Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy SE w KL.A zbudowany na lampach 2 X 6550, 4 X ECC82.

Recommended Posts

Wzmacniacz Push Pul Ultralinear. KL.AB w czasie modernizacji.

Podwyższona została obudowa ze względu na zamontowanie nowych transformatorów wyjściowych waga 1szt 4.62 kg wykonanych na zamówienie przez Haiku Audio. Zmieniony został panel front ze wskaźnikami LED do odczytu napięć anodowych z 4 kanałów zasilania. Dodana 17 lampa ECC82 jako wzmacniacz sygnału wejściowego dla lamp EM84, z jest możliwość wyłączenia lamp EM84 podczas odsłuchu, to samo dotyczy wyświetlaczy LED.

1) Modernizacja konstrukcji.jpg

2).JPG

3) Nowe transformatory wyjściowe 1szt 4,66kg.jpg

4) Nowe transformatory wyjściowe zamontowane..jpg

5) Płyta główna po modyfikacji.JPG

6) Wnętrze właściwego wzmacniacza.jpg

7) Zamontowany  pionowo dodatkowy układ wzmocnienia sygnału wejściowego na lampie ECC83  dla lamp EM84.JPG

8) Zasilacz anodowy..jpg

9) Wzmacniacz.jpg

10) Dzielony wzmacniacz..jpg

11)  17 lampowy dzielony wzmacniacz Push Pull. UL.jpg

8 X E34L.JPG

Wzmacniacz na biurko,

Wzmacniacz stereo Push Pull zbudowany na 9 lampach elektronowych 4 X 6P14P, 3 X ECC82, 2 X EM84. Dwie połówki lampy ECC82 połączone są równolegle, wpływa to na niską impedancję wyjściową.Transformator sieciowy toroidalny wykonany w technologii do audio. Transformatory wyjściowe toroidalne wykonane przez Haiku Audio. Dwa zasilacze anodowe z filtracją 2 X 1100 uF, dwa zasilacze żarzenia 6,3V z filtracją 2 X 20000 uF dla lamp ECC82. Transformator sieciowy przykryty jest ekranem na którym zamontowane są układy wspomagające. Potencjometr ALPS. Układ Soft Start. Układ opóźniający włączenie napięć anodowych o 90 sek ze Stand-by. Lampy EM84 wskazują poziom sygnału wejściowego. Na tylnym panelu zamontowany jest wentylator wspomagający chłodzenie wzmacniacza, manualna regulacja obrotów. Moc wyjściowa 2 X 10W czystego dźwięku, bez słyszalnych i widocznych na oscyloskopie zniekształceń, przy pełnym wysterowaniu wzmacniacza. Dwustopniowa regulacja USZ. Impedancja wejściowa 50K. Stosunek sygnału do szumu S/N około 78 dB. Pasmo przenoszenia 22 Hz do 43 KHz -3dB. Impedancja wyjściowa 8 ohm. Moc wyjściowa przed obcinaniem wierzchołków sinusoidy 2 X 10W, pierwsze  3/4W w KL.A. Wymiary zewnętrzne wzmacniacza szer 270 X wys 100 X głęb 270 mm.  

1.  Wzmacniacz na biurko 9 lamp na pokładzie..JPG

32.JPG

2. Wstępna przymiarka elementów.JPG

3.Transformatory wyjściowe Haiku Audio.JPG

4. Płytka zasilacza żarzenia 6,3V, opóźniacz napięć anodowych o 90 sek.JPG

5.Transformator sieciowy wykonanie do audio.JPG

6. Płytka  zasilacza 2 X 1,100uF.JPG

7. Soft start.JPG

8. Zamontowane  nowe TG toroidalne.JPG

8.JPG

9.. Moduł wzmacniacza od strony montażu.JPG

10..JPG

11. Potencjometr ALPS zamontowany na pcb.JPG

12..JPG

13. Układy wspomagające Soft start, opóźniacz 90 sek.JPG

14. Przełącznik podwójnego USZ obok listwa z rezystorami i kondesatorami lewy kanał. Potencjometr ALPS 2 X 50K, listwa dla USZ prawy kanał..jpg

15. Wnętrze..JPG

16'.JPG

17..JPG

18. Push Pull tryb pentody..JPG

Cześć!

A właściwiej byloby chyba witam Pana (ze względu na 16 letnią różnice wieku). Jak, chyba wszyscy, jestem pod ogromnym wrażeniem Panskich dokonań. Mam następujące pytanie: Czy nie myślał Pan, czasem, o udostępnieniu swoich projektow szerszemu gremium audiomaniaków? Może w formie kitów do samodzielnego montażu. Myśle, że znalazłyby się dziesiątki, jeśli nie setki chętnych. Obudowy można byloby pozostawić dla wlasnej inwencji. Myślę, że takie rozwiązanie, widząc ceny niektórych np wzmacniaczy lampowych na a.....o, byłoby bardziej dostępne finansowo dla wielu wielbicieli lampowego brzmienia. A tym bardziej dla takich, którzy troche już montowali sami. Oczywiście po wcześniejszym doliczeniu Pańskich kosztów, wartości pomysłu itd. Chyba, ze całe przedsiewziecie objete jest tajemnicą. Pozdrawiam.

Ja nadal jestem pod wrażeniem. Nie będę udawał, ze coś z tego rozumiem. Jedyne co mogę powiedzieć to, ze też mam pull pusha na lampach 6p14p K. Przeszedlem z EL84 Telefunkena. Jeszcze 6p14p się nie wygrzały. To inne brzmienie.

U mnie jest 17W w klasie A. Transformatory nawijane ręcznie przez A Marków.

Myslałem, ze Haiku kożysta z traf od Idhos.

Edytowano przez audiowit

2 godziny temu, audiowit napisał:

Ja nadal jestem pod wrażeniem. Nie będę udawał, ze coś z tego rozumiem. Jedyne co mogę powiedzieć to, ze też mam pull pusha na lampach 6p14p K. Przeszedlem z EL84 Telefunkena. Jeszcze 6p14p się nie wygrzały. To inne brzmienie.

U mnie jest 17W w klasie A. Transformatory nawijane ręcznie przez A Marków.

Myslałem, ze Haiku kożysta z traf od Idhos.

KL.A. to jest +/- 50% mocy w Push Pull. W Twoim wzmacniaczu pierwsze kilka Wat jest w KL. A, potem wzmacniacz przechodzi do KL.B. Ile masz lamp 6P14P w kanale, z jaką polaryzacją lampy pracują? Podejrzewam, że masz wzmacniacz w KL.AB. 

4 godziny temu, Rega napisał:

Cześć!

A właściwiej byloby chyba witam Pana (ze względu na 16 letnią różnice wieku). Jak, chyba wszyscy, jestem pod ogromnym wrażeniem Panskich dokonań. Mam następujące pytanie: Czy nie myślał Pan, czasem, o udostępnieniu swoich projektow szerszemu gremium audiomaniaków? Może w formie kitów do samodzielnego montażu. Myśle, że znalazłyby się dziesiątki, jeśli nie setki chętnych. Obudowy można byloby pozostawić dla wlasnej inwencji. Myślę, że takie rozwiązanie, widząc ceny niektórych np wzmacniaczy lampowych na a.....o, byłoby bardziej dostępne finansowo dla wielu wielbicieli lampowego brzmienia. A tym bardziej dla takich, którzy troche już montowali sami. Oczywiście po wcześniejszym doliczeniu Pańskich kosztów, wartości pomysłu itd. Chyba, ze całe przedsiewziecie objete jest tajemnicą. Pozdrawiam.

Cześć. 

W moim wieku to już się nic nie zwojuje, dwadzieścia lat do tyłu mając fundusze można było coś rozwinąć. Obecnie młodzi pasjonaci poszukają coś starszego typu Vintage, a ci co mają fundusze kupują nowy sprzęt lub trochę używany. Na "kitach" to parę osób się przejechało, każdy szuka coś innego. Najlepiej jak młodzi pasjonaci będą budować wzmacniacze w montażu przestrzennym lub mieszanym, to czegoś się nauczą, wkładanie elementów w opisane otworki to nie nauka. Schematów, budowanych konstrukcji w internecie jest pod dostatkiem, najlepiej korzystać z forum jak Trioda.pl lub Elektroda i wielu innych. Pozdrawiam.

Edytowano przez Janusz44

Wiem co mam. Lorka ma u mnie dozywocie. Jest bardzo dokladnym, mocnym wzmacniaczem. Nie brak jej dynamiki i jest dźwieczna.

Mam jeszcze 2 pre lampowe i w budowie są monobloki 50W w klasie A na 2x211.

A Markowa poznalem i bylem u niego. Chcialem pre u niego zrobic ale on nie robi pre zbalansowanych. Zapisal sie na stale w historie Polskiego audio. 

Dnia 22.10.2017 o 08:11, Janusz44 napisał:

Klasycznie wykonany wzmacniacz,  sporo lamp na pokładzie, z tego wynika, że jest po cztery lampy 6P14P w kanale. Może to wzmacniacz wykonany przez Pana Markowa?

Janusz44,
Już sama nazwa LORELEI na to wskazuje że to Andrzej Marków i jego dzieło ... oraz charakterystyczny wygląd, będący kontynuacją linii Pocahontas B|

Ładne lampowe realizacje robisz i fajnie, że je tutaj pokazujesz i opisujesz !

Audionet,
dlatego dużo osób - tak ja Ty czy Audiowit (o innych osobach nie wspominając :D) ma kilka systemów: tranzystorowe i lampowe. No i traktuję taką sytuację jako "oczywistą oczywistość".

Koledzy - tematy związane z Lorką i Panem Markówem proponuje kontynuować w "Jolce...", zwłaszcza że ten temat było już wielokrotnie tam poruszany.
https://forum.audio.com.pl/topic/3144-przygoda-z-lampą-z-lebenem-i-jolidą-w-tle/Pozdrawiam

Witam.

Wzmacniacz Stereo Push Pull.

Kilka już lat minęło od zbudowania nowatorskiego wzmacniacza DIY, na podwójnych tetrodach QQE03/12 przeznaczonych wcześniej do modulatorów w urządzeniach nadawczych. Wzmacniacz pracuje w trybie pentody 2 X QQE03/12 na kanał, osiągając moc wyjściową 2 X 20W. Stopnie wejściowe zbudowane są na osobnych płytkach, podobnie płytki stopnia mocy dla kanałów L-R. W stopniu wejściowym zastosowałem po dwie lampy ECC82 i EC92 driver. Wzmacniacz zamieszczam jako ciekawostkę. Mam nadzieję, że wzbudzi zainteresowanie.

Zdjęcie !) Pokrętła selektora wejść, Stand-by, Wzmocnienia. Zdjęcie 2) Wzmacniacz wewnątrz obudowy. Zdjęcie 3) Na panelu Tył umieszczono wejścia analogowe oraz cyfrowe optical, coaxial. Zdjęcie 4) W czasie prac montażowych.

Relację zamieszczę od A - Z

Janusz44

c.d.n.

1) Wzmacniacz Push Pull zbudowany na podwójnych triodach w stopniu mocy 4 X QQE03-12.jpg

2).JPG

3) Wejścia analogowe i cyfrowe optical, coaxial..JPG

4) Montaż.JPG

Edytowano przez Janusz44

Prace montażowe.

Transformatory wyjściowe toroidalne od Haiku Audio, transformator sieciowy ponadwymiarowy wykonany w technologii do zastosowań w urządzeniach audio firmy Toroidy.pl. Do montażu elementów wykorzystałem listwy montażowe własnego pomysłu. Układy wspomagające: Soft start, układ opóźniający włączenie napięć anodowych o 90 sek, filtr sieciowy, zasilacz żarzenia dla lamp ECC82, EC92 z filtracją 20000 uF, osobne zasilacze anodowe dla obydwu kanałów 2 X 1100 uF. Wskaźniki wysterowania + wzmacniacz dla sygnału wejściowego z selektora wejść.

5).JPG

6).JPG

7).JPG

8).JPG

9).JPG

10) Część zasilacza oraz układy wspomagające.JPG

12) Zamontowany TS, zasilacz oraz ustawiona pionowo płytka z układami wspomagającymi jak soft start, układ opóźnienia włączenia napięć anodowych o 90 sek.JPG

13) W montażu płytka mocy wyjsciowej.JPG

14) Transformatory wyjściowe.JPG

15) Układy żarzenia,opóźniacz włączenia napięc anodowych o 90 sek.JPG

16) Płytki przedwzmacniaczy i stopni mocy.JPG

17) Płytka soft start.JPG

18) Listwa zasilająca dla napięć anodowych przedwzmacniaczy.JPG

19) Zamontowane diody Zenera dla katod oraz siatek 2 lamp QQE03-12.JPG

20) PR-ki do regulacji polaryzacji siatek 1 lamp mocy.JPG

21)  Płytka stopni mocy w trakcie montażu.JPG

22) Gotowa płytka końcówki mocy.JPG

23) Wstawione diody Zenera dla siatek 2 lamp mocy.JPG

24) Płytki stopni wejściowych oraz listwa zasilająca.JPG

25) Płytka mocy,stopnia wejściowego,odwracacza fazy,wysterowania,listwa zasilająca.JPG

Również gratuluje pokazanych tu dzieł, a przede wszystkim wiedzy i pasji. Co do obudów ( brzydkie słowo) tych własnych surowych, czy po wykorzystaniu starych sprzętów całkiem fajnie to wygląda. Także " poprawki " odtwarzaczy CD wyglądają ciekawie, ech też polutowałoby się podmieniło coś, ale trochę wiedzy brak, także brawo Janusz44.

Edit . Pozwolę sobie też na pewną naukę z tego dla innych w większości młodych osób ( chyba czytają ?), mianowicie uderzyło mnie pewne zdanie  cyt: "Kolumn DIY samodzielnie nie wykonam, trzeba siedzieć w temacie, następnie brak fachowych meblowych stolarzy, raczej monterzy wiertarka + wkręt. ".   Młodzi ludzie i takie zdanie  pisze facet który elektronikę ma w małym palcu, sam tworzy i realizuje złożone projekty. Nie pisze też tego pewnie z wrodzonej skromności, ale faktu, że budowa kolumny to nie tylko fakt zakupu 4 głośników, desek, wikolu i zrobienia,( czy nie daj Bóg kupna zwrotnicy w sklepie), a często mamy do czynienia z sytuacją kiedy to młody człowiek pisze "kupię wzmacniacz ale kolumny zrobię sam bo mam płyty mdf,  głośniki kupię w sklepie elektronicznym a zwrotnica z altusów bo mocne" .

• 2 weeks later...
Dnia 28.10.2017 o 17:26, jacek75 napisał:

Również gratuluje pokazanych tu dzieł, a przede wszystkim wiedzy i pasji. Co do obudów ( brzydkie słowo) tych własnych surowych, czy po wykorzystaniu starych sprzętów całkiem fajnie to wygląda. Także " poprawki " odtwarzaczy CD wyglądają ciekawie, ech też polutowałoby się podmieniło coś, ale trochę wiedzy brak, także brawo Janusz44.

Edit . Pozwolę sobie też na pewną naukę z tego dla innych w większości młodych osób ( chyba czytają ?), mianowicie uderzyło mnie pewne zdanie  cyt: "Kolumn DIY samodzielnie nie wykonam, trzeba siedzieć w temacie, następnie brak fachowych meblowych stolarzy, raczej monterzy wiertarka + wkręt. ".   Młodzi ludzie i takie zdanie  pisze facet który elektronikę ma w małym palcu, sam tworzy i realizuje złożone projekty. Nie pisze też tego pewnie z wrodzonej skromności, ale faktu, że budowa kolumny to nie tylko fakt zakupu 4 głośników, desek, wikolu i zrobienia,( czy nie daj Bóg kupna zwrotnicy w sklepie), a często mamy do czynienia z sytuacją kiedy to młody człowiek pisze "kupię wzmacniacz ale kolumny zrobię sam bo mam płyty mdf,  głośniki kupię w sklepie elektronicznym a zwrotnica z altusów bo mocne" .

Dziękuję jacek75

Wzmacniacz Push Pull pracujący w konfiguracji triody został zbudowany w 2010 roku.

W opisywanym wzmacniaczu wykorzystałem w stopniu końcowym lampy KT88 Svetlana. W stopniu wejściowym oraz rozdzielaczu fazy zastosowałem po jednej lampie 6N8S. W układzie sterowania 2 X 6N8S na jeden kanał, każda z lamp steruje jedną gałęzią stopnia mocy. Zasilacz hybrydowy po jednej lampie 5C3S (5U4GB) oraz wysokonapięciowe diody prostownicze. Wizualne odczucia zapewniają 2 lampy EM84. Wskaźniki analogowe wychylne informują o rzeczywistym sygnale wejściowym z selektora wejść, wyświetlacze LCD wyświetlają aktualne napięcie anodowe dla stopni mocy oraz stan rozładowania elektrolitów. Lampy EM84  zastosowałem z sentymentu przypominające lata 50 -  60 XX wieku.

1.Wzmacniacz DIY w trybie triody.JPG

2.JPG

3..JPG

4..JPG

5..JPG

6..jpg

Witam.

Transformatory wyjściowe toroidalne wykonane na zamówienie autorstwa Wiktora Krzak z obecnej firmy Audio Haiku,w pomiarach przebieg prostokątny 1 KHz przy znacznej mocy wyjściowej można uznać za zbliżony do wzorcowego. Brzmienie nie chwaląc się było dobre na kolumnach E-100 JBL w moich domowych warunkach odsłuchowych bez wodotrysków. Później coś napiszę o wzmacniaczu dzielonym w kolorze "złotym" podłączonym do bardziej muzycznych kolumn w dobrych warunkach odsłuchowych.

P.S                                                                                                                                                                                             

Wzmacniacz został przewieziony do lepszych warunków akustycznych i podłączony do kolumn Castle Knight 5, to co usłyszałem nigdy bym nie usłyszał na JBL E-100, przyznaję Koledze audiowit rację. Wzmacniacz mocarny ze wspomnianymi kolumnami zagrał wspaniale, tyle chwalenia. Wzmacniacz + Castle to wspaniały świetnie grający zestaw, wzmacniacz pozostanie już u Kolegi.

Edytowano przez Janusz44
P.S.