Skocz do zawartości

Tidal vs CD


Tomai

Recommended Posts

27 minut temu, AudioTube napisał:

Abonament Qobuz. Sporadycznie. 

Pliki. Komputerek. Kolega mi poskładał. Mam dużą ilość hires. Głównie wiolonczela, piano i inne plumkanie. 
 

Także CD. Cyfrowo. Kilkanaście płyt. 

To ja wiem że masz Łobuza , no w Polsce nie jest tak dostępny jak Tidal.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Radek Kostrzewski napisał:

Po co mam sprawdzać transport odtwarzacza cd....?.Przecież porównanie jest całościowe odtwarzacz cd vs tidal .

Tidal to chmura z plikami. Do niego też potrzebujesz transport lub odtwarzacz.

CD jest na rynku od kilkudziesięciu lat i nie zmienia się jako standard. Na przestrzeni lat powstały setki różnych odtwarzaczy i transportów. Lepszych i gorszych. Tych po kilkaset PLN jak i po kilkadziesiąt tysięcy PLN. Ich zadanie to jednak nadal odtworzenie płyty CD - pliki audio 44,1kHz/16bit.

Streamerów nie ma jeszcze tak dużego wyboru. Tu oczekiwania też są większe niż w przypadku CD. Oprócz streamingu Tidala (192kHz/24bit) i innych, mają odtwarzać pliki z sieci domowej (tu jeszcze wyższe oczekiwania), obsługiwać multiroomy, być DAC dla innych urządzeń (TV ja i również CD ze słabymi DAC).

 

Może i CD jest w tej chwili lepsze, ale nie wygląda na to by tu jeszcze jakiś wielki postęp miał się wydarzyć. W przypadku streamingu i odtwarzaniu plików należy liczyć się z dalszym rozwojem. Jednak to raczej tylko kwestia czasu gdy CD zostanie w tyle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Radek Kostrzewski napisał:

Porównywałem sporo innych utworów i zawsze wychodzi na to że strimer trzeba podgłosic.

A wyłączyłeś normalizację głośności w Tidal? 

1 godzinę temu, Tomai napisał:

To ja wiem że masz Łobuza , no w Polsce nie jest tak dostępny jak Tidal.

Nie ma przepaści.  Ale za to dobre ustawienia transportu robią olbrzymią różnice. Wyłączenie volume software. Tryby direct w malinkach, a w Sotm olbrzymi progres jakości daje obniżenie taktowania procesora... producent tłumaczy to zmniejszeniem zakłóceń 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tomai napisał:

Tidal gorsza dynamika , dźwięk bardziej zbity w sobie, na niektórych albumach mniej lub bardziej podbity bas powodujący dudnienie.

A czy brałeś pod uwagę to, że zapis przebiegu niskich częstotliwości może być dokładniejszy w Tidalu więc bas jest bardziej wymagający i dudnienie może wynikać już tego jak są ustawione kolumny ? Basowe dudnienie to bardzo częsty problem przy złym ustawieniu kolumn - szczególnie blisko ścian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, AudioTube napisał:

Abonament Qobuz. Sporadycznie. 

Pliki. Komputerek. Kolega mi poskładał. Mam dużą ilość hires. Głównie wiolonczela, piano i inne plumkanie. 
 

Także CD. Cyfrowo. Kilkanaście płyt. 

Nie jest to muza , której na codzień słucham ale na tego blusowego artystę trafiłem przypadkiem oglądając filmik z porównania kolumn , i bardzo mi się to spodobało.Gość ma fajny basowy z chrypką głośik, gra na harmonijce i perkusja fajnie chodzi.

Może ci podejdzie.

https://open.qobuz.com/album/oafsl3ldianlc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pavello napisał:

A czy brałeś pod uwagę to, że zapis przebiegu niskich częstotliwości może być dokładniejszy w Tidalu więc bas jest bardziej wymagający i dudnienie może wynikać już tego jak są ustawione kolumny ? Basowe dudnienie to bardzo częsty problem przy złym ustawieniu kolumn - szczególnie blisko ścian.

Co to znaczy " może być dokładniejszy" ?

Bas jest bardziej wymagający?🤣 A z CD już nie jest wymagający i nie dudni?

Troszkę tutaj przesadzasz. Problem nie występuje przy odtwarzaniu tych samych płyt z CD . 

Kolumny stoją metr od tylnej ściany .

Poprostu niektóre ripy na Tidalu są gorsze , nie mówię że wszystkie , jakoś muszą oszczędzać miejsce na serwerach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tomai napisał:

Co to znaczy " może być dokładniejszy" ?

Jak będziesz miał chwilę poczytaj o parametrach płyty CD i co oznacza 16bit oraz 44,1khz i jak te wartości mają się do plików Hi-res :) W dużym skrócie te cyfry reprezentują jak "skrupulatnie" lub z jaką dokładnością jest opisany przebieg częstotliwościowy sygnału dźwiękowego.

Edytowano przez pavello
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
23 minuty temu, pavello napisał:

A co jeśli po prostu przetwornik cyfrowy analogowy w Twoim CD i DACu mają zupełnie inna charakterystykę ?

A co jeśli napisałem wyraźnie że testowałem obydwa na Tym samym DAC?

A co jeśli nie zadałeś sobie trudu żeby przeczytać jak testowałem?

Już mi się nie chce 20 razy to samo pisać. 

23 minuty temu, pavello napisał:

Jak będziesz miał chwilę poczytaj o parametrach płyty CD i co oznacza 16bit oraz 44,1khz i jak te wartości mają się do plików Hi-res :) W dużym skrócie te cyfry reprezentują jak "skrupulatnie" lub z jaką dokładnością jest opisany przebieg częstotliwościowy sygnału dźwiękowego.

A gdzie ja napisałem że testowałem pliki Hi Res vs CD?

Edytowano przez Tomai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tomai napisał:

A co jeśli napisałem wyraźnie że testowałem obydwa na Tym samym DAC?

A co jeśli nie zadałeś sobie trudu żeby przeczytać jak testowałem?

Już mi się nie chce 20 razy to samo pisać. 

Przepraszam w takim razie :) - nie czytam wątków od deski do deski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
38 minut temu, shureido napisał:

oszczędzanie miejsca ? 🤭

może jednak odpuść sobie dywagacje nt streaming'u, jak to sugeruje dobitnie i wprost @Tomasz Kluczynski

A nieee, to jak Tomasz sugeruje to zmienia postać rzeczy, przekonałeś mnie odpuszczam 😁🤨

https://youtu.be/zeHxHaqtKOg?si=jTFAAu-wue_AISs9

Edytowano przez Tomai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Gość ma fajny basowy z chrypką głośik

Dzięki👍 
Ale na kilku utworach Elvis panie jak żywy😃 i z bluesa w rytmy country wchodzimy. No drugi raz kręcę tą płytą i mam wrażenie jakby w dwóch studiach była nagrana. Wiele planów, czyste brzmienie. Spójne i no da się słuchać nawet w umiarkowanym wieczornym spl. W czwartek znowu, tym razem 20dB „głośniej”. Będzie Live.

Był czas kiedy „lubiłem” Paula, ponieważ zwięźle i treściwie wykładał. Z pasją, spokojem, ale i z sarkazmem. Nie wiem, czy dalej codziennie odpowiada na pytanie. Jestem ciekawy co tam z tym jego/PS Audio studio nagrań. 

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomai napisał:

0,00 - 5,33.

Sęk w tym, że w przypadku płyt CD też nie mamy informacji co się działo z dzwiękiem zanim znalazł się na płycie :) Studia nagraniowe przecież nie tłoczą kiedy artysta gra, a sam format CD jest formatem stratnym ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ProjectPi napisał:

W jakim sensie stratnym?

może @pavello miał na myśli poniższe:

Rozdzielczość sygnału audio to opisanie ilością bitów jednej próbki dźwięku. Im większa jest ta wartość, tym dźwięk jest bardziej szczegółowy. Wraz ze wzrostem ilości bitów analogicznie wzrasta wielkość pliku (zajmuje on więcej miejsca na naszym dysku). Płyta CD dysponuje rozdzielczością 16 bitów na próbkę.

 

image.png.2575d7eaf3a40e61697889cb16361d5d.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazda kwantyzacja w procesie zamiany z postaci ciaglej na dyskretna jest stratna, wiec w audio dowolne kodowanie PCM bedzie tym dotkniete, nie tylko to zwiazane z zapisem CD. Rzecz w tym, zeby bledy kwantyzacji - szum - sprowadzic do nieslyszalnego poziomu. Swoja droga roznica miedzy 65536 a 16777216 poziomami wartosci na probke to nie taka prezentacja, jak na rysunkach wyzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tomai napisał:

A co jeśli napisałem wyraźnie że testowałem obydwa na Tym samym DAC?

A co jeśli nie zadałeś sobie trudu żeby przeczytać jak testowałem?

Już mi się nie chce 20 razy to samo pisać. 

A gdzie ja napisałem że testowałem pliki Hi Res vs CD?

Daj spokój. Nie ma się co z koniem kopać. Jeden przeczyta, ale nie od deski do deski i uderzy w to, co było już wielokrotnie wyjaśniane, drugi wydał masę monet na złote switche i platynowe RJki, więc też tak musisz zrobić, żeby móc się wypowiadać o jakości Tidala, bo Twój tor sie nie nadaje, a w ogóle to kolumny jak słuchasz tidala przysuwasz do ściany i stąd ta buła na basie. Wszyscy starają się wygodnie omijać niewygodne dla ich retoryki fakty, że porównania były robione na tym samym sprzęcie i tych samych edycjach albumów, bo przecież tor do streamingu, na który wydałem tyle piniundza musi być lepszy niż jakiś śmieszny CD. Co z tego, że sami mogliby sprawdzić i zgrać swoją ulubioną płytę na dysk i STREAMOWAĆ ją na ten sam tor do streamingu, na którym z takim namaszczeniem słuchają Tidala i... okazałoby się, że jednak na CD materiał w większości jest lepszy, niż na Tidalu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, McKarmi napisał:

Co z tego, że sami mogliby sprawdzić i zgrać swoją ulubioną płytę na dysk i STREAMOWAĆ ją na ten sam tor do streamingu, na którym z takim namaszczeniem słuchają Tidala i... okazałoby się, że jednak na CD materiał w większości jest lepszy, niż na Tidalu.

Identyczna edycja albumu, plyta cd zrzucona do bezstratnie skompresowanych plikow kontra Tidal lossless flac - bez MQA. Co bedzie "lepsze"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, ProjectPi napisał:

Identyczna edycja albumu, plyta cd zrzucona do bezstratnie skompresowanych plikow kontra Tidal lossless flac - bez MQA. Co bedzie "lepsze"?

I tu jest słowo klucz. Bez MQA. Ile takich albumów zostało na Tidalu? Dlatego też kiedyś napisałem, że kiedyś, zanim MQA weszło, było lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...