Skocz do zawartości

Tani soundbar dla laika


Recommended Posts

1 godzinę temu, Janeo napisał:

Jak mówimy o przyszłości, to raczej nie mów za siebie, a za swoje dzieci czy wnuki, czy będą oglądały rozdzielczość FHD która Ci wystarczy z podobnym zachwytem, jak ja starsze filmy czy materiały TVP z lat 60- 70-tych na 65" bez żadnej korekty bo skalowanie nie potrafi tu nic zdziałać. 

Przypuszczam, że będą rolowane ekrany TV pod zamówienie na pełną ścianę więc z windą wnuki sobie poradzą i bez brendzlowania🙂, a taki obraz sobie dowolnie zmniejszą/powiększą stosownie do odległości. 

A ja myślę ze przyszlosc pokaze co sie przyjmie. Teraz to sobie mozemy pogdybac. Nie wszystko co mozna wyprodukowac, jest potrzebne i ludzie zdecyduja co bedzie produkowane.

Juz nie wspominajac o warunkach mieszkaniowych. Nawet jak ten 100 calowy zwijany tv się do tej windy zmieści,  większość ludzi nie będzie go miało gdzie powiesić. Itp, itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsce, czy Europie może nie grozi, ale w Japonii standard to 4K  już od dawna. A obecnie wdraża się w to miejsce 8K.

https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/japonia-8k-4k-nhk-telewizja-publiczna-pekin-2022-kamera-240-klatek-na-sekunde

https://mlodytechnik.pl/news/29497-japonia-start-telewizji-8k

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

Polsce, czy Europie może nie grozi, ale w Japonii standard to 4K  już od dawna. A obecnie wdraża się w to miejsce 8K.

https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/japonia-8k-4k-nhk-telewizja-publiczna-pekin-2022-kamera-240-klatek-na-sekunde

Tam ma sens, bo w Japonii są przyzwyczajeni do oglądania z 2m w tych mikromieszkaniach 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BUTLER, to nie jest tak, że się bez przerwy zachwycam, bo większość codziennego obrazu jast po prostu dobra i jak mówisz sporo wynika z obróbki poprawiającej obraz (płynność, czystość kolorów itd). Nie mówiąc już o tym że do wszystkiego się człowiek przyzwyczaja i nigdy nie ma zachwytu na zawsze. Ale widzę skalowanie, a jak ktoś chce sobie udowodnić to może włączyć/wyłączyć. Ale oczywiście nie ma powalającej różnicy, bo być nie może i już wcześniej o tym była mowa. Ale jeśli mnie najdzie ochota to puszczam streamingowy film (w Netflixie premium są 8K), podjeżdżam pod ekran na 1,5 m, koryguję surround i oglądam. Ale rzadko. 

Na codzień to satysfakcja z obrazu z którego wyciśnięto maksimum co można. I to własnie lubię. 

Edytowano przez Janeo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment, dostęp do 8K jest darmowy dla posiadaczy najwyższe pakietu 4K Ultra HD jednak wszystko wskazuje, że w czerwcu powstanie nowy plan taryfowy dla treści w 8K. Jakie ceny się spodziewamy? Zapewne w okolicach 70zł za miesiąc użytkowania Netflixa w 8K. 

Jak zapowiada Netflix, w tym roku zobaczymy więcej pozycji 8K w tym takie seriale jak 3. sezon DARK czy 4. sezon „Stranger Things”. Ten pierwszy, powinien zadebiutować w 8K już pod koniec czerwca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Na ten moment, dostęp do 8K jest darmowy dla posiadaczy najwyższe pakietu 4K Ultra HD jednak wszystko wskazuje, że w czerwcu powstanie nowy plan taryfowy dla treści w 8K. Jakie ceny się spodziewamy? Zapewne w okolicach 70zł za miesiąc użytkowania Netflixa w 8K. 

Jak zapowiada Netflix, w tym roku zobaczymy więcej pozycji 8K w tym takie seriale jak 3. sezon DARK czy 4. sezon „Stranger Things”. Ten pierwszy, powinien zadebiutować w 8K już pod koniec czerwca.

 

to nie jest odpowiedni temat do dyskusji o 8K ale tak jak pisalem w innym pod koniec tego roku bedzie juz dostepny kontent w tym standardzie 😍

tu ponizej link do kamer 12K  ktore wchodza przebojem do swiata kina :

 

https://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagicursaminipro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o 8k w stremingach. Niestety ale  samo 4k nie wygląda tak jak wyglądać powinien. Wystarczy obejrzeć filmy 4K HDR na YT lub filmy na blueray. Na Stremingu często są mocno skompresowane. Detale widoczne najczęściej na postaciach, twarzach ludzi a w oddali to rozmazane, z najgorszym rozmnażaniem spotkałem się w netflixowym Rabel Moon. 

Mam 65' ustawione ok. 2,1m od wzorku. Doskonale widać kompresję. Gdy oglądam 4k to już już czasami niewiele odróżniam obrazu od 2k. W przypadku 8k musiałbym chyba siedzieć jak przy monitorze.

Zamiast 8k wolałbym mieć nieskompresowane 4k i HDR w streaming ach, tv i nic więcej nie potrzeba, poza dobrej klasy sprzętem kina domowego oczywiście 😉

8k w tv od ok. 90' i wyżej może mieć znaczenie. Poniżej tej wielkości ekranu to tylko zbędne wydawanie pieniędzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Torettor Uwaga w punkt. Problemem jest przepustowość serwisów stream, na razie nie ma szans by bitrate filmów dorównał BluRay, tylko Bravia Stream od Sony dotrzymuje kroku ale sporo zabiera DTS IMAX.

Jedyna szansa by uzyskać lepszy obraz w bieżącej przepustowości to wydajniejszy kodek. Na tą chwilę AV1 jest najmocniejszy i ciągle wdrażany, wiele TV mimo iż jest z nim kompatybilna to się "wykrzacza", więc jest jeszcze sporo do zrobienia.

Jaki bitrate mają treści w Netflix 8K?

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej kmpresji to się przyłączam. Dla przykładu miałem raz na CDA odwrotnie, film "zwykły" na 1080p (+skalowanie) ale chyba przez pomyłkę mieli wersję mało skompresowaną (choć na pewno był dobry sprzęt filmowy) - do dziś pamiętam skórę twarzy aktorów pełną najdrobniejszych artefaktów, niedoskonałości typu mała czy większa plamka, zmarszczek różnego rodzaju czy jakichś sterczących włosków. Tak to wszystko naturalne, jak u ludzi to wygląda. 

Oczywiście reszta obrazu też na topie, po prostu szaleństwo i dziwiłem się wtedy - a przecież do dziś pamiętam - że jak to możliwe że aktor aż w takim stopniu nie zadbał o swój wygląd korzystając z makijażysty, to tak na marginesie 🙂

Edytowano przez Janeo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

@Torettor Uwaga w punkt. Problemem jest przepustowość serwisów stream, na razie nie ma szans by bitrate filmów dorównał BluRay, tylko Bravia Stream od Sony dotrzymuje kroku ale sporo zabiera DTS IMAX.

Co ciekawe YouTube w wersji płatnej udostępnia streaming w rodzielczości HD o nazwie '1080p Premium', który w odróżnieniu od standardowego '1080p' różni się właśnie lepszym bitrate. Przyznam się, że nie porównywałem tych trybów jakościowo. Co ciekawe dla innych rozdzielczości nie ma wariantu premium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

A ja wywaliłem właśnie kanał 4K z canal + :) Ile razy można oglądać w kółko te same filmy , zresztą nie najnowsze :) 

To że wywaliłeś na 4K do dobrze, bo na TV 4K masz gwarancję że jakość będzie lepsza niż przeciętna na pewno, a nawet w miarę dobra rozdziałka 1080p. Oczywiście o ile TV ma dużą przekątną. 
Inna sprawa to te filmy te same w kółko.... 

Edytowano przez Janeo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, przemeklbn napisał:

'1080p Premium', który w odróżnieniu od standardowego '1080p' różni się właśnie lepszym bitrate.

Na dobrej jakości monitorze z twarzą przy matrycy nie zauważam żadnej różnicy, a sprawdzałem kilkanaście jak nie kilkadziesiąt razy. Filmiki 1080p, a monitor 3440x1440 więc powinienem wyłapać te "szczegóły".

 

Dnia 10.04.2024 o 14:34, Janeo napisał:

Jak już pisałem, obrazy telewizji naziemnej i satelitarnej nie mają więcej jak 2K (Full HD) a więc obraz na telewizorze 4K jest nadal 2K

Fullhd to nie 2k. 2k to 2560 × 1440

Edytowano przez carlo497
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Butler napisał:

Zgrajcie te filmy za pomoca np. ClipGrab i sprawdźcie w MediaInfo szczegóły video.

Nie potrafie pobrać normalnego 1080p. Zawsze ściąga to premium. Załączam więc screena z porównaniem. Widzę, że w kodeku jest jakaś róznica. Bitrate jak najbardziej jest wyższy, ale nie przekłada się to na jakość.

image.png.32b7b932827b34a3e2ed65cb8b0fb688.png

Edytowano przez carlo497
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wchodzę w różne downloadery to widzę dwie wesje tego filmu w 1080p. Te które nie mają premium jakości mają zawsze jedną wersję 1080p. Niestety każdy downloader uparcie pobiera mi tylko ten najwyższej jakości filmik więc nie mam jak tego porównać.

Edytowano przez carlo497
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...