Skocz do zawartości

Zamiana Onkyo TX-8150, lepszy bas w Zensor 7


MaciekD

Recommended Posts

25 minut temu, MaciekD napisał:

Po przestudiowaniu internetu zacząłem się zastanawiać nad lamelami na ścianę za kolumnami w rogach. Myślicie, że pomysł dobry?

Lamele fajnie wyglądają, trochę wytłumią (ale niewiele), trochę rozproszą. Można zastosować, ale z tego co się orientuję to koszt niemały. Większy efekt dadzą pułapki basowe albo panele. Ale możesz próbować. Możesz zastosować wszystkie z tych elementów, a nawet dodać dyfuzor(y). Wszystko kwestia kiedy osiągniesz zadowalający efekt. Praca nad akustyką pomieszczenia jest miła i przynosi efekt, problem jest gdy pomieszczenie nie służy tylko do muzyki (też tak mam) i trzeba wybrać kompromisy. Ale każdy dodatek tłumiący, zaburzający równoleglość gładkich ścian jest pomocny. Oczywiście z panelami trzeba uważać żeby nie przesadzić i nie "przetłumić" bo to też nie jest dobrze.

5 godzin temu, MaciekD napisał:

Gdybym przesunął miejsce odsłuchu np. na odległość ok 2-2.5m od kolumn to kolumny zbliżyć do siebie, żeby powstał trójkąt równoboczny? 

Pytanie ile masz teraz, wiele źródeł (jak i doświadczeń użytkowników) zaleca trójkąt równoboczny, ale jak pisałem może być równoramienny do 1,5 szerokości bazy (czyli rozstawu między kolumnami).

Ciekaw jestem co wniesie u Ciebie zakupiony Audiolab 6000A względem obecnego Onkyo. Sam do stereo mam 8300A - jest bardzo dobrze 🤩.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, lamele tylko trochę rozproszą dźwięk ale zawsze to coś do przodu. Walcząc z basem potrzebny jest jednak grubszy kaliber (dosłownie) czyli jakiś ciężki mebel, komoda, stolik... Nawet takie prosty zabieg - jeśli słuchając muzyki siedzisz na sofie rozkładanej, która ma skrzynię na pościel, wypchaj ją czymś ciężkim i gęstym aby cała konstrukcja nabrał masy. Jeśli są na ścianach obrazy czy zdjęcia, można je podkleić od tyłu cienkim filcem. To są małe zmiany ale tu zyskamy 1%, tam 3 % i w sumie coś będzie się poprawiało :) koniecznie daj znać jak Audiolab

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MaciekD napisał:

ierwsze zdjęcie bardziej obrazuje odległość.

No to jest daleko

13 godzin temu, MaciekD napisał:

Po przestudiowaniu internetu zacząłem się zastanawiać nad lamelami na ścianę za kolumnami w rogach. Myślicie, że pomysł dobry?

Wada tego pomysłu jest to że nie bardzo idzie to jak sprawdzić. Trzeba kupić w ciemno. Jednemu pomaga bardziej innemu mniej.

Dywan?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MaciekD napisał:

Gdybym przesunął miejsce odsłuchu np. na odległość ok 2-2.5m od kolumn to kolumny zbliżyć do siebie, żeby powstał trójkąt równoboczny? 

A nie korciło cię tak dla samego sprawdzenia przestawić wszystko o 90st i sprawdzić jak zagra i czy basu nie będzie więcej? Tj. dać kolumny na dłuższą ścianę a kanapę pod okno?

Sprawdzałeś jak brzmi jak właśnie z miejsca "Gdybym przesunął miejsce odsłuchu np. na odległość ok 2-2.5m" Możesz także kolumny zbliżyć do siebie i też sprawdzić jak zagra

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Piotrze, 

Dywan będzie jutro :)

Dodatkowo kombinuję z panelami akustycznymi. 

plan jest taki:

1) Dywan,

2) przeniesienie sofy na około 2,3m od miejsca odsłuchu, zbliżenie kolumn do siebie tak, żeby powstał trójkąt równoboczny,

3) przeniesienie stołu na ścianę równoległą do głośników, za plecami sofy,

4) zakup 3 paneli akustycznych ozdobnych (link 1). Chciałbym powiesić je na ścianie nad stołem, naprzeciw kolumn. 

5) zakup obrazu  na płótnie (link 2 lub 3) częściowego i wypełnienie go wewnątrz lub zakup panelu akustycznego i powieszenie na ścianie z prawej stronu (tak jakby obecnie nad stołem). Tu pytanie czy obraz na płutnie, który jest po prostu ładbiejszy coś da czy jedbak tylko panele? Link do paneli i oberazu na dole posta.

6) zakup grubych zasłon.

7) w dalszej przyszłości (maj, czewiec) zakup lameli na filcu i zamontowanie w rogach ściany z tv i kolumnami.

 

Wydaje się, że powyższe powinny poprawić jakość akustyki.

Prośba o ocenę i ewentualne dalsze rady.

Wszystkie modyfikacje wymagają wkładów finansowych dlatego planuję zakończenie procesu zmian do lipca. Będę aktualizował działania i ich efekty na forum :)

Poniżej linki

1. https://akustonic.com/sklep/dekoracyjny-panel-akustyczny-drzewo/

To panele na ścianę naprzeciw kolumn.

2. https://www.bimago.pl/duze-obrazy-xxl/brazowa-mapa-swiata-large-format-150693.html

3. https://allegro.pl/oferta/obraz-akustyczny-wygluszajacy-200x80-k-a-0468-b-m-11394643403

Czy obraz z linku 3 będzie lepszy niż 2 czy to jednak bajka sprzedającego i lepiej kupić 2 i czymś go wypełnić?

 

Palmos,

Niestety taka zmiana nie wchodzi w grę dlatego nie kombinuję w tą stronę.

 

Edytowano przez MaciekD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z linku 3 jest ładne, ale efekty tego mogą być niezadowalające, możesz to powieśić dla urody na bocznej ścianie albo tej za miejscem odsłuchowym. Porządne chociaż dwa panele absorbujące 120x60 x 5  a jeszcze lepiej 10cm koniecznie za kolumny, to jest najważniesze i wytłumić rogi za kolumnami bo tam ginie przeważnie bas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MaciekD napisał:

Dzięki za odpowiedź! Na jakiej wysokości za kolumnami? Czy może być na wysokości TV czy musi być np. Niżej tak, żeby było na wysokości kolumn. Druga wersja trochę mnie przeraża z uwagi na wygląd ;)

Na wysokości ok 30cm od podłogi, tak by powierzchnia absorbera pokrywała się z głośnikami w kolumnach.

Najpierw bym sprawdził, czy lepiej wypadnie bezpośrednio za kolumnami, czy bliżej środka/stolika.

Bo to, czy sprawdzać się zaraz za kolumnami nie jest takie oczywiste.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MaciekD napisał:

Dzięki za odpowiedź! Na jakiej wysokości za kolumnami? Czy może być na wysokości TV czy musi być np. Niżej tak, żeby było na wysokości kolumn. Druga wersja trochę mnie przeraża z uwagi na wygląd ;)

Są różnego rodzaju panele,i przy tym dużo bardzo ładnych, naprawdę jest w czym wybierać.Taki panel można przymocować do ściany, lepiej żeby był wyżej te 20-30cm niż kończy się kolumna. Są też takie robione z podstawami,które możesz przesuwać.Tylko szukać i wybierać.

Zobacz te nie są drogie, a na dole masz taki ,który można przesuwać.

https://akustonic.com/sklep/panel-akustyczny/

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2024 o 09:51, MaciekD napisał:

4) zakup 3 paneli akustycznych ozdobnych (link 1). Chciałbym powiesić je na ścianie nad stołem, naprzeciw kolumn.

 

Dnia 1.03.2024 o 09:51, MaciekD napisał:

7) w dalszej przyszłości (maj, czewiec) zakup lameli na filcu i zamontowanie w rogach ściany z tv i kolumnami.

Całkiem fajny plan, ale skoro zdecydowałeś się przemeblować pokój i sofa oddali się od ściany "tylnej" rozważ czy nie lepiej panele umieścić na ścianach bocznych w miejscach pierwszych odbić i na ścianie frontowej za kolumnami, a na ścianie za plecami dać lamele, ewentualnie powiesić dyfuzor 2D lub 3D, uzyskasz efekt rozpraszania, a za tłumienie odpowiedzialne będą panele. Powinno to dać zdecydowanie lepszy efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dywan i są nowe, grube zasłony.

Już efekt jest ogromny. Szczerze powiem, że się nie spodziewałem aż takiego. Tak jak obiecałem będę altualizował co robię i jakoe są efekty. Chciałem to zrobić po skończeniu całości ale chyba jednak lepiej po każdym modzie wrzucać odczucia.

Pojawił się dywan i zasłony z grubego matetiału. Basu przybyło... no zaryzykuję stwierdzenie, że drugie tyle co było. Audiolab jest w drodze. Dqm znać jak odczucia po odsłuchu na Onkyo i na Audiolabie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Kolejny update. Przyszedł dziś Audiolab. Po podłączeniu... jest różnica w stereofoni, w wysokich i śrenich tonów. W porównaniu do Onkyo mniej dołu. Nie mniej dźwięk lepszy.

Co do funkcjonalności Onkyo przyzwyczaiło mnie, że włącza się wraz z TV i że mogę uruchomić amplituner z aplikacji. Audiolab tego nie ma- szkoda.

Niestety odstąpiłem od umowy i jutro go odsyłam. W pilocie dziła tylko część przycisków. Na niektóre nie reaguje. To dla mnie krytyczne bo nie dziła wejście w menu oraz przełączanie źródeł dźwięku. 

Podsumowując z Audiolaba dźwięk jest lepszy ale to nie jest to czego oczekiwałem i w dodatku jest wada. 

Gonię króliczka dalej i szukam kolejnego wzmacniacza.

Czy wiecie jaki wzmacniacz z wbudowanym dac i z wbudowanym streemingiem (najlepiej Tidal nie Spotify) ma obie funkcje, których nie ma Audiolab i dodatkowo będzie miał lepszy dół w parze z Zensor 7?

Edytowano przez MaciekD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot działa dzięki. Zacząłem się zastanawiać czy nie zostawić Audiolab. Dźwięk jest jednak sporo lepszy ale pojawił się kolejny problem. Po podłączeniu TV przez optyka dźwięk przerywa w nieregularnych odstępach. Czy ktoś wie co to może byc? TV to LG UM7100PLB. Próbowałem podłączyć zarówno pod OPT 1 i OPT2. Nie ma znaczenia czy to TV z Canal+ czy Netflix czy Youtube.

Załączam plik z przykładem z Youtube

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne zjawisko, czy jak podłączysz optykiem pod Onkyo też tak się dzieje? W Audiolabie na wejściach cyfrowych (w zasadzie w DAC-u) są filtry (3 rodzaje Fast Rool Off, Slow Rool Off i Minimum Phase) może wejdź w menu i spróbuj zmienić filtr może się coś zmieni. Niestety ja w 8300A nie mam wogóle sekcji cyfrowej i DAC-a więc organoleptycznie nie wiem jak to działa. Ewentualnie jeżeli dysponujesz innym źródłem z optykiem to spróbuj podłączyć inne źródło i zobaczysz.

P.S. Nagrywałeś dźwięk telefonem z głośników - pomijając przerywanie zdecydowanie słychać złą akustykę pokoju w dudniącym basie.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dla potomnych- przy podłączeniu na wejście OPT 2 i zmianie MENU->PLL OP2-> zmiana z NORMAL na WIDE od kilku minut nie przerywa :) Test na Netflix, HBO MAX i tv z Canal+.

Kurcze chyba Onkyo będzie na sprzedaż... dźwięk z TV przepaść. Dźwięk ze streemingu może nie przepaść ale różnica wyraźna.

Edytowano przez MaciekD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MaciekD napisał:

Dla potomnych- przy podłączeniu na wejście OPT 2 i zmianie MENU->PLL OP2-> zmiana z NORMAL na WIDE od kilku minut nie przerywa :) Test na Netflix, HBO MAX i tv z Canal+.

Kurcze chyba Onkyo będzie na sprzedaż... dźwięk z TV przepaść. Dźwięk ze streemingu może nie przepaść ale różnica wyraźna.

Tak dodano tę funkcję "wide" dla sprzętów z niestabilnym czy wysokim jiiter-em, tyle że w instrukcji nie ma o tym ani słowa na wejściach cyfrowych oznaczonych DG2 i OPT2. Ważne że gra dobrze.

Może Onkyo do sypialni, chyba na początku coś w tym kierunku było o Audiolab-ie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...