Skocz do zawartości

KEF R3


lukluk71

Recommended Posts

36 minut temu, Butler napisał:

Nie mogą być one generowane poniżej średniej pasma bo charakterystykę opisuje się dodając że zakres dotyczy np max -3dB. 

Mogą i są. Jeśli paczki schodzą do 50Hz / -3dB (np. Harbeth M30.2 XD), to częstotliwość ok. 35Hz będzie już generowana znacznie ciszej od zakresu nominalnego. 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

W przypadku niskich częstotliwości mogą one być generowane przez kolumny, ale z głośnością znacznie poniżej średniej reszty pasma. I wtedy nawet po podbiciu przez mody nie stanowi to znaczącego problemu. 

A jak trafisz tak z kolumnami/ustawieniem/pokojem, że się wygaszą to? Przecież to loteria i nie można napisać, że jakieś konkretne kolumny nie generują modów.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Rafał S napisał:

Mogą i są. Jeśli

No właśnie... jeśli. Zakładasz sprzyjające okoliczności że mody na 35Hz nie wystąpią bo kolumna po prostu nie gra absolutnie nic. Ale mody zakresu 50-60Hz będą jej jednak dotyczyć. W przeciętnym salonie 20m2 to właśnie ten zakres wchodzi w dołek jeśli tylko kanapę masz mniej więcej na środku pokoju.

Spadam, dopiero zauważyłem że pleciemy na giełdzie. Mod zaraz wpadnie i nagrody rozda.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2023 o 13:41, Rafał S napisał:

Więc jeśli ktoś dobrał kolumny o charakterystyce niepobudzającej modów, to pułapki i absorbery mogą sporo poprawić.

Bo napisałeś coś co ciężko zrozumieć bo jest to zaprzeczeniem praw akustyki pomieszczenia. Nie ma pelnozakresowych kolumn które niepobudzają modów. Jeśli jest inaczej to udowodnij to zamiast jakieś dziwne teorie wysnuwać. Wybierz sobie dowolne kolumny i zrob pomiary w warunkach bezechowych na zewnątrz budynku. Jeśli uda Ci się uzyskać identyczny wynik w pomieszczeniu to zwracam honor.

Ps. Mam nadzieję że nie masz dostępu do komory by mi na nosie zagrać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Bo napisałeś coś co ciężko zrozumieć

Nie. Napisałem wyraźnie, że konkretne kolumny schodzące do 50Hz / -3dB generują częstotliwość 35Hz z głośnością poniżej średniej dla głównej części pasma. Ty w odpowiedzi napisałeś, że rzekomo twierdzę, że w ogóle nie będą grać dla 35Hz. Dlaczego przekręcasz moje wypowiedzi o 180 stopni?

Nawiasem mówiąc, niczego nie zakładam. W tym roku miałem w domu (właśnie policzyłem na palcach) 15 par kolumn. I wiem, które powodowały wyraźnie słyszalny rezonans, a które nie. W wybranych przypadkach mierzyłem też dźwięk REW-em i Dirakiem. Owszem, widziałem czasem na wykresach lokalne maksima również grubo poniżej granicy /-3dB. Ale wartości w tych maksimach były - tak, jak piszę - poniżej średniej głośności dla pasma, więc nie stanowiły problemu. W takich sytuacjach fizyczny rezonans jest dla mnie - jako słuchacza - bez większego znaczenia. Co innego jeżeli pojawia się on dla częstotliwości, które są generowane przez kolumny z normalną głośnością - wtedy oczywiście głośność z rezonansem wychodzi ponad średnią. I właśnie to warto zminimalizować odpowiednim doborem kolumn.

Teraz, jak chłop krowie na miedzy: jedne paczki w danym pokoju "dudnią", a inne nie. I te, które nie dudnią wcale nie muszą mieć całościowo mniej dołu. Wystarczy, że większość masy tego basu będzie w innym jego podzakresie.

28 minut temu, Butler napisał:

Jeśli uda Ci się uzyskać identyczny wynik w pomieszczeniu to zwracam honor.

Nie przypominam sobie, bym dawał Ci go na przechowanie.

  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zmienisz pokój I z tych "przyjaznych modowo" nagle zrobią się podbicia i analogicznie znikną w tych dotychczas "trudnych". To nie kolumny są Panie kolego przyjazne modom, tylko ich zgranie z konkretnym pomieszczeniem. Twoje doświadczenia wynikają wyłącznie z zabawy z tych samych warunkach gdzie oddziaływanie kolumn na konkretny metraż będzie powodowało konkretny wykres na REV. Jak piszesz, jedne paczki wyszły równiej, inne mniej. Ale mody same w sobie tworzy pomieszczenie w matematycznie konkretnych częstotliwościach. Jeśli odpowiedź pomieszczenia zgra się że że strzałkami i węzłami, super. Ale to nie będzie zasługa kolumn neutralnych modowo (bo takich nie ma), tylko wynikowej praw akustyki oddziaływania jednego na drugie.

17 minut temu, Rafał S napisał:
45 minut temu, Butler napisał:

pomieszczeniu to zwracam honor.

Nie przypominam sobie, bym dawał Ci go na przechowanie.

Coś pisałeś o czytaniu ze zrozumieniem?

Edytowano przez Butler
  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Ale to nie będzie zasługa kolumn neutralnych modowo (bo takich nie ma), tylko wynikowej praw akustyki oddziaływania jednego na drugie.

"Wiem, bom to czytał w uczonym Tostacie,

Po ciemnej nocy że jasny dzień wschodzi."

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Butler napisał:

Spadam, dopiero zauważyłem że pleciemy na giełdzie. Mod zaraz wpadnie i nagrody rozda.

Jako wyjątek od reguły zostawiliśmy posty w tym sprzedażowym wątku bo zrobiła się ciekawa dyskusja-a jak widać @lukluk71 czyli autor ogłoszenia nie ma nic przeciwko temu.

Tym niemniej proszę staranniej dobierać słowa i nie nadużywać sformułowania "czytać że zrozumieniem" i bez zbędnych złośliwości.

Pozdrawiam 

  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem ok. 3 godziny czasu na posłuchanie muzyki. W końcu kończąc swoją dość stresująca pracę, w której przedświąteczne obowiązki urosły do potęgi, dziś dopiero trochę się uspokoiło. 

Odpaliłem między innymi, Milesa Davisa, jak ta trąbka brzmi :o . Enya...  no wokal z UniQ przepięknie... i wiecie co, ja chyba nie sprzedam tych KEFów.  One dla mnie są wzorcem. Po prostu nie mogę uwolnić się od nich. To sobie zrobiłem zagadkę, bo miałem już pewne plany...  trzeba przespać się z tą myślą.

Wracam do słuchania, rozpływam się ... ;)

Edytowano przez lukluk71
  • Lubię to 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Rafał S napisał:

W tym roku miałem w domu (właśnie policzyłem na palcach) 15 par kolumn.

Rafale, podziw i uznanie. Że ja głupi nie podążałem Twoim śladem, tylko od razu brałem następne w kolejności półkę wyżej. Ale nic straconego, może następnym razem :) 

  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukluk71 napisał:

Zostaje kolejny rok z R3 ;)

Oferta nieaktualna. 

Gratulacje. Miło się czyta takie rzeczy. Jest nadzieja dla nas wszystkich. ;) Z tego, co pisałeś na forum wynika, że Twoje zabawki dobrze się zgrywają i wpasowują w Twój gust. W takiej sytuacji, żeby uzyskać postęp musiałbyś pewnie wymienić jednocześnie wzmacniacz i kolumny na coś z wyższej półki, o podobnym poziomie zgrania. W przeciwnym razie byłby to tylko krok w bok - zmiana dla samej zmiany. :)

  • Lubię to 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Rafał S napisał:

Gratulacje. Miło się czyta takie rzeczy. Jest nadzieja dla nas wszystkich. ;) Z tego, co pisałeś na forum wynika, że Twoje zabawki dobrze się zgrywają i wpasowują w Twój gust. W takiej sytuacji, żeby uzyskać postęp musiałbyś pewnie wymienić jednocześnie wzmacniacz i kolumny na coś z wyższej półki, o podobnym poziomie zgrania. W przeciwnym razie byłby to tylko krok w bok - zmiana dla samej zmiany. :)

W następnym roku sobie pozwolę na jakieś odsłuchy. Może będzie tak że R3 zostaną a dojdą drugie kolumny. Cały czas myślałem o cieplejszych, o Gato FM8.  :] Boje się sprzedać sprzęt który dźwiękowo mi się podoba, a wiadomo jak to jest z odsłuchami, jak się nawet wypożyczy do domu, to nie ma wystarczająco czasu żeby dobrze ocenić granie, na początku jest impuls, później dopiero po czasie obiektywna opinia, ale nikt na miesiące nie wypożycza sprzętu :] a teraz sprzedać ładne zadbane R3 w kolorze który się bardzo podoba, to później może być ciężko na rynku używanych znaleźć w takim stanie jaki mam. No wiadomo, a nowe R3 meta to 8k pln. z tym że ja uważam że nie warto dopłać do wersji META 4k pln. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lukluk71 napisał:

Boje się sprzedać sprzęt który dźwiękowo mi się podoba

Niech te „obawy” trwają jak najdłużej. One coś „mówią”. Nie wiem tego, ale być może w tym przypadku są Twoim przyjacielem. A iluzja być może nieprzyjacielem.

Świadomość, pewność, że obecne brzmienie się podoba, to moim zdaniem ogromna wartość. 

 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...