Skocz do zawartości

Buczenie z kolumny


Patryk89_896

Recommended Posts

8 godzin temu, kiki2010 napisał:

UPS to tylko on-line i tu rodzą się dwa problemy jego cena raz, głośna praca invertera dwa.

Mam UPS on-line CyberPower OLS3000ERT2U i inverter w moim przypadku sam w sobie jest bezgłośny. Problemem są (były bo sobie poradziłem) wentylatory. W środku są fabrycznie zamontowane cztery wysokoobrotowe wyjce 80mm.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Upsem? Mam moja starą emotive na której była cisza . A teraz buczy 

No właśnie. Co masz ewidentnie z elektryką nie ze sprzętem.

10 godzin temu, kiki2010 napisał:

UPS to tylko on-line i tu rodzą się dwa problemy jego cena raz, głośna praca invertera dwa.

Podobnie jak Butler lat temu kilka używałem i także był bez głośny. Przyznam że to nie jest mój konik ja wybrałem co znajomy mi polecił. Ale działał jak trzeba.

Skoro wiele sprzetów ma ten problem to obawiam się że to może byc finalne rozwiązanie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

No właśnie. Co masz ewidentnie z elektryką nie ze sprzętem.

Podobnie jak Butler lat temu kilka używałem i także był bez głośny. Przyznam że to nie jest mój konik ja wybrałem co znajomy mi polecił. Ale działał jak trzeba.

Skoro wiele sprzetów ma ten problem to obawiam się że to może byc finalne rozwiązanie.

 

A ty co wybrałeś? Ale to jest dodatkowe zasilanie ? Nie jestem w temacie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Mam UPS on-line CyberPower OLS3000ERT2U i inverter w moim przypadku sam w sobie jest bezgłośny. Problemem są (były bo sobie poradziłem) wentylatory. W środku są fabrycznie zamontowane cztery wysokoobrotowe wyjce 80mm.

I oczywiście problemu nie widzisz. Cena kosmos o wentylach nie wspomnę.😃 Za tyle to można sobie zrobić 3fazy w mieszkaniu z oddzielną linią do audio i nie potrzeba wtedy żadnych UPS-ów.😃

Faktycznie, cicha praca 🤣

Screenshot_2023-03-28-10-57-26-069_com.android.chrome.jpg

Edytowano przez kiki2010
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Fajnie by było jak byś dał radę określić jakiej częstotliwości jest to buczenie. 50? 100 Hz? Wyższej? Jednym ze sposobów jest zainstalowanie Spectroida na telefonie i przystawienie mikrofonu do głośnika. Spektrogram pokaże co to za częstotliwość. Jeżeli 50Hz to prawdopodobnie masz jakąś pętlę masy lub coś się sprzęga elektromagnetycznie. 

Jeżeli wypróbowałeś wszystkie podpowiedzi i nie pomogło jest jeszcze jedna. Trafo separujące. Przejrzyj te linki, a zrozumiesz dlaczego. Na obrazku sygnał na wyjściu systemu po zastosowaniu trafa. Źródło. Widać wyeliminowaną składową 50Hz i mniej szumu na wyższych częstotliwościach. 

Na marginesie moja opinia o dobrej grze wzmacniaczy Sansui "made in Japan" zaszyta jest w stosowaniu traf obniżających napięcie zasilania. Takie trafo prócz tego, że transformuje napięcie 230VAC, transformuje i izoluje zakłócenia sieciowe. To słychać i mimo, że wzmaki te mają super konstrukcję i mnóstwo patentów technicznych wewnątrz zastosowanych to takie trafo pomaga powodując, że brzmienie się podoba.

Trudno walczyć z przydźwiękiem i doradzać jak nie ma się dostępu do sprzętu. To bardzo złożony temat i tu raczej musisz sie sam zaangażować. Poczytać, przeanalizować, próbować różnych rozwiązań aż problem ogarniesz. 

Na pierwszy rzut oka opisu problemu ja też obstawiałbym uszkodzony przewód RCA lub gniazdo ale jak wyeliminowałeś to trzeba szukać gdzie indziej. 

Pozdrawiam.

 

trafo sep.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kiki2010 napisał:

I oczywiście problemu nie widzisz.

Nic takiego nie napisałem że to idealne rozwiązanie. Twierdzę jedynie że po małym upgrade argument hałasu jest nieistotny. Po wymianie wentylatorów na bezgłośne ale trochę wolniejsze i mniej wydajne - nie widzę problemu. Trochę się szarpałem z tym, trzeba było emulować obroty do sterownika. Przy amatorskim zastosowaniu nie jest mi potrzebna pełna wydajność która potencjalnie wiązała by się z większą temperaturą. Wady jednak są. UPS tego typu mają ograniczoną sprawność, jak ktoś liczy na niskie rachunki za prąd to nie jest zabawka dla niego. Ponadto raz na 3-4 lata wymiana aku, a jest ich kilka w środku. Kilka stówek jak nic.

40 minut temu, kiki2010 napisał:

Cena kosmos o wentylach nie wspomnę.

Ceny kosmos w przypadku mojego modelu to dość kiepska pejoratywa. To sprzęt z dużymi możliwościami dla określonego odbiorcy. Mogę tym UPS podtrzymać na długi czas krytyczne urządzenia (są dwie sekcje z priorytetami), tworzyć magazyn energii dla fotowoltaiki (np. dla trybu off-grid lub hybrydy), dokładać dodatkowe moduły bateryjne, podłączyć generator prądu.

40 minut temu, kiki2010 napisał:

Za tyle to można sobie zrobić 3fazy w mieszkaniu z oddzielną linią do audio i nie potrzeba wtedy żadnych UPS-ów.

Mam 3 fazy w mieszkaniu (domu), na audio oczywiście jest wyłącznie jedna z nich. Cena nie stanowiła dla mnie bariery, każdy ma swoja miarę. Zastosowanie UPS miałem mieć wyłącznie pod audio, ale w praniu się okazało że o wiele lepszą opcją jest jego odwrotne wykorzystanie. Mam obecnie podłączone do niego wszystkie impulsiaki, są odseparowane od reszty sieci i nie sieją. Monitoring, alarm, komputer, QNAP router, switch, pompy CO i CWU itd.

Czy UPS on-line to dobra opcja dla autora? Hmm... Wydaje mi się że problem by rozwiązał bo to urządzenie robiące pełną konwersję zasilania do urządzeń odbiorczych. Ale nie jestem w temacie by zaproponować coś budżetowego.

20230116_224318.jpg.a5921f134d5bce3d22f47521fc6677e3.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Cześć. Fajnie by było jak byś dał radę określić jakiej częstotliwości jest to buczenie. 50? 100 Hz? Wyższej? Jednym ze sposobów jest zainstalowanie Spectroida na telefonie i przystawienie mikrofonu do głośnika. Spektrogram pokaże co to za częstotliwość. Jeżeli 50Hz to prawdopodobnie masz jakąś pętlę masy lub coś się sprzęga elektromagnetycznie. 

Jeżeli wypróbowałeś wszystkie podpowiedzi i nie pomogło jest jeszcze jedna. Trafo separujące. Przejrzyj te linki, a zrozumiesz dlaczego. Na obrazku sygnał na wyjściu systemu po zastosowaniu trafa. Źródło. Widać wyeliminowaną składową 50Hz i mniej szumu na wyższych częstotliwościach. 

Na marginesie moja opinia o dobrej grze wzmacniaczy Sansui "made in Japan" zaszyta jest w stosowaniu traf obniżających napięcie zasilania. Takie trafo prócz tego, że transformuje napięcie 230VAC, transformuje i izoluje zakłócenia sieciowe. To słychać i mimo, że wzmaki te mają super konstrukcję i mnóstwo patentów technicznych wewnątrz zastosowanych to takie trafo pomaga powodując, że brzmienie się podoba.

Trudno walczyć z przydźwiękiem i doradzać jak nie ma się dostępu do sprzętu. To bardzo złożony temat i tu raczej musisz sie sam zaangażować. Poczytać, przeanalizować, próbować różnych rozwiązań aż problem ogarniesz. 

Na pierwszy rzut oka opisu problemu ja też obstawiałbym uszkodzony przewód RCA lub gniazdo ale jak wyeliminowałeś to trzeba szukać gdzie indziej. 

Pozdrawiam.

 

trafo sep.jpg

Na tym programie pokazuje mi między 38 a 60 HZ.  Tak Rca podmieniałem na 3 różne komplety, teraz jeszcze zrobiłem próbę i podpiąłem starą końcówkę pod centralny i też buczy ,nie zależnie pod którą dam kolumnę. Faktycznie ten transformator może pomóc, skoro innym pomógł to może mnie też, bo nawet jeśli faktycznie jest gdzieś pętla masy to pomoże. Teraz jeszcze próbowałem i gdy połączę przewodem GDN w zmacniaczu do GDN amplitunera to jest z 50% mniej buczenia ale ciut więcej szumów, mogę te szumy porównać tak jak kiedyś w radiu były te krótkie fale UKF. A jeśli chodzi o ten transformator to masz może jakiś sprawdzony model ? bo tego jest mnóstwo różne rodzaje.

Edytowano przez Patryk89_896
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Trudno walczyć z przydźwiękiem i doradzać jak nie ma się dostępu do sprzętu. To bardzo złożony temat i tu raczej musisz sie sam zaangażować. Poczytać, przeanalizować, próbować różnych rozwiązań aż problem ogarniesz. 

 Mariusz, ale wszystkie te UPSy, czy transformatory separujące, to leczenie syfa pudrem.

Patryk jakiś czas temu nie miał u siebie problemu, wcześniej nic mu nie buczało, nie brzęczało, co  by nie podłączył miał cieszę.

Zatem skoro nie nabył nowych urządzeń AGD, czy innego ustrojstwa na prąd co mogłoby wprowadzać do instalacji takie zakłócenia, trzeba by poszukać przyczyny, a nie leczyć skutek zakłóceń. 

Powinen ktoś ze stosownymi uprawnieniami i sprzętem wjechać,  zbadać wszystkie połączenia w gniazdach, puszkach rozgałęźnych jeśli są i może zrobić pomiar rezystancji uziemienia skoro jest instalacja z uziemieniem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, DiBatonio napisał:

 Mariusz, ale wszystkie te UPSy, czy transformatory separujące, to leczenie syfa pudrem.

Patryk jakiś czas temu nie miał u siebie problemu, wcześniej nic mu nie buczało, nie brzęczało, co  by nie podłączył miał cieszę.

Zatem skoro nie nabył nowych urządzeń AGD, czy innego ustrojstwa na prąd co mogłoby wprowadzać do instalacji takie zakłócenia, trzeba by poszukać przyczyny, a nie leczyć skutek zakłóceń. 

Powinen ktoś ze stosownymi uprawnieniami i sprzętem wjechać,  zbadać wszystkie połączenia w gniazdach, puszkach rozgałęźnych jeśli są i może zrobić pomiar rezystancji uziemienia skoro jest instalacja z uziemieniem.

 

Jestem umówiony w pt z elektrykiem zobaczymy co powie.

 

13 minut temu, tomek4446 napisał:

@Patryk89_896 a jakie masz kolumny ?

Chore 826

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk89_896 napisał:

ten transformator to masz może jakiś sprawdzony model ?

Nie mam. Nie używałem. Najlepiej pożyczyć i sprawdzić bo pewności nie ma czy pomoże. 

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Mariusz, ale wszystkie te UPSy, czy transformatory separujące, to leczenie syfa pudrem.

To prawda. Trzeba znaleźć źródło problemu i wyleczyć. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Chore 826

Teoretycznie 91 dB , nie powinno być słychać przydźwięku.

Masz coś takiego jak wzmacniacz sygnału wi-fi ?

Zastanawia mnie dlaczego przydźwięk się wycisza gdy połączysz dwa uziemienia . To sugerowało by pętle masy. 

Z drugiej strony to nie możliwe by taką pętle tworzyły tak różnorodne urządzenia jakie podłączałeś. 

Ciekawe ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Teoretycznie 91 dB , nie powinno być słychać przydźwięku.

Masz coś takiego jak wzmacniacz sygnału wi-fi ?

Zastanawia mnie dlaczego przydźwięk się wycisza gdy połączysz dwa uziemienia . To sugerowało by pętle masy. 

Z drugiej strony to nie możliwe by taką pętle tworzyły tak różnorodne urządzenia jakie podłączałeś. 

Ciekawe ?

Jest słyszalna niestety. Nie mam, mam tylko dekoder z UPC ale odlączalem go. Próbowałem podłączyć Roksana bez bolca uziemmiajacego to teoretycznie powinno pomóc, no ale nic z tego. Nie mam pojęcia w czym problem , wkurza mnie to już 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Masz coś takiego jak wzmacniacz sygnału wi-fi ?

On nie musi. Sąsiad sobie ułatwił życie ;) repeaterem wifi.

 Uroki blokowiska...

 

Moja historia:

W ubiegłym tysiącleciu mieszkałem w bloku. Od zawsze sluchałem radia. Wtedy jeszcze na "Merkurym" :) .

 Po jakimś czasie od zamieszkania w radiu usłyszałem świergot w tle audycji, nie dało się słuchać wieczoru płytowego.

Pierwsze co mi przyszło do głowy - pewnie instalcja antenowa padła, do anteny mialem ~35 metrów kabla. Zmieniałem antenę, kable, pożyczałem Radmora coby wykluczyć awarię Merkurego...

Świergot w radiu był i nie znikał...

Po dwu, może trzech miesiącach męki wyjaśniło się co mi świergoce: otóż mój blok stał w trójkącie anten - poczty, straży pożarnej i energetyki ( dzisiejszy Tauron )

A zaczęło mi radio świergotać bo antena z energetyki była naprawiana i przez ten czas nieczynna.

Edytowano przez gienas
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gienas napisał:

On nie musi. Sąsiad sobie ułatwił życie ;) repeaterem wifi.

 Uroki blokowiska...

 

Moja historia:

W ubiegłym tysiącleciu mieszkałem w bloku. Od zawsze sluchałem radia. Wtedy jeszcze na "Merkurym" :) .

 Po jakimś czasie od zamieszkania w radiu usłyszałem świergot w tle audycji, nie dało się słuchać wieczoru płytowego.

Pierwsze co mi przyszło do głowy - pewnie instalcja antenowa padła, do anteny mialem ~35 metrów kabla. Zmieniałem antenę, kable, pożyczałem Radmora coby wykluczyć awarię Merkurego...

Świergot w radiu był i nie znikał...

Po dwu, może trzech miesiącach męki wyjaśniło się co mi świergoce: otóż mój blok stał w trójkącie anten - poczty, straży pożarnej i energetyki ( dzisiejszy Tauron )

A zaczęło mi radio świergotać bo antena z energetyki była naprawiana i przez ten czas nieczynna.

Jak elektryk nic nie wymyśli to będę kombinował z transformatorem seperującym bo wyjścia nie ma. Problem może być że któryś z sąsiadów ma coś wpięte albo uszkodzona instalacje i tego nie przeskoczę.

 

 

Gdn paluchem nie reaguje jak podłącze Marantza i Roksana jest lepiej ale szału nie ma. Jest mniej buczenia ale są świsty jak kiedyś było w radiach z UKF

Edytowano przez Patryk89_896
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, tomek4446 napisał:

co się dzieje z przydźwiękiem jak dotykasz palcami GND ?

To nie jest typowy przydźwięk sieciowy 50Hz. Przerobiłem to wideo na .wav i wrzuciłem do Audacity. Jak widać na spektrogramie są tam wielokrotności 50Hz tj. główny sygnał zakłóceń 350Hz dalej 250, 650, 750 i inne harmoniczne 50Hz.

Może jakiś zasilacz smps sieje i pętlami podaje na wyjście. Może to być lodówka, TV, lampka ledowa itp. 

Dla przykładu kilka spektrogramów zasilaczy smps u mnie w domu na zdjęciach. Ich widmo sieciowe jest podobne. Może tak być, że część zakłóceń filtrują zasilacze kina i ampli, a część gdzieś pętlami przecieka. Trudna sprawa ;) 

brum (Medium).jpg

1 (Medium).jpg

2 (Medium).jpg

3 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MariuszZ napisał:

To nie jest typowy przydźwięk sieciowy 50Hz. Przerobiłem to wideo na .wav i wrzuciłem do Audacity. Jak widać na spektrogramie są tam wielokrotności 50Hz tj. główny sygnał zakłóceń 350Hz dalej 250, 650, 750 i inne harmoniczne 50Hz.

Może jakiś zasilacz smps sieje i pętlami podaje na wyjście. Może to być lodówka, TV, lampka ledowa itp. 

Dla przykładu kilka spektrogramów zasilaczy smps u mnie w domu na zdjęciach. Ich widmo sieciowe jest podobne. Może tak być, że część zakłóceń filtrują zasilacze kina i ampli, a część gdzieś pętlami przecieka. Trudna sprawa ;) 

brum (Medium).jpg

1 (Medium).jpg

2 (Medium).jpg

3 (Medium).jpg

Ale dziwne jest też to że dzieje się tak jak podłącze RCA. Sam roksan i sam Marantz jest cisza, razem coś zapętlania. I to że przez parę mc nic się nie działo 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...