Skocz do zawartości

A REGA to co?


Recommended Posts

Podniesiony górny środek i już marginesie - moim zdaniem - często osoby mylą mocną górną średnicę z wysokimi tonami, chociażby w przypadku takich wzmacniaczy jak niektóre modele Atolla czy Cyrusa. Na takich piecach jak  nie skorygujesz górnego środka paczkami to kapitalnego albumu "The Kick Inside" Kaśki Krzak nie posłuchasz bez czapki na uszach ;)  Nasza Edytka Górniak w paru utworach na płycie "Dotyk" też jest dobrym przykładem. Przejście średnicy w wysokie tony to bardzo wrażliwy dla naszego narządu słuchu fragment pasma i jak wzmacniacz tu jeszcze dołoży (a bardzo często tańsze wzmacniacze podbijają średni bas i w kontrze "dla równowagi" górną średnicę - znowu za przykład podam niektóre piece Atolla) to finalnie otrzymamy dający po uszach, męczący jazgot. 

Twoje paczki odbierałem jako "fizjologicznie" osłabione na górnej średni. Nie było mowy o krzykliwości. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, soberowy napisał:

Nie zgadzam się. Atoll in200se

A słuchał Atolla in 100? Napisałem, niektóre modele Atolla a nie wszystkie. No i obaj wiemy jak grają Perły Xaviana, moim zdaniem to bardzo ciepło grające paczki i z pewnością nie zaszkodzi im i nam wzmacniacz, który trochę zaakcentuje górny środek czy wysokie tony. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Rega Elicit Mk5 bardzo mnie kusi. Naim jest wielki, ale czasami chciałoby się mniej walenia basem za wszelką cenę (przepraszam za oczywiste i niesprawiedliwe uproszczenie, ale niektórzy wiedzą o co chodzi). Szukam więcej detali, napięcia w dźwięku. przejrzystości, ale bez zbytniego odchudzania całości. Czy to dobry trop? Czy może jednak zmienić kolumny? Myślałem o KEF R5, AE 509 , Dynaudio X38 (mają chyba bardziej wyrównaną charakterystykę, niż X34)?

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia na szybko z odsłuchu Regi Elex-R.

Lekko, szybko, mocno, troszkę chudo. Granie z niesamowitą wręcz werwą, uderzeniem. Piecyk aż rwie się do grania. Nie wiem czy to dynamika czy po prostu mikrodynamika, ale kontrasty w cichych dźwiękach są bardzo wyraźne. Bas - dla mnie ilościowo idealnie, ani za dużo, ani za mało. Chciałoby się może lepszego zejścia, nieco lepszego różnicowania, ale jak na tę półkę cenową jest bardzo dobrze. Średnica - Q21 wspomniało wyżej, że jest "bogata". I w zasadzie mogę to potwierdzić. Środkowy środek i zakres w okolicy 1kHz jest uprzywilejowany. Wyciąga z nagrań niesamowitą ilość detali. Bywa ostrawo, lekko nachalnie. Każdy mocniej skompresowany materiał, czy to wokal czy inny dźwięk w realizacji zostanie od razu obnażony i momentalnie dowiemy się o jego niedoskonałościach. Wysokie tony otwarte, mocne, świeże, ale i osuszone. Nie jest to wg mnie granie idealnie równe i przezroczyste jak twierdzi np. AVTEST. Źródła bez powiększania. Wokal troszkę z tyłu, nie jest rzucany na słuchacza. Bardziej siedzi w kolumnach. Największą jak na razie wadą dla mnie jest głośniejsze słuchanie na Redze. Już powyżej 60-65dB pojawia się u mnie dyskomfort, słuch się szybko męczy. Za dużo detalu, za dużo informacji na średnicy, za mocne wysokie, za duże rozjaśnienie. Na razie słuchane było na JMR Lucia i AP Sitara.

/edit

Aha. Jeszcze jedno. Rega Elex-R to zupełne przeciwieństwo Regi Elicit MK5. Jeżeli ktoś ma tańszy model i szuka rozwinięcia tego brzmienia i planuje kupić Elicit to będzie bardzo zaskoczony. Zupełnie inne podejście do grania.

23 minuty temu, tomasz1w napisał:

Rega Elicit Mk5 bardzo mnie kusi

Wg mnie po tym co piszesz warto ją sprawdzić.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tomasz1w napisał:

Szukam więcej detali, napięcia w dźwięku. przejrzystości, ale bez zbytniego odchudzania całości. Czy to dobry trop?

Dobry, dobry. Odchudzania nie ma na 100%, środek bardziej przejrzysty jak w xs3 i SN3. Jednak niskie tony w SN3 bardziej bogate (słowo na dziś :)). Elicit mk5 w żadnym zakresie niskich tonów nie wali, nie wzmacnia, nie przesadza ale schodzi bardzo nisko bez żadnego poluzowania. Niskich tonów mniej niż w Naimach xs3 czy SN3. Jedynie te wysokie tony w elicit mk5... są poprawne ale za przeproszeniem proste jak konstrukcja cepa. No ale zawsze można się do czegoś przyczepić. Bardzo dobry DAC i dziurka na słuchawki, to też trzeba pochwalić. Naimy przy Redze Elicit mk5 mają bardzo liche dziurki słuchawkowe.

27 minut temu, lpomis napisał:

troszkę chudo.

Tak. 

 

27 minut temu, lpomis napisał:

Jeżeli ktoś ma tańszy model i szuka rozwinięcia tego brzmienia i planuje kupić Elicit to będzie bardzo zaskoczony. Zupełnie inne podejście do grania.

Tak. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajajajaj. Pierwsze nocne słuchanie na Redze za mną, no jest super. Ależ to ciekawy piecyk. Jest tak niesamowicie szybka, uderza takimi impulsami jakby w środku miała dynamit, czasami człowiek aż podskoczy na sofie. Jeden dźwięk się jeszcze nie kończy, a Rega chce grać już kolejny. Żywioł, chęć do grania nie z tej ziemi. Świeżość, rozjaśnienie, detaliczność, lekkość, tempo. Szczerze? Jeszcze nie słyszałem takiej kombinacji. Połowa kawałków do odkrycia na nowo. Bardzo uczciwie wyceniony wzmak, który angażuje i pokazuje emocje. Szkoda, że czar pryska jak zrobi się głośniej. Nosz kur...

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lpomis napisał:

Już powyżej 60-65dB pojawia się u mnie dyskomfort, słuch się szybko męczy. Za dużo detalu, za dużo informacji na średnicy, za mocne wysokie, za duże rozjaśnienie.

A próbowałeś jakiejś zmiany kabli? (Nie pamiętam już, czy należysz do sceptyków - jeśli tak, wycofuję pytanie. :) )  Z opisu wygląda to na przypadek do ogarnięcia. Byłoby gorzej, gdybyś miał za dużo górnej średnicy, a wysokich w sam raz. Wtedy ciemniejszy kabel stonowałby średnicę, ale przy okazji mógłby nadmiernie zgasić soprany. A tak - jest pole do zabawy. Ale, oczywiście ciche odsłuchy stracą po zmianie - coś za coś. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, DiBatonio napisał:

To, albo piecyk o kant doopy rozbić, bo 65dB to nie jest głośno nie wiadomo jak.

Albo akustyka pokoju zostawia do życzenia.

Wzmacniacz nie wstrzelił się idealnie w system (z pomidorami włącznie). ;) Myślę, że akurat u mnie ta Rega mogłaby lepiej wypaść w głośniejszym graniu, bo szukałem właśnie czegoś szybkiego i z otwartą górą. :) 

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Wspominałem w poście wyżej. Rzadko kiedy przebijam na Redze 65dB. Robi się wtedy nieprzyjemnie.

U mnie jako środek doraźny przy słuchaniu jaśniejszych nagrań nieźle sprawdzają się dodatkowe wielkie poduszki za i nad głową / miejscem odsłuchu. Działają jak wybiórczy absorber - pochłaniają część sopranów, a przepuszczają / odbijają średnie. Ale jest to wykonalne tylko dlatego, że sofa jest blisko ściany i dzięki temu te poduchy się jakoś trzymają. :) Jak tylko coś gra zbyt jasno, przekładam je tam i od razu jest lepiej. A potem zdejmuję do odsłuchu ciemniejszych realizacji. :) 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w którą stronę iść? SN2 czy Rega Elicit Mk5? Reszta toru w sygnaturze. Dynie X34 ogólnie rzecz ujmując mocno wypełniają dźwięk, chociaż mają też swój świeży "sznyt", nie tak jak "tzw." stara szkoła Dynaudio. Bardzo je lubię. Z Naimem XS2 jest bogato, jest fun, ale czasami jest aż za bogato. Czy SN2 jest tłustszy czy bardziej "spięty" niż XS2? Kolumny są odstawione od ściany ok. 30-40 cm, ale nie piszcie mi proszę o 1 m, bo to jest mieszkanie w bloku, a nie studio odsłuchowe. Wprawdzie pokój ma ok. 27m2, ale to jest "normalna" przestrzeń do życia dla 3-osobowej rodziny. Co wybrać, żeby uzyskać wspomniane "więcej detali, napięcia w dźwięku. przejrzystości, ale bez zbytniego odchudzania całości." Przepraszam za mały offtop, w końcu wmieszałem tu i Naima i Dynaudio, ale jako były właściciel 2 wzmaków Regi czuję się usprawiedliwiony;) 

P.S.

A tak poza tym bardzo lubię kaczkę, ale pierś zamarynowaną i długo pieczoną w piekarniku. I do tego kalifornijskie Apothic Red:) Kaczej dupy nie jadam ale uwielbiam ją czytać:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam SN2 ale w stosunku do SN3 podobno gra mniej pogrubionym środkiem, jest trochę twardszy, bardziej konturowy jak SN3. Ogólnie SN3 podobno troszkę bardziej podbarwia (ociepla) i zmiękcza na tle starszego modelu. Wobec powyższego pod Dynie (sam mam X14) osobiście wybrałbym używkę SN2. No i będzie taniej oraz mniej stracisz jakbyś chciał kiedyś sprzedać. Tylko będziesz musiał pobawić się z uziemieniem Node albo samego Supernaita bo inaczej będzie ciągły przydźwięk w głośnikach. Chociaż mając Naima pewnie o tym wiesz i masz temat uziemienia ogarnięty.

Pomyśl nad zewnętrznym przetwornikiem do BS. 

SN3 na tle Regi ma lepszy atak, ma bogatsze :) wysokie i niskie tony a przy wokalach kobitek  zaczynasz z nimi śpiewać, są tak fajne. Mężczyźni ładniej śpiewają na Redze :)Myślę, że z SN2 jest podobnie. 

No i Naim chyba! będzie bardziej żywotny bo Rega Elicit mk5 łapie bardzo wysokie temperatury na całej obudowie, która jest naleśnikiem i w środku musi być fest ciepło. Naim nie nagrzewa się tak mocno jak Rega. 

Naima xs2 nie znam ale XS3 ma niewiele wspólnego z SN3, no dobra oba grają gęsto. XS3 jest dużo bardziej efekciarski, basem wali bardzo mocno ale już niekoniecznie chce go kontrolować, nie do Dynaudio jak dla mnie. 

Osobiście rozważyłbym jeszcze odsłuch Regi Elex r ale tylko konkretnie pod Dynaudio Excite. Chociaż jak jesteś przyzwyczajony do brzmienia Naima to zmiana na Regę elex r może być zbyt drastyczna.... 

Mój głos na SN2. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki🙂 no i mam zagwozdkę. A z uziemieniem XS2 poradziłem sobie, jak trzeba. Porządny lity kabel instalacyjny podłączony do ground i wpięty bezpośrednio do gniazdka. Oczywiście we wtyczce podłączony WYŁĄCZNIE kabel uziemiający - piszę to na wszelki wypadek. Patent znaleziony na oficjalnym forum użytkowników Naima. Przydźwięk odszedł w niepamięć😉

20220920_225047.jpg

20220920_225023.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Brytyjska Rega to nie tylko gramofony, choć to dzięki nim zdobyła rynek i serca fanów analogu. Rega to marka-combo, ma przecież w swojej ofercie wzmacniacze, głośniki, źródła cyfrowe, przewody czy nawet stojaki. Można pokusić się o stwierdzenie, że na bazie jednej marki możemy zbudować pełen system audio. Gramofony już u nas gościły: 

Zatem niebawem, na naszym kanale YouTube, będziecie mieli okazję porównania najpopularniejszych wzmacniaczy Rega. Zapraszamy do subskrypcji kanału, aby być na bieżąco z naszymi testami i recenzjami: link.

__
Salon Audio-Video Q21
Pabianice, Reymonta 12
www.Q21.pl
q21@q21.pl
Tel. 422130166

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Best System” Trusted Reviews 2022 dla wzmacniacza Rega Elicie Mk5!

"The Elicit MK5 earned a perfect 5/5 score from our reviewer after delivering direct, informative and robust sound, an impressive phono stage and Hi-res DAC."

Zapraszamy na odsłuchy do salonu Q21. Szczegóły pod linkiem.

Salon audio-video Q21
Pabianice, Reymonta 12
Tel. (42) 213 01 66
www.Q21.pl

rega_elicit.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zapraszamy Was na film o REGA. Marka słynie z gramofonów i pewnie z tego asortymentu większość z Was REGA kojarzy. Bardzo dobrze REGA to jednak nie tylko analog, marka wypuszcza kolumny, odtwarzacze CD, przewody, stojaki. My zaprezentujemy Wam dziś wzmacniacze. Jest to bardzo dobry jakościowo sprzęt, o bardzo uniwersalnej charakterystyce, dlatego też jeżeli chcecie mieć dużą dowolność zarówno odtwarzanego stylu muzyki, jak i podłączanych kolumn - REGA to świetny wybór. Już teraz możecie poznać bliżej modele IOBRIOELEX-R oraz ELICIT, zapraszamy na film:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...