Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Nie pisałem na forum chyba ze dwa lata, ale przyszedł czas, by to zmienić. Bo potrzebuję Waszej pomocy/porady przy wyborze DAC-a do wpięcia w domowy zestaw audio.

Dzieci rosną, a jakoś powierzchnia mieszkania nie chce. Do tego niedługo remont i re-aranżacja planu mieszkania. Z tych powodów muszę fizycznie skurczyć swoje oba setupy audio (1 - TV + słuchanie muzyki; 2 - zestaw “pracowy”), wskutek czego dotychczasowa Yamaha R-N602 i monitory studyjne znalazły już nowych właścicieli, a jeszcze muszę się pozbyć dotychczasowej pary dość sporych kolumn podstawkowych. Szukam więc nowych, mniejszych klocków.

Za nowe “kolumny” robi już aktywny zestaw głośnikowy Edifier S2000MKIII z wejściem optycznym, coaxem i dwoma kompletami wejść RCA stereo.

Sterowanie Edifierami jest z pilota, tym samym docelowy DAC nie musi mieć pre-ampa i sterowania głośnością z pilota.

Do zestawu podpięty jest telewizor, oczywiście po Toslinku.

Do tego w komplecie - w charakterze streamera - gra Raspberry Pi 3 z HAT-em HiFiBerry DAC2 HD i Volumio 3.

Parametry HAT-a:

image.png.f844cd8a6de324f489163d35d0ba9c76.png

Na malince korzystam z Volumio 3, a za jego pomocą korzystam z:

  • Spotify Connect
  • Tidal Connect
  • odtwarzania plików audio z NAS-a
  • radia internetowego

Problem w tym, że Volumio 3 i DAC2 HD nie dekodują MQA z Tidala (a chciałbym mieć taką możliwość).

Stąd pomysł na pozostawienie malinki i Volumio 3 oraz rezygnacja z HAT-a, a za to wstawienie do zestawu DAC-a.

Wymagania to:

  • pełne dekodowanie dla MQA z Tidala (DSD i tak będzie przy okazji)
  • możliwość podłączenia DAC-a przez kabel USB do Raspberry Pi 3 - tak, by Volumio 3 działało w trybie Passthrough dla MQA i kablem USB wypuszczało dane MQA, które dekodowane byłyby przez DAC

Co nie jest dla mnie ważne:

  • wzmacniacz słuchawkowy - na słuchawkach muzyki słucham wyłącznie przy biurku, w innym pomieszczeniu
  • Bluetooth - nie słucham muzyki z BT (nie, że klauzula sumienia na BT - po prostu funkcjonalność BT nie jest mi potrzebna :))
  • pilot (Edifiery mają sterowanie z pilota, a przy telewizorze wpiętym w Edifiery nie będę musiał zmieniać źródeł na DAC-u)

------------------------

Mam kilka swoich typów co do DAC-ów, ale potrzebuję potwierdzenia od osób, które mają doświadczenie z “grania” w taki sposób na tych sprzętach - malinka, Volumio 3, kabel USB między DAC-iem i malinką - że jest to wykonalne z danym DAC-iem.

  • SMSL M500 MKII
  • Cambridge Audio DacMagic 200M
  • Topping E50
  • Sabaj A20D 2022

Mój budżet to maks. 2800 zł. Może być sprzęt z drugiej ręki. Nie mam jakichś kosmicznych wymagań jakościowych, warunki lokalowe (dla rozstawienia sprzętu) też takie sobie - byleby to dość przyzwoicie grało w takiej konfiguracji jak opisałem.

Tak na dobrą sprawę, to zastanawiam się, czy lepiej nie zrobię sięgając po Toppinga E50, a za zaoszczędzoną kasę kupić zasilacz/zasilacze liniowe dla Toppinga i Raspberry Pi?

Towarzysze, pomożecie? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej.

DacMagic 200M mogę polecić z czystym sumieniem. W mojej konfiguracji robi kawał dobrej roboty. 

Świetny bas, dynamika, czyste wokale. 
Już wbudowany w Roksana DAC był kozacki ale Cambridge Audio z Tidalem MQA to po prostu pięknie gra.

Nie powiem wiele o Topping E50, ale przez chwile miałem Topping E70 Velvet i powiem szczerze ze do DacMagic to się chowa. Zero basu i dynamiki. 

 


Mój konfig:

WiiM mini ->DacMagic->Roksan Attessa IA->B&W 606s2

 

 

polecam wypożyczyć, posłuchać i wybrać 

 

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

To i ja widzę temat pasujący. Proszę o radę. 

Android box nokia streaming box 8000 

Argon fenris a55 

Czy jest sens dokupić dac cambridge tak aby wzmocnić dźwięk czy to oglądając TV z boxa czy słuchając Spotify?  Obecnie mogę połączyć bezpośrednio kablem optycznym, ale już porównanie z bluetooth pokazuje, że wyjście w boxie jest jakieś słabe skoro grają dużo ciszej niż na BT.

Ważna informacja, użyłem FiiO dac taki prostszy i efektu nie było ale myślałem o czymś typu Cambridge. 

Tu bym widział podłączenie optykiem boxa i dac, a z niego RCA do kolumn.

Zawsze mogę kupić przez internet i sprawdzić, ewentualnie zwrócić. 

Jak uważacie? 

 

Edytowano przez audioab
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hmm, być może problem wynika z konwersji plików FLAC na wmv, co może wpływać na jakość dźwięku. Format wmv nie jest idealny do przechowywania muzyki, zwłaszcza bezstratnej. Czy użyłeś dobrego oprogramowania do konwersji? Może spróbuj ponownie z FLAC na inny format, jak WAV. Sprawdź też ustawienia konwersji, może coś jest nie tak. Możliwe, że płyta CD też ma wpływ, czy użyłeś jakościowej płyty i nagrałeś w odpowiednich ustawieniach? Daj znać, może wspólnie znajdziemy rozwiązanie tego problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam,

Proszę mi powiedzieć czy jest sens dopłacać do Topping E30 II, czy lepiej kupić tańszy Topping E30 II Lite?

Używam aktywnych głośników Edifier R2850DB i chciałbym uzyskać lepszy dźwięk. Obecnie źródłem dziwieku jest głównie TV, który po HDMI jest połączony z Extraktorem, a od niego RCA Chord C-Line do głośników.

Niestety wyjście optyczne w tv jest strasznie słabe i dźwięk po samym optyku jest dużo cichszy niż po HDMI - Extraktor - RCA.

Ogólnie chciałbym podłączyć TV po optyku do DAca, a od DACa RCA do głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Sławsi napisał:

Witam,

Proszę mi powiedzieć czy jest sens dopłacać do Topping E30 II, czy lepiej kupić tańszy Topping E30 II Lite?

Używam aktywnych głośników Edifier R2850DB i chciałbym uzyskać lepszy dźwięk. Obecnie źródłem dziwieku jest głównie TV, który po HDMI jest połączony z Extraktorem, a od niego RCA Chord C-Line do głośników.

Niestety wyjście optyczne w tv jest strasznie słabe i dźwięk po samym optyku jest dużo cichszy niż po HDMI - Extraktor - RCA.

Ogólnie chciałbym podłączyć TV po optyku do DAca, a od DACa RCA do głośników.

Telewizor to słabe źródło, myślę że niewiele wniesie zmiana dac'a przy tych kolumnach. 

Pokombinuj z ustawieniami kolumn, odległość od ścian itp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kw202 napisał:

Telewizor to słabe źródło, myślę że niewiele wniesie zmiana dac'a przy tych kolumnach. 

Pokombinuj z ustawieniami kolumn, odległość od ścian itp. 

Wiem ale sporo wniósł już Extraktor HDMI do RCA.

Z tego co wyczytałem, to Topping E30 II oraz Lite ma funkcję wzmocnienia głośności.

Proszę mi jeszcze odpowiedzieć czy pomijając moją konfigurację, to Topping E30 II jest odczuwalnie lepszy od wersji Lite?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sławsi napisał:

Topping E30 II oraz Lite ma funkcję wzmocnienia głośności.

To jest regulacja głośności,  a nie wzmocnienie. Ma 2,1V na max. Jest lepszy ale nie wiem czy po optyku. Doczytaj bo E30 II najlepiej gra po USB. Miałem go i w swojej cenie okolo 700 jest naprawdę ok.

Telefon po USB z programem USB Audio Player Pro zagra dużo lepiej od TV

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

z programem USB Audio Player Pro

Ale to nie jest darmowa apka, prawda? Ludzie nie lubią płacić za apki :).

4 godziny temu, Sławsi napisał:

TV, który po HDMI jest połączony z Extraktorem, a od niego RCA Chord C-Line do głośników.

Myślę, że wąskim, nawet bardzo wąskim gardłem tego systemu jest ten Extractor. Wchodzisz do niego HDMI a wychodzisz po RCA czyli pełni on funkcję DACa. Tak na szybko wrzuciłem sobie w szukajkę na allegro te extraktory, to są to raczej mocno nieaudiofilskie zabawki za około 100zł. Siedzący w nim przetwornik to jakiś pewnikiem najtańszy PCM 5xxx i  do kompletu podła ładowarka impulsowa. Moim zdaniem wpinając w system Toppinga zamiast Extractora będzie duży progres. A czy E30 II czy Lite? - używka E30 II będzie w tej samej cenie co nowy Lite ale jakiejś przełomowej różnicy między nimi nie będzie. Wypożycz może sobie Toppinga Lite z takiego Q21 i zobaczysz. Nie sprawdzi się to oddasz, żadne ryzyko po Twojej stronie. I trochę nie podoba mi się to co piszesz, że wyjście optyczne jest "bardzo słabe" - trochę dziwne, że gra ciszej. Może masz skopanego DACa w Edifierach. Tak czy siak mając do wyboru 3 rozwiązania: wejście optyczne w Edifier vs Extractor vs Topping - zdecydowanie najlepiej zagra Topping.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Wito76 napisał:

I trochę nie podoba mi się to co piszesz, że wyjście optyczne jest "bardzo słabe" - trochę dziwne, że gra ciszej. Może masz skopanego DACa w Edifierach

Chodzi o głośność na wyjściu optycznym w tv w nie sam dźwięk. Extraktor daje mi przynajmniej x2 głośniejszy dźwięk.

Zapewne jakbym podłączył głośniki po optyku do jakiegoś lepszego źródła, to głośność była by dużo większa.

 

EDIT//

Zamówiłem Topping E30 II Lite z Amazonu, myślę, że nie usłyszałbym żadnej różnicy względem droższej wersji.

Edytowano przez Sławsi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Sławsi napisał:

Topping E30 II Lite z Amazonu, myślę, że nie usłyszałbym żadnej różnicy względem droższej wersji.

Prawdopodobnie masz rację ;)

Miałem obydwa, różnic nie stwierdziłem. Oba zwróciłem, bo nie leżało mi to granie i zmieniłem na inny - przedpotopowy, archaiczny przetwornik :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sławsi napisał:

Zamówiłem Topping E30 II Lite z Amazonu

To daj znać jak wrażenia, ale pewien jestem, że odczujesz progres względem obecnego stanu.

14 godzin temu, stach_s napisał:

Miałem obydwa, różnic nie stwierdziłem. Oba zwróciłem, bo nie leżało mi to granie i zmieniłem na inny - przedpotopowy, archaiczny przetwornik :D

To coś trochę jak ja. Mam Topinga E30 II, jako zawodnika rezerwowego, tzn obsługuje mi właśnie połączenie TV-wzmacniacz i czasem używam go do jakichś swoich zabaw i porównań. Za te pieniadze nie jest zły. Ale docelowo to też używam przedpotopowego archaicznego na dziadkowym przetworniku AD1865 z 60-letnimi lampami :). I to wreszcie gra :)

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł do mnie Topping E30 II Lite.

Jutro będę robił większe testy ale wydaje mi się, że gra szerzej od extraktora połączonego z tv HDMI ale za to na extraktorze jest troszkę głośniej.

Do czego służą filtry od 1 do 6? Niestety dostałem okrojoną instrukcję i nie wiem nawet do czego służą opcję po przytrzymaniu power 😔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

Moje wstępne wrażenia z Topping E30 II Lite są następujące:

Jeśli chodzi o głośność to jest ciszej niż z Extraktorem. Ogólnie Edifiery mają dwa wejścia RCA i drugi port jest głośniejszy od pierwszego, więc jeśli  podepnę Topping pod port numer 2 (głośniejszy ) a Extraktor pod port 1, to różnica w głośności jest mała, ale na tym samym porcie Extraktor gra głośniej. Ogólnie telewizor to złe źródło i mój  ma niską siłę na wyjściu PCM czy to po HDMI czy Optyku, to samo miałem z soundbar i dopiero po przełączeniu na DTS Neo 2:5, dźwięk po HDMI i optyku wzrastał o połowę. Ogólnie Topping poprawia i tak głośność bo kiedy podłącze TV optykiem bezpośrednio pod głośniki to dźwięk jest zdecydowanie cichszy.

Natomiast dźwięk jest lepszy na Topping, jest cieplej i zyskałem scenę/przestrzeń. Średnica i wysokie tony się również poprawiły. Na extraktorze jest po prostu jakby wszyto bardziej płaskie i ściśnięte.

No nic trzeba trochę się osłuchać z E30 II 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podłączyłem Topping E30 II Lite do innego źródła i bumm, teraz wiem jak słabym źródłem jest TV.

Postanowiłem, że podepnę DACa za pomocą USB do telefonu, zakupiłem kabel z końcówką UCB-C by podpiąć pod telefon. Powiem krótko, teraz moje Edifiery grają tak jak nigdy dotąd, dźwięk dostał nie tylko powietrza, ale poprawiło się dosłownie wszystko i to bardzo. Poprawie uległa również głośność na wyjściu i to znacznie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...