Skocz do zawartości

Dlaczego wzmacniacze lampowe wracają do łask?


Recommended Posts

Dnia 11.08.2024 o 10:45, audiowit napisał:

Przyznaję, ze teraz dopiero obejżalem filmik. Zwykle nie chce mi się sluchać wynurzeń na temat dźwieku ale tu podpisuję się dwoma rękoma pod opinią Pana Łukasza. Mam dokladnie takie samo podejście do dźwieku.

No ale Adam. Tak jak slyszaleś filozofia Atc jest taka żeby nic nie dokladać. Zastanow się czy jesteś w stanie zyć bez tych cudownych podbarwień. Ogolnie Atc nie nadaje się do wzmacniaczy lampowych. W moich planach byly 20 ale absolutnie nie zagrają z żadnym se. A wtedy bylem na etapie lampy. Teraz... mam juz tyle roznorodnych wzmacniaczy, ze cosbym tam dobrał.

Właśnie wróciłem z wypraawy do mojego dobego kolegi audiofila.

Słuchaliśmy ATC SCM50 z Sun Audio 2a3. Jedno z najlepszych, najciekawszych brzmień jakie słyszałem. 
Skala, emocje, barwa, soczystość w połączeniu z cienką kreską Sun Audio i mamy głośny odsłuch w 45mkw.
Muzyka pulsuje, noga chodzi, a wokal czaruje. Nie jest to granie koncertowe, ale nie taki jest koncpet ATC. 

Do rozkoszowania się srednicą, grania ala club... właściwie cięzkie do pobicia czymkoliwiek

Sam miałem SCM40 mk1 połączone z m.in Audionem 300B, więcej pisałem o takim niekonwencjonalnym połączeniu tutaj:

https://wieczorzanalogiem.pl/index.php/2024/07/04/kolumny-atc-scm40-brytyjskiej-szkoly-grania-cd/

16 godzin temu, kaczadupa napisał:

Z drugiej strony jak komuś siadło brzmienie idealnie to po co więcej systemów.

Nudno nigdy nie będzie bo muzyka będzie mu pięknie grała z tego jednego a do tego mając Tidala itp. można do końca życia odkrywać muzyczne perełki. I tego wszystkim nam życzę. 

 

Nie każdy musi wchodzić w hobby tak samo głęboko. Dotyczy to wszystkich hobby, pasji i dziedzin życia. 
Niektórzy znajdują jedną knajpe i jedzą tam całe zycie, inni zwiedzają po czasie kolejne. Jedni jeżdża nad bałtyk bo tam czują sie najlepiej inni zwiedzają cały swiat. Czy Bałtyk jest lepszy od Tatr, czy Toskanii? Nie. Czy gorszy? Też nie. Jest inny. 

Dobre systemy złożone z głową pozwalają wchodzić na wyższe levele i poznawać inną muzykę i od innej strony. Jesli komus chodzi tylko o muzykę to imo wystarczą słuchawki od Iphona, czy laptop. 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, MariuszZ napisał:

Na pewno słyszał Lampizator.

I tam też się udałem 4 latka temu. Fajny kontakt, była oferta, ale za cienki wtedy portfel u mnie. 
Od półtora roku mam i ja swój. Jest już kilka egzemplarzy. Ale to custom i zasadniczo nie ma o czym mówić. Topologia i wsad technologiczno-materiałowy to temat na inne forum. Konstruktor miesiąc temu zastosował dodatkowo kondy Charcrofty Silver Mica. 
Rozdzielczość a raczej czystość/detaliczność/klarowność brzmienia i jak do tej pory nigdzie mi nie było dane tego usłyszeć. I słucham 3-4 godziny. No zawsze tego szukałem w brzmieniu. Mam 3 pary lampek. Przestrzeń/sounstage, ciemniejszy/cieplejszy dół średnicy plus krótsze, mocniejsze wybrzmienia np stopy można sobie dowoli zmieniać. 

Ja już nie wiem co to brzmienie lampowe, mam po prostu swoje brzmienie. Technologicznie to mix nowoczesności ze starą/tradycyjną technologią i niskim pogłosem w pokoju. 
Będę przyglądał się temu wątkowi, ale niczego pożytecznego nie wniosę. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, wieczorzanalogiem napisał:

Słuchaliśmy ATC SCM50 z Sun Audio 2a3. Jedno z najlepszych, najciekawszych brzmień jakie słyszałem. 
Skala, emocje, barwa, soczystość w połączeniu z cienką kreską Sun Audio i mamy głośny odsłuch w 45mkw.
Muzyka pulsuje, noga chodzi, a wokal czaruje. Nie jest to granie koncertowe, ale nie taki jest koncpet ATC. 

O! I to jest super przykład, że każdy audiofil wie najlepiej a reszta się nie zna albo głucha albo wpisać co komu pasuje....

Parę postów wcześniej inna osoba - bardzo opiniotwórcza na naszym forum napisała, że bez potężnego trana do ATC dostaniemy gównoprawdę a nie dobre brzmienie i że ATC zagrają każdą muzykę. 

Aż tu nagle inny bardzo, baaaardzo doświadczony audiofil stwierdza, że jednak ATC nie nadają się do każdej muzyki a do tego fantastycznie zagrają ze słabowitą lampą. 

Jaja, normalnie jaja albo nie, witaj na forum o tematyce audio :)

 

 

11 godzin temu, audiowit napisał:

Nie polecam lampizacji. Po co? Zeby dźwięk cyfrowy stal się analogowy

A inni takie źródło jeszcze łączą z lampami w piecu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, kaczadupa napisał:

Parę postów wcześniej inna osoba - bardzo opiniotwórcza na naszym forum napisała, że bez potężnego trana do ATC dostaniemy gównoprawdę a nie dobre brzmienie i że ATC zagrają każdą muzykę. 

 

ATC zagrają każdą muzykę. Poprawnie, dobrze, OK, ale znajdziesz w takim graniu dla nich 50 innych dobrych alternatyw, które nie wymagają potężnego trana za 50k, żeby dać podobną jakość.

ATC ze słabowitą lampą grają w top lidze jeśli chodzi o średnicę - faktury, barwy, emocje, namacalnośc, można się w tym dźwieku rozpłynąć.

Jak weźmiesz rower gravelowy to pośmigasz nim fajnie po mieście i szutrach i nawet lasach. Jak weźmiesz MTB Fulla to też pośmigasz nim po mieście, ale jak wpadniesz do lasu, czy na single tracki to masz ochotę tego gravela zezłomować.

ATC z tranem to taki niezły gravel. - dobry, uniwersalny, ale nie wybitny i drogi żeby go rozpędzić. ATC ze słabą lampą to taki wybitny MTB i kosztuje znacznie mniej niż ten gravel. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko powyżej dowodzi tylko jednej rzeczy, każdy mierzy własną miarą. I te miary nijak do siebie nie przystają. Każdy ma inne doświadczenia, oczekiwania, preferencje.  Szanowne tutejsze grono spotyka się czasem na wspólnych odsłuchach w salonach audio, i co? Na koniec tyle opinii ilu słuchaczy... Więc możemy się dzielić własnymi odczuciami, ale nie da się na ich podstawie ustalić obiektywnej, jednolitej dla wszystkich skali jakości sprzętu. Dlatego przyjmowanie za pewnik jakichkolwiek obcych opinii to ślepy zaułek. Jedyną drogą jest słuchać bez uprzedzeń i oczekiwań. Bez uprzedzeń, bo ograniczają nas w próbowaniu, i może nas ominąć ciekawe doświadczenie. I bez oczekiwań, bo te są główną przyczyną rozczarowań

 

 

Edytowano przez michaudio
Rozszerzenie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Zastanawiam się tylko dlaczego producent Atc podaje takie wartosci.

- Rekomendowana moc wzmacniacza: 100 to 1500 Watts

To pytanie jest retoryczne.

Nie. To nie jest pytanie retoryczne. Czy w ogóle ktoś na forum audio (którymkolwiek) wie, co to jest "rekomendowana moc wzmacniacza"? Co oznacza wartość minimalna, a co maksymalna tej rekomendacji? Co to za wielkości? Jak mierzone? Według jakich norm, założeń? Jakiś wzór?

Ktokolwiek?

Myślę, że to przykład pewnej degeneracji tego hobby. Bujanie w obłokach z waniliowego kremu i kompletny brak zainteresowania podstawami. No bo te trzymają przy ziemi. Nie pozwalają odlecieć;).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kraft napisał:

Ktokolwiek?

Trudno opisać to jednym postem. Podlinkuję zatem część wyjaśnienia. Żeby zrozumieć producenta musiałby on podać wg jakiej normy mierzył, a nie podał chyba. Ważne żeby zrozumieć co to jest wartość RMS sygnału i CF czyli współczynnik kształtu sygnału. 

Dwie zalecane moce min i max nie są prawdopodobnie mocami związanymi z dopuszczalną obciążalnością mocową kolumn tylko mocą potrzebną by uzyskać wymagany SPL dla konkretnej odległości i konkretnego współczynnika kształtu sygnału audio. 

Inna moc będzie potrzebna dla szumu pomiarowego o CF = 6dB, a inna dla mowy o CF = 15dB. Pomiar dla 10m (standard z normy) wymaga już potężnej mocy by osiągnąć np. SPL 100dB dla mowy. Stąd te kosmiczne moce się biorą: odległość i CF. Do słuchania muzyki z 2m wystarczy 1W ;) 

Można to wszystko policzyć wg wzorków z linka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MariuszZ napisał:

Żeby zrozumieć producenta musiałby on podać wg jakiej normy mierzył, a nie podał chyba. 

Dlaczego tego nie zrobił? Uważa, że audiofila to nie interesuje? Czy może wie, że audiofil i tak tego nie zrozumie, bo brak mu przygotowania teoretycznego? A może z obu powodów? Można by się poczuć urażonym, gdyby nie to, że producent... ma rację.

7 godzin temu, MariuszZ napisał:

Dwie zalecane moce min i max nie są prawdopodobnie mocami związanymi z dopuszczalną obciążalnością mocową kolumn tylko mocą potrzebną by uzyskać wymagany SPL dla konkretnej odległości i konkretnego współczynnika kształtu sygnału audio. 

No właśnie. Możemy się tego tylko domyślać. Tak na oko, to wygląda mi na to, że owe rekomendowane 100 W minimalnej mocy wzmacniacza dla SCM50, to moc przy której te kolumny zagrają już ze swoim maksymalnym poziomem głośności wynoszącym 112 dB (Max continuous SPL @1m: 112dB SPL) lub zbliżonym.

Jeszcze uwaga do artykułu z linka. Rozumowanie i obliczenia w nim zawarte zakładają odsłuch w otoczeniu typu łąka. U nas w mieszkaniach będzie nieco inaczej. Spadek SPL związany ze wzrostem odległości będzie znacznie mniejszy (może nawet minimalny) - w czterech ścianach dźwięk nie ma gdzie "uciec". W związku z tym, może zamiast...

8 godzin temu, MariuszZ napisał:

Do słuchania muzyki z 2m wystarczy 1W ;) 

...powinno być "wystarczy 0,5 W.  Wróć. 0,25 W, bo kolumny mamy przecież dwie, więc ich SPL się sumuje przy osiąganiu oczekiwanego poziomu głośności. 

 

No i mamy jeszcze problem audiofilskiego dualizmu. 

Jeden piszę "do słuchania muzyki z 2m wystarczy 1W", a drugi, "bez 100 W do ATC SCM50 nie podchodź". Zdaje się, że ktoś musi być w błędzie;).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kaczadupa napisał:

Panie, moje słuchawki biorą więcej ;)

Przywieź. Podłączymy do mojego lmpowca 😉

1 godzinę temu, Kraft napisał:

wygląda mi na to, że owe rekomendowane 100 W minimalnej mocy wzmacniacza dla SCM50

Tylko, że moc mierzymy sinusem o CF=3dB. Jeżeli pod ten wzmacniacz 100 W podepniesz sygnał muzyczny to odda ok. 10 W  mocy tylko i dla takiej wartości należałoby analizować SPL 😉  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, audiowit napisał:

To ja napisze co producent zestawił w aktywnej wersji tej kolumny.

- Wyjście wzmocnienia: wysoki 50 Wat RMS, średni 100 Wat RMS, bas 200 Watts RMS
- Wzmocnienie całkowite: 350Wat

W tym przypadku warto mieć na uwadze, że producent instaluje ten sam zestaw wzmacniaczy w swoich kolumnach o różnym rozmiarze (SCM50, SCM100 i SCM150). Moc wzmocnienia nie jest więc zapewne dobrana idealnie. Co ważniejsze, kolumny te mają regulację Bass Boost (do +6 dB), więc producent musi uwzględnić potencjalne, czterokrotnie większe zapotrzebowanie na moc dostarczaną do głośnika niskotonowego. Kolumna w wersji pasywnej nie ma takiej regulacji.  

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Tylko, że moc mierzymy sinusem o CF=3dB. Jeżeli pod ten wzmacniacz 100 W podepniesz sygnał muzyczny to odda ok. 10 W  mocy tylko i dla takiej wartości należałoby analizować SPL 😉  

A jakim sygnałem mierzymy "Sensitivity @ 1 Watt/metre" i "Max Continuous SPL"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kraft napisał:

W tym przypadku warto mieć na uwadze, że producent instaluje ten sam zestaw wzmacniaczy w swoich kolumnach o różnym rozmiarze (SCM50, SCM100 i SCM150). Moc wzmocnienia nie jest więc zapewne dobrana idealnie. Co ważniejsze, kolumny te mają regulację Bass Boost (do +6 dB), więc producent musi uwzględnić potencjalne, czterokrotnie większe zapotrzebowanie na moc dostarczaną do głośnika niskotonowego. Kolumna w wersji pasywnej nie ma takiej regulacji.

Tak, tylko trzeba pamietać, ze w monitorach studyjnych przewaznie na kazdy przetwornik przypada jeden wzmacniacz i wraz ze wzrostem liczby przetwornikow wzrasta liczba wzmacniaczy. Ja myslę, ze nie jest przypadkowa ta moc i myslę, ze oczywiscie jest zapas. Trzeba pamietać też, ze monitory aktywne sa wyposazone w zabezpieczenia przeciwprzeciażeniowe.

I nawet biorac pod uwagę buust czy boost nie jest to wzmacniacz o mocy 2.5W na całą kolumnę.

Wierzę tez, ze ten dźwiek mogł się podobać. Tylko czy jest tym co autor miał na mysli juz nie mowiac o konstrukcji kolumn i np ryzyku spalenia głosnika?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kraft napisał:

jakim sygnałem mierzymy "Sensitivity @ 1 Watt/metre" i "Max Continuous SPL"?

Tego producenci nie podają. Efektywność - Na wejście kolumny ma być podany sygnał RMS o wartości 2,83V dla 8R. Jeżeli sinus to dla jakiej f? Dla f gdzie jest 8R czy dla 1kHz, gdzie może być inna wartość R np. 20R? Może mierzą wg norm dla szumu o CF 6 lub 9dB co byłoby rozsądne bo pomiar szerokopasmowy. Nie wiedząc jak ustawili te wolty nie będzie wiadomo co oznacza finałowy wynik i jak go interpretować. 

Max SPL opisano we wcześniej zalinkowanym artykule. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, audiowit napisał:

I nawet biorac pod uwagę buust czy boost nie jest to wzmacniacz o mocy 2.5W na całą kolumnę.

Producent rekomenduje moc, która pozwoli jego głośnikom zagrać z maksymalnym przewidzianym poziomem głośności (lub zbliżonym) oraz taką (druga wartość), która tych jego głośników nie spali. Ta rekomendacja wcale nie oznacza, że ze wzmacniaczem np. 10 razy słabszym te głośniki nie zagrają tak samo dobrze jak z rekomendowanym. Mogą zagrać, tylko może nie być możliwości osiągnięcia tych maksymalnych wartości SPL do których głośniki są zdolne. I teraz pytanie. Kto słucha w domu z SPL równym 112 dB? Jeśli nie ty, to możesz spokojnie podłączyć do SCM50SL wzmacniacz słabszy niż te 100 W (i w pełni cieszyć się jakością ich brzmienia).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MariuszZ napisał:

Też tak myślę. Ja słucham "cicho" i każdy wzmacniacz spełni moje mocowe oczekiwania. Nawet 3W lampa.

Niestety nie każdy tak słucha, a niektórzy lubią przywalić tak, że kolumna dymi 😉

Mariusz nie przesadzaj już. Ja slucham max 80db. I co znaczy kolumna dymi. Max spl w monitorach studyjnych nie jest podawane tez nie bez przyczyny. Montuje się sluchając dość glośno. 

Trzeba tez pamietać o tym, że w zaadoptowanym pomieszczeniu muzykę mozna sluchac głosniej bez zmeczenia z wiadomych powodow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...