Skocz do zawartości

Drugi wzmacniacz lampowy.


Recommended Posts

3 minuty temu, michaudio napisał:

A konkretny model który pozamiata Lunę za mniej niż 3 kilo zeta? Bo ciągle słyszę ogólniki.

Podałem ci przykładowe marki, co mam ci napisać? Jak Dynaco jest na innych lampach, ale gra znacznie lepiej od Sliver Luny, Feliks audio 2a3 gra znacznie lepiej, Pocahontas Markowa gra lepiej itd itd jest sporo lepszych wzmacniaczy szczególnie z epoki. Ale nie każdy chce sprzęt używany. Nie zmienia to faktu że Luna to bardzo przeciętny wzmacniacz dźwiękowo, budowa to samo można sobie popatrzyć w necie za co kazali płacić 6-7 tys... Nowy sprzęt w okolicy 10 tys lampowy też lepszy się kupi. Z lampą jest super przygoda ale nie jest prosta ze względu chociażby na ogrom lamp. Nie wspomnę o targach głośnikowych które są w lampowcach najważniejsze a dziś w nowych piecach dobre trafa można znaleźć w sprzęcie za grubo ponad 20 tys lub w sprzęcie manufaktur jak Sinus czy WBA jeśli sobie zarzucamy tego @Kubakk nie tak?

Z resztą tyle to było wałkowane :) @michaudio jak chcesz pogadać o lepszych lampowcach wal na PW coś popiszemy. 

Mając 20 tys na wzmacniacz plus kolumny dla mnie jasne jest że 5-7 tys trzeba wydać na dobrą używana lampę nawet młodsza nie koniecznie z 70-80 lat, reszta na kolumny też używane można kupić 3-4 letnie wyborne kolumny do lampy, o starszych nie wspomnę nawet... 

Nowe można będzie pachnieć, wyglądać, ale nie będzie to grało tak jak opcja numer 1 ;)tyle ode mnie :). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, michaudio napisał:

W końcu chociaż jeden konkret, oparty oczywiście o twoje preferencje. Teraz mam kolejne pytanie, skąd pewność, że to co podoba się tobie, spodoba się innym?

Mówię o ogólnej jakości dźwięku, nie doczytałeś co pisałem wyżej, przeczytaj jeszcze raz poprzedni post? Jak mam płacić za wzmacniacz kasę to chce jak najlepszej jakości dźwięku i budowy która jest adekwatna do kasy jaką wydaję.

Jeśli patrząc na preferencje brzmieniowe kupującego lampa 300b ewentualnie el84. Do tego kolumny o dobrej skuteczności. To łatwo określić po przesłuchaniu kilkunastu czy kilkudziesięciu lamp. Jakie modele zależne od budżetu i tego czy używany czy nowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jag 300b cena dobra jakość też, Leben 300xs, Lorka. Trochę inne charaktery ale wszystkie warte uwagi, Leben świetnie odda średnicę, ma dobrze zróżnicowany bas choć nie jest demonem prędkości na basie co nie znaczy że nie potrafi dowalić. Lorka zależnie która klasa wzmacniacz ale ciężko kupić. Jag 300 bardzo dobry tani wzmacniacz na 300b, średnica bajeczna, góra wyraźną, nośna, bas głęboki, lekko przeciągniety jak to w 300b z niższej półki. Wszystkie do kupienia używane w kwocie 7-12 tys wszystkie trzy na lata. Jest tego dużo więcej ale pytający chce nowy i ładny wzmacniacz co też rozumie. 

1 minutę temu, michaudio napisał:

Ponawiam pytanie, skąd twoja pewność, że to co podoba się tobie, spodoba się innym?

Bo gość napisał co chce przeczytałeś pierwszy post czy tak pytasz z nudów.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeee no odpowiedziałem wyżej... Masakra czytasz w ogóle co się pisze? Czy serio posty sobie nabijasz? :)

Masz bo widzę że ci się nie chce przeczytać nawet postu... 

Cytat z pierwszego postu:

3. Brzmienie lubimy raczej cieplejsze z delikatną lecz szczegółową górą pasma ale nie krzykliwą na dobrej podstawie basowej. Fajnie jak słychać ten riff gitarowy. Ogólnie raczej spokojny charakter.Obecny sprzęt to Pylon pearl27 i creek evo 1. Bardzo fajnie to gra ale przyszedł właśnie czas na lampę i level wyżej. Miałem okazję usłyszeć wzmacniacz lampowy i tak mnie urzekł że postanowiłem się zainteresować tematem. Zwłaszcza że żonie też się spodobało to granie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haiku Selene 6550 to bardzo fajny wzmacniacz, który dodatkowo pozwala na użycie także lamp KT120 i KT150.

Warto zerknąć też na wzmacniacze Line Magnetic. Miałam na chwilę LM34, który też dawał możliwość podmiany lamp (KT88, 6550).

Przychodzą mi do głowy jeszcze Unison Research oraz Synthesis Roma.

 

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michaudio napisał:

Nie Wingo, nie odpowiedziałeś na proste pytanie. Wisi mi ilość postów. Jesteś kolejną osobą której wydaje się, że wie co zadowoli innych, tyle że nie potrafisz tego nijak uzasadnić. 

Jasno napisałem jakie wzmacniacze mogą dać dźwięk jakiego szuka pytający. Albo czytać nie umiesz albo idiotę z siebie i nas robisz. 

Pytałeś jakie wzmacniacze grają lapiej od fezza napisałem, jakie zagrają tak jak chce kupujący napisałem. A Ty w kółko jak zaklęty to samo. Naucz się czytać bo coś słabo ci to idzie.... 

Bij dalej puste posty....

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Asia napisał:

Haiku Selene 6550

Zgoda. To dobry i bezpieczny wzmacniacz. Jest serwis i nie drogie lampy.

@Wing0 Michał mam trochę inne zdanie o Jag-u , mimo , że to łódzka firma. Nie piszę o dźwięku , bo to rzecz gustu , ale awaryjności. Osobiście miałem styczność z dwoma egzemplarzami, które mimo kilku podjętych prób były nie do naprawy. Co chwila wysiadał inny element. A sam wiesz , że lampa to niezbyt skomplikowane urządzenie.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Przemas napisał:

Panowie czytam i czytam te wasze wpisy na forum i zaczynam coraz bardziej się bać tego tematu tych wzmacniaczy lampowych. Już zastanawiam się czy w ogóle nie dać sobie na luz i pomyśleć o jakimś tranzystorze skoro to taki zawiły temat. 

Nie rezygnuj. Wzmacniacz lampowy to droga, która moze Ci sie spodobać. Chodzi mi tylko o to, zebyś nie wpadł w pulapkę dzisiejszego audio. Chcesz kupić wzmacniacz, ktory materialowo to 3kzł ?... Tam nie ma zadnych drogich elementow. Traf Tamury, Tango czy Trafoniki. Obecnie Fezz dobrze prowadzi swoj marketing i jest rozpoznawalny. Dlatego na niego trafileś. Niestety to trochę jest tak, ze trzeba dluzej pogrzebac w audio zeby dowiedzieć się co jest dla Ciebie dobre i jednoczesnie kupić coś naprawdę dobrej jakosci. Za 12kzł nie kupisz Kondo ale dla mnie jest to kupa kasy, ktorą mozesz lepiej zainwestować. Fezza jak Ci sie znudzi odsprzedasz za 2 lata za 50% obecnej wartosci. To mloda firma i nie wiadomo czy nie padnie za rok czy 2. Wtedy za 10 lat juz nikt o niej noe bedzie pamietał. Chlopaki wymieniaja Fishera czy Dynaco. Te wzmacniacze mimo uplywu lat z roku na rok są coraz drozsze. Nie wiem czy slusznie, to temat na inną dyskusję. Chodzi o fakt.

Weź dupe w troki idź do salonu i posluchaj 3 wzmacniacze. Tylko nie słuchaj sprzedawcow i nie kup czasem po pierwszej wizycie. 

Zobaczysz czy wogole technologia lampowa Ci pasuje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak „rynek” wygląda. 
Czy jest takie miejsce, by i kolumny/białe/podłogówki? oraz „lampę” a i jak Witold skrupulatnie podał, 3 x lampa w jednym miejscu odsłuchać?

Z tego co wiem, to „lampa” sama z siebie no nie zagra. Potrzeba jakieś kolumny. Dobrze, by to były te same kolumny.

Może się mylę, ale potrzeba na odsłuch sporo czasu. Najlepiej w domku, na kanapie. Emocje opadną. Kilka, ja np potrzebowałem więcej. 
20 tysięcy to sporo. Tak po kilku utworach decyzja to no nie wiem. 
Może gdybyś wrzucił nowy wątek w dziale stereo, to „branża” się pokłoni i będą konkrety. 

Adler, ten od psychologii sprowadza prawie wszystko do odwagi. Ale i do korzystania i decyzje pozostawia nam. Ty nie musisz się zdawać na naszą łaskę i niełaskę. Zatem odwagi👍 
 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, najlepszego dla siebie wyboru dokonać możesz tylko ty sam. Nikt inny nie zrobi tego za ciebie.

Każdy z nas ma inne (nie zawsze w pełni uświadomione) preferencje brzmieniowe, każdy ma ewentualne inne ubytki słuchu, każdy ma inną konfigurację sprzętu, wreszcie każdy ma inną akustykę.

Nawet tutejsze stare wygi spotykając się na zlotach czy wystawach, mają różne zdanie na temat tego samego sprzętu. Każdy ma własną hierarchię jakości sprzętu. To co dla jednego jest szajsem, może być dla kogoś innego topem.

W świetle powyższego, wydawanie opinii nie znoszącym sprzeciwu tonem, o tym co będzie najlepsze dla kompletnie obcego człowieka, który nawet jeszcze nie wie czego oczekuje, jest w świetle logiki absurdem. 

Jedyną metodą doboru sprzętu, jest zebranie własnych doświadczeń, i późniejszy wybór "pod siebie".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam się rozczarowania, bo przecież mieliśmy pomóc wytypować, bo przecież nie sposób wszystkiego na rynku przesłuchać. 

Założenie, że wszystko na rynku „gra” inaczej, było i mnie takie bliskie. I jak tu być racjonalnym dokonując wyboru lub na odwrót. 

Czy jest zatem inne wyjście niż zapłacić frycowe? Ręka w górę, kto nie zapłacił.

A może ten jeden jedyny raz rzucić snop światła świadomości na potrzeby i przyjrzeć się im. Przecież wiadomo, że lepsze jest wrogiem dobrego





 

 

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dokonać wyboru, trzeba najpierw poznać swoje preferencje, "otrzaskać" się, słuchając różnych zestawów. Poznać co nas w dźwięku bawi, co jest dla nas najważniejsze. Na to trzeba czasu, mogą pomóc notatki na temat odczuć które mieliśmy słuchając danego sprzętu. Potem wyciągnąć wnioski, i stopniowo zawężać pole poszukiwań. Tu nie ma drogi na skróty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadomość własnej niekompetencji to świetny początek drogi rozwoju. Dobór sprzętu, to nie problem, to proces którego przejście każdemu z nas zajęło/zajmie inną ilość czasu. Ja zaczynałem skromnie, apetyt rósł z czasem. Przewaliłem kupę sprzętu, miewałem po osiem par kolumn jednocześnie. W końcu przemyślałem efekty moich czasem również absurdalnych eksperymentów, typu napędzanie kolumn w bi-ampingu dwiema identycznymi integrami, dla dowolnej zmiany tonacji kolumn. Zebrane doświadczenie pomogło mi wreszcie świadomie dobrać sprzęt. Teraz od już blisko dwóch lat mam spokój, słucham muzyki. A jeśli chodzi o doradzanie, proponuję nie brać do siebie na ślepo forumowych objawień, a bezpieczniej traktować je jako sugestie. Bo to że coś się jednemu podoba lub nie, w praktyce może nic nie znaczyć dla drugiego. Trzeba sprawdzać najlepiej u siebie, bo set grający genialnie w salonie audio, czy w domu sprzedawcy, może kompletnie nie zagrać zderzony z naszą akustyką. Więc to zabawa dla ludzi cierpliwych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mkm hmmm no ale tu właśnie każdy mówi zalożycielowi wątku zeby pojechal, posluchał, a nie żeby kupił w ciemno Fezz. Nie musieliśmy czytac tej historii o 8 parach kolumn i 2 integrach. Wszyscy jak jeden mu o tym pisaliśmy. I też żadnych forumowych objawień tu nie widzę.

 

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, michaudio napisał:

W świetle powyższego, wydawanie opinii nie znoszącym sprzeciwu tonem, o tym co będzie najlepsze dla kompletnie obcego człowieka, który nawet jeszcze nie wie czego oczekuje, jest w świetle logiki absurdem. 

Po pierwsze opisałeś totalne podstawy o których każdy wie. Pod drugie nikt nikomu niczego nie wymusza(dopowiadasz sobie własne historię).

Po to jest forum audio żeby zasugerować kilka pozycji najbliższych wymaganiom pytającego które podał,  by branża czy inny handlarz nie wcisnął mu swojego kitu. 

Nie masz pojęcia co może brzmieć w zakresie zainteresowań słuchającego to się nie odzywasz i tyle. Sprzęt ma swoją sygnaturę brzmienia lampy mają swoją zależnie od typu lamy i modelu, tak jak i kolumny. Akustyka i warunki odsłuchowe mogę to lekko zniekształcić, ale z taniej lampy 300b nie zrobisz potwora dynamiki o kłującej w uszy górze i naturalnej średnicy.... Trzeba tylko cokolwiek wiedzieć, a nie rzucać ogólnikami, weź i odsłuchaj u siebie.... No kurde niesamowite odkrycia :). 

Moderator zapytaj to forum znaleźli lek na wszelkie bóle audio ;)

5 godzin temu, michaudio napisał:

Żeby dokonać wyboru, trzeba najpierw poznać swoje preferencje, "otrzaskać" się, słuchając różnych zestawów.

Kupujący ma preferencje nadal nie doczytałeś 1 postu...

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Mkm hmmm no ale tu właśnie każdy mówi zalożycielowi wątku zeby pojechal, posluchał, a nie żeby kupił w ciemno Fezz. Nie musieliśmy czytac tej historii o 8 parach kolumn i 2 integrach. Wszyscy jak jeden mu o tym pisaliśmy. I też żadnych forumowych objawień tu nie widzę.

Witek tak to to jest jedni chcą zawęzić gościowi poszukiwania, każdy mówi jak mantrę to samo posłuchaj, ale znajdzie się jeden objawiony i nabił sobie 15 postów pisaniem o tym co każdy pisze i o tym co jest jasne jak słońce, na koniec podsumowanie mądrości życiowych :). Ale ile razu już tak było... 

Założyciel wątki jasno opisał jakiego dźwięki szuka, a Michaudio dalej pisze o Poznaniu swoich preferencji 😆

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemas wiem że nie masz praktyki, proponuję inne podejście od strony technicznej.

Do testu wykorzystaj kolumny z dużą średnicą membrany przetwornika niskotonowego 20cm, 25cm lub większe, moc nie ma znaczenia.

Podczas załączania w słuchaj się czy nie ma brumienia , przydźwięk z sieci, czy innych słyszalnych dźwięków (z niepodpiętym źródłem dźwięku prze cały test), następnie po ok 2min. wycisz do "0" (słuchaj) a następnie do 3/4 mocy i słuchaj zawsze z uchem przy głośnikach czy nie ma przydźwięku i innych odgłosów pracy wzmacniacza. Możliwy jest i tylko  lekki szum w głośniku wysoko tonowym przy 3/4 mocy. Sprawdzaj kanał lewy i prawy. Po tych testach zrób test muzyczny.

W ten sposób wyeliminujesz słabą jednostkę, wzmacniacz.

Co do kolumn wskazane było by wybranie kolumn z dużą membraną, nie koniecznie dużej mocy ( 75W do 120W), ale z skutecznością powyżej 90dB.

Pozdr. 

P.S.

Z jakiego źródła słuchasz muzę?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...