Skocz do zawartości

Dwa tygodnie odsłuchów kolumn Franco Serblin i wzmacniaczy Jadis w poznańskim salonie HTaudio


Recommended Posts

Salon HTaudio zaprasza do Poznania na kolejne prezentacje, które rozpoczynają się już 22 stycznia. Tym razem pod hasłem "Dwa tygodnie odsłuchów kolumn Franco Serblin i wzmacniaczy Jadis".

Zagrają:

• Kolumny podstawkowe FRANCO SERBLIN Accordo
• Kolumny wolnostojące FRANCO SERBLIN Accordo Essence
• Wzmacniacz zintegrowany JADIS Orchestra REFERENCE
• Wzmacniacz zintegrowany lampowyJADIS I 70

ul. Namysłowska 17/19
Tel.: (61) 665 71 72, 791 350 440 (470)
e-mail: rafal_k@htaudio.pl, info@htaudio.pl

https://audio.com.pl/aktualnosci/promocje-prezentacje/30556-odsluchy-kolumn-franco-serblin-i-wzmacniaczy-jadis-w-poznanskim-salonie-htaudio-poczatek-22-stycznia

franco-serblin-jadis.jpg.26eb2b44e824e3a632ef3fb8af65873c.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@HTaudio odwiedzone. Wielkie dzięki za możliwość odsłuchu. A słuchane były kolumny FS Accordo (podstawki i wolnostojące) w towarzystwie wzmacniacza Jadis I70 i Primare I35. Źródłem był odtwarzacz T+A MP 2500R. Jeśli chodzi o dźwięk - bardziej spodobały mi się podłogówki. Brzmienie było pełniejsze. Co ciekawe, miałem wrażenie, że lepiej układają scenę i dokładają różne „przeszkadzajki”. Bas ładnie rozciągnięty (tu troszkę popracowałbym może nad akustyką lub samym ustawieniem?), środek bogaty, mocny w wyższym podzakresie i/lub przejściu w soprany, ale nie tak wykrzyczany jak w monitorach, które potrafiły tam już sobie sporo pozwalać, co czuć było zwłaszcza w nagraniach z damskimi wokalami. W Franco Serblin słychać klimat ze szkoły Sonus Faber - na moje ucho jest to troszkę taki mix serii Olympica Nova, Sonetto + nieco więcej ładunku na wysokich tonach. Przyjemnie, detalicznie, ale absolutnie bez nadmiernego podgrzewania. Fajne kolumny, warto było posłuchać!

@Kraft czyli jednak walnąłeś tego czteropaka Żubra jeszcze w salonie? ;)


IMG_0807.jpeg.d94cb14a619fde938c86adbf8afcd98a.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lpomis napisał:

w towarzystwie wzmacniacza Jadis I70 i Primare I35.

Z którym wzmacniaczem lepiej Ci grały? Teoretycznie Jadis powinienem połknąć Primare'a, ale różnie to bywa. Wg AV monitory Accordo potrafią świetnie zabrzmieć zarówno z tranzystorem (tam był to Lavardin IT), jak i lampą (Jadis I35):

https://www.avtest.pl/audio-video-show/audio-video-show-2018/item/602-franco-serblin-accordo?showall=1

Ciekawe jest też to, co napisał sam Franco Serblin w emailu do High Fidelity na temat amplifikacji do podstawkowych Accordo.

https://highfidelity.pl/@main-1262&lang=

Chciałbym wyjaśnić parę kwestii związanych ze wzmocnieniem dla Accordo. Kolumny te zostały zaprojektowane tak, aby były maksymalnie przezroczyste i dynamiczne. Aby udało się ten cel osiągnąć zastosowałem w nich wyjątkowy przetwornik niskotonowy o dużym skoku membrany i niskiej rezystancji powiązany z systemem bas-refleksu, który został opracowany pod kątem jak najlepszej odpowiedzi impulsowej. Chociaż do napędzenia Accordo można zastosować dowolny wzmacniacz, rekomendujemy łączenie ich ze wzmacniaczami o niskiej impedancji wyjściowej i średniej mocy wyjściowej (40/70 W przy 8 Ω i 80/150 W przy 4 Ω). Podanie zbyt dużej mocy może się skończyć zbyt dużym wychyleniem membrany głośnika niskotonowego i w konsekwencji pogorszeniem jakości sygnału.
Jeśli użyjemy Accordo ze wzmacniaczem lampowym lub tranzystorowym typu MOSFET o wysokiej impedancji wyjściowej może się to skończyć nie do końca optymalną kontrolą basu, a to może doprowadzić do niekontrolowanych wychyleń membrany. Trzeba powiedzieć, ze generalnie wzmacniacze lampowe nie są pod tym względem zbyt dobre.
Ja stosuję wzmacniacz zintegrowany Einstein, ładnie brzmiący, ale nie z tak dobrym basem, jak ze wzmacniacza tranzystorowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Rafał S napisał:

Z którym wzmacniaczem lepiej Ci grały?

Ciężko stwierdzić. To były dość luźne odsłuchy bez napinki. Nie było z góry ustalonej playlisty, która była powtarzana na różnych wzmacniaczach (może poza dwoma, trzema utworami). Brak więc jakiejś powtarzalności. Zmienialiśmy też głośność i miejsca odsłuchowe w trakcie. Mogę więc bardziej napisać co mi się wydawało, że słyszałem -> Primare: równiej, smutniej, z lepszą kontrolą na basie. Jadis: żywiej, bardziej ekspresyjnie.

26 minut temu, Rafał S napisał:

sam Franco Serblin w emailu do High Fidelity na temat amplifikacji do podstawkowych Accordo (…)

A nie rusza mnie takie gadanie. Idealna audiofilska papka i wytłumaczenie na to co powiedzieć klientowi, który kupił i mu jednak nie podpasowało. Jak się nie podoba granie to na pewno kolumny nie są tutaj winne! Winny jesteś ty i twój system! ;)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lpomis napisał:

Idealna audiofilska papka i wytłumaczenie na to co powiedzieć klientowi, który kupił i mu jednak nie podpasowało.

Wprost przeciwnie. To nie był tekst marketingowy, tylko prywatna korespondencja z recenzentem, który drążył temat. Audiofilską papką byłoby bajanie o feerii barw, a Serblin odnosił się zamiast tego do impedancji i mocy wyjściowej wzmacniacza. Nawet odkładając na bok jego status legendarnego konstruktora, możemy przyjąć, że był zawodowcem. I że jako zawodowiec wiedział, co i dlaczego pakuje do kolumn i jak się to zachowa pod wpływem określonego pobudzenia. Większość producentów pisze, że ich paczki mogą grać z dowolnymi piecami. Ale konstruktorzy przyciśnięci do muru zdradzają swoje preferencje. Np. Alan Shaw ostatnimi laty przyznaje, że Harbethy jednak bardziej lubią się z tranzystorami. A Antonio Bartletta - że Xaviany lubią dostać sporo prądu.

Uważam, że świat audio byłby prostszy, gdyby o takich rzeczach mówiono otwarcie. Ale to nie leży w interesie producenta, który w ten sposób od razu odstraszyłby część potencjalnych nabywców (tych, których wzmacniacze nie mieszczą się w podawanym zakresie). W każdym razie, mnie osobiście ciekawi na czym słuchają konstruktorzy i do czego (siłą rzeczy) stroją swoje wyroby.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lpomis napisał:

Poczytać opinie konstruktora zawsze można, tylko co z tego wynika tak naprawdę?

Jak już masz kupione paczki i piec, to faktycznie nic, poza przyjemnością z samej lektury. Ale jeśli masz tylko kolumny i szukasz do nich wzmacniacza, to jest wskazówka, co sprawdzić w pierwszej kolejności. A jeśli masz tylko wzmacniacz, to może Cię to zachęcić lub zniechęcić do wyboru konkretnych kolumn. Oczywiście to tylko jeden z wielu czynników decyzyjnych, bo akustyka, zgranie tonalne itd., ale zawsze to kolejna informacja więcej do wzięcia pod uwagę.

Poza tym, przyjemnie jest myśleć o konstruktorach czy muzykach, jako ludziach, którzy też słuchają i mają swój gust i jakiś sprzęt. Kiedy miałem SOL-a II, a potem Indigo, to z większą przyjemnością sięgałem po płyty z udziałem Kajetana Galasa grającego na Hammondzie, bo przeczytałem, że napędza swoje organy piecem zrobionym dla niego właśnie przez Haiku. Szczegół, ale miły. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszymy się, że nasze wydarzenie wywołało taką ciekawą dyskusję :) Przypominamy, że teraz można też wypożyczyć kolumny na odsłuchy u siebie. A niedługo będzie kolejna okazja by się spotkać w sali odsłuchowej. 19.02 - 3.03 gościć będziemy Canor Audio w ramach Canor on tour - https://sklep.htaudio.pl/blog/canor-on-tour-poznan-czyli-roadshow-canor-audio-w-salonie-htaudio 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypada też się podzielić wrażeniami.

FS08.jpg.2aebd45e307d9a7c2a57556fa084fe64.jpg

Po pierwsze, Accordo są przepiękne. I to nie tylko w kategorii kolumn. To po prostu dzieła sztuki. Nie przypominam sobie, żeby jakieś kolumny zrobiły na mnie wcześniej takie wrażenie artystyczno-wizualne. Bryła, dobór materiałów, faktur, kolorów. Włosi jak chcą, to potrafią. Wiadomo. Te kolumny nie muszą już grać - zwracają się samym staniem w salonie. 

FS07.jpg.6cf446a2c8f6151b75d20eb3a7375a25.jpg

FS04.jpg.bd65cab73a1caabf7853a429b4778149.jpg

FS05.jpg.8231253ff775130ea0a6a1d72b649abd.jpg

FS01.jpg.9778e5a500cfd3c0725dcdeb71995a61.jpg

Co zatem dostajemy w bonusie, czyli o brzmieniu.  Obie wersje Accordo grają z klasą. Wrażenie robi realizm wokali i świetne oddanie przestrzeni - lokalizacji, oraz szerokości i głębokości sceny. Szczegółowość i mikrodynamika też stoją na wysokim poziomie. Brzmienie jest zasadniczo czyste i przyjemne w odbiorze. Robi wrażenie. Mi w przeciwieństwie do kolegi @lpomisbardziej przypadły do gustu podstawkowce. W odsłuchu modelu podłogowego przeszkadzał mi trochę bas. Trudno ocenić na ile to wina strojenia kolumn, a na ile interakcji pomieszczenia, ale moim zdaniem nieco się snuł. Brakowało mu artykulacji i uderzenia. Nie przystawał do świetnej reszty pasma, co psuło całościowy efekt. Bardzo możliwe, że tu wina leży jednak po stronie pomieszczenia. Wiadomo, że bas jest najtrudniej okiełznać. Mimo, że salka HTaudio jest zaaranżowana akustycznie, z najniższymi częstotliwościami być może sobie jeszcze w niej nie poradzono. 

Dlatego monitory. Wydawały mi się przy okazji jeszcze lepsze w dziedzinie mikrodynamki. 

FS02.jpg.6925a7f2aef563171284236be4535af5.jpg

FS03.jpg.34759283f08c261b6b7d8185621616a0.jpg

Wielkie podziękowania dla salonu, za miłe przyjęcie i spełnienie życzeń.

PS przepraszam za słabej jakości zdjęcia, ale w salce było dość ciemno, a moja komórka ma już swoje lata.

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się przyłączę do podziękowań za miłe przyjęcie ze strony @HTaudio. Było wszystko , rozmowy o pasji , dzielenie się doświadczeniem , spory co i jak kto słyszy , czyli audio w pigułce :) 

Podzielam zdanie przedmówców / @lpomis, @Kraft / , kolumny FS Accordo są swoistymi dziełami sztuki. Tak design jak i dbanie o szczegółu wykonania to najwyższa półka. Wzmacniacz Jadis I70 też może się podobać , już na pierwszy rzut oka widać , że nie jest wyprodukowany przez automaty na taśmie. 

Co do brzmienia. Odsłuch utwierdził mnie w przekonaniu , że bez względu na cenę nie ma kolumn uniwersalnych / no może po za Kruger & Matz :) /. Kolumny dobrze sobie radziły z muzyką elektroniczną , był detal , było obrazowanie w przestrzeni. tak właściwie mam uwagi jedynie do wspomnianego już basu , Bas trochę za bardzo asekuracyjny. Co być może przeniosło się na odtwarzanie muzyki filmowej , tej gdy gra cała orkiestra. Brakowało mi tej ekspresji , uderzenia dźwięku tam gdzie zaczyna grać pełen skład muzyków , czyli tego ..... co mam w domu :)

Połączenie Jadisa z FS zaskoczyło mnie detalicznością. Nie spodziewałem się tego z lampy i kolumn o efektywności 88 dB. Duży plus dla kolumn. 

Ja choć nie jestem fanem wzmacniaczy kl.D , muszę przyznać , że dźwiękowo bardziej mi podpasowało połączenie Primare I 35 z Accordo. Zmieniła się wyrazistość brzmienia , lepsza kontrola basu / choć nadal nie ideał . 

Na koniec dziękuję wszystkim obecnym za miłą atmosferę i to coś czego już mi brakowało :) 

A , nie po to robiłem zdjęcia by ich nie wstawić i mam gdzieś , że się powielają z już wstawionymi :)  

 

IMG_1864.JPG

IMG_1869.JPG

IMG_1870.JPG

IMG_1875.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Rafał S napisał:

@Kraft Ładniej grały Ci z lampą czy tranzystorem?

Nie da się powiedzieć. Nie słuchaliśmy metodycznie. Inne utwory na innych kolumnach i wzmacniaczach. O poziomach głośności i zmianie miejsca odsłuchu nie wspomnę. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sroga cena za ten wzmacniacz , dla mnie niestety lampy serii KT nie mają tak pełnego brzmienia jak Triody , zagra to poprawnie ,ale nie będzie tego czegoś + i tak mimo 50W nie ogarną basu lepiej niż sub , czy odpowiednio dobrana kolumna pod Triodę ;)

Natomiast wyglądowo pasują do kolumn , zresztą w tych budżetach wiele ludzi kupuje te sprzęty bardziej jako element wystroju

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czego byście chcieli posłuchać podczas kolejnych wydarzeń? Oczywiście pytam o coś z naszej oferty lub realnego do ew. wypożyczenia. Zastanawiamy się nad wejściem w kolejne marki. Chcemy rozwijać nasz salon, dlatego wszelkie uwagi względem oferty, jak i pomysły na kolejne wydarzenia mile widziane :) Wiadomo, co człek, to inne gusta i guściki, jednak każda uwaga klienta jest na wagę złota, bo to dla Was mają być te odsłuchy. No dobra, my też się przy tym świetnie bawimy. ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...