Skocz do zawartości

Zestaw Stereo do salonu 25m2


Sebastian Zalewski

Recommended Posts

Cześć Wszystkim,

Poszukuję jakiegoś zestawu stereo do nowego mieszkania. Do tej pory używałem Yamaha PianoCraft 470D z głośnikami NS-BP150. Nie znam się za specjalnie, ale obecne brzmienie nigdy mi nie odpowiadało. Przesiadając się z miniwieży za 300zł (PANASONIC SC-PM24) na sprzęt za 3tyś spodziewałem się zmiany jakościowej, a tak naprawdę nawet jej nie zauważyłem. Sprzętu używam głównie do słuchania muzyki ze Spotify, oraz odtwarzania dźwięku z podpiętego TV.

1. Pomieszczenie: Salon z aneksem 25 m2  o wymiarach 4x6 m głośniki ustawione są na ścianie 6m, 60 cm od krótszej ściany (odległość pomiędzy głośnikami ok 2.1m). Część salonowa to 20m2

2. Typ kolumn: Preferuję podstawkowe, pytanie czy do takiego pomieszczenia starczą.

3. Typ muzyki: 90% Rockowe i alternatywne brzmienia, 10% mix wszystkiego.

4. Zależy mi na wyraźnej poprawie jakości brzmienia względem tego co mam obecnie.

5. Potrzebny sprzęt: 2 kolumny + wzmacniacz sieciowy, ewentualnie wzmacniacz + odtwarzacz sieciowy. Korzystnie gdyby prezentowało się to w miarę sensownie i cieszyło również oko, z racji umiejscowienia w salonie.

6. Budżet: najlepiej do 3000 zł, preferuję używki, ale nowy sprzęt też nie jest mi nie straszny.

Będę bardzo wdzięczny za propozycje i dyskusję.

salon.jpg

Edytowano przez Sebastian Zalewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian Zalewski

Obawiam się, że z takim budżetem nadal będziesz musiał celować w zestawy z Yamahą plus krążek chromecast.

Spójrz na gotowe zestawy, jakie proponuje TopHifi.

Jak masz blisko do ich salonu lub jakiegokolwiek innego, wybierz się zagadaj, najlepiej pożycz i posłuchaj  u siebie.

Chyba, że ma tylko wyglądać, to bierz w ciemno.😉

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo.html

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, Ze sprzetem używanym i wzmacniaczem sieciowym no nie bardzo.

Wieksze monitory dadza rade. Ale Monitor audio Silver 2 to pewnie i tak w okolicach 2000-2500 zł :/

Może Quadral Argentum 530? Ale to tez budżet?

Z tańszych polecam Magnaty Quantum 753 używane i do tego na przykład Denon PMA 1060 860, Harman HK 680 i Wiim jako sieć.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i propozycje.

 

7 godzin temu, DiBatonio napisał:

Obawiam się, że z takim budżetem nadal będziesz musiał celować w zestawy z Yamahą plus krążek chromecast.

Spójrz na gotowe zestawy, jakie proponuje TopHifi.

Ja do Yamahy nic nie mam, a nawet podoba mi się ich system Musiccast, głównie z tego powodu kupiłem ich zestaw. Potem w praktyce okazało się, że z multirooma i tak nie korzystam, a interesuje mnie jedynie strumieniowanie Spotify. Możesz podać konkretne propozycje? Link do strony nie wiele mi daje, przeglądałem ją nawet wcześniej. Poza tym nie chciałbym zamienić siekierki na kijek. Budżet nie jest sztywny, ale nie jest też z gumy.

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Hmm, Ze sprzetem używanym i wzmacniaczem sieciowym no nie bardzo.

A dlaczego używane wzmacniacze sieciowe nie bardzo? Możesz uzasadnić?

 

Robiąc wcześniej rozeznanie w sieci, trafiłem na takie urządzenia jak: Onkyo 8150/8250, Pioneer SX-N30/DAB/AE, Yamaha R-N402D, NAD 316, czy coś z tego by się nadawało, czy raczej nie tędy droga? A może jedynie zmiana głośników w PianoCraft 470D?

 

Edytowano przez Sebastian Zalewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sebastian Zalewski napisał:

A może jedynie zmiana głośników w PianoCraft 470D?

Ja bym tego właśnie spróbował. Kup wysyłkowo kolumny w typie Dynaudio Emit 20 czy Heco Aurora 300 i posłuchaj u siebie, czy będzie wymagany postęp. Jeśli nie, to odeślesz i będziemy myśleć dalej.

A masz te kolumny jak prawidłowo ustawić? Może wrzuć zdjęcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kraft napisał:

Ja bym tego właśnie spróbował. Kup wysyłkowo kolumny w typie Dynaudio Emit 20 czy Heco Aurora 300 i posłuchaj u siebie, czy będzie wymagany postęp. Jeśli nie, to odeślesz i będziemy myśleć dalej.

A masz te kolumny jak prawidłowo ustawić? Może wrzuć zdjęcie.

Wrzucam schemat pomieszczenia. Zaznaczyłem na zielono obszar w którym mogę manewrować głośnikami. Da się coś z tego wykrzesać?

 

 

sal3.jpg

Edytowano przez Sebastian Zalewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Plus, że miejsce odsłuchowe daleko od tylnej ściany. Minus, że kolumny dociśnięte do przedniej ściany. Może zrób eksperyment. Ustaw posiadane kolumny na improwizowanych stendach, tak z 60 cm od ściany. Posłuchaj, co się zmieni w graniu. 

Maksymalnie dociśnięte nie są, ale nie wiem czy te 10-15cm coś tu zmienia. Kolumny stoją na otwartych metalowych regałach na wysokości ok 66cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kraft napisał:

Odsuń i sprawdź. 

OK, pokombinuje po pracy. Ale rozumiem, że to jedynie tymczasowy eksperyment mający coś powiedzieć? Bo docelowo niestety nie ma szans żeby tak zostało, muszą być bliżej ściany.

Edytowano przez Sebastian Zalewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian @Sebastian Zalewski to/rzut naprawdę wygląda obiecująco.

Jarek już zauważył potencjalnie korzystne miejsce odsłuchowe.

Ja zauważyłem ten otwór okienny za plecami. U mnie mam bardzo podobnie i okazało się z pomiarów, że tam/ przez szybę występuje pochłanianie w niskich rejestrach. A w miejscu odsłuchowym bez dokuczliwego „dudnienia” nawet przy mega głośnym odsłuchu. 
 

Zostaje zakupić monitory na Twoją kieszeń, poszukać odpowiedniego miejsca od przedniej ściany i masz chłopie fantastyczną przyjemność z odsłuchów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za plecami mam troszkę  szkła 2 mtr na 2.7mtr wysokie. 
U Ciebie ta szklana powierzchnia może być bardzo korzystna jeśli chodzi o pochłanianie jakichś niskich częstotliwości. Gdybyś jeszcze miał zasłonę to 👍

Ale już samo miejsce odsłuchowe w pewnej odległości od tylnej jest na wagę złota. Co do zasady. Diabeł tkwi w szczegółach. Rozeznaj te szczegóły a pozbędziesz się diabła. 
 

44 minuty temu, Sebastian Zalewski napisał:

Czyli również twierdzisz, że wymiana wzmacniacza nie ma tutaj większego sensu?

Zrobiło mi się gorąco, ponieważ ta kwestia prawie zawsze podnosi temperaturę na forum. 
Zacznij od wzmacniacza na swoją kieszeń. Ja i Ty mamy różne kieszenie. Ale kładę mój łeb pod topór, że teoria, że najpierw dobrze ustawione kolumny/monitory a następnie wzmocnienie, ma rację bytu i pierwszeństwo nad innymi teoriami. Sprawdziłem, doświadczam w dalszym ciągu, ponieważ iż posiadam 2x wzmocnienia, to sprowadzam czasem inne wzmacniacze i one nie zmieniają aż tak bardzo dużo. 
Zmianę kolumn i miejsca ustawienia słyszę natychmiast.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja bym jednak pokombinował z ustawieniem, bo umieszczenie kolumn na regale nie służy dźwiękowi. Może on rezonować i znacznie pogarszać wrażenia. 

Co do zmian, przemyślałbym samą zmianę kolumn na start, ze wzmacniaczem można się pobawić potem. Na taką, dość dużą powierzchnię, na pewno spróbowałbym z Monitor Audio Bronze 100, a także z Fyne Audio F500 z naszego outletu. Fyne są cieplejsze, Monitor Audio grają bardziej V-ką. Pod Yamahę poszedłbym w F500, dość łatwo je napędzić, ale też docenią lepsze źródło w przyszłości. W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuch :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AudioTube napisał:

mnie mam bardzo podobnie i okazało się z pomiarów, że tam/ przez szybę występuje pochłanianie w niskich rejestrach

Bo okno z szybami działa jak membranowy ustrój.

😉

8 godzin temu, Sebastian Zalewski napisał:

Ja do Yamahy nic nie mam, a nawet podoba mi się

Też nic nie ma do Yamahy u kolegi słyszałem Yamahe A S2200 i bardzo mnie się podobało to granie.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Sebastian Zalewski napisał:

A dlaczego używane wzmacniacze sieciowe nie bardzo? Możesz uzasadnić?

Chodzi mi o cenę. Ab to miało sens

22 godziny temu, Sebastian Zalewski napisał:

Robiąc wcześniej rozeznanie w sieci, trafiłem na takie urządzenia jak: Onkyo 8150/8250, Pioneer SX-N30/DAB/AE, Yamaha R-N402D, NAD 316, czy coś z tego by się nadawało, czy raczej nie tędy droga? A może jedynie zmiana głośników w PianoCraft 470D?

316 nie jest sieciowy.

8250 bedzie troszke lepiej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.11.2023 o 10:04, Kraft napisał:

Odsuń i sprawdź. 

Odsunąłem, sprawdziłem i jak mam być szczery to wielkiej różnicy nie słyszałem. Miałem wrażenie, że jest odrobinę lepiej, ale na pewno nie na tyle, żeby narażać się płci pięknej. A może to mechanizm obronny i mózg zasugerował, że wcale nie jest dużo lepiej :D

Ale oprócz tego udało mi się pożyczyć wczoraj 2 zestawy monitorków: Klipsch R-41M i Polk Audio Monitor XT15. Tutaj była już zauważalna różnica. Niestety nie umiem za bardzo opisywać tego co słyszę, ale w obu przypadkach była lepsza szczegółowość, co mi się podobało, ale również w obu przypadkach były męczące góry. Szczególnie w przypadku XT15 słuchanie robiło się mało znośne przez te góry. To tylko pierwsze wrażenie z krótkiego odsłuchu, ale pojawia się pytanie czy to kwestia głośników, czy ta Yamaha tak podbija góry? I pytanie czy to nie za kiepskie głośniki żeby się nimi tutaj sugerować.

 

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Chodzi mi o cenę. Ab to miało sens

316 nie jest sieciowy.

8250 bedzie troszke lepiej.

Tak jak pisałem w grę wchodzą używki. Pioneer SX-N30 można mieć już za ok 1000zł, Onkyo 8150 niewiele drożej.

Tak wiem, że 316 nie jest sieciowy, ale pisałem że w grę wchodzi opcja wzmacniacz + odtwarzacz sieciowy. 316 i 326 można dostać tanio pytanie czy warto.

A miał ktoś może styczność z takimi kolumnami jak Emotiva Airmotiv B1+ i KEF Q150? I czy nadawały by się do tego SX-N30 albo 8150.

 

Edytowano przez Sebastian Zalewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są odpowiedniki. SXN30 i 8150. Praktycznie takie same amplitunery.

Wykonane przez ta samą firmę.

316 i 326 będzie wymagał serwisu. Pytanie czy ten używany już po nim jest . Jak tak to warto.

R41 są bardzo ostre na górze.

B1 jest także jasna na górze pasma ale nie tak jak Klipsch. To moim daniem lepsza konstrukcja. Di olepsza.

Q150 to raczej monitry na tył do kina. Chodz był stosowane do stereo. Są spokojniejsze łagodniejsze. Q350 grają lepiej.

Z małych to ELAC B5.2 i Acustoc Energy AE100

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido Dzięki za opinie i propozycje. 

A więc skusiłem się na tego Pioneer SX-N30, bo miałem dobrą cenę. Teraz tylko dobranie kolumn tak żeby się to nie gryzło, szczególnie w górnych pasmach. Chciałbym wybrać i zamówić z 3 zestawy i zobaczyć jak to brzmi u mnie w domu. Będę wdzięczny za pomoc w wyborze. Zależy mi aby kolumny miały do 33cm wysokości.

Skłaniam się ku: Emotiva Airmotiv B1 i Acoustic Energy AE100

Na forum przewijało się też Indiana Line Nota 260X, warto je dorzucić?

Edytowano przez Sebastian Zalewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Sebastian Zalewski napisał:

@Piotr Sonido Dzięki za opinie i propozycje. 

A więc skusiłem się na tego Pioneer SX-N30, bo miałem dobrą cenę. Teraz tylko dobranie kolumn tak żeby się to nie gryzło, szczególnie w górnych pasmach. Chciałbym wybrać i zamówić z 3 zestawy i zobaczyć jak to brzmi u mnie w domu. Będę wdzięczny za pomoc w wyborze. Zależy mi aby kolumny miały do 33cm wysokości.

Skłaniam się ku: Emotiva Airmotiv B1 i Acoustic Energy AE100

Na forum przewijało się też Indiana Line Nota 260X, warto je dorzucić?

Moim zdaniem Indiany grają za bardzo ciepło.

Ale jesli możesz je odsłuchac to tak.

AE100 i B1 to takie jaśniejsze brzmienie. Ale nie gryzące w górnych zakresach więc chill.

ELAC B5.2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.11.2023 o 11:17, Sebastian Zalewski napisał:

A więc skusiłem się na tego Pioneer SX-N30, bo miałem dobrą cenę. Teraz tylko dobranie kolumn tak żeby się to nie gryzło, szczególnie w górnych pasmach.

To tutaj polecę wypróbowanie Triangle Borea BR02, które mają górę lekko podbitą, rozdzielczość jest na wysokim poziomie. Jak jest sprawdzaliśmy w połączenie z Pioneerem to nie pojawiała się ostrość w tym zakresie, zestaw grał z dobrą dynamiką i energią. Bas w BR02 nie jest sztucznie podbity, dosyć szybki i punktowy, potrafiący przekazać wiernie zmiany grania w tym paśmie. Średnica jest mocnym punktem w tych kolumnach, wokale są odtwarzane czysto z odpowiednim wypełnieniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.11.2023 o 07:31, Piotr Sonido napisał:

Moim zdaniem Indiany grają za bardzo ciepło.

Ale jesli możesz je odsłuchac to tak.

AE100 i B1 to takie jaśniejsze brzmienie. Ale nie gryzące w górnych zakresach więc chill.

ELAC B5.2?

Elac niestety będą za wysokie. Kolumny mają stać na regałach, stąd ograniczenie, załączam zdjęcie.

 

Dnia 21.11.2023 o 21:04, rms.pl napisał:

To tutaj polecę wypróbowanie Triangle Borea BR02, które mają górę lekko podbitą, rozdzielczość jest na wysokim poziomie. Jak jest sprawdzaliśmy w połączenie z Pioneerem to nie pojawiała się ostrość w tym zakresie, zestaw grał z dobrą dynamiką i energią. Bas w BR02 nie jest sztucznie podbity, dosyć szybki i punktowy, potrafiący przekazać wiernie zmiany grania w tym paśmie. Średnica jest mocnym punktem w tych kolumnach, wokale są odtwarzane czysto z odpowiednim wypełnieniem.

Brzmi to ciekawie, w takim razie dorzucam, dzięki za propozycję.

Trafiłem jeszcze na chwalone Dali Spektor 2 i Q Acoustics 3020i. Szczególnie te pierwsze zbierają pozytywne komentarze. Przewija się jeszcze JBL Stage A130, choć tutaj już podzielone opinie. Warto rozważać któreś z wymienionych?

Lista urosła, muszę wybrać z tego 3 albo 2 i najlepiej jutro zamówić:

Emotiva Airmotiv B1+
Acoustic Energy AE100
Triangle Borea BR02
Dali Spektor 2
Q Acoustics 3020i
JBL Stage A130

Będę wdzięczny za pomoc w selekcji.

 

reg.jpg

Edytowano przez Sebastian Zalewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Zakładając, że szukasz poprawy jakości brzmienia, zwłaszcza dla rocka i alternatywnych brzmień, mógłbyś rozważyć kolumny podstawkowe, które w takim pomieszczeniu powinny się sprawdzić. Marki takie jak Q Acoustics 3020i czy Klipsch RP-500M mogą być interesującymi opcjami w rozsądnym budżecie. Jeśli chodzi o wzmacniacz sieciowy, Yamaha R-N303D lub Denon CEOL N10 mogą być dobrymi wyborami.

Ewentualnie, jeśli chcesz mieć więcej kontroli nad dźwiękiem, możesz poszukać używanego wzmacniacza i osobnego odtwarzacza sieciowego, na przykład Marantz PM5005 i Marantz NA6006. Pamiętaj jednak, że to tylko sugestie, a ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji dźwiękowych.

Jeśli chcesz zachować estetykę, warto zwrócić uwagę na design kolumn i sprzętu, aby pasowały do wystroju salonu. Oczywiście, to tylko kilka propozycji, liczę na sugestie od innych użytkowników forum. Życzę powodzenia w znalezieniu odpowiedniego zestawu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...