Skocz do zawartości

Nowe życie starego zestawu audio 😀


DamianRyn

Recommended Posts

Witam wszystkich 😀

Bardzo dawno już mnie tu nie było ale musiałem w końcu zajrzeć 😀 No oczywiście nie bez powodu. Każdy kto mnie trochę zna to wie jak mocno od kilku lat szukam w swoim zestawie oraz specjalnym pomieszczeniu odsłuchowym na poddaszu niskich tonów, które kiedyś (zaraz po zakupie kolumn) usłyszałem, a później przez te wszystkie lata nie mogłem ich wydobyć z tych wspaniałych przetworników. Robiłem różne remonty pomieszczenia, pomiary i korekcję z miniDSP a skończyło się na profesjonalnych pomiarach pomieszczenia 🥵 Diagnoza była dla mnie totalną załamką: "muszę swoją antresolę zamurować cegłą lub pustakiem i puścić jeszcze kupę kasy na ustroje". Zniechęciło mnie to tak bardzo, że od ponad roku prawie nie słuchałem muzyki.

W ostatni weekend coś mnie jednak pokusiło żeby cały swój sprzęt przenieść na dół do salonu i zobaczyć jak to będzie grało?! Ustawiłem go byle jak, bo przecież i tak to nic nie da, pomyślałem. Podpiąłem wszystko odpaliłem i...

... dosłownie wgniotło mnie w krzesło kuchenne 😳😳. Już nawet nie wspomnę o w końcu uzyskanych niskich tonach, które powodują odczuwanie ich w klatce piersiowej, w końcu w utworach słyszę i czuję stopę perkusyjną, widzę każdą strunę gitary basowej. Jednak nie to mnie zaskoczyło najbardziej. Jak dźwięk się otworzył, jaki stał się przestrzenny, ożywiony, wypełnia cały salon, kuchnie, cały dom. Ta szczegółowość, ta otwartość, ta krystaliczność dźwięku, ten efekt 3d. To wszystko jest porażające. Jak ten sprzęt się marnował przez tyle lat na poddaszu to aż szkoda tego straconego czasu 🤫

Decyzja, po wielu godzinach słuchania muzyki przez ostatni tydzień, zapadła jedna: SPRZĘT JUZ NIGDY NIE TRAFI NA PODDASZE!!! 

Rozmowa z żoną już przeprowadzona, sprzęt zostaje w salonie, zniosłem z góry swoją półkę audio, ustawiłem wszystko w miarę tak jak powinno to stać i jak najlepiej będzie pasowało i umożliwiało codzienne życie w salonie. Załączam zdjęcie jak to wygląda. Mam teraz za zadanie przenieść telewizor nad kolumnę po prawej stronie i wykończyć ścianę za sprzętem. Pytanie teraz do Was: "co powinno się na niej znaleźć i mniej więcej w których miejscach, żeby to miało jeszcze jakiś pozytywny wpływ na poprawę dźwięku lub żeby go czymś nie popsuć". Chodzi mi o jakieś takie podstawowe, podstawy które powinny zaistnieć wokół sprzętu audio.

Za każdą konstruktywną podpowiedź z góry bardzo dziękuję 😀

IMG_20231111_165739.jpg

IMG_20231111_173609.jpg

IMG_20231111_173614.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianRyn Kurna jak się cieszę , ze dałeś znak życia.  Pamiętam poddasze i dźwięk systemu. Włożyłeś tam sporo dobrej roboty.  Do dzisiaj powtarzam każdemu , że bardziej wciągającego dźwięku gramofonu jak u Ciebie, to nie słyszałem u nikogo / no może jeszcze u Janusza Sikory :) /.

To co może się przydać to zasłonięcie czymś grubszym okien. Rozumiem , ze odstawienie kolumn od tylnej ściany będzie kłopotliwe ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, terracan1929 napisał:

Za sprzęta Bravo !

Ale kup sobie  (i żonie) suszarkę do bielizny, taką drugą pralkę....  :) Masz chatę z poddaszem, znajdziesz miejsce.

Załatwisz problem z suszarkami z bielizną w salonie . Będzie tak....przyjemniej, bardziej audiofilsko :) 

Dzięki 😀

Żona oczywiście suszarkę takową posiada 😀 Wszystko powstało tak na świeżo więc to pranie to nie tak na stałe 😜 Nie chcę zbyt dużo zmian wrzucać żonie na głowę jednocześnie, niech się przyzwyczaja małymi krokami 🤫

6 godzin temu, tomek4446 napisał:

@DamianRyn Kurna jak się cieszę , ze dałeś znak życia.  Pamiętam poddasze i dźwięk systemu. Włożyłeś tam sporo dobrej roboty.  Do dzisiaj powtarzam każdemu , że bardziej wciągającego dźwięku gramofonu jak u Ciebie, to nie słyszałem u nikogo / no może jeszcze u Janusza Sikory :) /.

To co może się przydać to zasłonięcie czymś grubszym okien. Rozumiem , ze odstawienie kolumn od tylnej ściany będzie kłopotliwe ?

 

 

Miło Cię słyszeć, a jeszcze milej Cię słuchać. Nie wiedziałem, że masz aż tak dobre zdanie na temat mojego gramofonu. Posłuchał byś jak to gra teraz w salonie (oczywiście zapraszam serdecznie) 😀

Z odsunięciem kolumn może być trochę problem aczkolwiek jakiś mały manewr jeszcze mam. Będę na pewno to sprawdzał i testował. Największym problemem dla żony  są na razie zasłony 🤫 Czeka mnie sporo pracy żeby ją do nich przekonać 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Damian.

Pal licho te Twoje audio, żona Twoja Skarb.

Fajnie mnie się patrzy na Thiele, ponieważ to rzadkość tą markę tu widzieć. Już nie musisz na siłownie, takie kloce dwa razy dziennie ponosisz i sztangi nie trzeba ruszać. White Bird Amplification mam i ja okazję oraz przyjemność pod strzechą gościć.

9 godzin temu, DamianRyn napisał:

Chodzi mi o jakieś takie podstawowe, podstawy

A widzisz, tu na forum to mnóstwo porad, które łamią zasady jak np kabelki, by górne pasmo załagodzić, lub zmiany wzmacniaczy, by muzykalnie było.

Ja od siebie jedną radę. U mnie to działa. „Dbam” o to, aby jak najmniej było gołych i pustych ścian, powierzchni szklanych, podłoga. Mam zatem trochę takich dyfuzorów ze sklejki, trochę półeczek, szafeczek wiszących, obrazy na panelach absorbujących. Ciężkie, grube zasłony, dywan, miękkie obicia/fotel/sofa. Mnie się podoba u mnie, wracam do domku zawsze z wytęsknieniem i brzmienie się poprawiło. 

pozdrawiam

Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thiele też mi się bardzo podobają 😀 Nie mówię już ile emocji wywołały u mnie przez te wszystkie lata ich posiadania- od skrajnie negatywnych (były już myśli o ich sprzedaży), aż po te skrajnie pozytywne, które cieszą moje ucho i oko 😀. Cierpliwość jaka jednak posiadam zaprowadziła mnie do miejsca w którym dzisiaj jestem, a bardziej w którym stoi obecnie moje audio. Możecie sobie tylko wyobrazić jak ciężko było mi zaakceptować fakt, że pomieszczenie, które od początku budowy mojego domu było przeznaczone tylko i wyłącznie pod pokój odsłuchowy okazało się kompletną klapą akustyczną. Ilość pracy, czasu i pieniędzy jaka poszła w adaptacje i wyposażenie tego pomieszczenia, łącznie z położeniem oddzielnego zasilania przewodem Melodika i założeniem oddzielnego bezpiecznika GigaWat przyprawia o zawrót głowy. Wystarczyło znieść sprzęt do zupełnie innego pomieszczenia, pod żadnym kątem nie przystosowanego do słuchania jakiejkolwiek muzyki, żeby uzyskać taki efekt.

Oczywiście na ścianie za sprzętem będzie sporo się działo, ale tym razem muszę to zrobić także w oparciu o gust żony 😜 Nie będzie to łatwe zadanie 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DamianRyn napisał:

Żona oczywiście suszarkę takową posiada 😀 Wszystko powstało tak na świeżo więc to pranie to nie tak na stałe

Jak zobaczyłem jak wygląda filtr po jednym suszeniu, to już w domu zwykła suszarka nie ma prawa stanąć. Zostaje balkon lub taras w ciepłe dni. Nie chcę by ten cały syf sobie latał po domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Palmos napisał:

To Ci na pewno umożliwi ewentualne manewry z prawą kolumną żeby spróbować wysunąć ją z rogu pokoju

Tak. Zrobi się zdecydowanie luźniej i będzie można trochę manewrować.

34 minuty temu, audiowit napisał:

Damian, fajnie, że wpadłeś.

Przenosiny wymagały mnóstwa czasu i 3 kręgosłupów:)

Cześć Witku.

Też się cieszę, że w końcu tu zawitałem i to w bardzo dobrym nastroju 😀

Bardziej mi szkoda straconego czasu na trzymanie tego sprzętu na poddaszu. Trudniej niż poświęcenie trzech kręgosłupów było zaakceptowanie faktu, że ten sprzęt nie wróci na górę, do pomieszczenia które dopieściłem sobie i zaplanowałem tak aby służyło tylko do jednego. Ciężko było się z tym pogodzić, że gra on zdecydowanie dużo lepiej, a nawet nieporównywalnie lepiej w pomieszczeniu w którym, wg mnie nie miał prawa grać dobrze i nigdy mi przez myśl nie przeszło żeby kombinować coś z jego przenosinami. Jednak w końcu do tego doszło...

... a efekt jest mmm... tego się nie da opisać. To trzeba usłyszeć i poczuć 😍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skosy... zawsze jest z tym problem.

Tu natomiast widzę, że też nie jest wesoło. Żywa akustyka.... Żeby nie było, że jest bezwarunkowo pięknie ;) Ale do wszystkiego dojdziesz z czasem :) 

Na szczęście jest trochę wykładziny.

Posłuchaj czy z wnęki schodowej nie wraca Ci echo.

 

Jest sposób. Stawiasz ścianę przy schodach. Dajesz na ścianach gabki i jest jeszcze piękniej ;).

Tak, wiem... kompromisy. Dlatego budując dom trzeba już mieć na uwadze, że trzeba mieć odpowiednie pomieszczenie z odpowiednimi proporcjami ścian i zbudowane z odpowiednich materiałów. Potem już tylko 200tyś zł na adaptację i można się powoli zająć elektroniką ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, audiowit napisał:

Skosy... zawsze jest z tym problem.

Tu natomiast widzę, że też nie jest wesoło. Żywa akustyka.... Żeby nie było, że jest bezwarunkowo pięknie ;) Ale do wszystkiego dojdziesz z czasem :) 

Na szczęście jest trochę wykładziny.

Posłuchaj czy z wnęki schodowej nie wraca Ci echo.

 

Jest sposób. Stawiasz ścianę przy schodach. Dajesz na ścianach gabki i jest jeszcze piękniej ;).

Tak, wiem... kompromisy. Dlatego budując dom trzeba już mieć na uwadze, że trzeba mieć odpowiednie pomieszczenie z odpowiednimi proporcjami ścian i zbudowane z odpowiednich materiałów. Potem już tylko 200tyś zł na adaptację i można się powoli zająć elektroniką ;)

Ty zawsze wiedziałeś jak pocieszyć 😉

Nie mam wnęki na schody. Przesyłam zdjęcie jak to wygląda z tej strony.

IMG_20231113_113042.jpg

IMG_20231113_113047.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomnę o odpowiedniej linii elektrycznej. Może być już na jakimś tańszym kablu audio. Ale tylko solid core. Najlepiej na miedzi pcocc.

Bez spelnienia tych warunków nie da się słuchać muzyki ;)

Przed chwilą, DamianRyn napisał:

Ty zawsze wiedziałeś jak pocieszyć 😉

Nie mam wnęki na schody. Przesyłam zdjęcie jak to wygląda z tej strony.

IMG_20231113_113042.jpg

IMG_20231113_113047.jpg

No tak, akustycznie jest nieźle. Trochę dużo twardych powierzchni ale nie jest źle.

Sytuacjè ratują balony ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, AudioTube napisał:

@DamianRyn jeśli masz ten model, czy zechciałbyś mi wyjaśnić jakie wzmocnienie byłoby najlepsze, by uzyskać audio synergię. 
thanx

2C4DBFCA-A34F-42B5-8EAE-EB409C303296.jpeg

Wiesz co, ja jestem skromnym słuchaczem dobrego dźwięku audio. Nie znam się na fizyce oraz wykresach, które mi wysłałeś. Jeżeli jesteś w stanie zadać to pytanie w sposób zrozumiały dla takiego laika jak ja, a ja będę w stanie Ci na nie odpowiedzieć to chętnie to zrobię  :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, terracan1929 napisał:

Za sprzęta Bravo !

Ale kup sobie  (i żonie) suszarkę do bielizny, taką drugą pralkę....  :) Masz chatę z poddaszem, znajdziesz miejsce.

Załatwisz problem z suszarkami z bielizną w salonie . Będzie tak....przyjemniej, bardziej audiofilsko :) 

Ale te ciuchy na suszarce świetnie działają jako absorbery!😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...