Skocz do zawartości

Drugi subwoofer do filmów


Darek Zuk

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie do koleżanek i kolegów odnośnie dołożenia drugiego subwoofera do oglądania filmów. Tu pytanie czy ma to sens? W tej chwili posiadam rel t9x który fajnie brzmi w muzyce natomiast w kinie trochę brakuje dołu.. Chciałem kupić drugiego suba u używać go tylko do filmów. Budżet to 600zl i kolor biały.Dzieki za sugestie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Czyli dobrze rozumiem. Drugi ale nie uzywany w tym samym czasie?

No za 600 zł to nie znajdziesz nic lepszego od REL T9x do kina.

Ok REL T nie mają takiego zejścia ale no różnica i tak będzie.

W tej cenie to taki Magnat Sub 302A. Ma zejscie uderzenie. ale jest wolny, Nie wiem czy nie będzie Ci to przeszkadzać.

 

Aha i biały.

Nie wiem co mam napisać :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mają grać razem (dwa subwoofery) możesz mieć problem z znoszeniem/nakladaniem sie fal, plus jesli jeden z nich będzie "wolniejszy", to katastrofa dzwiekowa murowana. Co innego gdy ogladajac film np. Rel (do muzyki) wyłączysz, a włączysz ten dodatkowy. 

@Piotr Sonidowidze ze napisaliśmy w tym samym czasie mniej wiecej podobnie ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PanKlor napisał:

To na pewno nie literówka (600 PLN zamiast 6000 PLN)? Chcesz pomóc sobie dokupując sprzęt 10x tańszy niż to co masz teraz. 

Chciałem zapytać czy to ma sens... Widzę że jednak nie ma z tego co czytam.

 

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć, do kina za 600 to moim zdaniem nie znajdziesz nic ciekawszego od obecnego RELa, też do kina. 

Połączenie taniego suba z wysokim modelem RELa moim zdaniem może nie być zbyt przyjemne. 

Dziękuję za odpowiedź. Może porozglądać się za urzywanym rel-em. Jeśli już podniósł bym budżet to czy można podłączyć dwa różne subwoofery i nie stracić na jakości. Rozmawiamy oczywiście tylko o oglądaniu filmów 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł bys dołożyć suba wolniejszego, głębszego. Ale nie w tej cenie.

No po prostu ta cena nie daje żadnego alternatywnego, dobrego wyboru względem RELA.

JAk mowie możesz sprawdzić Magnata Sub 302A. ale jeśli będzie ci przeszkadzał to nie do mnie zażalenia :P. Z tym że gra głęboko i nisko.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

JAk mowie możesz sprawdzić Magnata Sub 302A. ale jeśli będzie ci przeszkadzał to nie do mnie zażalenia :P. Z tym że gra głęboko i nisko.

Jesli zagra w pomieszczeniu niżej niż rel to może i ma to sens, najlepiej jednak by był odcięty czestotliwosciowo najniżej jak sie da, by pasma zbytnio nie nakładały sie wzajemnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa suby nie ustawia się tak by fale się nakładały, tylko tak, by jeden znosił fale drugiego. Niwelujemy w ten sposób wpływ modów ponieszczenia. Kluczowe jest przy tym by je prawidłowo rozmieścić, tj vis/a/vis lub po przekątnej. Jak będą stały obok siebie lub na jednej ścianie to do dupy takie ustawienie i góry/dołki dopiero wowczas bedą murowane. Stawiając drugi sub, nawet słabszy i wolniejszy można więcej uzyskać z potencjału pierwszego. Łatwo to w teorii ustalić na podstawie wielkości pomieszczenia oraz pozycji subów. Kontrolnie Umikiem i Rev warto potwierdzić obliczenia by się przekonać że to faktycznie ma miejsce. 

Trochę upierdliwe może być precyzyjnie ustawienie przesunięcia fazowego i odcięcia, ale nawet metodą prób i błędów można w miarę optymalnie to skonfigurować, nie ma wielu zmiennych by stopień trudności był wysoki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Dwa suby nie ustawia się tak by fale się nakładały, tylko tak, by jeden znosił fale drugiego. Niwelujemy w ten sposób wpływ modów ponieszczenia. Kluczowe jest przy tym by je prawidłowo rozmieścić, tj vis/a/vis lub po przekątnej. Jak będą stały obok siebie lub na jednej ścianie to do dupy takie ustawienie i góry/dołki dopiero wowczas bedą murowane. Stawiając drugi sub, nawet słabszy i wolniejszy można więcej uzyskać z potencjału pierwszego. Łatwo to w teorii ustalić na podstawie wielkości pomieszczenia oraz pozycji subów. Kontrolnie Umikiem i Rev warto potwierdzić obliczenia by się przekonać że to faktycznie ma miejsce. 

Możesz to potwierdzić pomiarami (Ja niestety nie mam umika)? Tego typu wpis (jak Twój powyżej) też tu kiedyś wrzuciłem i.... srogo oberwałem ;)

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Dwa suby nie ustawia się tak by fale się nakładały, tylko tak, by jeden znosił fale drugiego. Niwelujemy w ten sposób wpływ modów ponieszczenia. Kluczowe jest przy tym by je prawidłowo rozmieścić, tj vis/a/vis lub po przekątnej. Jak będą stały obok siebie lub na jednej ścianie to do dupy takie ustawienie i góry/dołki dopiero wowczas bedą murowane. Stawiając drugi sub, nawet słabszy i wolniejszy można więcej uzyskać z potencjału pierwszego. Łatwo to w teorii ustalić na podstawie wielkości pomieszczenia oraz pozycji subów. Kontrolnie Umikiem i Rev warto potwierdzić obliczenia by się przekonać że to faktycznie ma miejsce. 

Trochę upierdliwe może być precyzyjnie ustawienie przesunięcia fazowego i odcięcia, ale nawet metodą prób i błędów można w miarę optymalnie to skonfigurować, nie ma wielu zmiennych by stopień trudności był wysoki.

Fajnie że tak to opisałeś bo ja chciałem postawić suby na jednej ścianie... Całe ustawienie zrobi się dużo bardziej skomplikowane z tym co jest. Będę musiał zastanowić się czy w ogóle takie ustawienie jest możliwe.

 

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Mógł bys dołożyć suba wolniejszego, głębszego. Ale nie w tej cenie.

No po prostu ta cena nie daje żadnego alternatywnego, dobrego wyboru względem RELA.

JAk mowie możesz sprawdzić Magnata Sub 302A. ale jeśli będzie ci przeszkadzał to nie do mnie zażalenia :P. Z tym że gra głęboko i nisko.

 

 

Tak jak pisałem będzie on tylko robił za super dół w filmach. Do słuchania w stereo jest mi on całkowicie niepotrzebny. Ten magnat cenowo za jakiś czas może będzie do przełknięcia. Jeszcze tylko kolor biały. Jeśli piszesz że gra on wolno ale nisko to chyba to czego szukam.

 

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli zagra w pomieszczeniu niżej niż rel to może i ma to sens, najlepiej jednak by był odcięty czestotliwosciowo najniżej jak sie da, by pasma zbytnio nie nakładały sie wzajemnie.

Brzmi to właśnie tak jak sobie wyobraziłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Butler napisał:

Oczywiście że mogę. Pokrywają się z wnioskami @tomw, ciężko nie znaleźć jego pomiarów.

Prosze bardzo, dwa suby ustawione na przedniej scianie, na zielono, te same dwa suby ustawione w pozycji niwelowania wplywow pomieszczenia na czerwono. Zadnych zmian ustawien czy tym bardziej kalibracji, tylko i wylacznie odpowiednie ustawienie ich w pomieszczeniu 🙂 Przy zabawie w lepsze zgranie i kalibracji mozna to poprawic niemalze do perfekcji 🙂

image.png.e19c995210e64f565c2ed99b4c65579b.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa takie same podłączone subwofery JBL E150 do Yamaha 683. Musiałem odpowiednio je ustawić. Każdy cm się liczył od ściany. Wg. mnie to troszkę lepiej w filmach.  Ale gdybym poprosił podczas odsłuchu kogoś o wyłączenie jednego z nich to być może bym się kilka razy pomylił. Kolega z kolei jak był u mnie to słyszał lepiej. Na korzyść działających dwóch . Ma lepszy słuch ode mnie. Ja stwierdziłem ,że skoro troszkę lepiej i czasami coś tam usłyszę na plus to zostawiłem go. Ale szału  nie ma.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, modelarz01 napisał:

Mam dwa takie same podłączone subwofery JBL E150 do Yamaha 683. Musiałem odpowiednio je ustawić. Każdy cm się liczył od ściany. Wg. mnie to troszkę lepiej w filmach.  Ale gdybym poprosił podczas odsłuchu kogoś o wyłączenie jednego z nich to być może bym się kilka razy pomylił. Kolega z kolei jak był u mnie to słyszał lepiej. Na korzyść działających dwóch . Ma lepszy słuch ode mnie. Ja stwierdziłem ,że skoro troszkę lepiej i czasami coś tam usłyszę na plus to zostawiłem go. Ale szału  nie ma.

 

Jeśli chodzi o ustawienie ich jak to wygląda? Masz je ustawione tak jak jest napisane wyżej czy mozeyna jednej ścianie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli zagra w pomieszczeniu niżej niż rel to może i ma to sens, najlepiej jednak by był odcięty czestotliwosciowo najniżej jak sie da, by pasma zbytnio nie nakładały sie wzajemnie.

Nie wiem czy to by sie udało. One graj,a na tyle inaczej że to będzie słyszalne. Pytanie tylko czy negatywnie.

18 godzin temu, Darek Zuk napisał:

Tak jak pisałem będzie on tylko robił za super dół w filmach. Do słuchania w stereo jest mi on całkowicie niepotrzebny. Ten magnat cenowo za jakiś czas może będzie do przełknięcia. Jeszcze tylko kolor biały. Jeśli piszesz że gra on wolno ale nisko to chyba to czego szukam.

On biały nie jest. Ale do malowania się nadaje. Biały , niskoschodzący za 600 zł? To nie wiem.

1 godzinę temu, Darek Zuk napisał:

Jeśli chodzi o ustawienie ich jak to wygląda? Masz je ustawione tak jak jest napisane wyżej czy mozeyna jednej ścianie? 

Daj chociaż jednego z przodu a jednego z boku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Sonido napisał:

Nie wiem czy to by sie udało. 

Oczywiscie że tak. Podobnie jest w układach 2.1 - punkt podziału monitor/sub

Bardziej mnie zastanawia czy magnat zejdzie nizej od rel-a? Plus czy ma odpowiednie odcięcie w tak niskim przedziale? Jeśli tak, wówczas mogą stać nawet na jednejscianie obok siebie. Tu @Darek Zuk by sie ucieszył chyba ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odcięcie Magnata to regulacja jest płynna od 50-150 Hz choć pasmo przenoszenia ma od 16-200. Trochę tego nie rozumiem dlaczego jest taka różnica.... Ustawienie jeden obok drugiego brzmi fantastycznie choć jeśli ma być szkodliwe to nie. Myślę że trzebaby spróbować pojeździć po pokoju w wolnych miejscach i zobaczyć. Kolor niestety musi zostać biały. Może coś z używek?

 

Dnia 20.06.2023 o 06:50, Darek Zuk napisał:

 

 

Edytowano przez Darek Zuk
Błąd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Darek Zuk napisał:

regulacja jest płynna od 50-150 Hz

Może być nawet "skokowa" ale nie to mnie martwi. 50hz to troche za wysoko. Chyba odpada ta opcja "łączenia" rel i magnat obok siebie. 

20 minut temu, Darek Zuk napisał:

regulacja jest płynna od 50-150 Hz choć pasmo przenoszenia ma od 16-200. Trochę tego nie rozumiem dlaczego jest taka różnica....

Wszystko jest ok. 16-200 to jego pełne pasmo grania według tego co pisałeś wcześniej. 50-150 to możliwość ustawienia odcięcia. Przykładowo, ustawiajac na 50hz sub powinien pracowac w zakresie 16-50, ustawiajac 80 to sub pracować powinien 16-80hz itd. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Może być nawet "skokowa" ale nie to mnie martwi. 50hz to troche za wysoko. Chyba odpada ta opcja "łączenia" rel i magnat obok siebie. 

Wszystko jest ok. 16-200 to jego pełne pasmo grania według tego co pisałeś wcześniej. 50-150 to możliwość ustawienia odcięcia. Przykładowo, ustawiajac na 50hz sub powinien pracowac w zakresie 16-50, ustawiajac 80 to sub pracować powinien 16-80hz itd. 

 

Zastanawiam się czy niski bas jest możliwy do osiągnięcia z głośnika 12 cali? Może trzeba skierować się w stronę 15 cali i zamiast robić coś półśrodkami? Myślę tu np o magnat 380a czy klipsch 115sw. Budżet wiem że przekroczony czterokrotnie ale takie rozwiązanie chyba nie można by nazwać półśrodkiem. Metraż pokoju to 40m więc myślę że spokojnie taka wielkość może być. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...