Skocz do zawartości

Elac Carina czy Vela - monitory czy podłogówki - dylematy 50-latka


tomasz1w

Recommended Posts

Cześć, 

Zmieniłem ostatnio system, kupiłem Powernode plus Elac Carina BS 243.4. Moje wrażenia opisałem tutaj:

Coś mnie jednak podkusiło i 2 tygodnie później kupiłem używane Elaci Vela BS403. I teraz mam 3 pary kolumn. Dynaudio X34 idą na sprzedaż, nie dlatego, że są złe, wręcz przeciwnie. Po prostu po kilku latach wyłącznie z Dynaudio Excite (X32, X14, X34), chciałem spróbować czegoś innego. I nie żałuję, bo są inne odcienie i faktura, po prostu jest inaczej i tego chciałem posmakować. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to trochę skok w bok, ale przy jednej dziurze to i kot zdechnie, jak mawiał mój kolega;) Wobec czego teraz mam taki kramik:

elaccarinavsvela.jpg.169c6ed817e57e29d705ee5602cb198f.jpg

 

Mam jednakże zagwozdkę z Elacami. Tzn. Cariny vs Vela. Cariny kupiłem sercem, emocjami, bo zrobiły na mnie super wrażenie w salonie i później w domu. Jedyna, naprawdę jedyna uwaga z mojej strony to lekko podkręcony/zaokrąglony bas, co jak pisałem ma swoje plusy i minusy. No i kilka tygodni później kupiłem Vele BS403 (których nota bene też słuchałem w Topie i usłyszałem ich "wyższość" nad Carinami, ale uznałem, że z Powernode'm to będzie mezalians i za dużo wydam, więc w salonie kupiłem Cariny). Vela ma jednak inną, lepszą jakość basu, lepszą kontrolę w całym paśmie, bez wnikania w szczegóły słychać, że to bardziej wyrafinowany monitor. Problem polega jednak na tym, że po kilku tygodniach wyciągnąłem Cariny z kartonów i znowu dałem im szansę. Obiektywnie Vela to wyższa klasa, ale Carin można słuchać godzinami i to jest takie "radosne" granie, które ma dawać maksimum przyjemności bez siadania na sofie w audio samotni i z poważną miną, aby usłyszeć "te" niuanse. Muzykalność, nasycenie, średnica, tutaj Carina naprawdę pokazuję klasę. A ta średnica w Velach nie jest zła, ale jednak lekko z tyłu, lekko przygaszona. Cóż, po kombinacji Naima XS2 z Dynaudio X34 trudno byłoby tego nie usłyszeć. Poza tym Carina jest sporo tańsza od Veli. Taki mam problem;)

 

Kilka opcji na jego rozwiązanie i zarazem dalsze skomplikowanie sobie życia poniżej;)

Opcja 1 - spróbowanie obu Elaców na stojakach LS80. Choć ta szafka RTV na zdjęciu waży swoje, pewnie z 50 kg, to nie jest Ikea z papierowych płyt. Nawet jak dam do pieca, to nic nie rezonuje. I wtedy dokonanie wyboru, czyli albo Vela labo Carina, choć na tą chwilę serce i rozum podpowiadają mi Cariny, głupi ja jestem czy jak?

Opcja 2 - podłączenie lepszego wzmacniacza pod Vele, myślałem o NAD M10 V2. I wtedy porównanie i podjęcie decyzji.

Opcja 3 - kupienie podłogowych Carin FS247.4. Czy ktoś z Was miał okazję je porównać z monitorami BS 243.4? Białostocki Top twierdzi, że jednak monitory mają lepiej zrównoważony dźwięk, ogniskowanie, itd. Moja wątpliwość w przypadku podłogowych Carin dotyczy też wysokości głośnika wysokotonowego, jest on wyjątkowo wysoko. Ale te podłogowe Cariny podobają mi się niesamowicie. Choć w iluś testach czytałem, że bas już za bardzo "zalewa" średnicę. U mnie 27 m2, może nie byłoby tak źle

Opcja 4 (raczej przyszłościowa) - kupienie podłogowych Vela FS407. Z tego, co czytałem, mają one bardziej wypchniętą średnicę i trochę więcej "czarów" w tym zakresie w stosunku do "zbyt" perfekcyjnych BS403. Ale tutaj NAD M10V2 to chyba przyzwoite minimum. Co najmniej?

Pomożecie proszę?

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomasz1w napisał:

Opcja 2 - podłączenie lepszego wzmacniacza pod Vele, myślałem o NAD M10 V2. I wtedy porównanie i podjęcie decyzji.

Przetestuj, co tylko możesz (w tym opcje 1 i 3). Ja głosuję za Opcją 2. Skoro kupiłeś w Topie Cariny, to bez łaski powinni Ci wypożyczyć tego NADa M10 V2. Nic Cię nie kosztuje sprawdzenie, jak zagra z Velami. Grzech nie spróbować. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Narażę się niektórym, ale moim zdaniem ATC są po prostu brzydkie. A wygląd ma dla mnie też znaczenie. 24K za SCM40? Może i są tego warte, ale jeszcze nie spadłem z konia😉

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

Zostaw "serce" czyli Cariny. Reszta jak najszybciej na olx a odnajdziesz spokój. Chyba ... :)

Chyba...

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Przetestuj, co tylko możesz (w tym opcje 1 i 3). Ja głosuję za Opcją 2. Skoro kupiłeś w Topie Cariny, to bez łaski powinni Ci wypożyczyć tego NADa M10 V2. Nic Cię nie kosztuje sprawdzenie, jak zagra z Velami. Grzech nie spróbować. :)

Dzięki, spróbuję, chyba😉 Bo miałem sobie uprościć system, a wyszło jak zwykle🙃

Gdyby Velom trochę bardziej podkręcić średnicę, wypchnąć do przodu, choćby trochę kosztem jej mega czytelności, to byłyby w tej cenie monitory idealne, przynajmniej dla mnie.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, KrólKiczu napisał:

Sprzedaj wszystko i kup ATC.

Jedź w Bieszczady

Vela 407 gra mocno basowo. Sam polowałem kiedyś na Vela 409 i odsłuchiwałem tych obu (nie było jeszcze 408mek) wielokrotnie.

407 gra wyjątkowo mocnym dołem. Ja taki lubie ale 403 i 409 są spokojniejsze i bardziej zrównoważone.

Cariny moim zdaniem także bardzo udane.

Ja lubie PMC :)

Teraz polował bym na Spendory albo Proaci, ale ...... też tylko dla zmiany :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Vela 407 gra mocno basowo. Sam polowałem kiedyś na Vela 409 i odsłuchiwałem tych obu (nie było jeszcze 408mek) wielokrotnie.

407 gra wyjątkowo mocnym dołem. Ja taki lubie ale 403 i 409 są spokojniejsze i bardziej zrównoważone.

Jednak daruję sobie 407, to teraz prawie 19K cennikowo. Tym bardziej 408 czy 409, to już 24-30K za parę...

Czyli wracając do mojego pierwszego wpisu, pozostaje opcja 1, 2 i 3.

 

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Cariny moim zdaniem także bardzo udane.

Miałeś może okazję porównać BS243.4 z FS247.4? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

No i jest kolejne odkrycie. Dzisiaj odpaliłem znowu Vele i przesiadłem się sporo bliżej szafki tak, żeby utworzyć mniej więcej trójkąt równoboczny i jednocześnie żeby uszy były na wysokości "gwizdków". Dźwięk bardziej otworzył się i dostał takiej uroczej zwiewności. Przyjemniej się słucha. Jakby grały te same paczki, ale po udanym tuningu. Z Carinami jeszcze tego nie przerobiłem, ale wieczorem spróbuję. Wydaje mi się, że przy "normalnej" pozycji, na sofie oddalonej od głośników o ponad 3 metry (a między głośnikami jest ok. 1,8 m), to siedzę po prostu za daleko i za wysoko. Dlatego tym bardziej nie mogę się doczekać, kiedy wezmę na próbę standy LS80. Elaci staną ok 2,5 m od siebie, na odpowiedniej wysokości i trochę dalej od tylnej ściany (i w konsekwencji bliżej sofy). To, po dzisiejszym doświadczeniu, powinno przynieść dobre efekty.

Jednocześnie może uda mi się spróbować podłogowe Cariny FS247.4. 

NAD M10 V2 raczej w dalszej kolejności, bo to już jest "konkretny" wydatek. Choć jak będzie w białostockim Topie, to z chęcią go spróbuję w moim systemie.

Najpierw jednak chcę ogarnąć lokalizację monitorów - ustawienie na standach i wtedy będę miał więcej konstruktywnych wniosków. Po raz kolejny wyszło, że sprzęt to nie wszystko, trzeba go jeszcze odpowiednio ustawić a każde pomieszczenie jest inne.

W Bieszczady na razie nie jadę;) 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym serio od ustawienia kolumn jak trzeba + standy koniecznie! Po takim zabiegu brzmienie i tak się zmieni zapewne na tyle w porównaniu z obecnym, że wszystkie rozważania które miały miejsce do tej pory pójdą w niepamięć :)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2023 o 13:48, tomasz1w napisał:

Jednak daruję sobie 407, to teraz prawie 19K cennikowo. Tym bardziej 408 czy 409, to już 24-30K za parę...

No to nie sa tanie kolumny. W Niemczech trafiają sięna nie znacznie lepsze promki.

Dnia 3.05.2023 o 13:48, tomasz1w napisał:

Miałeś może okazję porównać BS243.4 z FS247.4? 

No tak. Tu dla mnie akurat podłogowe lepsze.

Widzisz ile dała zmiana akustyki u Ciebie. A kosztowało to ile? Chwile :)

Pozdrawiam

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No tak. Tu dla mnie akurat podłogowe lepsze.

Muszę tych podłogowych Carin spróbować u siebie. Ale najpierw monitory Carina i Vela mają wylądować na standach, tak żebym mógł wyłonić lepsze paczki. Teoretycznie Vela, ale to się jeszcze zobaczy, jak dotrą standy;)

Podłogowych Carin chciałbym spróbować już teraz, ale żona by mi łeb suszyła przez tydzień za 4 pary kolumn w salonie;) 

A propos porównania monitorów Carina BS 243.4 vs podłogowe FS247.4 - coś czuję, że podłogówki mogłyby fajnie wpisać się w moje 27m2. Z drugiej strony są głosy, że jednak monitory Cariny mają lepszą spójność, ogniskowanie, średnicę, czytelność... Ale, jak napisałem, sam muszę spróbować. Wszystko po kolei;)

34 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

W Niemczech trafiają sięna nie znacznie lepsze promki.

Może kiedyś... może. Z drugiej strony piano gloss w podłogówkach średnio mi leży, w monitorach jeszcze to "zniosę". Bo zdecydowanie wolę matowe białe wykończenie. Dlatego te podłogowe Cariny cholernie mi się podobają. Gdyby były tylko trochę niższe, po co zrobili takie filigranowe podłogówki na 107 cm, jak jakieś Bose czy co tam innego;) Gwizdek jest moim zdaniem trochę za wysoko, można było zrobić je na max 100 cm i byłyby tańsze, no, przynajmniej w produkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moim zdaniem w Twoim metrażu i przy takim układzie po prostu te podłogówki się lepiej wpasują. To też nie są wielkie landryny.
Podłogówki ELACa grają mocniej na basie no coś w tym jest z drugiej strony ja na przykłąd tak lubię. Nie wiem czy az tak jak w 407. Tych do małego pomieszczenia bał bym się dać.
No ale lkubię :)

No to nic tylko testować :)
Powodzenia i trzymaj nas up to date :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poczekam,aż cena trafi się okazyjna ,lub zaczną pokazywać się na ebayu używki Vela 404.W moim pokoju 21,5m2 sprawdzą się najlepiej z całej 3 czyli 403,404 i 407.

Tu fajny filmik z porównania i nagrywane mikrofonem nie telefonem.Bardzo chwalą połączenie Veli z Rotelem.

 

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stojaki dotarły, na pierwszy ogień Carina, ale za dużo nie udało mi się posłuchać, jak widać na telewizorze;) Wrażenie na szybko jest takie, że na stojakach to jednak gra lepiej. 

"Poważne" odsłuchy jutro i w weekend, wtedy też zaprzęgnę Velę i będzie więcej wniosków.

 

Chciałbym czymś dociążyć środkowy kształtownik, policzyłem że w środku mam mniej więcej 4 litry. Czyli ok. 3 litry towaru mógłbym zasypać. Tylko co wybrać? 

Na 3 litry wyjdzie:

> piasek kwarcowy ok. 4,5-5 kg 

> kulki ze stali chromowanej o różnej średnicy to już grubo ponad 10 kg, więc konkretniej https://www.olx.pl/d/oferta/obciazenie-stalowe-w-ksztalcie-kulek-balast-CID767-IDJwZny.html?reason=observed_ad dodatkowo mógłbym zasypać piaskiem, żeby wypełnić przestrzeń między kulkami

> śrutu ołowianego wolałbym nie używać w domu, chociaż znalazłem coś takiego, może jest to bezpieczniejsze? https://www.olx.pl/d/oferta/srut-olowiany-granulat-balast-kulki-CID4269-IDOtgPx.html?reason=seller_profile

 

1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstawiłem stojaki z Carinami trochę szerzej, dodatkowo po 10 cm z każdej strony. I po kilku godzinach na sofie stwierdzam, że jednak ustawienie monitorów na komodzie było rozwiązaniem "trochę" na skróty. Monitory stały za wąsko i za nisko a ja siedziałem za daleko. Teraz jest dużo większa scena, lepsze ogniskowanie/dokładniej lokalizowane szczegóły, więcej powietrza. Wcześniej dźwięk był lekko ściśnięty. Poza tym teraz dół jest lepiej "ogarnięty" a wciąż z odpowiednim oddechem i wagą. Żeby nie było, słyszałem lepsze systemy (ale jednocześnie za większe pieniądze), ale te stojaki wniosły naprawdę dużo dobrego. Cariny lepiej śpiewają, a są to naprawdę radosne monitory. Vele, jak widać, są już przygotowane na weekend. Jakkolwiek zmiana kolumn w tych standach to nie jest kwestia 2 minut. Najpierw trzeba odkręcić 4 śruby, którymi kolumna jest przymocowana do płyty górnej a później odkręcić kolejne 4 śruby, aby zdemontować płytę. Sęk w tym, że do Carin i Veli są różne płyty górne, bo rozstaw otworów w podstawach tych kolumn jest różny. Ale ten patent jest świetny moim zdaniem, nie trzeba lepić kolumn do standów żadnym blue tac etc. Tylko demontaż trwa jednak chwilę. Ale te stojaki są naprawdę "sprytne" i dobrze dopracowane, żaden "garaż".

Na razie na stojakach Cariny, ale jak odpalę Vele, dam znać za 2 dni. W końcu muszę coś wybrać;)

 

2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Słyszałeś że są nowe BS 404 :):):):):) ?????

Nie zaczynaj;) Ale przyznaję, że czytałem o nich choćby dzisiaj i nie był to przypadek...

30 minut temu, Rafał S napisał:

Tomek, czekam z ciekawością. Kibicuję Velom - to kolumny, które mnie ominęły, a zawsze byłem ich ciekaw. :) 

Sam jestem ciekaw tego porównania Carina vs Vela, ale już na standach, w "prawilnym" ustawieniu. Za dwa dni będę mądrzejszy (chyba;) Powtarzam jednak, że Cariny to są takie szybko chwytające za serce paczki, oczywiście nie idealne, trochę przekłamane, trochę podkolorowane, ale dające dużo radochy.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2023 o 21:53, tomasz1w napisał:

Nie zaczynaj;) Ale przyznaję, że czytałem o nich choćby dzisiaj i nie był to przypadek...

No ja też nie dawno się dowiedziałem i pragnę ich posłuchać na prawdę mocno.

Chociaż ceną no ..... mocno podskoczyła.

Dnia 12.05.2023 o 21:53, tomasz1w napisał:

Sam jestem ciekaw tego porównania Carina vs Vela, ale już na standach, w "prawilnym" ustawieniu. Za dwa dni będę mądrzejszy (chyba;) Powtarzam jednak, że Cariny to są takie szybko chwytające za serce paczki, oczywiście nie idealne, trochę przekłamane, trochę podkolorowane, ale dające dużo radochy.

2 dni mineły.

Dajesz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2023 o 21:53, tomasz1w napisał:

dające dużo radochy.

Bardzo trafnie określiłeś Cariny! Mam FS247.4 od kilku tygodni i nie mogę się nacieszyć:) Po latach grania na monitorach (zadaj pytanie, co zagra na 18 metrach, to posypią się ostrzeżenia, że podłogówki się uduszą, że bas będzie dudnił itp.) zdecydowałem się na nieduże podłogówki i żałuję, że tak późno. I tyle kasy puszczone w kolejne monitory, które nie dawały satysfakcji. Jeżeli chciałbyś posłuchać Carin w wersji podłogowej, to zapraszam (Sieradz). Wysokości Carin się nie obawiaj, bo wysokie tony mają szeroki kąt  rozpraszania (nie wiem, czy dobrze określam ten parametr?) i nie ma problemu z ich ustawieniem. Nie są to na pewno kolumny idealne, ale dają naprawdę dużo przyjemności, grają muzykalnie i co dla mnie również ważne dźwięk jest wyważony przy niskich poziomach głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2023 o 21:53, tomasz1w napisał:

Sam jestem ciekaw tego porównania Carina vs Vela, ale już na standach, w "prawilnym" ustawieniu. Za dwa dni będę mądrzejszy (chyba;)

Idy majowe już dawno minęły, a my wciąż nie wiemy, jak wypadło to porównanie i co ostatecznie wybrałeś. (Można się tylko domyślać, że Cariny zostały.). Tomek, napisz nam coś więcej. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...