Skocz do zawartości

Potwierdzenie do wyboru wzmacniacza


pgorka

Recommended Posts

Cześć,

aktualnie posiadam kolumny stereo Monitor Audio BX2:

90dB, 8 Ohm, pasmo 42Hz-30kHz. Moc RMS: 100W. Rekomendowana moc wzmacniacza: 30-100W.

Wpadła mi możliwość zakupu Yamaha MusicCast R-N303D który ma moc 2x140W (przy impodencji 8 Ohm).

 

Pytania:

1. Czy ten ampli jest za mocny? Czy mogę go śmiało brać?

2. Jakie są konsekwencje tego, że zestawił bym ten sprzęt razem?

Rozumiem, że ustawienie głośności ponad pewien próg (powiedzmy na oko > 70%) mogłoby prowadzić do uszkodzenia głośników. Ale czy to wszystko? Więc zakładając, że rozumnie ustawiając poziom głośności będzie wszystko OK? Czy dobrze myślę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, pgorka napisał:

1. Czy ten ampli jest za mocny? Czy mogę go śmiało brać?

2. Jakie są konsekwencje tego, że zestawił bym ten sprzęt razem?

Rozumiem, że ustawienie głośności ponad pewien próg (powiedzmy na oko > 70%) mogłoby prowadzić do uszkodzenia głośników. Ale czy to wszystko? Więc zakładając, że rozumnie ustawiając poziom głośności będzie wszystko OK? Czy dobrze myślę?

Nie jest za mocny.

Jeśli nie przekręcisz gałki wzmacniacza na maksa w prawo, to żadne.

Będzie OK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten amplituner nie ma żadnego 140W przy 8 Ohm. Ma 100 W przy 8 i 115W  przy 4 Omach. 140 W niby osiąga, ale przy zniekształceniach 10 %.....Także tego

I do tego, tak jak pisał przedmówca, dopiero pod koniec kręcenia gałką zaczyna głośno grać.

Nie jest to model najwyższych lotów. Także nie spodziewaj się wodotrysków.

 

Edytowano przez terracan1929
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej z tyłu napisane że pobiera 200w z sieci .

32 minuty temu, terracan1929 napisał:

Ten amplituner nie ma żadnego 140W przy 8 Ohm. Ma 100 W przy 8 i 115W  przy 4 Omach. 140 W niby osiąga, ale przy zniekształceniach 10 %.....Także tego

I do tego, tak jak pisał przedmówca, dopiero pod koniec kręcenia gałką zaczyna głośno grać.

Nie jest to model najwyższych lotów. Także nie spodziewaj się wodotrysków

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, terracan1929 napisał:

Ten amplituner nie ma żadnego 140W przy 8 Ohm. Ma 100 W przy 8 i 115W  przy 4 Omach. 140 W niby osiąga, ale przy zniekształceniach 10 %.....Także tego

W pomiarach mocy w miesięczniku Audio wypadł znakomicie.

"Pomiary zaczynamy rutynowo i ostrożnie, od 8 Ω, i już w takich warunkach R-N303D "rozpędza się" do wartości znacznie wyższych niż deklarowane, osiągając aż 145 W w jednym kanale i 2 x 113 W (przy wysterowaniu obydwu). W tej sytuacji spodziewałem się (zresztą zgodnie z informacjami firmowymi), że przy 4 Ω zasilacz o wiele więcej już z siebie nie da, wzrost będzie właśnie kilkunastoprocentowy...

Tymczasem efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania. R-N303D generuje bowiem aż 225 W w jednym kanale, a w stereo 2 x 144 W; faktycznie, "trochę" się przy tym zagrzał, ale komu to będzie przeszkadzać..."

 

https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2927-r-n303d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lysy napisał:

Potencjalnym klientom, którzy nie chcą spalić swoich pieniędzy.

Kilka razy zadziała zabezpieczenie, ale pewnie po którym razie, nie odpali.

Z autopsji, czy tak sobie piszesz? Ciekawe, ile sekund jesteś w stanie wytrzymać w pokoju w którym kolumny dostają 144 W mocy ze wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kraft napisał:

W pomiarach mocy w miesięczniku Audio wypadł znakomicie.

"Pomiary zaczynamy rutynowo i ostrożnie, od 8 Ω, i już w takich warunkach R-N303D "rozpędza się" do wartości znacznie wyższych niż deklarowane, osiągając aż 145 W w jednym kanale i 2 x 113 W (przy wysterowaniu obydwu). W tej sytuacji spodziewałem się (zresztą zgodnie z informacjami firmowymi), że przy 4 Ω zasilacz o wiele więcej już z siebie nie da, wzrost będzie właśnie kilkunastoprocentowy...

Tymczasem efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania. R-N303D generuje bowiem aż 225 W w jednym kanale, a w stereo 2 x 144 W; faktycznie, "trochę" się przy tym zagrzał, ale komu to będzie przeszkadzać..."

 

https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2927-r-n303d

Te wartości są imponujące to fakt. Ale pamiętajmy, że jest coś takiego jak "prowadzenie kolumn" i tego niestety nie dostaniemy w tej cenie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Z autopsji, czy tak sobie piszesz? Ciekawe, ile sekund jesteś w stanie wytrzymać w pokoju w którym kolumny dostają 144 W mocy ze wzmacniacza?

Widzisz, wbrew pozorom, nie udało mi się w mojej karierze spalić żadnego wzmacniacza, aczkolwiek znam takie przypadki.

Dodam, że podpinając do tego amplitunera wymagające kolumny ( i wcale nie trzeba łoić sprzętem ) szybko się zagotuje i będzie się wyłączał. Co będzie dalej, to już wyżej napisałem.

P.S. Nie narzucaj ludziom, jak głośno mają słuchać muzyki, bo nic Ci do tego ( a nie, ja słucham cicho, to inni też muszą ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, majkel74 napisał:

Na przykład tego, żeby nie miał takiego spadku mocy przy podłączeniu 2 kanałów przy 4 ohm. To świadczy o „sztywności” zasilania. 

No i warto tez spojrzeć na jakość samej konstrukcji, wielkość transformatora, pojemność kondensatorów. 

image.jpeg.2071b802d28a6d6c7f9bac015e7c6449.jpeg

Dlatego wcześniej zapytałem o jaką moc chodzi.

Jaro nie odpowiedział, bo nie wiedział (lubi kolorowanki patrz wykresy), a jak już pochodzą z takiego źródła jak Audio com, to już nikt i nic nie może tego podważyć.

W energetyce/elektrotechnice jest moc czynna, bierna, znamionowa itd.

We wzmacniaczach jest podobnie, a moc koreluje z jakością zasilania ...

"Jeżeli wzmacniacz wyposażony jest w dobry zasilacz stabilizowany, moc muzyczna będzie równa mocy znamionowej, natomiast przy wykorzystaniu zasilaczy niestabilizowanych, których napięcie wykazuje znaczne wahania przy zmianach obciążenia, moc muzyczna będzie miała wartość większą od mocy znamionowej."

Koniec cytatu. 😉

Źródła na ten temat można łatwo znaleźć.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkminiając moc wspomnianej Yamahy naszła mnie myśl, że my zawsze o Watach i Omach rozmawiamy, a o napięciu nikt nigdy się nie zająknął.

Zacząłem się zastanawiać jakie napięcie przy danym poziomie wzmocnienia pojawia się na wyjściu ze wzmacniacza. I już miałem iść dobyć miernik celem dokonania pomiaru, ale wstanie z sofy okazało się za trudne...poszperałem więc w sieci i znalazłem odpowiedź.

Kalkulator prawa Ohma. Wystarczy wpisać dwie wartości np. Ile Ohm i ile Watów i już mamy odpowiedź..... @elektron6  wie to zapewne bez tego kalkulatora, no ale on, w przeciwieństwie do mnie,  miał siłę wstać z sofy by pójść do szkoły na zajęcia z fizyki...

Dla ciekawskich wspomniany kalkulator w całej krasie.

https://www.digikey.pl/pl/resources/conversion-calculators/conversion-calculator-ohms

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hej,

przepraszam że odpisuję dopiero po dłuższym czasie. Yamahę sobie odpuściłem. Ale rozmawiałem z gościem z sklepie HiFi i po konsultacjach polecił mi do tych kolumn ( Monitor Audio BX2 ) jeden z dwóch ampli (w cenie do 3500zł):

  • Marantz Cinema 70s
  • Denon AVR x2800h

Czy macie opinie który będzie lepszy? Pod jakim względem?

Nie pisałem o tym wcześniej - ograniczam marki sprzętu, ponieważ mam pewne kryteria które chcę spełnić:

  • Funkcje internetowe (radio internetowe, spotify, tidal, etc)
  • Możliwość zdalnej obsługi (podyktowane chęcią spięcia sprzętu z automatyzacjami budując smart home)
  • Fajnie żeby na przyszłość miał potencjał na multiroom

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pgorka napisał:

Hej,

przepraszam że odpisuję dopiero po dłuższym czasie. Yamahę sobie odpuściłem. Ale rozmawiałem z gościem z sklepie HiFi i po konsultacjach polecił mi do tych kolumn ( Monitor Audio BX2 ) jeden z dwóch ampli (w cenie do 3500zł):

  • Marantz Cinema 70s
  • Denon AVR x2800h

Czy macie opinie który będzie lepszy? Pod jakim względem?

Nie pisałem o tym wcześniej - ograniczam marki sprzętu, ponieważ mam pewne kryteria które chcę spełnić:

  • Funkcje internetowe (radio internetowe, spotify, tidal, etc)
  • Możliwość zdalnej obsługi (podyktowane chęcią spięcia sprzętu z automatyzacjami budując smart home)
  • Fajnie żeby na przyszłość miał potencjał na multiroom

 

No i to jest przykład jak bardzo źle mozna trafic na polecenia w sklepie HiFi.

Możesz śmiało otwarcie napisac jaki to sklep.

To są amplitunery kina domowego. Czy Ty budujesz kino domowe?

Bo wcześniej rozmawialiśmy o stereo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mam świadomość tego, że to nie jest wzmak. sterero tylko ampli kina domowego.

Sprzęt ogólnie będzie pod muzykę, ale także do TV. Stoi w salonie. Jest to więc idealna sytuacja aby mieć możliwości rozbudowy systemu w stronę kina. Wiem wiem. Kosztem jakości dźwięku, ale biorę to na klatę. 

Mam też swoje wymagania które opisałem wyżej. Jestem też otwarty na propozycje. 

A więc jaka jest odpowiedź? Pasuje? Nie pasuje? Który? Jakiś inny spełniający potrzeby i założenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...