Skocz do zawartości

kolumny podstawkowe do Arcam


Krzysztof Kretkowski

Recommended Posts

Witam serdecznie - jest to mój pierwszy post - do tej pory sporo czytałem i postanowiłem coś w końcu zrobić aby poprawić jakość dźwięku w moim saloniku (16m2)

Do tej pory korzystałem z bardzo leciwego KD Onkyo tx ds555 ,który to amplituner zaczyna już niedomagać , na dodatek do tej pory korzystałem z kolumienek otrzymanych dawno temu w prezencie Sony SS-RXD8 - był to dobór czysto przypadkowy (mam na myśli zestawienie )  -

w końcu postanowiłem co zmienić chociaż budżet jest raczej mizerny , Ale po przeczytaniu wielu wątków poświęconych budowaniu i konfiguracji audio w domu w których to wypowiadają sie fachowcy i osoby kompetentne w przeciwieństwie do mnie postanowiłem zasięgnąć Waszej rady i opinii czy w ogóle idę w dobrym kierunku

Posiadam fajny gramofon  -  słucham dosyć sporo muzyki z winyli, troche z odtwarzacza CD oraz z PC poprzez zewnętrzną kartę Behringer u-phoria 404 oraz streamuję z Nvidii shield podłączonej do telewizora kablem HDMI (spotify,) - korzystamy też z tej opcji oglądając tv (upc) oraz filmy (hbo go i prime) , czasami dzieci grają przez Nvidię w gry Czas pedzany przed sprzętem to ok 40% muzyka (głównie Ja) a reszta to tv lub gry

Plan mam taki

Chciałbym zbudować dwa systemy - stereo i KD, ponieważ fundusze nie pozwolą na kompletną realizację całego planu postanowiłem podzielić to na dwie części

1 część którą chciałbym zrealizować teraz to stereo - z urządzeń które posiadam to wzmacniacz stereo Arcam Delta 290,chciałbym do niego podłączyć gramofon, PC (poprzez zewnętrzną kartę) odtwarzacz CD oraz TV do którego podłączona jest przez port HDMI Nvidia Shield - TV chciałem podłączyć do Arcama za pomocą kabla optycznego poprzez konwerter DAC FiiO D03K Taishan i dalej 2xRCA pozostałe urządzenia ( Gramofon, CD, PC ) poprzez kable 2xRCA - I tutaj pada dla mnie bardzo trudne pytanie jakie do tego co wymyśliłem dobrać kolumny podstawkowe (z racji odsłuchu max 3metry) - zastanawiałem się nad KEF Q350 lub Polk Audio RTi3 - kolumienki te w późniejszym okresie będą również wykorzystywane do KD

W związku z tym które z w/w kolumn zagrały by dobrze z Arcamem Delta 290? (muzyka to ogólnie pojęty rock głównie starszy(progresywny) ale i jazz, pop, funky) - chciałem również wykorzystać do połączenia tych kolumn ze wzmacniaczem kable głośnikowe Melodika Purple Rain MDC2250 2 x 2,5 o których to na tym forum krążą bardzo dobre opinie i cena jest jeszcze do zaakceptowania czy jednak inne kable??

Czy szanowne grono mogłoby doradzić czy dobrze kombinuję i jakie by ewent kolumny wybrać - czy któreś z  powyższych w ogóle się nadają??

W dalszej części planuję zakupić  używane KD 5.1 (używane, które służyło by tylko do oglądania filmów z odtwarzacza Blu-ray lub z TV i podłączonej do niego Nvidia (Kodi czy hbo go ,gier) - i wtedy myślałem o takim KD które mógłbym połączyć kablem HDMI z telewizorem i zastosować przełącznik Beresford TC-7220 MKII i w ten sposób móc korzystać z frontów ze stereo - a resztę głośników (centralny,,surroundy i sub dokupić później jak bedą finanse i wykorzystać do KD

czy zatem mój plan jest sensowny, czy połączenie tego wszystkiego będzie prawidłowe i jakie dobrać głośniki

Przepraszam że się tak rozpisałem i trochę chaosu w tym poście

Bardzo dziękuję i byłbym bardzo wdzięczny  za porady i opinie osób które jak zauważyłem mają bardzo dużą wiedze i doświadczenie w przeciwieństwie do mnie

Pozdrawiam

Krzysiek

 

 

 

 

 

Edytowano przez Krzysztof Kretkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, KEF Q350 to zdecydowanie jedna z ciekawszych opcji w swoim budżecie, z Arcamem mogą się na pewno polubić. Z tej linii jest też bardzo przyzwoity centralny Q250C, a Q150 dobrze sprawdzą się jako surroundy. Warto też spojrzeć na Monitor Audio Bronze 100 z naszego outletu. Jak duże masz pomieszczenie? Odległość odsłuchu to nie wszystko i o ile w kinie możesz spokojnie wstawić podstawki, tak do muzyki w większym pomieszczeniu poszedłbym jednak w kolumny podłogowe. Chyba że będziesz wykorzystywał potem subwoofer (najlepiej w obudowie zamkniętej) do muzyki. Zachęcam też do obejrzenia naszego filmu z kolumnami podstawkowymi do 2500 PLN, a także do wizyty w naszym salonie celem odsłuchów :) Na pewno znajdziemy fajną opcję. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedź - tak jak napisałem wcześniej nasz salon to 16m2  w kwadracie czyli 4x4m , ustawienie pokoju jest klasyczne - czyli pod jedną ścianą jest sofa a po przeciwnej TV -Po bokach są kolumienki - pokój jest mały i trochę obstawiony meblami , trudno będzie o jakieś większe manewry z kolumnami wiec stąd myślałem o Polk Audio RTi3 - ale nie za bardzo wiedziałem czy będą dobrze współpracować z Arcamem , Co do kolumn KEF Q350 -to właśnie myślałem o nich właśnie po obejrzeniu waszego filmu i też biorę je poważnie pod uwagę z tym że chyba mają większe wymagania co do ustawienia ( mogę kolumny postawić maksymalnie 20 cm od ściany - odległość od sofy i pozycji odsłuchu do głośnika to 3metry - chętnie bym posłuchał tych kolumn z moim arcamem tylko że mieszkam dosyć daleko w Koszalinie :( i zmuszony jestem trochę strzelać na ślepo - ponieważ nikt z mojego otoczenia nie posiada takiego wzmacniacza jak mój :( - w ogóle w Koszalinie jest problem z odsłuchami i wyborem -Czy przy zastosowaniu tych kolumn będzie konieczny subwoofer? - ponieważ Arcam nie ma dedykowanego wyjścia na Sub

1856933-f6afba54-arcam-delta-290-integrated-amplifierkopia.jpg.e25e28be7ce56be6d0ed0b3756826cdf.jpg

A takie pytanie -czy ten cały pomysł który wymyśliłem ma sens? - Czy dobrze myślę w sensie całej koncepcji i sposobie połączeń ?, Czy kable  Melodika Purple Rain MDC2250 2 x 2,5 będą wystarczające aby uzyskać a nie stracić na brzmieniu z tego połączenia - Arcam Delta 280 i KEF Q350? i w końcu czy dobrze myślę w kwestii podłączenia ( gramofon oczywiście gniazda phono , AV to TV optyczny kabel z DAC Fiio , CD,do gniazd CD i PC do AUX??

Co do KD -nie zależy mi na opcjach sieciowych bo to wszystko mam z Nvidii i wystarczy mi 5.1 ponieważ i tak już nie ma miejsca na dodatkowe głośniki .Sprzęt może być używany - zależy mi na tym aby filmy oglądało się na przyzwoitym poziomie dźwiękowym - w którą stronę się rozglądać ? (Onkyo, Denon a może jeszcze coś innego??

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i sorry za mnogość pytań ale jestem na początku swojej drogi audio i pomimo spędzenia sporej ilości czasu na tym forum ciągle mam wiele wątpliwości i świadomość braku wiedzy

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale ja bym postawił wyłącznie na system 2.1 (kolumny stereo plus subwoofer) i nie rozdrabniał się na dwa systemy 2.0 i 5.1 na 16m2. Zawęzisz Twój budżet na mniej sprzętu, czyli będziesz w stanie kupić wyższej jakości komponenty całego systemu i jednocześnie nie zagracisz pokoju. A finalny efekt i Twoje wrażenia będą dużo lepsze IMHO.

Jesteś z UK?

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysztof Kretkowski napisał:

Czy przy zastosowaniu tych kolumn będzie konieczny subwoofer? - ponieważ Arcam nie ma dedykowanego wyjścia na Sub

można subwoofer podłączyć do gniazd PREAMP-OUT, druga opcja są subwoofery które można podłączyć bezpośrednio kablami głośnikowymi.

Co do kina / stereo musisz sam zdecydować czy zależy Ci na kinie, bo jak sam piszesz z jednej strony nie chcesz "zagracać" małego pokoju, z drugiej znam ludzi którzy mają kino w mniej niż 16m² i da się to ogarnąć. Co do samego połączenia stereo/KD widzę że w tym Arcam-ie jest też wejście bezpośrednio na końcówkę mocy. Nie wiem jak w tym sprzęcie można przełączać tryb pracy wzmacniacz zintegrowany/końcówka mocy, ale być może pozwoliłoby to na połączenie ewentualnego amplitunera bezpośrednio z końcówką mocy Arcam-a i wtedy nie potrzebujesz przełącznika Beresford, bo Arcam z kinem będzie pracował jako końcówka dla kanałów przednich, a do słuchania CD, gramofonu jako "zwykły" zintegrowany wzmacniacz stereo. Warunek 1 - trzeba rozkminić jak przełączać tryb pracy tego Arcam-a i warunek 2 jeżeli zdecydujesz się na amplituner to musiałby mieć wyjścia PRE przynajmniej dla kanałów frontowych L i R. Ja w taki właśnie sposób mam połączone kino (Marantz SR5013) i stereo (Audiolab 8300A), z tym że w moim wzmacniaczu tryb można przełączać z pilota, albo pokrętłem na froncie więc jest dość proste rozwiązanie, a "domyślnie" uruchamia się w trybie końcówki mocy przy starcie amplitunera przez połączenie trigger, no ale trochę odbiegam od tematu. Twój Arcam taką funkcjonalnością nie dysponuje, ale jeżeli przełączanie jest w miarę proste - łatwo dostępne to zamiast przełączać "hebel" w Bersfordzie przełączysz go w Arcami-e.

Faktycznie dobrze by było gdybyś najpierw uruchomił Arcam-a z fajnymi głośnikami (no tutaj musisz jednak najlepiej odsłuchać) w stereo i podłączył wszystkie sprzęty (metoda którą opisałeś wydaje się możliwa do realizacji), efekt na pewno będzie pozytywny. Jeżeli będziesz chciał jednak rozbudować system do 5.1 (albo nawet Atmos 5.1.x) to amplituner i dodatkowe głośniki zawsze możesz dokupić.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za dotychczasowe opinie i podpowiedzi - dużo dla mnie znaczą i są bardzo pomocne

- w tym wzmacniaczu wewnątrz jest przełącznik  który rozłącza końcówkę mocy z przedwzmacniaczem. 

- większość elementów systemu mam oprócz głośników frontowych do zastosowania w systemie stereo i późniejszym ewentualnym KD

- KD ma być tylko dodatkiem do lepszego komfortu dżwiękowego oglądania filmów - miejsce na niewielkie głośniki surround przy sofie jest jak i na centralny pod tv - kolumny podstawkowe frontowe planuję postawić na standach więc pod jednym znalazłoby się miejsce na sub - nie zależy mi na jakimś super wypasionym ,sieciowym,  itd. - tylko raczej na dobrym jakościowo brzmieniu 5.1 -skłaniam się ku sprzętowi używanemu który fajnie zagada z kolumnami frontowymi czyli KEF Q350 lub Polk Audio RTi3 

- trochę mnie martwi iż rozumiem z dotychczasowych wypowiedzi iż do systemu stereo czyli dla mnie podstawowego będzie potrzebny sub - czy to oznacza że kolumny KEF Q350 w połączeniu z Arcamem będą miały za bało niskich tonów? basu?

-jaka jest minimalna odległość od ściany dla tych kolumn czy te 20 cm wystarczą?

Dzięki za podpowiedzi odpowiedzi

Aaa zapomniałem - nie jestem z UK :) chociaż sporo podróżuję  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysztof Kretkowski napisał:

A jak sytuacja z basem w KEF - czy na prawdę będzie do nich potrzebny sub żeby fajnie wszystko zagrało?

U mnie grały te kolumny w ok 13-14 metrach. Basu mi nie brakowało. Myślę, że i w 16 m² powinny sobie poradzić. 

Jesli chodzi o łączenie KD ze stereo. Masz 2 drogi. Wzmacniacz z wejściem main in/by pass/direct in (różnie zwą to producenci) i amplituner z wyjściem pre out na fronty, bądź dzielnik typu beresford. Sam beresford jest dość wygodny i prosty w obsłudze. Problem jest tylko jego dość wysoka cena i znikoma dostępność na rynku wtórnym. 

17 godzin temu, tomasz1w napisał:

Z całym szacunkiem, ale ja bym postawił wyłącznie na system 2.1 (kolumny stereo plus subwoofer) i nie rozdrabniał się na dwa systemy 2.0 i 5.1 na 16m2. Zawęzisz Twój budżet na mniej sprzętu, czyli będziesz w stanie kupić wyższej jakości komponenty całego systemu i jednocześnie nie zagracisz pokoju. A finalny efekt i Twoje wrażenia będą dużo lepsze IMHO.

Jesteś z UK?

Ja uważam, że nawet sam centralny i fronty plus sub przy filmach, dają dużo lepszy efekt niż system stereo. Mam, porównywałem i będę bronił swojego zdania 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Krzysztof Kretkowski napisał:

- w tym wzmacniaczu wewnątrz jest przełącznik  który rozłącza końcówkę mocy z przedwzmacniaczem.

no to w tym układzie wygodne i łatwo dostępne to nie jest, wygodniejszy w użytkowaniu będzie Beresford jeżeli zdecydujesz się na "hybrydę" stereo/kino, albo jak wyżej kupienie wzmacniacza w którym będzie wejście jak u Ciebie na końcówkę mocy, ale przełączanie trybu końcówka/wzmacniacz będzie łatwo dostępne (domyślam się, że ta opcja raczej Cię nie interesuje).

Co do obaw o niskie tony - cóż jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest odsłuch i to najlepiej w Twoich warunkach, nikt z nas jednoznacznie nie odpowie czy z kolumn A czy B wypadnie u Ciebie lepiej, nawet jak ktoś miał je u siebie może okazać się, że akustyka w Twoim pomieszczeniu zagra zupełnie inaczej. Nawet odsłuch w salonie nie do końca Ci odpowie, ale może nakierować - przynajmniej już Ty będziesz słuchał. Zawsze w takim wypadku możesz wypożyczyć za kaucją i sprawdzić. Co do subwoofera powiem tak, do stereo na razie bym nie kupował, jeżeli okaże się że to co dają głośniki jest dla Ciebie za mało możesz dokupić. Jeżeli chodzi o kino bezwzględnie tak, bez sub-a się nie obejdzie, no ale to jak wcześniej było napisane zależy na co się zdecydujesz. Natomiast inną kwestią będzie napędzanie tego sub-a gdyby okazało się że w stereo brakuje Ci niskich, a do tego chciałbyś dołożyć kino, to o ile w stereo możesz wykorzystać sub który podłączysz "kablami głośnikowymi" lub pre wzmacniacza stereo, o tyle w kinie powinien on dostać sygnał z pre subwoofera z amplitunera - to on będzie wysyłał sygnał kanału LFE dla kina. Może to wymagać kolejnego przełącznika "kabelków", jeżeli w stereo wystarczą głośniki to nie ma problemu, sub pracuje tylko z kinem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - baardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady - wszystkie są dla mnie bardzo cenne .Utwierdziłem się w przekonaniu że idę dobrą drogą - że pomysł z podłączeniem i ogólna koncepcja jest do zrealizowania i ma sens

Dlatego też postanowiłem w pierwszej kolejności zaryzykować i zakupić KEFy (dzięki waszym dobrym opiniom) i zobaczyć jak to wszystko zagra.( chociaż nie powiem ,nie wiem czemu bardzo mnie kusiły te Polk Audio RTi3 chociaż żadnych z nich nie słyszałem)

Zastanawiam się w kwestii kabli czy kable głośnikowe Melodika Purple Rain MDC2250 2 x 2,5 będą dobre do tych głośników ,czy są jakieś ewentualnie inne kable w zbliżonych cenach godnych polecenia do tego zestawu.

Na pewno będę miał jeszcze sporo pytań - ale wierze że dzięki Wam na pewno uzyskam dobre i cenne porady

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że udało się coś ostatecznie wybrać. Naszym zdaniem, nie warto jeszcze teraz myśleć o kablach, gdyż przyjadą do Ciebie nowe kolumny, które trzeba zwyczajnie wygrzać. Później będziesz już bardziej osłuchany i przede wszystkim świadomy, co będziesz chciał poprawić :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem druty z melodiki, trochę tną górne pasmo. Do jasnych systemów okej. Ja bym nie kupował. A zostawił te co masz obecnie. Dopiero po około 100-200 godzinach grania kolumn, zastanowił się w którą stronę zmienić dźwięk. I wtedy myślał o przewodach. Lub nie kupować wcale.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof Kretkowski dokładnie jak koledzy wyżej piszą, na razie zostaw te kable co masz, najważniejsze żeby były z czystej miedzi (OFC). Jeżeli jednak chcesz zmienić obecne kable to moim zdaniem w swojej cenie Melodika nie jest zła (pomijam co wnosi lub nie wnosi w brzmieniu), ale w zasadzie każdy kabel z czystej miedzi OFC wystarczy, co do przekroju 2,5mm w zupełności powinno wystarczyć. Co do brzmienia to jak już będziesz na etapie w którym uznasz, że możesz coś poprawić przez zmianę przewodów to na forum mamy taki dział i najlepiej tam podejmować temat. Niestety, ale temat grających przewodów jest powiedzmy dla niektórych drażniący, ociera się o wiarę, voodoo i jak tam jeszcze zwał, jedni słyszą różnice inni nie, ale to już indywidualna sprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super - w takim razie faktycznie się wstrzymam z kablami i niecierpliwie czekam na głośniki - już się nie mogę doczekać 

wielkie dzięki za porady , odezwę się jak już będą głośniki i wtedy na pewno będę miał jeszcze pewnie sporo pytań

pozdrawiam 

Krzysiek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2023 o 18:10, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Tak jak pisaliśmy wcześniej, wygrzej, posłuchaj a następnie dobieraj kable. Jak będzie Ci brakowało dociążenia i basu to na pewno Audioquest z naszej oferty rozwiąże te problemy :)

Czy aby nie przesadzacie 😉 nie żebym twierdził że kable nic nie wnoszą ... ale 😂 można dojść do wniosku że są najbardziej wpływowym elementem zestawu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2023 o 09:06, tomek72 napisał:

dokładnie jak koledzy wyżej piszą, na razie zostaw te kable co masz, najważniejsze żeby były z czystej miedzi (OFC).

Dlaczego to jest najważniejsze?

Kable srebrzone są be?

A srebrne to już tylko na śmietnik?

To są stereotypy, przynajmniej w pewnym zakresie. To tak, jakby napisać, że tranzystor ma chłodne brzmienie, bo to tranzystor. A lampa dobrze nie zagra "elektrycznego" koncertu, bo to lampa.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, tomasz1w napisał:

Kable srebrzone są be?

A srebrne to już tylko na śmietnik?

wątpię żeby kolega @Krzysztof Kretkowski dysponował kablami srebrzonymi czy srebrnymi skoro zastanawia się nad Melodika Purple, chodziło o to żeby unikać przewodów z platerowanego aluminium (CCA), które wizualnie wyglądają jak miedź. Kable srebrzone też są z OFC, a kable ze srebra to zupełnie inna półka cenowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek72 napisał:

wątpię żeby kolega @Krzysztof Kretkowski dysponował kablami srebrzonymi czy srebrnymi skoro zastanawia się nad Melodika Purple, chodziło o to żeby unikać przewodów z platerowanego aluminium (CCA), które wizualnie wyglądają jak miedź. Kable srebrzone też są z OFC, a kable ze srebra to zupełnie inna półka cenowa.

W takim razie zwracam honor, intencja zrozumiana.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.10.2023 o 15:36, Krzysztof Kretkowski napisał:

Beresford TC-7220 MKII

Wrzuć sobie do obserwowanych AUKCJĘ. Taniej, wewnętrznie chyba lepiej zrobione i przede wszystkim ma stany zero pomiędzy wzmacniaczami i kolumnami. Rozmawiałem z gościem - on to produkuje i ma w stałej ofercie.

Z kolumn, jakbyś mógł przeznaczyć na nie 5k PLN za parę, to wziąłbym na przesłuchanie Opera Prima 2015. Tu nawet sub nie będzie Ci potrzebny od razu bo bardzo przyjemnie sobie z basem radzą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...