Skocz do zawartości

Dynadio Emit 20 - wymiana CXA 80 na Denon PMA 2500NE lub coś innego?


Carmion

Recommended Posts

A więc z kolumnami jest wszystko ok. Jedyne co to w jednej kolumnie był luźny jeden przewód i prawdopodobnie z przodu wydobywały się te dźwięki. Poza tym, dostałem taką wiadomość. 

"Sprawdziliśmy ponownie kolumny pod względem poprawności odtwarzania na stanowisku pomiarowym - nie znaleźliśmy żadnych nieprawidłowości, zniekształceń czy odchyleń od charakterystyki przenoszenia.

Następnie przetestowaliśmy kolumny na przesłanych wcześniej utworach, sprawdziliśmy też nasze kolumny, które na codzień znajdują się w naszym pokoju odsłuchowym: mogę jedynie potwierdzić występowanie słyszalnych turbulencji z portu bass-reflex w kolumnach Diamond 25, jednak zjawisko to występuję przy bardzo dużej mocy i niskiej częstotliwości, a sam sygnał audio w nagraniu jest dosyć specyficznie ukształtowany (bardzo duża amplituda niskich częstotliwości, których kolumny Diamond 25 nie przenoszą, stąd słyszalne "pompowanie" powietrza przez porty BR) - nie jest to wada konstrukcyjna czy usterka kolumn.

Bazując też na Pana wcześniejszej korespondencji i rozmowach telefonicznych z naszymi pracownikami chciałbym wytłumaczyć zjawisko związane z określeniem mocy kolumn, mocy wzmacniacza i częstotliwości.
Biorąc pod uwagę zmienność sygnału audio, zespolony charakter impedancji kolumn oraz różny poziom sygnału wejściowego do wzmacniacza, nie da się określić chwilowo oddawanej mocy wzmacniacza na podstawie położenia pokrętła głośności czy też skali, nawet przy tym samym ustawieniu dla innych kolumn może ona osiągać inne wartości. Z tego powodu np. 40% na skali wzmacniacza może odpowiadać zarówno mocy maksymalnej (przy wysokim poziomie sygnału wejściowego) jak i bardzo niewielkim poziomom mocy (przy niskim poziomie sygnału wejściowego).

Zgodnie z normą PN-EN 60268-5 moc kolumn jest podawana dla szumu białego o specjalnie zdefiniowanym spektrum, o ograniczonej amplitudzie gdzie szczyt jest dwukrotnie większy niż napięcie RMS. Odpowiednio moc nominalna (maksymalna moc długotrwała) odpowiada 10 cyklom włączonego sygnału na 1 minutę oraz 2 minutom przerwy. Z kolei moc maksymalna (maksymalna moc chwilowa) odpowiada 60 cyklom włączonego sygnału na 1 sekundę oraz 1 minucie przerwy. Oprócz powyższego występuje też zjawisko związane z bardzo dużym poziomem mocy (dużą amplitudą) dla niskich częstotliwości, przez co taki sygnał daleki jest od zdefiniowanego w powyższej normie spektrum. Przy niskich częstotliwościach amplituda sygnału może powodować przekroczenie dopuszczalnego mechanicznego wychylenia głośników i w konsekwencji ich uszkodzenie. Dla takich sygnałów dopuszczalna moc nominalna może być znacznie niższa, dlatego też nie da się zagwarantować, że dla każdego sygnału (o dowolnie ukształtowanym spektrum) dopuszczalna moc nominalna kolumn będzie stała (np. 100W).

Rozwiązaniem, jakie możemy w tym momencie zasugerować jest zmiana kolumn na większe, o większych przetwornikach, np. Diamond 28 lub nawet Diamond 30, które posiadają znacznie większe przetworniki (18cm kontra 15cm w Diamond 25). Przy większych przetwornikach poziom głośności przy tym samym wychyleniu jest wyższy, mniej jest "pompowania" powietrza przez porty bass-reflex. Sama konstrukcja większych kolumn również pozwalana na większe możliwości w reprodukcji niskich częstotliwości, a jeśli oczekuje Pan bezproblemowego odtwarzania tego typu muzyki, to wydaje się być to jedynym słusznym rozwiązaniem. Małe przetworniki w kolumnach Diamond 25 nie są wstanie wygenerować odpowiedniego ciśnienia akustycznego przy tak niskich częstotliwościach.

Z naszej strony możemy zaproponować rabat lub wzięcie obecnych Diamond 25 w rozliczeniu przy zakupie nowych kolumn u nas.

Możemy też przed zakupem wysłać do Pana na testy kolumny Diamond 28 lub Diamond 30 - szczegóły do ustalenia z działem handlowym."

 

 

 

Chłopaki z pylona mają zrobić wycenę modelu 28 i się zastanawiam nad 30. Ale chyba 30stki będą na moje pomieszczenie za wielkie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to miło z ich strony.

30 ki bym nie brał, tyle że to opieram na pozytywniejszych opiniach na temat 28ki które nie raz w sieci widziałem. Spróbuj ta 28ke. Musisz się dobrze zastanowić.

Czy dobrze zrozumiałem, że utwory których kolega @Carmion słucha schodzą poniżej częstotliwości która Diamondy potrafią przenieść i zmienić w dźwięk? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AudioTube napisał:

@Carmion zachęcam do „olania” wszystkich opinii w tym także mojej. 
Moja rada jest taka, byś brał na odsłuchy wszystkie inne „Pylony” na odsłuchy do siebie. 
Tylko wtedy będziesz wiedział na pewno, a my poczytamy z wiarygodnego źrodła o Twoich obserwacjach.

 

Bardzo dobra rada. Tylko Pylon wyślę mu jedna parę kolumn. Chyba że zdobyli by się na gest i wysłali 28 KE i 30 KE. To jak najbardziej @Carmion w takim przypadku bierz oba zestawy. 

Jeśli wysla tylko jedna parę,  no cóż będzie musiał na któreś się zdecydować. Ta 30ka może być za duża. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jeszcze przemyśli czy chce aby iść w tak duże kolumny jak diamond 30 czy też 28..

Ps. A mógł by autor tematu przesłać mi tytuł utworu z którym nie radzą sobie diamond 25? Może być na priv z czystej ciekawości chciałbym sprawdzić u siebie, a mam jeszcze mniejsze przetworniki w swoich paczkach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinny mieć problemu by się odnaleźć. 

Moje 25ki w/g producenta są na pomieszczenie, chyba to od 18 m było,  a graja w ok 15 metrach.

28 ki do pomieszczeń od 25 metrów są. Nie powinno być problemów z ich ustawieniem.

🙂 przetestuj je tez na glosnej muzyce, nie tylko na cichej 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Carmion napisał:

 

No więc kawałki przesłuchane no i jest tam sporo niskiego basu ale jak to w muzyce ektronicznej, jest on potrzebny i nie są to częstotliwości jakieś najniższe jak 35Hz z którymi nie mogły by sobie poradzić małe podłogówki. 

W każdym bądź razie u mnie na emitach 30-kach absolutnie żadnego problemu nie było, a wręcz prosiły sie o to aby dać im więcej :)

Tak więc ciężko autorowi tematu coś doradzić,  chyba to on sam teraz musi podjąć decyzję czy iść w większe diamond 28 czy może odsprzedać 25-ki? I iść w coś innego..

Nie chcę namawiać ale skoro autorowi podobały się brzmieniowo Emity 20-ki to może warto by rozważyć zakup równie małych Emit 30-ek, przy muzyce elektronicznej bas aż się wylewa z tych kolumn, bez znaczenia jaki poziom głośności jest, ale nie mam porownania co do 20-ek więc nie wiem czy jest go więcej niż w podstawkowych 20-kach

W każdym bądź razie jak by chciał wpaść posłuchać to zapraszam z Browarkiem lub Whyski :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Bartek_86 napisał:

 

No więc kawałki przesłuchane no i jest tam sporo niskiego basu ale jak to w muzyce ektronicznej, jest on potrzebny i nie są to częstotliwości jakieś najniższe jak 35Hz z którymi nie mogły by sobie poradzić małe podłogówki. 

W każdym bądź razie u mnie na emitach 30-kach absolutnie żadnego problemu nie było, a wręcz prosiły sie o to aby dać im więcej :)

Tak więc ciężko autorowi tematu coś doradzić,  chyba to on sam teraz musi podjąć decyzję czy iść w większe diamond 28 czy może odsprzedać 25-ki? I iść w coś innego..

Nie chcę namawiać ale skoro autorowi podobały się brzmieniowo Emity 20-ki to może warto by rozważyć zakup równie małych Emit 30-ek, przy muzyce elektronicznej bas aż się wylewa z tych kolumn, bez znaczenia jaki poziom głośności jest, ale nie mam porownania co do 20-ek więc nie wiem czy jest go więcej niż w podstawkowych 20-kach

W każdym bądź razie jak by chciał wpaść posłuchać to zapraszam z Browarkiem lub Whyski :)

 

Chętnie bym posłuchał lecz niestety mam za daleko. Bardziej siedzi mi brzmienie pylona od dynaudio. Bass w pylonach jest dynamiczniejszy od Dynaudio. Może w modelu 25 trochę jest go za mało ale najbardziej irytowały mnie zniekształcenia przy tych Hz. Skoro model większy zapewni większą ilość basu i z kontrolą tych częstotliwości to wolę wymienić po prostu na większy skoro wokal i góra bardzo mi odpowiada. Dynaudio trochę za bardzo uderza wokalami i wysokie są schowane w porównaniu do pylon. Nadal dynaudio emit oceniam wysoko i pewnie model z podłogowej lepiej by się odnalazł w moim pomieszczeniu, ale mimo wszystko wolę pylona diamond bo góra i średnie są  bardziej ułożone. Może z innym wzmacniaczem bym miał inne odczucia. Bo np. Pylon diamond z Yamaha kompletnie mi się nie podobało i byłem bardzo rozczarowany. Póki co to czekam na wyceny i myślę że skoro ogólnie brzmienie diamond mi siedzi to trzeba wymienić na większy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Carmion napisał:

Chętnie bym posłuchał lecz niestety mam za daleko. Bardziej siedzi mi brzmienie pylona od dynaudio. Bass w pylonach jest dynamiczniejszy od Dynaudio. Może w modelu 25 trochę jest go za mało ale najbardziej irytowały mnie zniekształcenia przy tych Hz. Skoro model większy zapewni większą ilość basu i z kontrolą tych częstotliwości to wolę wymienić po prostu na większy skoro wokal i góra bardzo mi odpowiada. Dynaudio trochę za bardzo uderza wokalami i wysokie są schowane w porównaniu do pylon. Nadal dynaudio emit oceniam wysoko i pewnie model z podłogowej lepiej by się odnalazł w moim pomieszczeniu, ale mimo wszystko wolę pylona diamond bo góra i średnie są  bardziej ułożone. Może z innym wzmacniaczem bym miał inne odczucia. Bo np. Pylon diamond z Yamaha kompletnie mi się nie podobało i byłem bardzo rozczarowany. Póki co to czekam na wyceny i myślę że skoro ogólnie brzmienie diamond mi siedzi to trzeba wymienić na większy. 

Tzn ze coś w tym jest - testowałem Evoke 30 i właśnie odniosłem dokładnie to samo wrażenie - że dźwięk jakby słuchającego atakował - zbyt natarczywy był. 

Choć jak na takie kolumny miał mocny bas.

Możliwe że taka charakterystykę Dynaudio kolumny mają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek_86 napisał:

No więc kawałki przesłuchane no i jest tam sporo niskiego basu ale jak to w muzyce ektronicznej, jest on potrzebny i nie są to częstotliwości jakieś najniższe jak 35Hz z którymi nie mogły by sobie poradzić małe podłogówki. 

W drugim faktycznie nie ma specjalnie głębokiego basu, a ten który słyszę to nieczysty mi się wydaje. Tu może być problem z rozpoznaniem czy to ograniczenie kolumn czy to jednak wada tego basu w nagraniu. Jak dla mnie to nie jest dobry utwór do oceny basu. Trzeba by było porównać z innym sprzętem, który sobie poradzi. 

Jednak w pierwszym utworze Chameleon sporo jest niższego basu niż w tym drugim utworze. I jest zdecydowanie czystszy. Wydaje mi się, że schodzi wyraźnie poniżej tych 35Hz i wcale nie jest powiedziane, że małe podłogówki sobie z nim poradzą. Myślę, że sporo dużych podłogówek może mieć z nim problem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Artur Brol napisał:

Tzn ze coś w tym jest - testowałem Evoke 30 i właśnie odniosłem dokładnie to samo wrażenie - że dźwięk jakby słuchającego atakował - zbyt natarczywy był. 

Choć jak na takie kolumny miał mocny bas.

Możliwe że taka charakterystykę Dynaudio kolumny mają. 

Dynaudio i natarczywy dźwięk? Nie słuchałem evoke. Ale dynaudio kojarzy mi się z dźwiękiem który w ogóle nie męczy i można słuchać godzinami.

Natarczywy to miały bowersy, focale, monitor audio silver czy nawet elac Carina. Chociaż w elac Carina niskie były bardzo przyjemne nawet ocieplone to góra i wokale zbyt natarczywe. Ale ja ogólnie nie lubię głośników na wstędze. Elac vela był jedyną kolumną gdzie głośnik na wstędze mi się nawet spodobał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Carmion napisał:

Dynaudio i natarczywy dźwięk? Nie słuchałem evoke. Ale dynaudio kojarzy mi się z dźwiękiem który w ogóle nie męczy i można słuchać godzinami.

Natarczywy to miały bowersy, focale, monitor audio silver czy nawet elac Carina. Chociaż w elac Carina niskie były bardzo przyjemne nawet ocieplone to góra i wokale zbyt natarczywe. Ale ja ogólnie nie lubię głośników na wstędze. Elac vela był jedyną kolumną gdzie głośnik na wstędze mi się nawet spodobał. 

Właśnie, co ciekawe to nie jest pierwsza taka opinia o modelu Evoke. Niestety nie miałem okazji nauszne zweryfikować, a te wcześniejsze Dynaudio które znam, to właśnie takie łagodne, stonowane granie. 

Może Wojtek @lpomis wypowie się nt. Evoke? Coś tam testował... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

Tzn ze coś w tym jest - testowałem Evoke 30 i właśnie odniosłem dokładnie to samo wrażenie - że dźwięk jakby słuchającego atakował - zbyt natarczywy był. 

 

1 godzinę temu, Carmion napisał:

Dynaudio i natarczywy dźwięk? Nie słuchałem evoke. Ale dynaudio kojarzy mi się z dźwiękiem który w ogóle nie męczy i można słuchać godzinami.

Artur Brol - Bo słuchaliście z Carmion dwóch różnych produktów DYNAUDIO, Emity tak jak Carmion piszę są ciepłe, wysokie tony nie są schowane a w sam raz (po prostu nie dominują) bass mają mięsisty i lekko wyeksponowany niski środek i w ogóle nie męczą tak jak Carmion piszę, miałem już trochę paczek u siebie w domu a i wiele słuchałem u znajomych i z tego co słuchałem nie było nic co zagrało by cieplej niż właśnie emity 30

Znowu Evoke 30 to ZUPEŁNIE inne granie, w ogóle mi nie przypadło do gustu, jak za te pieniądze nic specjalnego, w ogóle ciężko się ich słuchało, aż byłem przerażony, że kolumny 2 x droższe od serii Emit a grają 3 razy gorzej..
Ale to tylko moje zdanie, być może po prostu nie nadają się do muzyki elektronicznej i Hip - Hop

Tak że ten sam producent a dwa skrajnie różne style grania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynaudio emit podoba mi się w brzmieniu jak i pylon diamond. Ale Pylon diamond jest równiejszy i mam wrażenie że większa separacja. Może przy podłogowych by było zupełnie inaczej. 

Ale nawet podstawkowe emit 20 są w stanie więcej przyjąć i lepiej sobie radzą przy głośniejszym słuchaniu niż diamondy 25. 

Na razie poczekam aż chłopaki zrobią wycenę na diamond 28 i 30. Wtedy będę myślał co dalej. 

Jeszcze niedługo będę już grał na Cambridge azur 851a + cxn V2. To może przy cichym słuchaniu emity pobudzi lepiej do pracy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Carmion napisał:

Ale nawet podstawkowe emit 20 są w stanie więcej przyjąć i lepiej sobie radzą przy głośniejszym słuchaniu niż diamondy 25. 

Po odsłuchach u siebie odnoszę wrażenie, że Emit 20 są wręcz stworzone do głośniejszego grania. Wtedy nabierają energii i góra wyraźniej się pokazuje a słuchanie ich naprawdę wciąga.

Przy niższych poziomach głośności najbardziej doskwiera brak wysokich tonów bo średnica i bas są luks i głównie dlatego w moim przypadku skłaniam się ku MA Silver 100 zamiast tych Dynaudio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomikin napisał:

Po odsłuchach u siebie odnoszę wrażenie, że Emit 20 są wręcz stworzone do głośniejszego grania. Wtedy nabierają energii i góra wyraźniej się pokazuje a słuchanie ich naprawdę wciąga.

Przy niższych poziomach głośności najbardziej doskwiera brak wysokich tonów bo średnica i bas są luks i głównie dlatego w moim przypadku skłaniam się ku MA Silver 100 zamiast tych Dynaudio.

Ja czekam na wycenę pylona diamond 28 i 30. No i jestem jeszcze ciekaw jak się spisze azur w porównaniu do cxa. Ale najchętniej bym został przy Pylon diamond 28/30. 

Ale chyba jeszcze pojadę na odsłuch emit 30 i 50 ale niestety w okolicy nie ma nigdzie dostępnych. Aby podjąć ostateczną decyzję. Te i te brzmienie mi się podoba. Tylko że emit przy cichym słuchaniu brzmi nijako. Może przy większych będzie inaczej. Bo jednak na 21m2 i ok 8m2 korytarz w ok 280cm wysokości trochę małe są podstawki na taki metraż. Albo dokupić do emit 20 rela t5x. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Carmion napisał:

Ja czekam na wycenę pylona diamond 28 i 30. No i jestem jeszcze ciekaw jak się spisze azur w porównaniu do cxa. Ale najchętniej bym został przy Pylon diamond 28/30. 

Ale chyba jeszcze pojadę na odsłuch emit 30 i 50 ale niestety w okolicy nie ma nigdzie dostępnych. Aby podjąć ostateczną decyzję. Te i te brzmienie mi się podoba. Tylko że emit przy cichym słuchaniu brzmi nijako. Może przy większych będzie inaczej. Bo jednak na 21m2 i ok 8m2 korytarz w ok 280cm wysokości trochę małe są podstawki na taki metraż. Albo dokupić do emit 20 rela t5x. 

Sluchalem przez chwile, to chyba byl Emit 50, a przez chwile bo dźwięk jaki wyprodukował był, dla mnie niezbyt dobrej jakości. Czegos im brakowało, kontroli, czystości...

Ale oczywiście, jeśli możesz posłuchać to jak najbardziej powinieneś. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Dynadio Emit 20 - wymiana CXA 80 na Denon PMA 2500NE lub coś innego?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...