Skocz do zawartości

Adaptacja akustyczna małego salonu


Audiu

Recommended Posts

Mam problem z aranżacją akustyczną salonu, którego się spodziewałem niestety. Ustawiłem próbnie sprzęt, siedząc na kanapie nie da się praktycznie słuchać gdyż interferencja fal jest ogromna, okropnie dudni rozmyty bas. Kiedy siądę przed kanapą i się o nią oprę jest znośnie, problem zanika, no ale chciałbym słuchać NA kanapie :) Zdaję sobie sprawę co mniej więcej tu się dzieje, nie miałem wielkich nadziei dotyczących łysych ścian równolegle do siebie ustawionych.
Poczytałem dość dużo, obejrzałem filmiki, także te z Panem Bartkiem i chciałem zasięgnąć Waszej rady w temacie jakiejś względnie niedrogiej adaptacji, chętnie DIY. Nie musi być idealnie, ma być po prostu dość dobrze, nie mam audiofilskich zapędów. Poniżej wstawiam zdjęcie pokoju, zdjęcie jego schematu z wymiarami i kolejne z moimi 'propozycjami' zmian - na żółto.
Wyczytałem, że kiedy stanowisko odsłuchowe jest tak blisko ściany to można rozważyć próbę wytłumienia maksymalnie ściany za słuchaczem, ew. wtrącić tam między panele tłumiące jakieś niewielkie drewienko aby uzyskać dyfuzję. Za kolumny głośnikowe - zalecano dyfuzor? I tu robią się dla mnie trochę schody - bo na jakie częstotliwości miałby działać. Mi najbardziej dokuczają niskie ale może po ich redukcji stanie się coś innego? W kąt nad kanapą chciałem zawiesić pułapkę basową, chętnie bym stworzył hybrydę regału na książki/duperele i pułapki basowej - materiał akustyczny w samym narożniku pokoju 25x25cm + zintegrowany z nim regalik na książki w kierunku okna 25x25cm zaznaczony kreskami (w sumie 50x25cm) - kolejny schemat. N podłogę dywanik, i nad nim mógłby się znaleźć podwieszony panel na suficie ok 80x120cm.
Dajcie znać co o tym myślicie oraz jakich materiałów użyć. Czytałem trochę anglojęzycznej literatury na ten temat i trudno mi np. znaleźć odpowiednik ich materiałów pod danymi nazwami handlowymi (np. Owens-Corning 705-FRK).
Czy konieczne jest aby panele za kanapą były do samego sufitu?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

1742984810648.jpg

Rzut salonu audio - modyfikacje regał.png

Rzut salonu audio - modyfikacje.jpg

Rzut salonu audio.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki chłopaki, dziś pojeżdżę kolumnami i dam znać czy coś to daje. Pąki są bardzo fajne i grają super z tym wzmakiem, słuchane były w innych pomieszczeniach, niekoniecznie większych i zupełnie inaczej brzmiały. Wówczas jednak zawsze punkt odsłuchu znajdował się dalej od ściany. 

21 godzin temu, marcinmarcin napisał:

BTW - to widok na morze? fajnie :) 

Tak, to morze ;) mam to szczęście je widzieć z okna i to wielka wartość.

 

21 godzin temu, marcinmarcin napisał:

jak masz możliwość spróbuj zjechać do 80Hz equalizerem/DSP. Oczywiście zrobienie akustyki też bardzo wskazane, ale na bas niewiele poradzisz.

Onkyo 8850 który tam stoi ma na szczęście możliwość skręcenia basu i korzystam z niej, daje to lekką poprawę ale nadal, ewidentnie mam wrażenie fali stojącej tam gdzie siedzę ...

Wrzucę dziś testowo w to samo miejsce monitory aktywne które mam przy kompie i zobaczę jaki będzie efekt z mniejszymi kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Manipulacje ustawieniem dają niewiele, najbardziej odczuwalne jest gdy to ja się ruszę do przodu od ściany czyli ok pół metra i siądę przed kanapą oparty o nią. Wtedy, mimo tego że w pomieszczeniu łyse ściany, to robi się serio spoko. Jak podpinam monitory to także problemy są podobne, może mniej nasilone. Świadomie też wybierałem podłogówki gdyż są bardziej dziecio i psoodporne od kolumn na podstawkach.
Co do pustości pomieszczenia, mieszkanie nie jest jeszcze umeblowane do końca i właśnie jestem na etapie projektowania także tego zakątka. Jeśli potrzebne by były jakieś panele do powieszenia to chcę móc je wkomponować w inne użytkowe elementy jak półki itp. Już widziałem wątki na forum gdzie ktoś ma gotową ściankę z półkami i chce coś z tym zrobić i dostaje radę, że najlepiej jak to wywali i zrobi od początku z wbudowanymi elementami pochłaniającymi, dlatego ja chcę tego uniknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audiu, standy można dociążyć  kupną zasypką ,lub np.mieszaniną grysu i żwiru ze sklepu budowlanego. To poprawia ich stabilność a wg wielu ma również korzystny wpływ na dźwięk,bo likwiduje rezonanse . Niektóre monitory posiadają możliwość skręcania z dedykowanym standem, w zrobionym na zamówienie można wykonać otwory w podstawie, lub jeśli kolumny nie mają takiej opcji można je skleić z podstawą za pomocą silikonu, żeby w razie potrzeby móc odkleić. Przy solidnej stopie możliwość wywrotki może być nawet mniejsza niż w podlogówkach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, tylko zmiana na podstawkowe, jak ustaliłem dosłownie stawiając tam podstawkowe, bardzo niewiele daje, równie dobrze mogę skręcić bas w podłogówkach na wzmacniaczu. Mi chodzi o adaptację akustyczną pomieszczenia - jestem na etapie projektowania tej przestrzeni i chcę doposażyć ją w odpowiednie elementy. Mówię Wam, nie pytam na jakie kolumny mam zmienić to co mam tylko co mam powiesić na gołe ściany żeby zrobić to możliwie dobrze i bez bankructwa. Jakie materiały będą stosowne, jakieś propozycje projektów itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzić ten pokój trzeba . Zasłony, dywan , kwiaty , obrazy , regał czy półki z książkami. Jak nie będzie taki surowy to i brzmienie będzie inne.  Trzeba go zagracić . 

To najtańsza opcja i od niej bym zaczął. Jak wtedy nadal brzmienie będzie niedomagać to można pomierzyć i zastosować jakieś ustroje akustyczne. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałyby się takie "gotowce" - pewne ustroje akustyczne, które zawsze pasują. Wymiary "pustego" pokoju o tych samych wymiarach, zawsze maja te same mody pomieszczenia. Wystarczy wyprodukować Gotowce na dany wymiar i już wiadomo jak ogarnąć akustykę. 

Np. Dla wszystkich pokoi które mają np. Wysokość 2.25 absorber o nazwie "x" zawsze tłumi dany mod. Następnie bierzemy kolejny wymiar np. Szerokość np. 3.8m tutaj akurat pasuje absorber "z" który świetnie niweluje mod tej długości pomieszczenia. Na koniec ostatni wymiar - głębokość, załóżmy że 4.2m. I tutaj dla tego wymiaru pasować będzie "gotowiec", wymyślmy np. "H". Reasumując. Dla pomieszczenia o wymiarach 4.2x3.8x2.25 najlepsza opcja są absorbery: x, z, oraz h danego producenta ustroi akustycznych.

   To takie proste (teoretycznie). Czy praktycznie również? Poproszę znawców akustyki by wyrazili swoje zdanie.

Ps: Jeśli właśnie podsunąłem pomysł na biznes to.... bardzo proszę. To świadomy ruch z mojej strony 😎 (zresztą nie pierwszy taki) 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 77Mariusz77 napisał:

Urządzić ten pokój trzeba . Zasłony, dywan , kwiaty , obrazy , regał czy półki z książkami. Jak nie będzie taki surowy to i brzmienie będzie inne.  Trzeba go zagracić . 

To najtańsza opcja i od niej bym zaczął. Jak wtedy nadal brzmienie będzie niedomagać to można pomierzyć i zastosować jakieś ustroje akustyczne. 

 

Dopóki będzie siedział przy ścianie, żadna adaptacja zbyt wiele nie pomoże.

Musiałby siedzieć na skraju siedziska kanapy i słuchać w bliskim polu ok 1,5 od monitorów.

Poza tym wymienione przez Ciebie „ustroje” dobrze jak są i lepsze to niż nic, ale do dedykowanych ustrojów działających w określonych zakresach pasma akustycznego, to jeszcze daleko.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audiu

Robiłem kilka lat temu adaptację akustyczną bardzo podobnego pokoju w Trójmieście. Może nawet na tym samym osiedlu 🤔
Zdjęcia ze wszystkich etapów oraz pomiary przed i po są na mojej stronie: acousticlab.pl/realizacje
Kliknij drugie od dołu na liście realizacji: Adaptacja akustyczna - Gdynia

Rozstaw kolumn nie był symetryczny, za to bardziej na środku pokoju niż u Ciebie. Domyślam się że lewa kolumna stoi za blisko ściany z okami, dlatego tak mocno bas Ci dominuje. W adaptacji dostałem do dyspozycji całą długą ścianę za kolumnami. Skupiłem się głównie na pochłanianiu, a w miejscach pierwszych odbić zastosowałem dyfuzory. Całość zakryta tkaniną. W rogach strojone pułapki basowe. Moim zdaniem i przede wszystkim zdaniem właściciela uzyskany efekt jest rewelacyjny. Kolumny podłogowe i grają pełnym pasmem bez dudnienia.

Dzisiaj odkryłem Soren Bebe Trio to sobie posłuchałem. Polecam, to taki Duński Możdżer. Pora iść spać. Jutro odpiszę na resztę ciekawych pytań w tym  wątku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Audiu. Mam bardzo podobny pokój do Twojego. Tak jak mówią koledzy - bez zwykłego "zagracenia", ciężko Ci będzie cokolwiek wskórać a już na pewno nie wygrać z wzbudzającym się basem. Jak sam zauważyłeś, kiedy siądziesz przed kanapą, problem z basem znika. Niestety, w pomieszczeniach typu "kiszka" trudno o inne ustawienie mebli niż to ze zdjęcia. U mnie - o dziwo, problemów z ciągnącym się basem nie ma, ale mam za to różne inne "piki" i "dipy" w samym wykresie SPL a tego bez profesjonalnej adaptacji bądź DSP, nie da się niestety zlikwidować. Poniżej zdjęcie pokoju i wykres czasu pogłosu.

IMG_20250327_140430.jpg

Zrzut ekranu 2025-03-30 155402.png

Edytowano przez KrólKiczu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem odpisać wczoraj, a tu wpadła niespodziewana wizyta na SOR, bo zwichnąłem staw skokowy. Przepraszam za opóźnienie i już odpisuję.

@Chyba Miro 84

Wysokości standardowych pokojów to 2,4 do 2,7m. Zatem plan niby sensowny. Jednak mody wysokości pokoju zazwyczaj są najsłabsze. Najbardziej dominują rezonanse pomiędzy przednią i tylną ścianą. A te wahają się od 3 do 10m. Najskuteczniej te podbicia zwalczają strojone rezonatory Hermholtza. Dodając wysoką ich dobroć, gdzie strojenie mogę doprecyzować do 0,5Hz wychodzi, że wcale nie tak łatwo zrobić gotowce, które miały by wzięcie, bo zwyczajnie będzie ich bardzo dużo modeli. 

Dlatego producenci z USA robią pułapki membranowe strojone na pasma, np. 30-50Hz, 40-60Hz lub 60-80Hz. Kiedyś oglądałem filmik na yt jednej z takich firm, w którym porównywali swoje pułapki nastrojone na ich pokój testowy (przyjmijmy, że to było 30-50Hz) z pułapkami konkurencji (pomijając fakt że wybrali te strojone na 60-80Hz) i pan właściciel firmy zachwalał swoje pułapki, krytykując pułapki konkurencji jako nie działające. 

Ogólnie to wszystko się da. Kwestia jaki kto wybrał model sprzedaży. Ja od początku działalności przyjąłem robienie dedykowanych ustrojów pod dany pokój. Mam mniej klientów niż producenci ustrojów, którzy sprzedają je na dziesiątki czy setki w skali miesiąca. Za to moje adaptacje są bardziej dopracowane pod dane pomieszczenie, dzięki czemu jestem w stanie uzyskać lepszą akustykę = lepsze brzmienie systemu. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...