Skocz do zawartości

Tidal vs CD


Tomai

Recommended Posts

Temat poruszony w tematach o kolumnach.  @Piotr Sonido zasugerował stworzenie odrębnego tematu, co czynię tutaj.

Ja u siebie zauważyłem na tych samych albumach fizycznych na CD vs te same albumy na Tidalu , podbicie basu na Tidalu oraz mniejszą dynamikę.  ( oczywiście nie na wszystkich ) Przykłady :

Sade " Love Deluxe "

Guru Jazzmatazz vol.2 

Boney James, różnie, tu nie przytoczę teraz dokładnego przykładu.

@DiBatonio sugeruje że mam tani CD ( kupiłem za 1500 zł plus DAC nowy za 1000 zł )  więc jego lepszy/pewnie droższy tor streamingowy  jest lepszy i basu nie podbija.

Nie chodzi mi o przepychanki , przyjmuję do wiadomości że wydając więcej na tor  streamingowy można uzyskać lepszy dźwięk. Skoro takiego nie słyszałem , nie będę negował.

Wcześniej w moim temacie Dali 505 vs D28 wypowiadali się @McKarmi i @frommert mówiąc  negatywnie na temat Tidala.

Spodobało mi się stwierdzenie że Tidal to jest warty 5zł w promocji 😁

Do tego wszystkiego dodałbym to co wydarzyło się dziś.

Niedziela, czyli pojechałem na giełdę przy M1 w Poznaniu. Dobre oryginalne CD można znaleźć za 20-30 zł .  Często wyrwałem tam perełki Genesis, Fletwood Mac, Mike & Mechanics.

Dziś szukałem rapu, soulu.

Nie znalazłem nic ponad to co mam, ale też umówiłem się na dostawę nowego towaru za tydzień.

Poznałem 2 młodych ludzi ( na oko około 25 lat ) którzy sprowadzają te CD z Niemiec.... i pomimo jednak różnicy wieku , doszliśmy razem do wniosku że Guru , jego płyty Jazzmataz, kilka części, wymiatają......

I sami ich szukają... szczególnie vol.1 i 2. 

Zagadnąłem ich , może trochę specjalnie, ale jak .....no przecież wszystko jest na Spotify i Tidal....

A oni mówią.... ( kurde, pewnie możecie nie wierzyć ), Wie Pan co..... Tidal...... to jest loteria..... zdarza się 5- 6 albumów ok..... a potem Zonk.... nie da się słuchać tak bas zje.....ny. Ja ostatnio brałem CD na podróż do Niemiec.... mówi że zapodał KORN.....:))))), mówi ze ludzie się dziwnie patrzą na ulicy jak to słyszą.... :)))))

PS. pewnie teraz napiszecie że co mogli mówić sprzedawcy CD....ale..... no ja nic nie kupiłem od nich. A rozmowa wydawała się jak najbardziej szczera.

 

A wracając do tematu, to pewnie jest to zagadnienie, do niższego pułapu cenowego...... ale też wcześniej zapytałem czy lepszy/droższy streamer pomoże na podbity bas To @Piotr Sonido napisał że nie.

Edytowano przez Tomai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem kilak streamerów do 10tys, w salonach, wyżej nie miałem okazji i w sumie nawet nie chciałem to za każdym razem CD grało dla mnie ( podkreślam dla mnie ) jakoś lepiej, tak soczyście, namacalnie. 

A zrób mały eksperyment i wyłącz normalizację głośności ( ustawienia, streaming , normalizacja głośności ) i sprawdź czy masz ten sam efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
18 minut temu, S!N! napisał:

Słuchałem kilak streamerów do 10tys, w salonach, wyżej nie miałem okazji i w sumie nawet nie chciałem to za każdym razem CD grało dla mnie ( podkreślam dla mnie ) jakoś lepiej, tak soczyście, namacalnie. 

A zrób mały eksperyment i wyłącz normalizację głośności ( ustawienia, streaming , normalizacja głośności ) i sprawdź czy masz ten sam efekt.

to tam wyłączone od początku.

CD soczyste i namacalne, zgadzam się.

@S!N! CD za ile ?

Edytowano przez Tomai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomai napisał:

sugeruje że mam tani CD ( kupiłem za 1500 zł plus DAC nowy za 1000 zł )  więc jego lepszy/pewnie droższy tor streamingowy  jest lepszy i basu nie podbija.

Nie chodzi mi o przepychanki , przyjmuję do wiadomości że wydając więcej na tor  streamingowy można uzyskać lepszy dźwięk. Skoro takiego nie słyszałem , nie będę negował.

Słusznie,  tak owszem jest droższy, bardzo drogi nawet.

 

1 godzinę temu, Tomai napisał:

Niedziela, czyli pojechałem na giełdę przy M1 w Poznaniu. Dobre oryginalne CD można znaleźć za 20-30 zł .  Często wyrwałem tam perełki Genesis, Fletwood Mac, Mike & Mechanics.

Perełki to konkretne wytwórnie tak naprawdę jest ich kilka.

 

1 godzinę temu, Tomai napisał:

Wcześniej w moim temacie Dali 505 vs D28 wypowiadali się @McKarmi i @frommert mówiąc  negatywnie na temat Tidala.

Spodobało mi się stwierdzenie że Tidal to jest warty 5zł w promocji 😁

Powiedz to tym, co ogarneli sobie streaming, zapytaj np Michała @Mikelas76 co zrobił u siebie, zresztą też bywał u mnie.😉

Zatem nadal podtrzymuję swoją tezę na temat streamingu. 

1 godzinę temu, Tomai napisał:

A oni mówią.... ( kurde, pewnie możecie nie wierzyć ), Wie Pan co..... Tidal...... to jest loteria..... zdarza się 5- 6 albumów ok..... a potem Zonk...

A jakie gatunki muzyczne?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem tak .Mam cd denon 1450ar .Kupilem teraz nie dawno srtimer- wiim pro plus. Kilka razy na nim, robiłem porównanie z tidala vs odtwarzacz cd denon.I za każdym  razem odtwarzacz  cddenon grał, o wiele wiele lepiej ,niż  wiim pro plus.Muzyka gra czyszciej i  bez zamulenia( głośniej i dynamiczniej) wyraźniej  zupełnie inna liga .Podobno przetwornik  ca ,który siedzi w denonie  to ta sama półka co w odtwarzaczu wiima.... .Czyli denon 1450ar ma kość pcm1072 .A tak , mi powiedział sprzedający ten odtwarzacz wiima ze sklepu.A przecież to już stary odtwarzacz cd i jak na te czasy to słabej jakości źródło dźwięku.  Liczyłem chociaż na to że będzie troszkę lepiej .Jednak odtwarzacz cd  ma lepszą jakość dźwięku. To teraz trzeba jednak dalej kupować płyty  cd. Trochę się  zawiodłem tą nową techniką słuchania z plików.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Radek Kostrzewski napisał:

odtwarzacz  cddenon grał, o wiele wiele lepiej ,niż  wiim pro plus.Muzyka gra czyszciej i  bez zamulenia( głośniej i dynamiczniej) wyraźniej  zupełnie inna liga .

A co, jak wyrównasz poziomy głośności (np. różowym szumem i miernikiem dB w telefonie)? Ciekawe, czy przewaga w postrzeganiu brzmienia CD nadal będzie taka znacząca. Spróbuj, bo może to o czym piszesz wynika jedynie z różnicy napięcia na wyjściach analogowych obu odtwarzacz (głośniejszy=lepszy). 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby jakoś porównać streaming i CD to dwa urządzenia (streamer i CD player) powinny być podłączone pod tego samego DAC-a cyfrowo aby wyeliminować inne zmienne. Ja robiłem taki test (ślepy zresztą) używając na wyjściu toru przyzwoitych słuchawek.

Słuchałem co prawda tylko dobrze zrealizowanego jazzu, ale różnic mimo wielkich chęci nie stwierdziłem.

Natomiast różnice pojawiają się w muzyce tzw. popularnej. Zależy, które wydanie zostało dodane do biblioteki platformy streamingowej.  Czasem pojawia się ich kilka i można samemu posłuchać. Poniżej jedno nagranie brzmi gorzej i stosunkowo łatwo je wyłapać w ślepym teście (na dobrych słuchawkach):

https://tidal.com/track/309867

https://tidal.com/track/186235158

Uwaga na wyrównanie poziomu głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kraft napisał:

A co, jak wyrównasz poziomy głośności (np. różowym szumem i miernikiem dB w telefonie)? Ciekawe, czy przewaga w postrzeganiu brzmienia CD nadal będzie taka znacząca. Spróbuj, bo może to o czym piszesz wynika jedynie z różnicy napięcia na wyjściach analogowych obu odtwarzacz (głośniejszy=lepszy). 

Wiesz już ustawiałem w odtwarzaczu wiima na napięcie jakie może dać ten strimer czyli 2vrm i tak odwarzacz cd jest głośniejszy i jest lepiej i dynamiczniej a co za tym idzie wyraźnie klarowniej .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście streaming Tidal HiFi Plus wykorzystuję tylko i wyłącznie do szukania nagrań, wykonawców itp. czyli zabawy. Nie traktuję tego jako stałe, pewne źródło jakości a szczególnie MQA to jakieś nieporozumienie. Jeżeli powracam systematycznie do jakiejś płyty to jest to dla mnie impuls do kupienia CD. Ponieważ jestem tak zwanym plikowcem, CD zgrywam do formatu Wav. I z tego słucham już muzyki na poważnie. Niestety dobrze zrealizowanych płyt jest tak mało.☹️. A czy przypadkiem te płyty przywożone z Niemiec nie pochodzą z Chin? Podejrzewam, że podobnie jak u nas.

I tutaj mam pytanie do Was. Czego używacie do zgrywania. Chodzi mi o sprzęt, napędy itp. nie programy, bo te mam przetestowane. 

Tak jak DiBatonio napisał w Tidal często nagrania znikają w Spotify jest to nagminne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DiBatonio napisał:

Powiedz to tym, co ogarneli sobie streaming, zapytaj np Michała @Mikelas76 co zrobił u siebie, zresztą też bywał u mnie.😉

Zatem nadal podtrzymuję swoją tezę na temat streamingu

Ja probowalem zrobic wszystko co mozliwe zeby zapewnic jak najlepszy sygnal ze streamingu i wydaje mi sie ze udalo mi sie to w znacznej mierze. Zasilacze liniowe i dobre okablowanie, dodatkowo dwa switche. To wszystko robi robote i to slychac. Transport cd i streamingu podlaczone do tego samego daca. Dedykowana linia audio tez pomaga.

9 godzin temu, sonique napisał:

Aby jakoś porównać streaming i CD to dwa urządzenia (streamer i CD player) powinny być podłączone pod tego samego DAC-a cyfrowo aby wyeliminować inne zmienne. Ja robiłem taki test (ślepy zresztą) używając na wyjściu toru przyzwoitych słuchawek.

Słuchałem co prawda tylko dobrze zrealizowanego jazzu, ale różnic mimo wielkich chęci nie stwierdziłem

Mam takie samo wrazenie. Choc prawda jest ze nie mam cedeka za miliony tylko pioneera PD-30 AE. Ale za to podpuety do Denafripsa pontusa2, ktory dobrze mu robi 🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

Wiesz już ustawiałem w odtwarzaczu wiima na napięcie jakie może dać ten strimer czyli 2vrm i tak odwarzacz cd jest głośniejszy i jest lepiej i dynamiczniej a co za tym idzie wyraźnie klarowniej .

Jeśli chcesz porównywać jakość streamingu i płyt CD to w obu przypadkach powinieneś oba potraktować jako transporty. Podłączyć je do tego samego DACa, wzmacniacza i kolumn. I dopiero wtedy szukać różnic.

Jak wykorzystujesz wbudowane w CD i streamer DAC, to już masz zmienne wpływające na brzmienie. Podłącz zamiast WiiMa np. Auralica Altair G1 i będziesz miał głośniej i zdecydowanie lepiej.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mariol napisał:

tutaj mam pytanie do Was. Czego używacie do zgrywania. Chodzi mi o sprzęt, napędy itp. nie programy, bo te mam przetestowane. 

dbPoweramp jest chyba najlepszym i bardzo dużo możliwości otagowanie itp. Mam wersję płatną,  możliwości od cholery, intuicyjny interfejs, ustawienia itp. EAC mi nie leży, za dużo grzebania , żeby dobrze tagował płyty, Ustawienia żeby dobrze ripował, moim zdaniem dbpoweramp przewyższa EAC.

https://www.dbpoweramp.com/

Świetnie też radzi sobie JRiver Media Center, też mam płatną wersję, używam jako Playera do plików HiRes, dużo ripów i plików mam wpiętych w router, działa to jak dysk FTP.

Streamer rozpoznaje, czy to rip 16/44.1, czy 24/96-192.

 

 

4 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Ja probowalem zrobic wszystko co mozliwe zeby zapewnic jak najlepszy sygnal ze streamingu i wydaje mi sie ze udalo mi sie to w znacznej mierze. Zasilacze liniowe i dobre okablowanie, dodatkowo dwa switche. To wszystko robi robote i to slychac. Transport cd i streamingu podlaczone do tego samego daca. Dedykowana linia audio tez pomaga.

Tylko ilu tutaj będzie chcialo tak podejść do streamingu, jak my to to robimy,  czy zrobiliśmy? 😉

 

14 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

To ja powiem tak .Mam cd denon 1450ar .Kupilem teraz nie dawno srtimer- wiim pro plus. Kilka razy na nim, robiłem porównanie z tidala vs odtwarzacz cd denon.I za każdym  razem odtwarzacz  cddenon grał, o wiele wiele lepiej ,niż  wiim pro plus.

Mnie akurat ten fakt nie dziwi, mam swoje i zazwyczaj odmienne zdanie na temat pudełka Wiim, które ma swoich wyznawców i jest zachwalane do granic absurdu.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
13 godzin temu, sonique napisał:

Aby jakoś porównać streaming i CD to dwa urządzenia (streamer i CD player) powinny być podłączone pod tego samego DAC-a cyfrowo aby wyeliminować inne zmienne. 

 

3 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Ja probowalem zrobic wszystko co mozliwe zeby zapewnic jak najlepszy sygnal ze streamingu i wydaje mi sie ze udalo mi sie to w znacznej mierze. Zasilacze liniowe i dobre okablowanie, dodatkowo dwa switche. To wszystko robi robote i to slychac. Transport cd i streamingu podlaczone do tego samego daca. Dedykowana linia audio tez pomaga.

Mam takie samo wrazenie. Choc prawda jest ze nie mam cedeka za miliony tylko pioneera PD-30 AE. Ale za to podpuety do Denafripsa pontusa2, ktory dobrze mu robi 🤭

@Mikelas76 co to znaczy  Dedykowana linia audio ?

1 godzinę temu, Chmarski napisał:

Jeśli chcesz porównywać jakość streamingu i płyt CD to w obu przypadkach powinieneś oba potraktować jako transporty. Podłączyć je do tego samego DACa, wzmacniacza i kolumn. I dopiero wtedy szukać różnic.

Jak wykorzystujesz wbudowane w CD i streamer DAC, to już masz zmienne wpływające na brzmienie. Podłącz zamiast WiiMa np. Auralica Altair G1 i będziesz miał głośniej i zdecydowanie lepiej.  

Zwracacie uwagę żeby porównywać dźwięk na tym samym DAC u , u mnie tak się dzieje właśnie, CD NAD poprzez coaxial do DAC a Tagi DA-300 ( zasilanie liniowe Tomanek ) , a streamer też Taga TWA- 10B poprzez ten sam coaxial, ten sam kabel Kimber V-21 bo przepinam.

Płyt mam około 300, W ostatnim roku kupuje na giełdzie, ale nie tylko, ( żadne chińskie ), allegro, olx, można znaleźć ciekawe rzeczy. Najlepsze chyba źródło pod względem dostępności poszczególnych tytułów jest taka grupa która ogłąsza sie na facebook, " Płyty w Twoim mieście " jeżdżą po wszystkich centrach handlowych w całej Polsce, mają dosłownie wszystko, jednak cenowo drożej niż na giełdzie pod M1.

Ostatnia moja zdobycz jest z allegro , to wspomniany wcześniej przeze mnie Guru JAZZMATAZZ vol.2. Wcześniej znałem tylko z Tidala, po włączeniu z CD, to inny album.

Dynamika, bas ma wykop , jakieś drobne szczegóły lepiej da się wychwycić, scena ma głębie, a to przecież żaden audiofilski album tylko 30 letni rap połączony fajnie z jazzem.

Edytowano przez Tomai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mariol napisał:

CD zgrywam do formatu Wav

Tak, dorzucę swoje 3 grosze...
Uważam, że spokojnie możesz zgrywać do *flac.
Nie wierzę, że usłyszysz różnicę, a na pewno zaoszczędzisz około 30% miejsca względem *wav. W przypadku sporych zbiorów, już ma to sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tomai napisał:

Zwracacie uwagę żeby porównywać dźwięk na tym samym DAC u , u mnie tak się dzieje właśnie, CD NAD poprzez coaxial do DAC a Tagi DA-300 , a streamer też Taga TWA- 10B poprzez ten sam coaxial, ten sam kabel Kimber V-21 bo przepinam.

Tak, zwracamy uwagę gdyż:

13 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

Mam cd denon 1450ar .Kupilem teraz nie dawno srtimer- wiim pro plus. Kilka razy na nim, robiłem porównanie z tidala vs odtwarzacz cd denon.I za każdym  razem odtwarzacz  cddenon grał, o wiele wiele lepiej ,niż  wiim pro plus.Muzyka gra czyszciej i  bez zamulenia( głośniej i dynamiczniej) wyraźniej  zupełnie inna liga .Podobno przetwornik  ca ,który siedzi w denonie  to ta sama półka co w odtwarzaczu wiima.... .Czyli denon 1450ar ma kość pcm1072 .A tak , mi powiedział sprzedający ten odtwarzacz wiima ze sklepu.

12 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

Może być tak że odtwarzacz cd denon jest lepszy ,bo słucham na nim co ma wstawioną lampizacje dla jego kości C/A. Obecnie to lampy ecc88 Philips miniwatt.

i ponieważ:

12 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

Wiesz już ustawiałem w odtwarzaczu wiima na napięcie jakie może dać ten strimer czyli 2vrm i tak odwarzacz cd jest głośniejszy i jest lepiej i dynamiczniej a co za tym idzie wyraźnie klarowniej .

 

Twój przypadek najwyraźniej jest inny. 

U mnie Marantz CD-67 mkII po złączu optycznym nie gra lepiej niż Tidal z notebooka po USB. Nie powiem też by grał gorzej.

Za to na 100% powiem, że ten CD gra gorzej wykorzystując wbudowany DAC, który jest fajnie energiczny, ale dorzuca od siebie pogłos, który powoduje bałagan na scenie i zlewanie się instrumentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chmarski napisał:

Tak, zwracamy uwagę gdyż:

i ponieważ:

 

Twój przypadek najwyraźniej jest inny. 

Jest inny ale nie odosobniony . Kilka tutaj znajdzie się wypowiedzi że CD zagrało lepiej.. No ale u Ciebie inaczej...no cóż... Twój Marantz to już taki kultowy prawda ?

Fajnie powymieniać się doświadczeniem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tomai napisał:

co to znaczy  Dedykowana linia audio ?

Hmm, myslalem w pierwszej chwili ze zartujesz..... 

Linia audio oparta na przewodzie np. gigawat 3x4mm², wpieta do rozdzielni jako odrebny obwod, na wlasnym bezpieczniku takze gigawata. Na tej odrebnej linii mam tylko urzadzenia audio plus router i switche z uwagi na to ze slucham przede wszystkim po streamingu. Wszedzie zasilacze liniowe, zadnych siejacych impulsowek. 

Od razu szybko napisze ze slychac roznice gdy przepnie sie na zwykla linie dzielona z innymi urzadzeniami w salonie. Jest gorzej, SQ siada. 

I moze jeszcze dopisze ze warto zrobic choc raz w swoim domu czy mieszkaniu eksperyment i wylaczyc kompletnie wszystko oprocz audio. Wtedy jest jeszcze lepiej niz na dedykowanej lini audio 😁

Uff sie rozpisalem 😉

Gdy kupie lepszego coaxiala postaram sie porownac mojego cedek i transport  do streamingu. Oba urzadzenia sa w sumie wpiete do pontusa. Mam fajna plyte Malia - Convergence ktora jest swiernie nagrana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Radek Kostrzewski napisał:

Wiesz już ustawiałem w odtwarzaczu wiima na napięcie jakie może dać ten strimer czyli 2vrm i tak odwarzacz cd jest głośniejszy i jest lepiej i dynamiczniej a co za tym idzie wyraźnie klarowniej .

Skoro odtwarzasz z CD z wyzszym poziomem wyjsciowym, co skutkuje wyzsza glosnoscia, to i subiektywnie odbierasz to jako "lepiej i dynamiczniej". Nic niezwyklego, jest tak prawie zawsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównywałem sporo płyt do nagrań z Tidala. W latach 80 i 90-tych kupowałem sporo płyt,miałem ich ponad 1000.Z czasem większości się pozbyłem, zostawiłem około 300, które najbardziej lubię. Porównywałem je tak, że nagrania z Tidala szły z Arcama Sa 30, a cd Marantza był tylko transportem i szedł przez daca Arcama.

Może nie mam płyt z Japoni czy tych wytwórni audifilskich i o żadnej płycie nie mogę powiedzieć , że brzmiała lepiej niż puszczana z Tidala.W większości przypadeków brzmiały praktycznie tak samo, ale parę płyt brzmiało lepiej z Tidala. Szczególnie to były te płyty , które z Tidala szły w 24bitach i 96 lub 192kHz.Dodatkowo ciut lepiej było gdy płyty puszczane z Tidala szły po UPnP z aplikacji Mconnect. Ostatnio jednak słyszę poprawę gdy te nagrania idą z Qobuza po UPnP, brzmi to dla mnie ciut milej dla uszu niż z Tidala.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...