Skocz do zawartości

Czego słuchasz??


karp

Recommended Posts

29 minut temu, J4Z napisał:

Ale fajny albumik

Sam jesteś fajny. To rewelacyjne granie. :) Burrell i Turrentine należą do moich ulubieńców. Raya Barretto też mam parę krążków, ale zupełnie innych - nagranych w latach 90-tych dla Concord z jego zespołem New World Spirit. Zresztą polecam - pulsujący latynoamerykański jazz.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj minęła kolejna rocznica śmierci najlepszego polskiego, obok M. Grechuty, poety wśród piosenkarzy i piosenkarza wśród poetów. Niezliczona ilość fantastycznych, mądrych piosenek o sprawach poważnych i błahych. Najczęściej z inteligentną puentą, czyli czymś, czego we współczesnych tekstach po prostu nie ma. Bynajmniej przynajmniej ja tak uważam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Adi777 napisał:

Marek Grechuta i Czesław Niemen. Moi ulubieni polscy artyści.

To ja napiszę (kolejność nieprzypadkowa 🙂) Osiecka, Młynarski, Grechuta, Niemen, ale w kategorii tekst. Bo z racji ich ponadczasowości i po prostu piękna, słowa tych artystów wybrzmiewały z wprost niezliczonych ilości gardeł. Dla mnie zawsze w polskiej piosence teksty były ogromnie ważne.

 

 

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Adi777 napisał:

A w kategorii muzyka?

W kategorii po prostu polska muzyka ogólnie, będzie mi trudniej, bo tak:
- jeśli już chodzi o piosenkę z tekstem, czy też piosenkę aktorską, to jak w poście wyżej i słucham tego bardzo dużo. Bardzo też lubię interpretacje wierszy przez G. Turnaua.
- jeśli chodzi o rock i blues, to ten nieco starszy (a mamy w ogóle nowszy polski blues?); T. Nalepa i artyści z nim powiązani, lubię G. Ciechowskiego, muzykę Manamu, z sentymentu słucham pierwszych płyt Kultu.
- jeśli chodzi o jazz - to wszystko K. Komedy, który wielkim jazzmanem był :), przy czym jakoś nie trafiłem jeszcze na jego muzykę graną przez innych, która by mnie jakoś pochłonęła. A z innymi płytami polskiego jazzu, to są to okresy fascynacji, aktualnie namiętnie słucham płyty którą poleciłem w wątku obok. Przedtem był to Michał Urbaniak i "Mles Of Blue" - znasz?
Poza tymi 3 kategoriami, to u mnie raczej ubogo jeśli chodzi o muzykę z naszego kraju.

No to teraz Ty dawaj swoje typy rodzimego pochodzenia, bo najczęściej wrzucasz coś zagranicznego.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek202 napisał:

a mamy w ogóle nowszy polski blues?

Mamy, a przynajmniej było tego trochę jakieś 10-15 lat temu, kiedy jeszcze śledziłem ten temat. Sporo dobrych muzyków, gorzej z autorskim materiałem, szczególnie tekstami (zabrakło następców Bogdana Loebla). Niestety, nawet te najlepsze zespoły, jak J.J. Band (wielokrotnie nagradzany w różnych konkursach krajowych), nie przebiły się na tyle żeby wyjść z koncertami poza małe i średnie kluby. Szkoda, bo instrumentalnie to wysoka półka.

Z ciekawostek, jest jeszcze taki fenomen, jak pewien polski wirtuoz harmonijki (bluesowo-jazzowy) grający od wielu lat we Francji, ale nie chcę pisać za dużo, bo nie jestem obiektywny (chodzi o moją dalszą rodzinę). :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek202 napisał:

Przedtem był to Michał Urbaniak i "Mles Of Blue" - znasz?

Nie, tego nie znam.

Moje polskie typy?

Czesław Niemen - najlepsze dla mnie są Marionetki i Aerolit. Poziom światowy, top of the top.

 

Marek Grechuta - pierwsze 4 albumy. Właściwie, to tylko te znam. Wszystkie bardzo lubię, trudno byłoby mi wskazać faworyta. Teksty, ale też warstwa instrumentalna i atmosfera tych nagrań, który kojarzy mi się z XXVIII lub XX wiekiem, Panem Tadeuszem, takimi klimatami ;)

 

Zbigniew Seifert - fantastyczny artysta, którego cenię przede wszystkim za "Man of the Light" i rewelacyjne występy na płytach innych artystów, między innymi świetnej "Kunstkopfindianer", i oczywiście współpracę z Tomaszem Stańką.

 

Mnóstwo polskiego jazzu. Stańko, Namysłowski, Komeda, The Quartet z Tomaszem Szukalskim wymiatającym na saksofonie, Krzysztof Sadowski - znam tylko Three Thousands Points.

 

 

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The Andrzej Kurylewicz Quintet - "10 + 8" - także top poziom, podobnie jak The Andrzej Trzaskowski Quintet - "The Andrzej Trzaskowski Quintet" (1965) oraz słynniejszy "Seant".

Z niejazzowej muzyki lubię jeszcze między innnymi Klan - Mrowisko, choć wydaje się trochę nierówna, Anawa - Anawa z Andrzejem Zauchą, SBB - koncertówka z Karlstad, tylko to znam z SBB, muszę się wziąć za ich dyskografię.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzesiek202 napisał:

Nie, no teraz to już musisz. 🙂 Dawaj. Obiecuję, że ja będę obiektywny.

Nie jestem wielkim fanem jego śpiewania, więc wybrałem trochę starszy, instrumentalny kawałek, gdzie Grzegorz jest jednym z wielu. Uważny słuchacz usłyszy w jego solówkach bluesowe nutki. ;)

I jeszcze coś bardziej kameralnego, też bez wokalu.

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...