Skocz do zawartości

Kolumny z pasmem przenoszenia poniżej 30 Hz


emigrant

Recommended Posts

Tak jak w tamcie, dlaczego nikt nie produkuje kolumn które mają pasmo przenoszenia poniżej 30 Hz? To jest technicznie niewykonalne, czy po prostu za drogie? Zakres słyszalności ludzkiego, zdrowego ucha wynosi od 20 Hz do 20 kHz. Przeleciałem trochę różnych marek w tym klasy premium jak Focal i nikt nie posiada takich kolumn. Zazwyczaj jest to od 38, 40 a nawet od 50 Hz - przecież to nie nadaje się do KD. Pomińmy na razie, że w pewnym sensie problem rozwiązuje subwoofer w jakimś stopniu. Załóżmy, że go nie ma. Chodzi o sam aspekt techniczny kolumny. Fachowców w temacie proszę o rozwinięcie tej kwestii. Dzięki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, na to wychodzi słabo szukałem. Co nie zmienia faktu, to rzadkość.

Pasmo przenoszenia 18 – 52.000 Hz. To jest konkret parametr. O ile to nie jakiś fake i tylko dane na papierze to masz fajnie kolumny. Subwoofer chyba zawsze powinien być do filmów w 5.1 bez względu jakie są kolumny, bo ścieżka dźwiękowa z basami poleci kanałem LFE do subwoofera. 

Do muzyki w stereo i jak nie masz gumowego ucha to idealne kolumny. 

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśleć ludzie kupujący Focal Aria 948 do stereo, topowy model za grube pieniądze nie mają pełnego pasma... 37 Hz - 28 kHz Śmiech na sali... Kolumienki za gruby hajs do amatorskiego oglądania filmów z subwooferem. Do muzyki w stereo się nie nadają.

Ok, Focal Utopia ma już konkret pasmo przenoszenia 22 Hz - 40 kHz. To jest raczej wystarczające. 

 

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesz  się, że jest 37Hz - 28 kHz. Dla wielu k0olumn to nieosiągalne parametry. Jakie według Ciebie powinno być to pełne pasmo? Hi-Fi to 20 Hz - 20 Khz. Jednakże 20 Hz to obecnie parametr nieosiągalny dla 98% kolumn. Pasmem powyzej 20 kHz już bym się nie przejmował, bo jest nierejestrowalne dla ludzkiego ucha. A z wiekiem np 40 lat, dobrze jak ktoś odbiera jeszcze 15 kHz. Obecnie bardzo częste są przypadki nastolatków odbierających poniżej 14 kHz. Śmiechem na sali to są tabliczki na kolumnach informujące o pasmie przenoszenia 20Hz-22 kHz, gdzie realnie jest 50 Hz - 16 kHz. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, emigrant napisał:

kupujący Focal Aria 948 do stereo, topowy model za grube pieniądze nie mają pełnego pasma... 37 Hz - 28 kHz Śmiech na sali...

Ale realnie czujesz brak pasma poniżej 37Hz czy po prostu na papierze widzisz i dlatego Ci przeszkadza?

Ja mam fronty odcięte na 40 Hz i nie czuje braku niskiego basu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, mnie nic nie brakuje i nie chodzi o mnie. Poza tym ja nawet nie mam kolumn tylko protezy kolumn, wyrób kolumno-podobny.  Po prostu analizuję jak to wygląda i za co tu się płaci. Poza tym te moje Jamo pewnie za 2 lata wylecą na śmietnik. Trochę będę się doktoryzować co tu można wziąć ciekawego. Póki co na short liście Klipsch Reference Premiere RP-6000F II i Polk Reserve R600.

13 minut temu, Rega napisał:

Ciesz  się, że jest 37Hz - 28 kHz. Dla wielu k0olumn to nieosiągalne parametry. Jakie według Ciebie powinno być to pełne pasmo? Hi-Fi to 20 Hz - 20 Khz. Jednakże 20 Hz to obecnie parametr nieosiągalny dla 98% kolumn. Pasmem powyzej 20 kHz już bym się nie przejmował, bo jest nierejestrowalne dla ludzkiego ucha. A z wiekiem np 40 lat, dobrze jak ktoś odbiera jeszcze 15 kHz. 

Ok, spoko. Rozumiem. Tak, wiem, że z wiekiem ucieka nam niestyty góra. To jak to zrobił Heco w The New Statement? Zrobili możliwe z niemożliwego? Focal Utopia też ma niezły dół. Więc jakoś to się da.

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrantRealne pasmo słuchane i rejestrowane (nie odczuwane) przez człowieka to 40Hz- 15 kHz. I jesli ktoś to słyszy to wartości poza są jedynie iluzorycznym parametrem. Owszem, przy większym osłuchaniu słuchający potrafi odczuć niższe częstotliwości, ale dla własnego komfortu, nie są one zbytnio potrzebne. Infradźwieięki są dobre dla wielorybów a ultradźwięki dla nietoperzy. Nie dajmy się zwariowac. To, że jakieś tam kolumny maja mozliwość przenoszenia niższych oraz wyższych częstotliwości poza to co napisałem , nie ma większego znaczenia dla komfortu odsłuchu. Wiem co piszę - moje kolumny realnie schodzą do 18 Hz. Jednak ja nie słyszę tego dźwięku. Co najwyżej można to (i to bardzo rzadko) odczuć. Tak, więc nie zakres, a jakość decyduje o przyjemności słuchania. Nie zawracaj sobie zbytnio głowy zakresem częstotliwości, a bardziej zwróć uwagę na skuteczność kolumn oraz ich brzmienie. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega Także masz Heco? W ogóle dla mnie mało znana marka. Muszę zgłębić wiedzę o tej marce i posłuchać jak to gra. Pewnie będę szukał kolumn pod Denon AVR-X2800H, bo taki amplituner mam w planie kupić zamiast staruszka Onkyo 606. Jeszcze kwestia, czy iść w kolumny 4 Ω, czy 8 Ω. U mnie to 80% KD i 20% muzyka - rock, metal, death metal, blues. Te klimaty. Fajnie usłyszeć w pełni/dobrze gitarę basową jak i kontrabas. Chociaż tych dwóch instrumentów pasmo dźwiękowe mniej więcej jest od 40 Hz do 2000-4000 Hz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, emigrant napisał:

Pomyśleć ludzie kupujący Focal Aria 948 do stereo, topowy model za grube pieniądze nie mają pełnego pasma... 37 Hz - 28 kHz Śmiech na sali... Kolumienki za gruby hajs do amatorskiego oglądania filmów z subwooferem. Do muzyki w stereo się nie nadają.

Ok, Focal Utopia ma już konkret pasmo przenoszenia 22 Hz - 40 kHz. To jest raczej wystarczające. 

 

Bo pasmo przenoszenia to nie jest wyznacznik jakości. Obejrzyj sobie specyfikację monitorów studyjnych to się zdziwisz. Żeby osiągnąć możliwie płaską charakterystykę to przetworniki nie mogą być do wszystkiego a same kolumny hi-fi, no cóż. Brzmienie kolumny to wypadkowa wielu zmiennych i finalny projekt to kompromis pomiędzy celem a kosztami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski bas z kolumn to tylko proszenie się o problemy z akustyką pomieszczenia. Kupisz sprzęt który schodzi do czeluści i wyjdzie z tego jedna wielka kupa bo mody pomieszczenia będą nie do zniesienia.

Od basu w kinie jest sub (a jak Ci zależy na efekcie to suby) które można ustawić inaczej jak fronty, resztę kolumn odcinasz 80hz tak jak zaleca THX i masz panie takie kino że kapcie spadają.

W muzyce się zgodzę że można walczyć o niskie Hz jak nie ma suba. Ale kino bez dobrego LFE to nie kino. Takich co się zapierało że im system gra perfekto bez tego to już tu dziesiątki bym zliczył. Do momentu jak go wstawili skrzynkę jak pani bozia przykazała, wtedy punkt widzenia się szybciutko zmienia.

Są ważniejsze parametry niż zakres przeniesienia częstotliwości w kolumnach, nie zawracaj sobie tym absolutnie głowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni popieram wypowiedzi wyżej ... nie zawracaj sobie głowy tym "niskim" parametrem, żeby potem nie było kłopotu z modami pomieszczenia, bo będzie dudnić i buczeć jak nic.

 Pół roku straciłem na szukaniu dobrego balansu w kablach zasilających, nie było łatwo i swoje kosztowało.

Lepiej/bezpieczniej nie zapuszczać się w tak niskie tony, jeśli u Ciebie KD to 80% czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 20Hz to jest wartość umowna, wypadkowa co nie oznacza, iż każdy to słyszy. Dodatkowo aspekty techniczne- aby wygenerować te 20Hz to musimy mieć już słusznej średnicy przetwornik, fizyki nie oszukasz. Odczucie basu spokojnie mamy zapewnione przy 30-40hz na typowym przetworniku o jeszcze normalnej średnicy zatem nie ma sensu komplikować konstrukcji.

Podawanie pasma przenoszenia bez określenia normy czy wielkości spadku nie ma sensu… przy -20db to i każda kolumna ma pasmo 20Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Bogusław 66 napisał:

Pół roku straciłem na szukaniu dobrego balansu w kablach zasilających, nie było łatwo i swoje kosztowało.

Wiesz, że to co napisałeś to jest totalna bzdura i voodoo-audio. Masz słuch muzyczny, grasz na jakimś instrumencie? Znasz się na elektryce i elektronice?

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, elektron6 napisał:

aby wygenerować te 20Hz to musimy mieć już słusznej średnicy przetwornik, fizyki nie oszukasz.

Hmm... Nie sprowadzał bym możliwości zejścia jedynie do wielkości przetwornika. Fakt, i większy calarz tym prościej. Ale... KEF KC62 ma dwa 6,5" calowe przetworniki. Więc jakoś można. Ciekawy test, szczególnie laboratorium z pomiarami.

https://www.whathifi.com/reviews/kef-kc62

32 minuty temu, elektron6 napisał:

Odczucie basu spokojnie mamy zapewnione przy 30-40hz na typowym przetworniku o jeszcze normalnej średnicy zatem nie ma sensu komplikować konstrukcji.

Przy kinie domowym odejmij sobie jeszcze conajmniej 10Hz. Przy optymalnych warunkach odsłuchowych te zakresy czarują. Sub musi być.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kef kc62 to sub zatem zejście do 11 Hz jest zrozumiałym tylko pytanie jak tego typu zejście osiągnąć w konstrukcji 3 lub 4 drożnej przy takiej średnicy głośników? Jak zestroić system z pozostałymi głośnikami i obudową? Jak wytłumić rezonans głośników basowych? To nie jest takie proste

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, elektron6 napisał:

Kef kc62 to sub zatem zejście do 11 Hz jest zrozumiałym

Ale współczesny sub to jest zwykła kolumna aktywna. Nic nie stoi na przeszkodzie by producenci robili pełnozakresowe hybrydy aktywno/pasywne. Zresztą z tego co kojarzę są takie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...