Skocz do zawartości

6 000 zł - monitory - pomóżcie proszę.


tomasz1w

Recommended Posts

Zapewne część z Was zna mój wątek o tym, jak kupiłem podstawkowe Cariny BS243.4, później szybko zmieniłem je na Vele BS403 i po jakimś czasie sprzedałem te Vele, chcąc spróbować podłogówek. I kupiłem znowu Cariny, tylko tym razem podłogowe FS247.4, które jednak nie bardzo sprawdziły się w moim mieszkaniu i systemie. I je oddałem. Koniec końców mam elektronikę, nie mam kolumn...

Dlatego trzeba by coś przytulić. I tutaj liczę na Wasze "wsparcie duchowe":) Po okresie pewnych błędów, przemyślenia i założenia poniżej.

Po pierwsze, wydaje mi się, że w moim pokoju/akustyce bardziej sprawdzą się monitory, choćby kosztem mniejszego zasięgu basu, zwłaszcza po ostatnich doświadczeniach z podłogowymi Carinami, gdzie były jednak problemy z okiełzaniem basu. Rozkład pokoju poniżej, sofa jest zwykła, nie rogowa, kuchnia solidnie zabudowana od góry do dołu, jest ciężki stół, tapicerowane krzesła, zasłony, drewniana podłoga, za kolumnami beton strukturalny na podwójnej płycie g/k, jakieś kwiaty. Akustyka nie idealna, ale nie najgorsza.

Po drugie Vele były (prawie) idealne. Gdyby tak miały troszkę bardziej wypchniętą i namiętną średnicę. Stereofonia ciut lepsza też by się przydała, choć oczywiście nie jest źle, ale na pewno są lepsi zawodnicy w tej klasie cenowej. Poza tym, po kupieniu słuchawek złapałem się na tym, że dużo szczegółów, smaczków, przeszkadzajek, też może brzmieć przyjemnie/atrakcyjnie. Nigdy nie słucham długo, moje sesje to przeważnie godzinka, max dwie, więc rozważam właśnie też coś bardziej szczegółowego. 

Po trzecie wiem już, że przejście z kolumn wyższej klasy na niższą nie ma szans powodzenia (np. z Vela na Carina, czy Dynaudio Evoke na Emit), także odpuszczam takie wygibasy. chyba że kiedyś życie mnie do tego zmusi (oby nie).

Gatunki różne, smooth jazz, afro pop, R&B, muzyka filmowa, czasem coś z większym prądem (Steve Vai, Van Halen).

Kandydaci poniżej (kolumny muszą być białe):

1) ELAC Vela BS403:) ale na nie zawsze mam czas, może jednak wcześniej spróbować innych?

2) B&W 706 S3

3) B&W 707 S3 (chyba jednak za małe?)

4) Gato Audio FM8 - strasznie ciężko dorwać używane białe, nowych na wypożyczenie praktycznie nie ma, obecnie to produkt na zamówienie po przedpłacie dla dystrybutora

5) Dynaudio Evoke 20 - trochę lochy, ale made in Denmark i wyglądają pięknie. Nie wyszło mi z Emitami 20 (różny odcień zawieszeń wooferów, słabo to wyglądało), ale Evoke to Evoke.

6) Coś z ATC? Może 11? Jak to jest z tym "klejącym" wooferem, rzeczywiście ma taką fakturę?

Reszta systemu w sygnaturce, w razie czego wzmak w przyszłości do wymiany na coś wyższej klasy (rzędu 7-12K za nowy).

 

Pozdrawiam, Tomek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomasz1w napisał:

Coś z ATC? Może 11? Jak to jest z tym "klejącym" wooferem, rzeczywiście ma taką fakturę?

Nie jest to głośnik dla miłośników detalu. Zdecydowanie ciepłe, bardzo bezpieczne granie (zarówno od strony słabej jakości nagrań, żywej akustyki czy rozjaśnionych wzmacniaczy). I oczywiście gęsta, plastyczna, oleista, ciepła średnica. Nigdy nie są krzykliwe. Siadasz i od razu następuje odprężenie członków a zostaje tylko muzyka i delektowanie się płynnymi, pięknymi wokalami. Woofer jest nasączony jakimś specyfikiem i przez około dwa lata powierzchnia może być lepka w dotyku. Tak, jak masz w domu coś na kształt szynszyli to woofer będzie tym futerkiem oblepiony. Moim zdaniem do SCM 11 lepiej unikać wzmacniaczy, które są wyraźnie po ciepłej stronie i szukać czegoś dynamicznego. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ten schemat pokoju. Między kolumnami ok. 3,20m, mniej więcej tyle samo między głową a "gwizdkami". Oczywiście nie będą aż tak "dopchnięte" do ściany i będą stały na normalnych standach. Zdjęcie w realu, jeszcze z Vela BS403 i Carinami, poniżej.

image.png.6d1675410ba5edebbe3470ad2857cdf6.png

image.png.c8c20e515b06240eecfe064ae0c62605.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Zdecydowanie posłuchałbym KEFów R3 Meta (akurat mamy białe w outlecie w bdb cenie), System Audio Legend 5.2, szukając detalu też Monitor Audio Silver 100 lub Goldy 100 jeśli uda się nagiąć budżet ;) Audiovector QR1 SE też są ciekawą opcją, ale mogą być za jasne pod Rotela. Szukając genialnej stereofonii sprawdziłbym Buchardty P300, ale od razu z docelowym wzmacniaczem. Coś pokroju Fezza Titania Evo może z nimi zagrać w Twoim stylu ;) Sprawdziłbym też Amphion Argon1. W razie czego zapraszam na odsłuchy i wyceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

@Dedal@Tomasz S.@Piotr Sonido@Q21

Dzięki za propozycje.

1. Audiosolutions, przy tym tempie zmian, trochę boję się, że stracę za dużo przy ewentualnej sprzedaży. A ofert używanych, jak na lekarstwo. Białych chyba wcale. Poza tym średnio mi leżą wizualnie.

2. KEF R3 Meta - duże, głębokie, wielu użytkowników pisze, że trzeba je odsunąć 60 cm od ściany - przy ich głębokości może to u mnie być lekko problematyczne. Przy mniejszej odległości ponoć bas dostaje okrągłych kształtów i może być go za dużo, a tego chcę uniknąć.  

3. System Audio Legend 5.2 - patrz punkt 1.

4. Monitor Audio Silver 100 - trochę lochy, poza tym to nie jest poziom Vela, a tak jak pisałem nie chcę schodzić poziom niżej, bo takie eksperymenty przerabiałem ostatnio i nie sprawdziły się.

5. Monitor Audio Gold 100 - rozważę, spróbuję może wypożyczyć. Myślę, że to już poziom Vela tylko trochę inne granie. I wyglądają dużo subtelniej, niż Silver 100. Tylko są jednak drogie. Za to w UK widzę rewelacyjne ceny, tylko jak dojdzie VAT do zapłacenia to wtedy już nie jest tak atrakcyjnie.

6. Audiovector QR1 SE - tu akurat obawiam się, czy nie będzie zbyt wiało chłodem.

7. Buchardt P300 - gdybym miał od razu zmieniać wzmacniacz, to dziękuję;) Poza tym one też chyba dość mocno walą dołem?

8. Amphion Argon 1 - wezmę pod uwagę.

@Top Hi-Fi & Video Designmożecie odnieść się do kandydatów 1, 2 i 3 w moim pierwszym wpisie w tym wątku?

 

 

 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomasz1w napisał:

7. Buchardt P300 - gdybym miał od razu zmieniać wzmacniacz, to dziękuję;) Poza tym one też chyba dość mocno walą dołem?

Schodzą nisko i lubią grać dołem, ale z mocniejszym i szybszym w basie wzmacniaczem jest to świetnie kontrolowane, a średnica i scena dalej zachwycają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomasz1w napisał:

2. KEF R3 Meta - duże, głębokie, wielu użytkowników pisze, że trzeba je odsunąć 60 cm od ściany - przy ich głębokości może to u mnie być lekko problematyczne. Przy mniejszej odległości ponoć bas dostaje okrągłych kształtów i może być go za dużo, a tego chcę uniknąć.  

U siebie mam je ustawiona 40cm od ściany (licząc od tylnej ściany kolumny), i nie ma problemów z basem. Mam do nich dołożony subwoofer Rel T7X i całość gra w salonie z aneksem kchennym, łącznie około 30m2. Nie wiem jaki u Ciebie jest metraż, ale nie przekreślałbym tych KEFów. Jeśli masz możliwość wypożyczyć to napewno warto przynajmiej posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę Kefy LS50 Meta w kolorze białym i standy w kolorze białym.

Bez Meta miałem okazję słuchać w solidnie wygłuszonym pokoju. Bardzo mi się podobało. 
Ufam, że salony w PL mają na wysyłkę i dwa tygodnie testu.

Jestem ciekawy Tomek, jakby w Twoim salonie zagrały.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomasz1w napisał:

@Dedal@Tomasz S.@Piotr Sonido@Q21

Dzięki za propozycje.

1. Audiosolutions, przy tym tempie zmian, trochę boję się, że stracę za dużo przy ewentualnej sprzedaży. A ofert używanych, jak na lekarstwo. Białych chyba wcale. Poza tym średnio mi leżą wizualnie.

2. KEF R3 Meta - duże, głębokie, wielu użytkowników pisze, że trzeba je odsunąć 60 cm od ściany - przy ich głębokości może to u mnie być lekko problematyczne. Przy mniejszej odległości ponoć bas dostaje okrągłych kształtów i może być go za dużo, a tego chcę uniknąć.  

3. System Audio Legend 5.2 - patrz punkt 1.

4. Monitor Audio Silver 100 - trochę lochy, poza tym to nie jest poziom Vela, a tak jak pisałem nie chcę schodzić poziom niżej, bo takie eksperymenty przerabiałem ostatnio i nie sprawdziły się.

5. Monitor Audio Gold 100 - rozważę, spróbuję może wypożyczyć. Myślę, że to już poziom Vela tylko trochę inne granie. I wyglądają dużo subtelniej, niż Silver 100. Tylko są jednak drogie. Za to w UK widzę rewelacyjne ceny, tylko jak dojdzie VAT do zapłacenia to wtedy już nie jest tak atrakcyjnie.

6. Audiovector QR1 SE - tu akurat obawiam się, czy nie będzie zbyt wiało chłodem.

7. Buchardt P300 - gdybym miał od razu zmieniać wzmacniacz, to dziękuję;) Poza tym one też chyba dość mocno walą dołem?

8. Amphion Argon 1 - wezmę pod uwagę.

@Top Hi-Fi & Video Designmożecie odnieść się do kandydatów 1, 2 i 3 w moim pierwszym wpisie w tym wątku?

 

 

 

Widzę, że nie dajesz za wygraną ;)

Twoje sprecyzowanie jest już na tyle oczywiste, że jedyne czego potrzebujesz to...

sprawdzenie kilku kolumn od nowa w swoich warunkach...

Moim zdaniem, jeśli Vela 403 weszła Ci w krew to dlaczego nie wrócić do niej ponownie?

Są na rynku marki nazwijmy to egzotyczne, które później jest bardzo ciężko odsprzedać. Oczywiście, piszę to wyłącznie w kontekście

użytkowników, którzy bawią się sprzętem, często go kupują i sprzedają. Nie poznałem Cię osobiście, ale czuję że jest w Tobie dusza choleryka :)

co może skutkować kolejnymi zmianami w niedalekiej przyszłości :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, tomasz1w napisał:

5. Monitor Audio Gold 100 - rozważę, spróbuję może wypożyczyć. Myślę, że to już poziom Vela tylko trochę inne granie. I wyglądają dużo subtelniej, niż Silver 100. Tylko są jednak drogie. Za to w UK widzę rewelacyjne ceny, tylko jak dojdzie VAT do zapłacenia to wtedy już nie jest tak atrakcyjnie.

Na OLX je Polacy wyprzedają. Sprowadzają.

Posłuchaj bo to może być to.

Argon tez super opcja.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ale odsłuchiwałeś je przed zakupem? Moim zdaniem to mocno inne granie od ELACa

50 na karku, warto spróbować czegoś innego;) Nigdy nie miałem Bowersa.

Wcześniej słuchałem 707 S3. Ale nie 707 S2, także trochę zakup w ciemno... ale za dobre pieniądze, niewiele używane, praktycznie jak nowe. Do tego stojaki FS-700 S2. W razie czego sprzedam raczej bez straty.

To, że podoba mi się Elac Vela, moim zdaniem nie przekreśla od razu Bowersa. Będzie inaczej, ale czy gorzej? Moim zdaniem właśnie po prostu inaczej, coś pewnie będzie in plus, coś in minus. Dochodzi akomodacja ucha etc. Chyba, że od razu będzie do kitu, wtedy to znak, że nie tędy droga.

W najgorszym wypadku będzie szukał czegoś innego;)

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
48 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Jak nie białe to nawet jak super grają, to niestety odpadają.

:)

Swoją drogą, przy 3 głośnikach i tej kubaturze, 5 kg wagi to trochę mało moim zdaniem. OK, waga nie gra, ale przy tej cenie fajnie byłoby mieć solidniejsze paczki.

Stylistycznie też nie moja bajka.

I te zaciski, jak w kolumnach za 1500 zł...

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, McKarmi napisał:

Jak komuś się podobają Vele, to nie ma szans, żeby polubił się z Kefami. Z B&W, czy MA Gold owszem. Daj znać jak siadły. Może następny krok, to po prostu Elac Concentro s503?

Te s503 to takie trochę moje marzenie, jest para czarnych za 3000 euro, ale bardziej by mi pasowałe te orzechowe, ze sklepu można wyrwać jako takie już rozpakowane, lub ze zwrotu za 4000euro para.Ale do nich pasujące standy liczą sobie 1200 euro.

Gdybym nie zbierał się już z powrotem do Polski, to pewnie bym grubo myślał o tej zmianie.

Z tym , że jest nadzieja trafić je nidługo w lepszych cenach bo weszła nowa wersja s503.2 z jet6 zamiast jet 5.

Vele można było dostać w świetnych cenach jak pokazała się wersja z jet 6, może i tu będą chcieli pozbyć się stanów magazynowych.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...