Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?

Kraft

Recommended Posts

• 2 weeks later...
8 godzin temu, Fan Bluesa & Sonusa napisał:

Czy jest osoba mogąca  zamieścić zrzuty ekranowe wzorcowych pomiarów REW

Chyba takich nie ma... chodzi Ci o zupełnie płaski? Poczytaj o room curve.

Z innej beczki - na pierwszym zdjęciu pomiar z lewej kolumny (1 z 3 pomiarów) a właściwie odpowiadający mu Impuls

Na drugim zdjęciu Impuls po Time Alignment i Vector Average (zgodnie z tutorialem do REW/Rephase) - piękny niczym z DIRACA - tylko to uśredniony z kilku pomiarów, wyczyszczony być może z rezonansów, ale bez jakiejkolwiek poprawki - przyznam ze rynce opadajo 🤪 (bo myślałem że piękny impuls ze slajdów o Dirac wynika z czegoś więcej tzn z wyrównania czasowego możliwie dużego zakresu częstotliwości...)

L1_Impuls.jpg

Srednia Impuls.jpg

Edytowano przez marcinmarcin

4 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Chyba takich nie ma... chodzi Ci o zupełnie płaski? Poczytaj o room curve.

Z innej beczki - na pierwszym zdjęciu pomiar z lewej kolumny (1 z 3 pomiarów) a właściwie odpowiadający mu Impuls

Na drugim zdjęciu Impuls po Time Alignment i Vector Average (zgodnie z tutorialem do REW/Rephase) - piękny niczym z DIRACA - tylko to uśredniony z kilku pomiarów, wyczyszczony być może z rezonansów, ale bez jakiejkolwiek poprawki - przyznam ze rynce opadajo 🤪 (bo myślałem że piękny impuls ze slajdów o Dirac wynika z czegoś więcej tzn z wyrównania czasowego możliwie dużego zakresu częstotliwości...)

L1_Impuls.jpg

Srednia Impuls.jpg

Nie o ideał , ale o taki ,,dobrze grający''.

Dla przykładu mój Waterfall wygładzenie 1/12

wygladzenie 1do12.jpg

Edytowano przez Fan Bluesa & Sonusa
Uscislenie

22 godziny temu, Fan Bluesa & Sonusa napisał:

Nie o ideał , ale o taki ,,dobrze grający''.

Dla mnie to wycięte rezonanse pomieszczczenia i skorygowana faza

po korekcji.jpg

Faza po korekcji.jpg

Ale miesiąc się tym dopiero bawię w wolnym czasie ;)

Faza oczywiście powinna być dokładniej skorygowana, ale bardziej mi chodziło o to jak to poprawnie zmierzyć i zaimplementować 

Dnia 4.02.2021 o 10:32, Fafniak napisał:

bardziej mnie martwią piki pomiedzy 100 a 450

Każde pomieszczenie ma mniejsze bądź większe dołki i nie ma co się zamartwiać. Mogę Cię pocieszyć, że ja mam większe ;) Od jakiegoś czasu bawię się DDRC z DL pożyczonym od @tomek4446 (Tomku dziękuję za bezinteresowną, koleżeńską pomoc i życzliwość jakiej doświadczyłem od Ciebie :) ) i jest to bez żadnego ściemniania super kierunek do uzyskania lepszej jakości dźwięku.

Co u mnie się poprawiło? Pierwsze wrażenie jakie odniosłem po zastosowaniu filtrów to "odchudzony" dźwięk. Zupełnie mi to nie "smakowało" na początku. Z czasem jednak zacząłem doceniać bo w tym pozornym odchudzeniu, pojawiło się więcej detaliczności, tak jakby przysłowiowa mgiełka opadła. Zmiana jest na tyle wciągająca, że na poważnie zaczynam myśleć o zaimplementowaniu na stałe DL. Może SDH? Zależy mi na we/wy cyfrowym w urządzeniu. DDRC działa ale jednak ma ograniczenia jeżeli chodzi o możliwości podłączenia. 

Jedynym małym minusem dla mnie, jako osoby ciekawskiej z natury jest brak wglądu co tam się w tym DDRC tak naprawdę dzieje z tymi filtrami. Tak już mam i łapki swędzą by coś przy urządzeniu pomajstrować ;) Część kolegów narzekała na zawiłość pomiarów mikrofonem, ilość, ustawianie statywu itd. faktycznie jest to zawiłe i warto wcześniej przemyśleć sposób robienia tych pomiarów. Jest to do ogarnięcia i komplet pomiarów dla jednego słuchacza (9) robiłem w ok. 15 minut. 

Oczywiście jak już wieloktrotnie wspomniano, dobrze jak pomieszczenie jest przynajmniej częściowo zaadoptowane akustycznie i zapewne DL w różnych pomieszczeniach da różne efekty. U mnie bez adaptacji jest różnica "na plus" znaczna. Próbowałem kombinować z filtrami używając Maliny, APO EQ, Jrivera, Foobara i nie osiągnąłem takiego efektu jak z DDRC. Zapewne jest to związane z moim brakiem doświadczenia w składaniu filtrów i tym, że DL ma świetne algorytmy do obliczeń sprawdzające się w moich warunkach. 

Na zdjęciu produkt DL po pomiarze bez dodawania "krzywych". Jeżeli chodzi o "krzywe" to najkorzystniej wyszło u mnie jak ręcznie poustawiałem suwaki w zakresie do ok. 150Hz lekko pobijając bas (ok.3dB). Widać w pomiarach "górkę" powyżej 2kHz. To prawdopodobnie efekt moich zabiegów przy zwrotnicy kolumn, gdzie wymieniłem rezystor tłumiący wysokotonówkę na mniejszą wartość. Muszę to sprawdzić jeszcze podmieniając kolumny do pomiaru i kto wie, może tą moją modyfikację odwrócę ;) Pozdrawiam.

DL_corrected (Medium).jpg

Edytowano przez MariuszZ

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Na zdjęciu produkt DL po pomiarze bez dodawania "krzywych". Jeżeli chodzi o "krzywe" to najkorzystniej wyszło u mnie jak ręcznie poustawiałem suwaki w zakresie do ok. 150Hz lekko pobijając bas (ok.3dB). Widać w pomiarach "górkę" powyżej 2kHz. To prawdopodobnie efekt moich zabiegów przy zwrotnicy kolumn, gdzie wymieniłem rezystor tłumiący wysokotonówkę na mniejszą wartość. Muszę to sprawdzić jeszcze podmieniając kolumny do pomiaru i kto wie, może tą moją modyfikację odwrócę ;) Pozdrawiam.

Sprobuj jeszcze zmodyfikowac krzywa i dodać dodatkowe podbicie basu ponizej 200hz +3dB + 5dB a nawet wiecej. Bez tego dzwiek bedzie tak jak piszesz „suchy”. To podbicie jest naturalne dla naszej percepcji, szczegolnie zalecane gdy bas jest wyrownany przez DSP. Zobacz przykladowa ilustracje, nawet najbardziej wytrenowani nie lubia na plasko :)

toole_zps60mrcuow.jpg

Sorry panowie że nie całkiem w temacie ,ale jak napisałem temat to nikt do tej pory się nie odezwał.

Chcę zrobić Dirac Live do mojego Arcama SA30 i kolumn T+A TS 350 ,ale sam wolałbym tego nie robić .Czy znajdzie się ktoś z Warszawy ,który oczywiście odpłatnie pomógł by mi to zrobić .Mikrofon i statyw posiadam.

3 godziny temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Sorry panowie że nie całkiem w temacie ,ale jak napisałem temat to nikt do tej pory się nie odezwał.

Jak posiadasz mikrofon to w czym problem. DL wyświetla pozycje gdzie masz ustawić mikrofon , resztę DL robi automatycznie. 

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

(Tomku dziękuję za bezinteresowną, koleżeńską pomoc i życzliwość jakiej doświadczyłem od Ciebie

Znaczy się kolega jeszcze fakturki nie zobaczył ? :) 

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Pierwsze wrażenie jakie odniosłem po zastosowaniu filtrów to "odchudzony" dźwięk.

Chyba wszyscy mieliśmy podobne wrażenie. Moim zdaniem przyzwyczajamy się do rezonansów pomieszczenia i po jakimś czasie odbieramy je jako jedność z muzyką. 

Próbowałem u siebie różnych krzywych i tak zawsze wracałem do tej DL. 

Testuj dalej , będziesz chciał sprawdzić jak DDRC sprawuje się jako zwrotnica zewnętrzna ?

A i tak mi się przypomniało , Mariusz testowałeś DL w salonie ? Z tego co pamiętam jak byłem u Ciebie , były tam znaczne rezonanse. Ciekaw jestem ,czy DL dało sobie tam radę.

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Znaczy się kolega jeszcze fakturki nie zobaczył ?

No liczę na rabat jakiś. Dlatego taki miły  jestem. No i na pewno odliczę sobie za to, że Ci pożyczyłem na tydzień ten Twój mikrofon jak już tak go potrzebowałeś 😉 

Wiesz jak to działa. Pożycz stówkę. Nie mam. Mam 50. Dobra daj 50. 50 będziesz mi dłużny 🤣

16 minut temu, tomek4446 napisał:

testowałeś DL w salonie ? Z tego co pamiętam jak byłem u Ciebie , były tam znaczne rezonanse. Ciekaw jestem ,czy DL dało sobie tam radę.

Mam taki plan. Tylko dziewczyny ciągle okupują ten zakątek. Ciężko się wbić. Wszystko przez te zajęcia online i netfiksa 😉 Może w niedzielę się uda. 

7 godzin temu, MariuszZ napisał:

Próbowałem kombinować z filtrami używając Maliny, APO EQ, Jrivera, Foobara i nie osiągnąłem takiego efektu jak z DDRC.

Nakombinowałem się z Apo i myślę że efekt mam dość dobry, ale nie wiem jak w porównaniu do Diraca. W skrócie - mierze REW oddzielnie dla L i R w kilku punktach w pobliżu punktu odsłuchu. Przygotowuje filtry dla L i R odzielnie. Następnie po korektach mierze REW ponownie jakiś metr od kolumn. Faza wychodzi bardzo podobnie dla L i R. Wypłaszczam delikatnie w Rephase. Tworze 24bitowy wav (dziiwne ale najlepiej brzmi) - 32 i 64 wprowadzają jakby artefakty, podobnie jak polecane windowsy hamming - ja używam defalult hann) który następnie dodaje na końcu korekt w apo - tak to wygląda aktualnie. Może i można ładniej, ale to się sprawdza ;) Faza po korekcie tez wrzucona

Apo1.png

Faza.jpg

Edytowano przez marcinmarcin

4 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Faza wychodzi bardzo podobnie dla L i R.

Właśnie nie wiem jak tą fazę ogarnąć w APO. APO koryguje fazę? Myślałem, że obsługuje tylko filtry IIR. Chyba, że nie doczytałem. 

Robiłem z korekcją fazy filtry w Rephase ale to strasznie intuicyjnie. Te dostępne tutoriale coś przekombinowane są. Po pomiarach w REW jak rozwiniesz fazę to ciągnie się okrutnie. Później po jakichś tutorialowych czarach jest możliwa do korekcji +/-180 stopni. Już nawet ogarnąłem jak to zrobić ale to cały czas trochę naciągane jest. Ważne żeby warunki pomiaru odpowiednio poustawiać i sporą ilość pomiarów zrobić i uśrednić odpowiednio. Wtedy faza wychodzi w miarę po ludzku. Zrobię mojego tuto w wątku o malinie jak znajdę chwilę to poproszę o rady i korekty. 

Kolejną sprawą dla mnie niejasną jest jak złożyć impuls korekcyjny wav. w stereo uwzględniający dwa kanały L i P z pomiaru. Może wiesz jak to zrobić? 

32 minuty temu, MariuszZ napisał:

No i na pewno odliczę sobie za to, że Ci pożyczyłem na tydzień ten Twój mikrofon jak już tak go potrzebowałeś 😉 

Dobre! :) Właśnie doliczyłem inflację :) 

33 minuty temu, MariuszZ napisał:

Wszystko przez te zajęcia online i netfiksa

W online nie pomogę , bo aż taki odważny to ja nie jestem , ale jeżeli chodzi o netfiksa to wiesz co to " kontrola rodzicielska " w TV ? :) Tak kolega zablokował mamie TV1 ;TV2 ; TV3 :) 

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Właśnie nie wiem jak tą fazę ogarnąć w APO. APO koryguje fazę?

zobacz 8 z mojego prtscr z APO :)

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

Robiłem z korekcją fazy filtry w Rephase ale to strasznie intuicyjnie. Te dostępne tutoriale coś przekombinowane są. Po pomiarach w REW jak rozwiniesz fazę to ciągnie się okrutnie.

U mnie sprawdza się pomiar z odległości około 1 metra. Wtedy korygujesz faze kolumn, bez wpływu odbić na pomiar.

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Po pomiarach w REW jak rozwiniesz fazę to ciągnie się okrutnie.

Jak podasz w Rephase częstotliwości podziału na zwrotnicach wypłaszcza się - u mnie np. 330 i 2700

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

i sporą ilość pomiarów zrobić i uśrednić odpowiednio.

do amplitudy tak, do fazy najlepiej mi się sprawdził jeden pomiar z dowolnej kolumny i wygenerowanie pliku mono, ktorym koryguje oba kanały. Jak zrobisz po 5 pomiarów na obydwa kanały, zobaczysz że 5-6 pomiarów będzie identyczna prawie :) z takiego dobrego pomiaru robię korektę, ale podaje częstotliwości podziału oraz koryguje w niewielkim stopniu. czyli całość się waha po 20 stopni w jedną i drugą.

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

@marcinmarcin ściągnąłem APO ,nic mi się nie pojawia na komputerze , żadna aplikacja , komputer instaluje APO i dalej nic się nie dzieje. Jak to powinno wyglądać ?

W programach bedziesz miał folder Equalizer Apo. Tam jest Configuration Editor. Idea tego czegosć to edycja pliku config ktory jest w folderze config Apo. Edytujesz plik i tym samym wprowadzasz zmiany w systemie. Plik jest tekstowy, więc możesz go też edytować w edytorze tekstowym

To co wrzuciłem wyżej to zrzut z Configuration Editor

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

Teraz poczytam o co tu chodzi.

Podpowiem dla czasu oszczędności. Pliki filtrów muszą być w folderze EqulizerAPO/config żeby je użyć. Później żeby uruchomić filtr jak na obrazku z paska "include" trzeba rozwinąć i z dysku podać ;) 

apo1 (Medium).jpg