Skocz do zawartości

Dobór dobrych kolumn do pokoju 35m2 / 15-24.000 zł


Marek333

Recommended Posts

4 minuty temu, audiowit napisał:

Pamiętaj że możesz jeszcze "regulować" ilość basu przesuwając swój fotel czyli miejsce odsłuchowe.

Chodzi o mody pomieszczenia. Poczytaj w internecie.

Wiem, ale żadne usatwienie w moim wypadku nie pomogła , zmiana wysunięć , rozstawu, odległości fotela, kątów kolumn. Coś innego wpływa. Oczywiście na wprost jak stały to mniej basów i sporo lepiej ale mam wtedy mniej góry a to mi się z kolei nie podoba

Powtórzę - testowałem  wysunięte o metr (inaczej niż na zdjęciach)  i jest też źle.
To nie to , to nie chodzi o dudnienie tylko jakąś wzbudzającą się częstotliwość kłującą mnie na poziomie dołu wokalu - ta częstotliwość jakby nadmierna męcząca jest dla mnie

PS. ktoś jeszcze stwierdził na tragach , że kolumny i przetworniki muszą się ułożyć ze 100h a to gra u mnie w sumie może  20-25 godzin razem zliczając dni i czas

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Marek333 napisał:

A Tobie nic się wzbudza w niskich  w Q7

Mam inne kolumny.

17 minut temu, Marek333 napisał:

a mi przeszkadza jakaś częstotliwość w niskich rejestrach.

Mam kolumny customowe. Salon „zmierzyłem” tym razem przed wykonaniem kolumn. I wiele miesięcy czekania, a to tylko dla twardzieli lub niespełna rozumu.

Tutaj powiem jednym głosem z Witkiem.

8 minut temu, audiowit napisał:

Pamiętaj że możesz jeszcze "regulować" ilość basu przesuwając swój fotel czyli miejsce odsłuchowe.

Chodzi o mody pomieszczenia

Poza tym zostaje tylko

10 minut temu, audiowit napisał:

musisz pójść na kompromisy. W tym wypadku na niekorzyść jakości dźwięku.

Ale to także na krótko, na długo nie wytrzymasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, audiowit napisał:

Zobacz sobie jak Marek ma ustawione kolumny, będziesz wiedział czemu "dudni".

Faktycznie za blisko ściany.

Kolumny jak się wygrzeją będą miały jeszcze więcej basu.

Trzeba rozmawiać ze sprzedawcą i zrobić zwrot kolumn.

Edytowano przez River
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie odpowiadają,  a dopiero co kupiłeś,  zwróc do sklepu. Chyba 14 dni na to masz, bez podania przyczyny.

Dziwne , że 32 metry to za mało na te kolumny 🤔

Nie są małe,  to fakt, ale - moim zdaniem , oczywiście - przy normalnych poziomach głośności,  problemu nie powinno być.

Nie wiem czy już podawałeś,  jakim wzmacniaczem je napędzasz, na jakich utworach ten nie przyjemny bas występuje?

Może są uszkodzone, to już jeden kolega miał,  przy innej marce, ale chodzi o sam fakt że może to byc jeden z takich przypadków. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli żadne przestawianie nie pomaga, to prosta rzecz. Za duże kolumny.

Tak kolumny się wygrzewają. Czasem 100 czasem nawet 300h, a basu może być więcej lub mniej.

Najlepiej przed kupnem kolumn sprawdzić je w docelowych warunkach akustycznych czyli w domu.

Swoją drogą mógłbyś Marek zrobić zdjęcie ogólne, jak to stoi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Jeśli żadne przestawianie nie pomaga, to prosta rzecz. Za duże kolumny.

Tak kolumny się wygrzewają. Czasem 100 czasem nawet 300h, a basu może być więcej lub mniej.

Najlepiej przed kupnem kolumn sprawdzić je w docelowych warunkach akustycznych czyli w domu.

Swoją drogą mógłbyś Marek zrobić zdjęcie ogólne, jak to stoi.

OK, zrobiłem zdjęcia , zamieszczę. z fotelem z którego słucham.
River, Artur Brol - 
Jeśli chodzi o zwrot do sklepu do te 14 dni dotyczy możliwości zwrotu zakupu na odległość a ja zakupiłem stacjonarnie, więc raczej nie mam możliwości zwrotu jeśli Sprzedawca nie wykaże dobrej woli. Oczywiście jestem w stanie zaakceptować jakąś stratę . 
Na razie weekend więc muszę poczekać do poniedziałku   rozmową o zwrocie lub wymianie na QR5  i zobaczymy jak finalnie uda się rozwiązać sprawę ze Sprzedawcą. Liczę na jego życzliwe  podejście i dobrą wolę ale czas wszystko zweryfikuje , zobaczymy..
Fotki na prośbę jeszcze przedmówcy.

20231029_134006.jpg

20231029_133958.jpg

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką sytuację że długo się zastanawiałem czy zostawić , oddać kolumny.

Decyzję podjąłem po terminie na zwrot 14 dni. Zadzwoniłem do sklepu LBX Jaworzno przedstawiłem sytuację , zrobili ukłon w stronę klienta i przyjęli zwrot. Oddali pełną kwotę.

Myślę że w Twojej sytuacji będzie tak samo.

Edytowano przez River
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek333No, troche jakby ciasno tam. 

Zapytaj sprzedawce. 

Ile tam masz - 3 metry? 

Ja w 3 metrach mam Pylony Diamond i sie nic nie dzieje. Tyle ze one sa duuzo mniejsze od QR7.

Wiec moze raczej, rzeczywiscie, cos mniejszego bys tam musia postawic.

Ladny fotel.

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, River napisał:

Miałem taką sytuację że długo się zastanawiałem czy zostawić , oddać kolumny.

Decyzję podjąłem po terminie na zwrot 14 dni. Zadzwoniłem do sklepu LBX Jaworzno przedstawiłem sytuację , zrobili ukłon w stronę klienta i przyjęli zwrot. Oddali pełną kwotę.

Myślę że w Twojej sytuacji będzie tak samo.

Obyś miał rację. Zobaczymy czy taką przyjaznością okaże się właściciel mojego sklepu... ciekawi mnie to również bardzo... 

Na pytanie o palenie w kominku odpiszę: nie zwariowałem :) , nie palę jak stoją obok kolumny, ostatni raz jak z rok temu w zimie paliłe to odsunąłem na drugą część pokoju, bardzo daleko od źródła ciepła.

18 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Może byś spróbował w rogi za kolumnami chociaż basstrapy ustawić,choćby takie lub podobne.

https://allegro.pl/oferta/pulapka-basowa-bialy-panele-akustyczne-bass-trap-7331168661

 

Niestety nieakceptowalne "wyglądowo".  Jak wiecie to są drugie nowe kolumny kupione przeze mnie w ostatnich 2 czy 3 miesiącach. Wcześniej miałem i mam - bo wystawiłem zresztą na sprzedaż nowe Mission ZX-4 i miałem ZERO ! takiego efektu pogłosu i cały dół i średnie grają u mnie przepięknie w tych Missionach (zresztą też na naszym forum wystawiłem je w sekcji właściwej)
I zachciało mi się "lepiej" i drożej i wyszedłem na tym jak widać :(  Chyba przedobrzyłem..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się kupuje oczami , opiniami , testami ;) Bogusław parę lat męczy się z Heco Statementami (coś jak te qr7 ale w mniejszym pomieszczeniu).

Wiele razy pisałem (nikt nie słucha) ,że z basem z kolumny ciężej poradzić niż kupując mniejsze kolumny + dorzucając subwoofer dedykowany do stereo.

Pewnie te duże szyby mocno rezonują , brak zasłon na tak dużej powierzchni zawsze będzie stanowiło problem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej zastanawia jak z jakością wokali , fale w lewo mają pewnie 2x większą drogę do ucha niż z prawej (odbicia ściana vs szyba) itd. Podłoga bez dywanu , z moich doświadczeń jak postawiłem kolumny bezpośrednio na podłodze to podbiło bas , jak były na kolcach bardzo mocno ów bas obcięło , za to zwiększyło górę / scenę. Temat jak co stoi , jakie kable , itd. rozwiązał DL w ampliaku ;)

Kiedyś słuchałem w 12m na dużych kolumnach , bas powodował jeżenie włosów , za to cała scena , średnica , góra zostały lekko przykryte , także zaleta lampy 300b zniknęła.

1 minutę temu, ADAM7 napisał:

Jak dla mnie te kolumny stoją za blisko ściany. Miałem podobny problem ze swoimi audiovectorami. Musiałem odstawić je na prawie metr od tylnej ściany żeby zmniejszyć ilość basu. 

wątpię by kolegi żona pozwoliła by kolumny odstawały 1m od ściany przesłaniając wyjście na taras i ogólnie ... sprzęt ma być tak dobrany , ustawiony by w docelowym miejscu grał jak należy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawię na kocu na próbę to ciekawy pomysł- na razie są na podkładkach z filcu miękkich -  3cmx3 ok 1mm grubości. Dam znać.

Wczoraj zamówiłem takie podkładki antywibracyjne - to właśnie ten kierunek pomysłu z kocem tylko tak ładniej :)  Kupiłem 3 komplety do różnego ciężaru - potestuję je i dam znać Wam tu a na razie test ręcznikami zamiast koca - chcę takie same - dlatego ręczniki.

https://www.amazon.pl/dp/B01MXW4BGR/ref=pe_25095781_587317651_TE_item_image?th=1

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Tak to jest jak się kupuje oczami

Kuba, a zobacz proszę jaki wątek cieszy się największym wzięciem😉.

Bogusław wspominał o zmianie kolumn.

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Wiele razy pisałem (nikt nie słucha) ,że z basem z kolumny ciężej poradzić niż kupując mniejsze kolumny + dorzucając subwoofer dedykowany do stereo.

Przepraszam, ja posłuchałem.

1 godzinę temu, muzofan napisał:

Może jakieś monitory z obciętym dołem byłyby lepsze 🤔

A nie masz już dość tych opowieści o muzykalnych monitorkach z przepiękną „średnicą” i otwartą „górą”?😃

 

Ciągle o tych wokalach, gitarach akustycznych, smaczkach i wybrzmieniach😉

Ja trzymam kciuki, Marek nie poddawaj się!👍😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po poradzie  z podłożeniem ręczników/koca  wydaje mi się że znikł przeszkadzający pogłos - zdaje się od podłogi twardej..

Ale jestem tym całym testowaniem i działaniami pokrewnymi nieco zmęczony,  możliwie że sobie wmawiam że zniknęły odbicia i jest dużo lepiej.

Chyba to nasze hobby w postaci audio wspinaczki na szczyty jakości  zaczynamy przypłacać zdrowiem psychicznym :)

A tak na poważnie - wydaje mi się, że   rezonans do podłogi mógł być przyczyną wszystkiego. A po podłożeniu ręczników pod kolumny,  dźwięk jest nieco cały  przytłumiony ale i ten pogłos też obniżył się bardzo - takto teraz odbieram słuchając...
Widzę, że jest szansa że antywibracyjne podkładki mogą pomóc  w 100% 

Dlatego poprosiłem Moderatora o sksowaniu ogłoszenia - rezygnuję    ze sprzedaży moich QR7 na razie  - bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo że da się problem odbić basu od podłogi rozwiązać całkowicie podkładkami i kablami głośnikowymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.10.2023 o 16:48, maciek72 napisał:

@Marek333 A myślałeś o adaptacji akustycznej ? 

Może wnieść więcej niż głośniki za mnóstwo $

Co je napędza ?

Co jest źródłem ?

A mówiłem o adaptacji akustycznej ? 

Głośniki za ułamek ceny mogły zagrać lepiej . Pomyśl o monitorach i subie .

Dostroisz niskie częstotliwości.

Ale i tak minimum adaptacja akustyczna jest wskazana 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych krzyczących monitorków :)
A w życiu 
Muszą być porządne kolumny pełnowymiarowe

 

Dziwiło mnie jak wiele firm na Audio Show prezentowało monitorki. Krzyczało to to wszystko a nie grało soczyście. Na to się nie dam na pewno namówić nikomu  :)  Za dużo lat przeżyłem. Jak ktoś ma malutki pokoik  w mieszkanku to proszę bardzo przejdzie to .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że problem z basem masz także z  powodów które wymienili przedmówcy :

kolumny we wnęce, brak dywanów, brak zasłon, "gołe" szyby etc.

To wszystko wpływa negatywnie na dźwięk. Ale w Twoim przypadku jest coś jeszcze. Coś o czym nikt nie wspomniał. A co wg mnie ma bardzo duży wpływ na dudnienie właśnie.

Jak widzę masz w posadzce kanał grzewczy przykryty stalową kratką. Kanał jest bardzo blisko kolumny. Bas rozchodzi się po podłodze i wpada w tą pustą przestrzeń i potęguje pogłos.

Zacząłbym od zasłonięcia na próbę tego kanału i zaobserwowaniu co się zadzieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...