Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

18 minut temu, Kraft napisał:

Ale nie dam głowy, że zrozumiałem, o co pyta Tomek

Już tłumaczę na przykładzie. Zdjęcie poniżej pokazuje uśrednione pomiary dla kanału L i P zarówno z DL jak i bez. Z tym że mierząc mikrofonem programem REW jak wygląda działanie filtrów , mirzę z włączoną krzywą domową DL , która podbija niskie pasmo. A więc czy by prezentować działanie DL w takich porównaniach jak poniżej nie powinno się mówiąc kolokwialnie z krzywej zrobić prostą ? 

3333.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Tak , do sprawdzenia stanu obecnego rzeczywistego taki pomiar z krzywą jest właściwy. Ale podczas pomiarów bez korekcji nie mamy żadnej krzywej domowej , mierzymy odpowiedź kolumn i pomieszczenia . 

No to chcesz porównać. Bez korekcji i z korekcją.

A co ma reprezentować płaska "krzywa"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Ale podczas pomiarów bez korekcji nie mamy żadnej krzywej domowej , mierzymy odpowiedź kolumn i pomieszczenia . 

I owszem. 

Jak już zauważył @slaw0001, pomiary robi się w jakimś celu. Przypuszczam, że Ty Tomek, chciałbyś sprawdzić, jak skutecznie DL poradził sobie z korekcją niedoskonałości charakterystyki, które wprowadza pomieszczenie. Jako, że korekcję realizujemy poprzez takie regulowanie wzmocnieniem poszczególnych częstotliwości, aby jak najbardziej zbliżyć się do założonej krzywej, powinieneś używać REWa dokładnie tak jak to robiłeś do tej pory. Nie ma tu znaczenia, jaki kształt ma krzywa docelowa. Chodzi o to, jak bardzo korekcja zbliża do niej rzeczywistą (zmierzoną) charakterystykę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, slaw0001 napisał:

A co ma reprezentować płaska "krzywa"?

 

3 minuty temu, nowy78 napisał:

Nie ma tu znaczenia, jaki kształt ma krzywa docelowa. Chodzi o to, jak bardzo korekcja zbliża do niej rzeczywistą (zmierzoną) charakterystykę.

I właśnie po to ma się kolegów. Czasem dążenie do  doskonałości przeradza się w natręctwo. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Będę spał dziś spokojniej :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moje ręce wpadł mikrofon Blue Yeti. To mikrofon pojemnościowy z przeznaczeniem do komputerów, używany głównie przez streamerów. Nadaje się także do nagrywania instrumentów. Myślicie, że jest sens próbować z takim gadżetem zabawę w pomiary w programie REW?

https://www.bluemic.com/en-us/products/yeti/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos krzywych. Ostatnio poczytałem o powstawaniu krzywej domowej Olive&Tool i zainspirowany załadowałem do DL. Muszę przyznać, że ma swoje uroki. Gra na pewno lepiej niż wygląda. Zacieśnia środek pasma, ale jednocześnie uwypukla wokale i wydaje się poprawiać stereofonię. Niskie częstotliwości pozostawia niezwykle rozdzielcze, naturalne podobnie jak wysokie. Na pewno nie jest efakciarska, ale po adaptacji generalnie wydaje się bardzo naturalna. Ważne, żeby dać jej trochę czasu, osłuchać się i może się okazać tym czego szukasz. Macie może jakieś doświadczenia z O&T? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lpomis napisał:

Myślicie, że jest sens próbować z takim gadżetem zabawę w pomiary w programie REW?

Nie zauważyłem, aby gdzieś była zamieszczona charakterystyka, a to jednak podstawa. Tym bardziej, że nie jest to mikrofon przeznaczony do pomiarów. Jeżeli jest w jakiś sposób pofalowana, a nie mamy o tym wiedzy...  Tak naprawdę nie będzie wiadomo na ile wiarygodne są pomiary.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nowy78 napisał:

Nie zauważyłem, aby gdzieś była zamieszczona charakterystyka, a to jednak podstawa.

To są jedyne dane techniczne jakie podaje producent:

Power Required/Consumption: 5V 150mA
Sample Rate: 48 kHz
Bit Rate: 16-bit
Capsules: 3 Blue-proprietary 14mm condenser capsules
Polar Patterns: Cardioid, Bidirectional, Omnidirectional, Stereo
Frequency Response: 20Hz - 20kHz
Max SPL: 120dB (THD: 0.5% 1kHz)

 

Cuś takiego mi wyszło w pierwszym pomiarze. Ale pewnie wszystko robię źle więc proszę się nie śmiać...

 

pomiar1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lpomis napisał:

To są jedyne dane techniczne jakie podaje producent:

Power Required/Consumption: 5V 150mA
Sample Rate: 48 kHz
Bit Rate: 16-bit
Capsules: 3 Blue-proprietary 14mm condenser capsules
Polar Patterns: Cardioid, Bidirectional, Omnidirectional, Stereo
Frequency Response: 20Hz - 20kHz
Max SPL: 120dB (THD: 0.5% 1kHz)

 

Co Ci szkodzi zmierzyć, peaki (mody pomieszczenia ) są tak duże (kilkanaście dB) że wyłapiesz częstotliwości gdzie Ci podbija oraz sprawdzisz czy równo grają, kolumny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marcinmarcin napisał:

Tak

I chwała Bogu ! :) 

Mam więc pytanie i problem zarazem , jak chce zrobić pomiary REW przez RME korzystając ze sterowników ASIO to za nic nie mogę ustawić poziomu SPL bo miernik wyświetla mi jakieś dziwne wartości , choć jednostka to nadal dB . Mniej więcej są to cyfry 5 ; 6 / zamiast 75 dB/ i w dodatku wyświetlane są na czerwono. Miałeś tak ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

I chwała Bogu ! :) 

Mam więc pytanie i problem zarazem , jak chce zrobić pomiary REW przez RME korzystając ze sterowników ASIO to za nic nie mogę ustawić poziomu SPL bo miernik wyświetla mi jakieś dziwne wartości , choć jednostka to nadal dB . Mniej więcej są to cyfry 5 ; 6 / zamiast 75 dB/ i w dodatku wyświetlane są na czerwono. Miałeś tak ?

Nie, 5 minut temu coś sprawdzałem i mierzyłem, wszystko działa normalnie. A jak hałasujesz koło mikrofonu, to co pokazuje miernik

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marcinmarcin napisał:

A jak hałasujesz koło mikrofonu, to co pokazuje miernik

No właśnie nic się prawie nie zmienia , czyli ta wartość , przeważnie 5,2 ; 5,4 świecąca się na czerwono jak by nie reagowała na mikrofon.

Jak korzystam ze sterowników JAVA , wszystko działa elegancko

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

A mógłbyś mi wrzucić przy okazji zdjęcie jak masz, ustawień ze sterownikami ASIO ?

Jutro, bo dzis już nie dam rady,  mam odpięte wszystko i pisze z komórki 

A po co pomiar z Asio, przecież to nie ma najmniejszego znaczenia, a jak widać coś się gryzie

Ale widać perfekcjonizm w twoim podejściu do tematu 👍🙂

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapytam jeszcze Piotra @nowy78 , korzystasz przy pomiarach REW z ASiO ?

2 minuty temu, marcinmarcin napisał:

A po co pomiar z Asio, przecież to nie ma najmniejszego znaczenia, a jak widać coś się gryzie

Bo ASIO to sterowniki RME i wypadałoby właśnie z nich korzystać skoro przepuszczamy sygnał przez to pudełko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...