elaci są fajne, ale bardzo smukłe ze stosunkowo małymi głośnikami. Dorzucenie subwoofera to kolejny mebel. Popatrzyłbym więc na totalnie inne, albo na zamówienie. Albo pozostanie pójście na kompromis - coś za coś. Okaże się, że wstawisz Altusy i będzie gitara 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.04.2023 o 13:58, Sylwester Wojajczyk napisał:

Zrobiłem pomiary w DL i niestety nie widzę poprawy w basie w stosunku do monitorów:( Pytanie do kolegów, którzy ogarniają temat akustyki: czy da się zrobić coś z tak dużym spadkiem na niskich tonach? Wygląda na to, że niezależnie od kolumn, które wstawię do pokoju, to bas i tak idzie sobie do sąsiada:( 

carina_elac.jpg

Ewidentnie spadek wygląda na odcięcie niskich tonów na którymś etapie ścieżki sygnału. Bardzo podobnie to wygląda do charakterystyki w moim Buchardzie i150, gdy omyłkowo włączyłem konfigurację pod subwoofer. Sprawdź dokładnie wszystko w swoim Arcamie, jeśli Ci się nie uda znaleźć przyczyny, wypożycz dowolny wzmacniacz, w którym nie ma DSP i oceń różnicę.

Edytowano przez grzegorz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz. Dzięki za zainteresowanie i podpowiedź, ale też pomyślałem po obejrzeniu pomiarów, że to wygląda jak odcięcie na wzmacniaczu. Tylko nigdzie w menu nie znalazłem takiej opcji, Arcam nie ma wyjścia sub out, więc raczej to chyba nie wina sprzętowa. Przed Arcamem miałem inne wzmacniacze (Atoll in200, CA cx80, DENON 1510 i parę jeszcze innych) i niedobór basu był od zawsze, tyle że nie robiłem wtedy pomiarów i niedobór basu uznawałem za cechę monitorów, na których grałem. Ale faktycznie muszę sprawdzić na innym wzmacniaczu, a gdyby ktoś znał Arcama lepiej i podpowiedział, czy czasem faktycznie nie ma gdzieś opcji odcięcia niskich tonów, to będę wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Grzegorz. Dzięki za zainteresowanie i podpowiedź, ale też pomyślałem po obejrzeniu pomiarów, że to wygląda jak odcięcie na wzmacniaczu. Tylko nigdzie w menu nie znalazłem takiej opcji, Arcam nie ma wyjścia sub out, więc raczej to chyba nie wina sprzętowa. Przed Arcamem miałem inne wzmacniacze (Atoll in200, CA cx80, DENON 1510 i parę jeszcze innych) i niedobór basu był od zawsze, tyle że nie robiłem wtedy pomiarów i niedobór basu uznawałem za cechę monitorów, na których grałem. Ale faktycznie muszę sprawdzić na innym wzmacniaczu, a gdyby ktoś znał Arcama lepiej i podpowiedział, czy czasem faktycznie nie ma gdzieś opcji odcięcia niskich tonów, to będę wdzięczny.

Obawiam się, że problem równie dobrze może być programowy, dlatego może spróbuj zresetować ustawienia wzmacniacza. Ewentualnie podłącz dowolne źródło do jednego z wejść analogowych (CD, PVR, STB) i skorzystaj z opcji Analogue Direct- opcja Direct na pilocie, taki odsłuch również wiele wyjaśni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham właśnie CD na przemian z wejścia analogowego w opcji Direct na przemian z wejściem cyfrowym i w kwestii zejścia basu niestety jest porównywalnie, czyli bez szału. Pojawia się lekkie wzbudzanie basu wyższego (troszkę dudni), ale niski bas nadal nieobecny. A przy okazji okazało się, że dźwięk po analogu brzmi całkiem nieźle:) Zafascynowany korekcją DL nawet nie testowałem dotąd wejść analogowych i opcji Direct, a słucha się tego całkiem fajnie - przestrzeń jakby większa, więcej powietrza i ciepła. A wracając do tematu basu - miałem jakiś czas temu subwoofer svs 1000, który niewątpliwie poprawił mi bas w duecie z ówczesnymi monitorami (chyba Heco Celan Revolution). Ale musiałem mu bardzo mocno podkręcać wzmocnienie (około 3/4 skali). Uznałem, że albo ten svs słaby, albo sygnał z wyjścia pre out jest tak kiepski:( 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.04.2023 o 13:58, Sylwester Wojajczyk napisał:

Pytanie do kolegów, którzy ogarniają temat akustyki: czy da się zrobić coś z tak dużym spadkiem na niskich tonach? Wygląda na to, że niezależnie od kolumn, które wstawię do pokoju, to bas i tak idzie sobie do sąsiada:( 

Wg mnie to nie jest wina pomieszczenia. Obstawiam awarię sprzętową. Nie może bas w postaci fal akustycznych całkowicie zniknąć. Mody pomieszczenia to nie tylko węzły ale i strzałki czyli poza ubytkami powinny być piki, które korespondują z geometrią pomieszczenia. 

Awarię mikrofonu można wykluczyć puszczając z Tidala tony testowe z płyty https://tidal.com/browse/album/29581889 i sprawdzając spektogram zwwykłym telefonem z andkiem. Ja korzystam z aplikacji Spectroid. Wystarczy zapodać 30, 40 czy 50Hz i obserwować spektrum na wyświetlaczu.

Można też sparować telefon po BT lub przewodem RCA ze wzmakiem, puścić sygnał testowy po analogu i sprawdzić czy to nie wina streamera czy daka. 

Warto dokładnie to sprawdzić bo roszady kolumnami mogą być bezowocne i bezcelowe jeżeli sprawa braku basu jest pogrzebana na innym odcinku. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem w poprzednim poście za radą Grzegorza puściłem sygnał z CD po analogu w trybie Direct i zmian nie odnotowałem, więc raczej dac i streamer odpada. Kolumnami przestaję żonglować - chciałem po latach odsłuchów monitorów przejść na podłogówki, co uczyniłem w zeszłym tygodniu. A basu brakowało mi od zawsze również przy innych wzmacniaczach, o czym też pisałem powyżej. Pożyczę jakiś inny wzmacniacz i sprawdzę, jak zagrają kolumny. Zastanawiam się też nad powrotem do wsparcia subwooferem, tylko pożyczę go najpierw i zrobię pomiar z subem. Kraft (jeżeli czytasz) - czy pozostałeś przy konfiguracji z subwooferem? Czy dobrze pamiętam, że wybrałeś bowers'a?

27 minut temu, MariuszZ napisał:

Awarię mikrofonu można wykluczyć puszczając z Tidala tony testowe z płyty https://tidal.com/browse/album/29581889 i sprawdzając spektogram zwwykłym telefonem z andkiem. Ja korzystam z aplikacji Spectroid. Wystarczy zapodać 30, 40 czy 50Hz i obserwować spektrum na wyświetlaczu.

Sprawdziłem przed  chwilą i niestety do 100 Hz jest doopa:( ponieważ jest trochę zbyt późno na głośne słuchanie, to zweryfikuję jeszcze raz jutro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Jak napisałem w poprzednim poście za radą Grzegorza puściłem sygnał z CD po analogu w trybie Direct i zmian nie odnotowałem, więc raczej dac i streamer odpada. Kolumnami przestaję żonglować - chciałem po latach odsłuchów monitorów przejść na podłogówki, co uczyniłem w zeszłym tygodniu. A basu brakowało mi od zawsze również przy innych wzmacniaczach, o czym też pisałem powyżej. Pożyczę jakiś inny wzmacniacz i sprawdzę, jak zagrają kolumny. Zastanawiam się też nad powrotem do wsparcia subwooferem, tylko pożyczę go najpierw i zrobię pomiar z subem. Kraft (jeżeli czytasz) - czy pozostałeś przy konfiguracji z subwooferem? Czy dobrze pamiętam, że wybrałeś bowers'a?

Pomiędzy określeniem "basu brakowało mi od zawsze" a absolutnym brakiem basu poniżej 100 Hz zgodnie z przedstawionym wykresem musi być jak napisał powyżej Mariusz tylko jedna możliwość - gdzieś jest inny problem. Dlatego sprawdziłbym (jak pisałem powyżej) wzmocnienie poprzez jego wymianę, ale również kolumny - może coś nie tak ze zworkami w Carinach. Poza tym możesz, aby wykluczyć całkowicie problem z pomieszczeniem, przenieść się ze sprzętem do drugiego pokoju, może nawet sąsiada i tam jeszcze wszystko sprawdzić.

I jeszcze jedno - czy podłączałeś do Arcama słuchawki? Jak tam wygląda sytuacja z basem?

BTW: skąd jesteś?

Edytowano przez grzegorz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słuchawkach bas wydaje się być ok, ale trudno porównać bas z kolumn do słuchawek. Kolumn bym raczej nie winił, bo Arcama mam nieco ponad pół roku i na poprzednich kolumnach (monitorach) również na pomiarach bas opadał w podobnym zakresie. Przeniosę chyba faktycznie sprzęt do sypialni i zmierzę tam zejście na basie.

A jestem z Sieradza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Sprawdziłem przed  chwilą i niestety do 100 Hz jest doopa:(

Weź telefon ze Spectroidem i podejdź do kolumny. Zapodaj 40Hz. Pomierz mikrofonem z małej odległości ok. 1m. Znacznie ograniczysz w ten sposób wpływ pomieszczenia. Jeżeli bas na spektrogramie z 1m się pojawi tzn. że na tych kilku metrach gdzie go nie ma pomieszczenie go "zjada". Jeżeli nie będzie go również blisko tzn. szukaj awarii sprzętowej lub programowej.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracam do tematu po weekendowych zmaganiach z basem. Nie ukrywam, że jestem głupszy, niż byłem;) Po pierwsze przestawiłem sprzęt do sypialni i pomiar wyszedł jak na pierwszym poniżej wykresie. Czyli ta sama dooopa. Następnie powróciłem ze sprzętem do salonu i dołączyłem do zestawu subwoofer Polk Audio HT10. Zamierzałem wspierając się pomiarami w DL dostroić subwoofer do kolumn. Jakież było moje zdziwienie, gdy na pomiarach niski bas nie poprawił się prawie w ogóle:( Rozumiem, że Polk nie ma rekordowego zejścia, ale podkręciłem go w desperacji prawie na maksa, szklanki wpadały w wibracje, a na wykresie wynik jak na drugim screenie. Fizycznie bas z subwoofera jest wyczuwalny i słyszalny. Nie mam pojęcia, co o tym myśleć? 

 

Dirac_sypialnia.jpg

DL_sub.png

Edytowano przez Sylwester Wojajczyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...