Skocz do zawartości

Zasilenie zestawu- listwa czy prosto ze ściany


S.N.A.F.U.

Recommended Posts

Witam serdecznie 

Miesiąc temu zakupiłem "okazyjnie" listwę "furutech".

wpiąłem ja w system dopiero dzisiaj i dramat 😁 dźwięk jak bym położył koc gaśniczy na kolumny 😉

Nawet jak ma zasilać sam transport ( a to tylko malina Pi3)

Listwa pójdzie do garażu zamrażarki zasilać😉

A moje pytanie jest tego typu, czy lepiej zainwestować w firmowa listwę czy nie lepiej dobre gniazda w ścianę.

Np. coś takiego 

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-nascienne-schuko-furutech-fp-sws-d-g-12450733911

Oczywiście x2 

Dodam że instalacja jest nowa bardzo dobrze wykonana a gniazdo pod które podpięty jest zestaw to osobna nitka 3x4mm 2  na zabezpieczeniu Hifi-Tuning Supreme 3.  Ze ściany zwykle gniazdo jak w całym domu. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez S.N.A.F.U.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S.N.A.F.U. napisał:

wpiąłem ja w system dopiero dzisiaj i dramat

Cześć,

Zrób eksperyment. Zostaw listwę ale urządzenie, które ma trzybolcowe zasilanie podłącz do listwy przez kilkumetrowy przedłużacz. Im dłuższy tym lepszy. Chodzi o to by wydłużyć, s tym samym zwiększyć rezystancję linii PE, która jest w obwodzie prawdopodobnej pętli masy odpowiedzialnej za spadek jakości brzmienia zestawu.

Wpinanie bezpośrednio w ścianę jest niczym innym jak tylko zabiegiem zwiekszającym rezystancje linii PE. Dlatego czasami mamy poprawę brzmienia. Poprawiamy stosunek rezystancji mas interkonektów do PE bedącej częścią pętli masy. Nie ma to nic wspólnego z mocą czy innymi cudownymi właściwościami. 

Dążymy zawsze do jak najmniejszej rezystancji masy interkonektów oraz jak najwiekszej rezystancji linii PE, a najlepiej przerywamy ją. Czasami wystarczy zwiększyć rezystancję linii PE. Stąd wszelkiej maści groundliftery czy HBRy (Hum Break Resistors). 

Eksperyment nic nie kosztuje, a da Ci szansę oszczędzić kasę na nowe gniazdka 😉

Pozdrawiam. M

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, audiowit napisał:

Dokladnie. Pograj przez tydzień. Jesli chodzi o zasilania czyli kable, listwy, gniazda proces wygrzewania jest dlugotrwały. 

 

Ile trwa wygrzewanie gniazda? Masz tu ponad 8k wpisow, ludzie to czytaja i potem wbijaja sobie do glowy, ze gniazdo scienne za kilkaset zlotych poprawi/pogorszy cokolwiek. Furutech jest ciemny? Widac na zdjeciu, ze raczej jasny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, audiowit napisał:

No i proszę, czar prysł :))) to tylko rezystancja.

Witek, a czego się spodziewałeś? Daj koledze szansę i niech sprawdzi stopniując próby od najniższych kosztów. Ten eksperyment nie kosztuje. Później może iść w droższe 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak okreslic to w czasie. Napewno kilkadziesiat godzin. Wtyki na kablu, jesli zmieniasz, tez potrzebuja czasu. Ja robilem dużp eksperymentow z wtykami Oyaide, ktore przedkladam nad Furu.

Mariusz, podziwiam Cie za wnikliwosć. Naprawde czasami mnie rozwalasz na lopatki. Ale to bardzo dobrze. Twoja przenikliwosć jest potrzebna. Otwiera oczy na wiele spraw i nie zamyka na inne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audiowit napisał:

Wtyki na kablu, jesli zmieniasz, tez potrzebuja czasu

Do czego potrzebuja czasu? Obetne sobie obie rece, jesli po swiezej konfekcji kabla i po miesiacu znajdziesz roznice. Poza tym Oyaide, o ktorym piszesz wyjezdza z tej samej, chinskiej fabryki, z ktorej polowa wtykow z allegro i innych amazonow, ale kosztuja 30 zl, roznia sie jedynie naklejka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Cześć,

Zrób eksperyment. Zostaw listwę ale urządzenie, które ma trzybolcowe zasilanie podłącz do listwy przez kilkumetrowy przedłużacz. Im dłuższy tym lepszy. Chodzi o to by wydłużyć, s tym samym zwiększyć rezystancję linii PE, która jest w obwodzie prawdopodobnej pętli masy odpowiedzialnej za spadek jakości brzmienia zestawu.

Wpinanie bezpośrednio w ścianę jest niczym innym jak tylko zabiegiem zwiekszającym rezystancje linii PE. Dlatego czasami mamy poprawę brzmienia. Poprawiamy stosunek rezystancji mas interkonektów do PE bedącej częścią pętli masy. Nie ma to nic wspólnego z mocą czy innymi cudownymi właściwościami. 

Dążymy zawsze do jak najmniejszej rezystancji masy interkonektów oraz jak najwiekszej rezystancji linii PE, a najlepiej przerywamy ją. Czasami wystarczy zwiększyć rezystancję linii PE. Stąd wszelkiej maści groundliftery czy HBRy (Hum Break Resistors). 

Eksperyment nic nie kosztuje, a da Ci szansę oszczędzić kasę na nowe gniazdka 😉

Pozdrawiam. M

 

Po nie kąd tak właśnie robię 😄 obecne transport jest podpięty pod zwykły przedłużacz nawet nie wiem z kad go mam taki jednorazowy nie rozbieralny do tego wpięty jest jeszcze ruter.

I różnica jest porażającą, albo to moje wyobrażenia 😁 

Ale zrobię tak jak proponujesz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, no_i_fajnie napisał:

Sam chyba sobie odpowiedziales. Gniazdo w sciane, ale nie tego typu, o ktorym wspominasz, po co przeplacac, o jakies 700zl?

Nie sądzę. 

3 godziny temu, Bogusław 66 napisał:

Czy możesz poczekać i "pograć" tydzień? 

A wtedy pogadamy.

Tydzien?

Za mało 😉

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Dążymy zawsze do jak najmniejszej rezystancji masy interkonektów oraz jak najwiekszej rezystancji linii PE

Największej rezystancji linii PE?

Przecież to uziemienie i z tego co pamiętam, to rezystancja uziemienia instalacji elektrycznej powinna być jak najniższa. 

Swoją drogą, często gęsto modowanie urządzenia w zasilaniu, to np.żyłę PE (żolto-zieloną), która często jest bezpośrednio połączona z gniazda IEC do obudowy urządzenia, kiedy urzadzenie jest w 1 klasie ochronności, warto zamienić na czyste srebro.

 A tutaj, że ta kinia ma mieć największy opór (rezystancję)?

 

1 godzinę temu, no_i_fajnie napisał:

Poza tym Oyaide, o ktorym piszesz wyjezdza z tej samej, chinskiej fabryki, z ktorej polowa wtykow z allegro i innych amazonow, ale kosztuja 30 zl, roznia sie jedynie naklejka.

Serio?

Odróżniasz wogole podróbki z allliexpress od oryginału Oyaide?

Znasz różnice między tymi wtykami?

Nie sądzę, bo byś takich głupot nie pisał. 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, no_i_fajnie napisał:

Nie sądze, że? Nie wiadomo, o ktorej czesci zdania piszesz :)

Przepraszam o pierwsza część,  że sam sobie odpowiedział, zresztą do drugiej też.

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Jestes w błędzie. Ale nie zamierzam dyskutować. Tez juz o tym było.

W kazdym razie SNAFU cierpliwosci i eksperymentow bezkosztowych życzę.

Faktycznie, chyba nie ma sensu dyskutować. 

P.S.

Mam już AC 004 Armored 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S.N.A.F.U. napisał:

Dodam że instalacja jest nowa bardzo dobrze wykonana a gniazdo pod które podpięty jest zestaw to osobna nitka 3x4mm 2  na zabezpieczeniu Hifi-Tuning Supreme 3.  Ze ściany zwykle gniazdo jak w całym domu. 

i przy tym pozostań, niezależnie jakie gniazdo kupisz produkcji Pl. muszą spełniać określone normy, tak więc wymiana nie ma sensu.

Jeżeli nie przenoszą się żadne zakłócenia z sieci, trzaski, praca innych urządzeń podłączonych w domu, nie masz potrzeby.

stosowania listw z filtrami, instalację masz wykonaną poprawnie.

Koledzy chyba sobie robią jaja z Ciebie 😁i okaże się że najlepiej będzie jak pociągniesz  bezpośrednie zasilanie z elektrowni🤭.

P.S.

Nie daj się wciągnąć nie potrzebne zakupy, a co za tym idzie w koszty.

Pozdr.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DiBatonio napisał:

Tydzien?

Za mało 😉

Wiem że to za mało, powinien być miesiąc, ale autor tematu troche się spieszy, jak znam Furutecha myślę że w ciągu tygodnia będą już pierwsze zmiany.

24 minuty temu, audiowit napisał:

Przypominam temat watku. Kolega dostal rozne rady. Jego wybor co zrobi. Dyskusję o kablach i ich wplywie lub jego braku przeniescie na stosowne watki.

Z jednej strony każdy pisać może ale z drugiej strony ...... myślenie nie boli i dlatego takie wpisy widzimy. Gdy widzę ze ktoś pisze "osobna nitka 3x4mm 2  na zabezpieczeniu Hifi-Tuning" Supreme 3" to nie będę pisał ze wszystkie gniazdka są takie same, bo nie wiem czy to robienie głupa z autora czy z samego siebie? myślę ze to drugie.

Edytowano przez Bogusław 66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wplyw czy jego brak, to ze wszystkie wtyczki pochodzą z jednej fabryki w chinach, wynika z niewiedzy, nie z glupoty. To naturalne, ze ludzie bronia się przed " nieuzasadnionymi wydatkami", problem się zaczyna gdy na siłę bronią innych i udowadniają innym glupotę. Dlatego, juz to tyle razy przerabialismy, ze bez komentarzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, audiowit napisał:

Przypominam temat watku. Kolega dostal rozne rady. Jego wybor co zrobi. Dyskusję o kablach i ich wplywie lub jego braku przeniescie na stosowne watki.

Czemu? Kwestia długości okablowania i jej wpływu poprzez rezystancję PE ma potwierdzone i uzasadnione znaczenie w pewnych scenariuszach, czego o wygrzewaniu wtyczek powiedzieć już się nie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, audiowit napisał:

Pomijając wplyw czy jego brak, to ze wszystkie wtyczki pochodzą z jednej fabryki w chinach, wynika z niewiedzy, nie z glupoty.

Nie napisalem, ze wszystkie.

Pytalem tez, do czego wtyki na kablu potrzebuja czasu?

11 godzin temu, DiBatonio napisał:

Odróżniasz wogole podróbki z allliexpress od oryginału Oyaide?

W ogóle. No raczej nie, chyba nie. Taki link przekonuje mnie, zeby nie przeplacac: https://www.google.com/search?q=wtyk+zasilający+hi+end+audio&sca_esv=f6f31552386ff1c3&sca_upv=1&udm=2&biw=1280&bih=559&sxsrf=ADLYWIIx10ziFYolIume_aBqkA4MojSMrQ%3A1720949548775&ei=LJuTZpX4LsW7xc8PsPeWwAU&ved=0ahUKEwiVvp_UnKaHAxXFXfEDHbC7BVgQ4dUDCBA&uact=5&oq=wtyk+zasilający+hi+end+audio&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiHXd0eWsgemFzaWxhasSFY3kgaGkgZW5kIGF1ZGlvSJYbUMUGWK4UcAF4AJABAJgBUKABzQWqAQIxMbgBA8gBAPgBAZgCAqACP8ICBBAjGCeYAwCIBgGSBwEyoAe0BQ&sclient=gws-wiz-serp

Rozumiem, ze w srodku sie roznia diametralnie, tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DiBatonio napisał:

Największej rezystancji linii PE?

Przecież to uziemienie i z tego co pamiętam, to rezystancja uziemienia instalacji elektrycznej powinna być jak najniższa. 

Swoją drogą, często gęsto modowanie urządzenia w zasilaniu, to np.żyłę PE (żolto-zieloną), która często jest bezpośrednio połączona z gniazda IEC do obudowy urządzenia, kiedy urzadzenie jest w 1 klasie ochronności, warto zamienić na czyste srebro.

 A tutaj, że ta kinia ma mieć największy opór (rezystancję)?

Z punktu widzenia ochrony przed porażeniem prądem powinna być jak najniższa, z punktu widzenia jakości audio jak najwyższa, a najlepiej nieskończona (rozwarcie).

Ja oczywiście uprościłem i nie bierz dosłownie przekazu. Poruszamy się w zakresie miliomów i pojedyńczych omów. HBRy to z reguły rezystor 10-cio omowy pomiędzy masą układową, a obudową do której podłączona jest linia PE. Ogólnie rezystancja linii bezpieczeństwa od obudowy do różnicówki nie będzie miała większej rezystancji przez HBR ale w pętli na odcinku pomiędzy masą, a linią PE będzie więcej o 10R. 

Dokładając 10m przewodu zasilającego do pętli masy nie zwiększymy rezystancji PE o 10 omów ale o ok. 1-2 omy. Czasami to wystarczy. Ważny jest stosunek rezystancji masy interkonektów do pozostałej części linii pętli masy. Wynika to z rozpływu prądów sygnału użytkowego audio w obwodzie pętli. Z jednej strony na mniejszym oporze masy interkonektów odłoży się mniejsze napięcie błędu niechcianych sygnałów z pętli np. zakłóceń z linii PE od zakłóceń sieciowych common mode. Mniej się doda do przemiennego sygnału audio.

Z drugiej patrząc na wyższą rezystancję linii PE w pętli popłynie mniejszy prąd przemienny sygnału użytecznego (większy popłynie przewodem masy IC), a przewód PE jest w przewodzie zasilającym skręcony z L i N i poprzez sprzężenie EM i pojemnościowe zostanie tam "wzbogacony" o niechciane sygnały napięcia sieci energetycznej. Niestety nie płynie w jedna stronę bo jest przemienny i "na powrocie" odłoży się na rezystancjach masy interkonektów wzbogacając sygnał użyteczny o dodatkowe zakłócenia, które ostatecznie trafią na wejście wzmacniacza. 

Dla pobudzenia wyobraźni jak wpięcie w ścianę "trzybolcowego" urządzenia audio (najlepiej wzmacniacza) wydłuży pętlę masy zwiększając jej rezystancję obrazki poniżej ;) 

wspólny pkt masy (Medium).jpg

dodatkowy przewód PE (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław 66 napisał:

 

Z jednej strony każdy pisać może ale z drugiej strony ...... myślenie nie boli i dlatego takie wpisy widzimy. Gdy widzę ze ktoś pisze "osobna nitka 3x4mm 2  na zabezpieczeniu Hifi-Tuning" Supreme 3" to nie będę pisał ze wszystkie gniazdka są takie same, bo nie wiem czy to robienie głupa z autora czy z samego siebie? myślę ze to drugie.

Nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...