Skocz do zawartości

Drugi wzmacniacz lampowy.


Recommended Posts

Jasne dam znać jak coś posłucham i ewentualnie wypożyczę do domu. W miarę oczywiście jak czas pozwoli. Mam znajomego który ma tego fezz Silver luna i po rozmowie z nim zgodził się pożyczyć mi na kilka dni żeby się zaznajomić z tym sprzętem. Zobaczymy. Odczucia oczywiście opiszę. 

A jeszcze jedno. Jak według was lepiej zacząć testy i poszukiwania od wzmacniacza czy kolumn? Bo w planach tak jak pisałem jest zakup również kolumn. 

Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego że moje obecne kolumny nie pokażą nawet 1/3 potencjału sonicznych tych wzmacniaczy lampowych. Ale od czegoś muszę zacząć. 

P.s dziękuję wszystkim za dotychczasowe wskazówki i uwagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Do testu wykorzystaj kolumny z dużą średnicą membrany przetwornika niskotonowego 20cm, 25cm

 

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

by wybranie kolumn z dużą membraną, nie koniecznie dużej mocy ( 75W do 120W), ale z skutecznością powyżej 90dB.

A nie mogłeś wcześniej. Właśnie zmieniłem 30 cm woofer na 16 cm i skuteczność 98 dB na 87 dB . :) 

@Przemas powiem tak. Ja bym obecnie wsparty doświadczeniami zaczął od przejechania się do Bydgoszczy do Audio-Connect. Salony ze sprzętem powiedzmy bardziej popularnym, który już tu był wymieniany / Jag , Fezz , Haiku , Unison Research .... / zostawił bym na później. Te klocki będziesz miał w Warszawie w większości Salonów i odsłuch będzie prostszy. Masz jeszcze w kraju manufaktury takie jak Dubiel oraz WBA , warto zadzwonić , przedstawić swoje potrzeby.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karol64208 napisał:

Mam nadzieję że postawisz 🍻za upust na kolumny, który otrzymałeś po moim wpisie

Już pisząc ten post wiedziałem , że może zostać odebrany jako kryptoreklama w związku z niedawnym zakupem kolumn w tym Salonie. Karol , ja nie kupowałem rabatu ,tylko kolumny. Jak bym kupował rabat to powiem Ci , że dostałem o wiele korzystniejsze propozycje upustów w innych miejscach.

Zaproponowałem Bydgoszcz , bo można posłuchać wzmacniaczy lampowych z małej manufaktury ,które jak dla mnie grały świetnie, a i mieszczą się w budżecie. Posłuchanie WBA ,czy Dubiela jest już problematyczne. Warunki odsłuchu też fajne , nikt nie przeszkadza , nie ma limitu czasu , spory wybór paczek o różnych skutecznościach. 

A piwo mogę postawić zawsze , i to bez jakichkolwiek zobowiązań. :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Zaproponowałem Bydgoszcz , bo można posłuchać wzmacniaczy lampowych z małej manufaktury ,które jak dla mnie grały świetnie, a i mieszczą się w budżecie.

W drugiej połowie lipca chciałbym pojechać do tego salonu. Na stronie znalazłem markę Ars Sonum. Widziałem również ceny. O której małej manufakturze piszesz, której ceny mieszczą się w budżecie kolegi? 20 tys na wzmacniacz i kolumny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem naiwnie, że to pozornie spokojniejsze od sąsiedniego forum służy do wymiany doświadczeń. A to kolejne poletko do wyrażania waszych jedynie słusznych opinii, i tępienia nieprawomyślnych.

Tyle że zażartość sporów, nie znoszący sprzeciwu ton wypowiedzi ze strony znawców i ich wyznawców, pachnie swoistym sekciarstwem, i stawia pod dużym  znakiem zapytania ich bezstronność,

Najczęściej niby to "mimochodem", rzadko wprost, zniechęca się ludzi do nielubianych przez znawców i ich akolitów marek. W zamian polecając jedynie słuszne wyroby. Oczywiście wszystko to pod płaszczykiem "troski o dobro ludzi" i najwyższej jakości dźwięku.

Ubawił mnie setnie "argument" że przykładowy Fezz może upaść (bo to dość duża firma , która żyje nie tylko z audio) i polecanie kawałek dalej wyrobów jednoosobowych manufaktur (bo to  najwyraźniej w opinii autorów wypowiedzi taka ostoja stabilności biznesowej).

Dla mnie to przykład czystej manipulacji...

 

Z drugiej strony wyśmiewane za stronniczość portale z recenzjami audio przynajmniej robią to wprost, szczerze, z pomiędzy banerów reklamowych.

A tu dzieje się w sumie to samo, jednak w znacznie bardziej zakłamany sposób.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, AudioTube napisał:

Na stronie znalazłem markę Ars Sonum.

Odsłuchy kolumn robiłem na ich podstawowym wzmacniaczu Filarmonia SO. Jak dla mnie na duży plus. Ciekaw jestem Twojej opinii o Salonie. Mnie się podoba przede wszystkim , że Panowie udzielają informacji o marce , skąd jest , jaka jest filozofia , jakie produkty itd. To rzadkość , najczęściej słyszałem " jaki budżet ? " , " o to ten będzie dobrym wyborem " . :) 

Adam , wybrałem kolumny ,które akurat mnie się podobały , a nie wg. wskazań. Mieliśmy odmienne zdania , co do charakterystyk dźwięku prezentowanych paczek i wywiązała się fajna dyskusja na argumenty. No , fajny klimat.

37 minut temu, AudioTube napisał:

której ceny mieszczą się w budżecie kolegi? 20 tys na wzmacniacz i kolumny.

No wzmacniacz jak najbardziej, a kolumny ....... czekaj zobaczę po ile są Creative :) 

Adam , on jest tak piękny , że nie wiem czy kolumny by go nie zeszpeciły :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

wywiązała się fajna dyskusja na argumenty

Jak ja doceniam takie właśnie chwile i chciałbym więcej. Niech młodzież się uczy, gdy kiedyś ten wątek przeczyta😊

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

Ciekaw jestem Twojej opinii o Salonie

W wątku o nas, albo wakacje 2024 zdam relację. Wezmę foto equipment do pociągu. Wysiadę na osiedlu Leśne, mnóstwo wspomnień😊 

Nie mogę się już doczekać wizyty w Bydgoszczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AudioTube napisał:

Jak ja doceniam takie właśnie chwile i chciałbym więcej.

Adam , masz za sobą już nie małą drogę w audio. W tej pasji fajne jest właśnie to , że nie ma autorytetów. W Bydgoszczy rozmawiałem z ludźmi , którzy choćby z racji zajęcia przesłuchali o wiele więcej systemów niż ja będę miał okazję do końca życia. Mieli i mają u siebie elektronikę w cenie mojego osiedla razem z działką. Przerobili wszystkie Gryphony , De'Agostino, Tenory , McIntosh - e i inne drogie zabawki. Sprowadzają vintage ,o którym nie miałem pojęcia , że istnieje / jak będziesz pogadaj o starych konstrukcjach , kopalnia wiedzy/ . 

I tacy ludzie podpinają Ci kolejne kolumny , rozmawiacie i nagle dociera do Ciebie , że macie zupełnie inne wrażenia, zdanie o prezentowanym dźwięku. Wracacie do poprzednich paczek , już po dyskusji, i nadal podtrzymujesz swoje zdanie. Rozmawiacie już o detalach , poszczególnych pasmach , charakterystyce .... kurde , to jak dla mnie kwintesencja audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Dzięki , nie znam się na wha ..whats ,,, no wiesz czym :) 

Ale w sumie słuszna uwaga. 

Masz jakieś propozycje lamp ?

Ja to jedynie set300b od sinusaudio , chociaż nie wiem jak na nowych "słabszych" komponentach to gra teraz i jak cenowo , bo może dobijać ~20tysi - inflacja przez te 6 lat + rozwój manufaktur.

Ogólnie nie ma szału na rynku we lampach i nawet nie chce mi się wertować , odpalam średnio raz na 3-4msc - są inne ciekawsze hobby :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Masz jakieś propozycje lamp ?

A kto tu je ma? @michaudio popłakał się jak to jest źle na forum, a sam 0 konkretów tylko powtarzanie tego co każdy wie że najlepiej w domu posłuchać,  no Ameryka :). 

Mało kiedy się udzielam w tematach o audio bo nie ma to sensu kompletnie :) niech sobie ludzie kupują systemy pachnące i żyją w nieświadomości a co, wolno. :)

 

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, michaudio napisał:

Myślałem naiwnie, że to pozornie spokojniejsze od sąsiedniego forum służy do wymiany doświadczeń. A to kolejne poletko do wyrażania waszych jedynie słusznych opinii, i tępienia nieprawomyślnych.

Często to więcej audiofilów niż melomanów. Pogadać to można o stereo, ale typach. Myślę też o lampie i tyle dziwacznych wpisów, że nie wiadomo, o co chodzi. A jak nie wiadomo o co, to wiadomo, że o...

Chciałbym się mylić, ale jakoś mnie ta prawda często w oczy kole :( 

...,a więc wyjścia nie ma. Trzeba się kiedyś na nasłuchy zdać, jak ta lampa "niesamowicie" gra. W rozmowach z ludźmi, to słyszałem parokrotnie, że lepiej zainwestować w klasę A/B i mieć spokój, bo szału nie ma. Natomiast na forum nigdy takiej opinii nie przeczytałem. Może za mało czytam?

Ciekawa to zagadka dla mnie :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, AutoPirat napisał:

W rozmowach z ludźmi, to słyszałem parokrotnie, że lepiej zainwestować w klasę A/B i mieć spokój, bo szału nie ma

Po pierwsze nie każdemu brzmienie lampy odpowiada. Po drugie nie każdy słuchał dobrej lampy, po trzecie nie każdy ma dobrze dobrane kolumny do lampy. 

Tranzystory wydają się prostszego w użytkowaniu, choć we wzmacniaczy lampowym jak masz dobrze ustawione prądy, lampy dobrej klasy to może grać kilkanaście lat bez problemu z lampami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Wing0 napisał:

Po pierwsze nie każdemu brzmienie lampy odpowiada. Po drugie nie każdy słuchał dobrej lampy, po trzecie nie każdy ma dobrze dobrane kolumny do lampy. 

A która to ta dobra lampa ? Dla jednego będzie to e 300B, a dla innego 2A3.

Słyszałem kiedyś 300B z gramiakiem z dwoma ramionami 12 cali i 14 cali, było przepysznie, ale innym razem słyszałem 300B w innej amplifikacji i już była kicha.

Lampy mają określoną żywotność,  jak ktoś słucha naprawdę dużo,  to może je zajechać prędzej niz ktoś, kto słucha kilka godzin w tygodniu, wersje militarne mają jebitną żywotność. Bywa, że zagrają też lepiej nizj jakieś audiofilne NOSy.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DiBatonio jasne piszesz kolejny o oczywistej oczywistość. :) przeczytaj cały wątek i to co pisałem. Nie chce mi się 5 raz w tym temacie o tym samym pisać, a o żywotności lamp i dlaczego wzmacniacze lampowe jedne grają lepiej drugie gorzej jest 100 tematów na forach...

Tak samo mogę napisać że twój Moon dla jednych może być oki, a dla drugiego do dupy. 

Nie zmienia to dla mnie faktu że dobra lampa jak np SunAudio, AIR, WBA, Leben, AN i wiele wiele innych  jest dobrą lampą i tyle, a czy się wykorzysta jej potencjał czy się trafi w gust  to już inna kwestia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wing0 dlaczego miałbym czytać cały wątek? 

Odnioslem sie do Twojego wpisu i w sumie potwierdziłem to co już napisałeś. Nie wiem po co tak osobiście przyjąłeś mój wpis, że musisz tym tonem oznajmiać,  że nie masz zamiaru piąty raz tłumaczyć. Nikt Cię o to nie prosił, tym bardziej ja.

Zgadza się, że lampy są różne i tak jak z tranzystorem trzeba je umieć złożyć z odpowiednimi kolumnami, by była ta cała audiofilna synergia.

Co do Moona owszem, dla mnie może być O.K dla kogoś jeszcze też, a dla Ciebie, czy innego może być do dupy, wszystko jest kwestią umiejętnego złożenia systemu i dopasowania do reszty.

Oczywiście nie można zapominać o zasilaniu, akustyce i kabelkach 😆

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jestem przeczulony po kolejnych przepychankach z ludźmi którzy piszą o oczywistościach. Przepraszam jeśli źle odebrałem Twój post. 

A co do kabli to oczywiście. Jeszcze pamiętajmy że każdy prawidłowo zbudowany wzmacniacz gra tak samo ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.05.2024 o 10:02, audiowit napisał:

Spojżalem ile kosztuje. W życiu nie dalbym 12kzł za wzmacniacz lampowy z obecnej produkcji od tak młodej marki. Nie słyszałem, ale tez nie wierzę, że zagra lepiej niż wzmacniacz za 12kzł renomowanego producenta z rynku wtornego.

Wiadomo, ze wyglad to rzecz subiektywna. Ale czy ten Fezz jest ładny i jego wykonczenie jest warte 12kzł?

W przyszlym tyg moze coś kupię, to podam Ci przykład.

A moze i słyszałem... nie zwracam uwagi na Fezz.

Jeszcze jedna sprawa. Chcesz wydać 12kzł na wzmacniacz do kolumn za.... nie wiem ile teraz one kosztują ale to dość budżetowy sprzęt.

Za 12kzł to Ty mozesz juz miec wzmacniacz ktory mozesz zestawić z kolumnami za 50kzł.

Chwileczkę. Czyli uważasz, że popełnianie zestawien, jakie robi forumowe kolega @kaczadupa, gdzie do niedrogich atc scm7 podpina elektronikę wielokrotnie droższą niz same kolumny - jako przyklad podam tucane czy nową dzielonkę cyrusa -  uważasz za nierozsądne? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, KrólKiczu napisał:

Chwileczkę. Czyli uważasz, że popełnianie zestawien, jakie robi forumowe kolega @kaczadupa, gdzie do niedrogich atc scm7 podpina elektronikę wielokrotnie droższą niz same kolumny - jako przyklad podam tucane czy nową dzielonkę cyrusa -  uważasz za nierozsądne? 

Chwileczkę :) To może zależy od doświadczeń z głośnikami. U mnie swego czasu monitory, z im mocniejszym/droższym wzmacniaczem, tym bardziej się otwierały. Głośniki za 2k, a wzmacniacz za 20k i w parze bez wstydu grały. Czy tak jest ze wszystkimi głośnikami? 

 

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Lampy mają określoną żywotność,  jak ktoś słucha naprawdę dużo,  to może je zajechać prędzej niz ktoś, kto słucha kilka godzin w tygodniu, wersje militarne mają jebitną żywotność. Bywa, że zagrają też lepiej nizj jakieś audiofilne NOSy.

Dobrze, że piszesz. I skoro o militariach, to chodzą plotki, że przez wojnę za granicą, lampa jest obecnie mało opłacalna. Podobno tanie i najlepsze lampy importowane były ze wschodu. 

I co to, i które to są wersje militarne, bo u mnie sprzęt, to na non stopie chodzi? Ostatnio mam fazę na słuchanie, to po 6h dziennie w dni robocze po robocie :) 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AutoPirat napisał:

Podobno tanie i najlepsze lampy importowane były ze wschodu. 

Nieprawda. Tanie tak, najlepsze nie są ze wschodu i są bardzo drogie, drogie były i przed wojną. Ruskie lampy zyskały na popularności bo te zachodnie wysokiej jakości są słabiej dostępne i ceny są coraz wyższe. 

A co do żywotności słucham bardzoooo dużo wzmacniaczy lampowych od jakieś 7-8 lat czy dłużej  jedna sztuka tylko padła. Mity osób nie używających lampowców na codzień. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wing0 napisał:

A co do żywotności słucham bardzoooo dużo wzmacniaczy lampowych od jakieś 7-8 lat czy dłużej  jedna sztuka tylko padła. Mity osób nie używających lampowców na codzień

Ile to jest dużo? 

Znam kogoś,  kto kilkanaście godzin na dobę słuchał muzyki, zmieniał lampy dość często. 

Później zrezygnował, bo drenowały portfel aż miło, a znając (Sylwka) nie kupował lamp z pierwszej łapanki.

Osobiście uważam,  że  przy normalnym użytkowaniu lampowca lampy powinny starczyć na długo. 

Ruskie lampy miałem kiedyś w Espresivo militarne właśnie, połasiłem się na audiofilne i szybko je oddałem, ważne jest by były dobrze sparowane i miały jak najmniejsze różnice między sobą. 

Dobre lampy jednak kosztują, a jak ktoś potrzebuje kwadrę to bywa, że cena boli.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...