Skocz do zawartości

Subiektywne opinie w doborze kolumn


GAntek

Recommended Posts

Dzień dobry :)

Na wstępie jako świeżak witam serdecznie wszystkich Forumowiczów :)

Zostałem miesiąc temu szczęśliwym lub też nie posiadaczem sprezentowanej Yamaha RN-803D, które są podłączone do starego 15 letniego zestawu MAudio Reference 65.

Po przeczytaniu chyba setek wpisów na forum oraz przeglądnięciu dziesiątek ofert i wykonaniu kilku odsłuchów zostałem z tematem finalnego wyboru kolumn wstrząśnięty nie zmieszany. 

Salon około 25m2 otwarty na korytarz i jadalnię, kolumny będą naprzeciw słuchacza około 3m. 

 Póki co zostałem z tematem wyboru pomiędzy KEF R500, Dali Opticon 6, Dali Oberon 7. 

Zaskoczony jestem że nowa seria Oberon 7 jest niewiele odbiegająca w moim odczuciu od Opticon 6, natomiast w cenie jest już mała przepaść... 

Prosiłbym jeśli to możliwe o wasze subiektywne opinie na co lepiej się zdać i z czym się związać na najbliższy rok może dwa chyba, że są jeszcze jakieś inne propozycje :)

Zależy mi na pezestrzennosci, głębi i efektywności. Muzyka - wszystko po trochu zależy od sytuacji m.in. Diana Krall, Jackson, Soyka, Pat Matheny, Sting, Dire Straits oraz trochę nowoczesności, rocka, club etc.. 

P. S. Udalo mi się odsłuchać także Heco Aurora 700, Klipsch 6000, Triangle LN-07, Zensor 7, STX 250 i jakoś nie zrobiły wszystkie na mnie wrażenia...

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć GAntek,

Yamahę dilują w Top HiFi. Zatem pewnie oni mają doświadczenie w spinaniu jej z czymkolwiek co mają w salonie. A na 100% kleili ją z B&W, Vienna Acoustic i Elacami. Dwóch pierwszych nie słuchałem, ale Elaców miałem już 3 modele. Nie wiem jak to zagra z yamahą, ale w moich zestawieniach (rotel, nad, arcam) zawsze wpisywały się w charakterystykę opisaną przez Ciebie jako pożądaną. Teraz są niezłe przeceny starych modeli - fs247.3/247.2 (zobacz na allegro koniecznie, teraz to można kupić za 6k za parę, kiedyś 10k), ewentualnie fs187/197. 

Pozdrawiam

B

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, GAntek napisał:

Prosiłbym jeśli to możliwe o wasze subiektywne opinie na co lepiej się zdać i z czym się związać na najbliższy rok może dwa chyba, że są jeszcze jakieś inne propozycje :)

Wnioskuję z Twoich odsłuchów , że budżet oscyluje w okolicach 4-4,5k więc:

https://allegro.pl/oferta/audio-physic-virgo-ii-7519459447

https://allegro.pl/vandersteen-1ci-pelny-komplet-i7670961581.html

https://allegro.pl/oferta/jbl-ti-5000-7735652494

https://allegro.pl/oferta/infinity-sm152-super-brzmienie-studio-vintageaudio-7269661450

https://allegro.pl/oferta/dali-opticon-6-walnut-stan-bardzo-dobry-7650213813

Oczywiście nikt Ci nie odpowie jak te kolumny zgrają się z Yamahą i czy ten akurat dźwięk będzie Ci odpowiadał. Podałem przykłady kolumn używanych o kilka klas wyższych od tych których słuchałeś.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Pojechałem na odsłuch Heco Aurora 700. Były podpięte właśnie do Yamaha RN-803D - zrobiły dobre wrażenie, ale przysłowiowa szczęka nie opadła. Mimo wszystko było ok. Myślę sobie, zakup głośników to nie jest decyzja na resztę życia. Święta za pasem, stare już sprzedane, zabieram i zobaczę jak zagrają w chałupie. Podłączyłem pod wzmacniacz A-S701 -teoretycznie to samo, RN-803 był zbudowany na jego bazie. Efekt? Jest LEPIEJ! Kolumny grają ładniej, bardziej dynamicznie, melodyjnie. Ta sama płyta (zrobiłem testową składankę). Wnioski jakie ja wyciągnąłem - sprzęt trzeba testować w domu a amplituner to nigdy nie będzie wzmacniacz... 

PS. Małżonka moja kochana miała identyczne odczucia!

Edytowano przez pc78ns
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za taką szybką odpowiedź na moja wiadomość :)

Jak dobrze wiemy odsłuch oraz wrażenia po nim są bardzo subiektywne i to co się podoba jednemu nie zawsze będzie dobre dla drugiego :)

Mi być może słoń na ucho nadepną :) lecz w pamięci najbardziej mam Dali Oberon 7 oraz droższe o ponad 2k Dali Opticon 6...z tym że miałem przy odsłuchu wrażenie że to bardzo zbliżone kolumny a cena jednak swoje robi. Do tego dźwięk kef R500 też w pamięci pozostał... 

Patrzyłem głównie na nowe... gdyż nigdy nie wiadomo co z używką a potem pretensje już tylko do siebie... :/

Ze wzmacniaczem/ampli nie zwiazałem się na całe życie więc znając siebie za rok... dwa będzie skok w bok na coś lepszego, zwłszcza że był to spontaniczny gift którego nie wybierałem - jedynie co poza dźwiękiem to mega pod wrażeniem jestem obsługa i integracja z tidal/spotify/pliki z nas po sieci :) zresztą przesiadłem się z 15 letniego kd onkyo ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Elizjum7919. napisał:

Kef r500 i dali opticon 6 to bardzo dobre kolumny

powiedziałbym, że co najwyżej dobre i jednocześnie obydwie przewartościowane. Na tle poprzedników swoich modeli zdrożały 50%...dobre dla tych co nie znają historii, jak to się ich w butelkę nabija :D

Edytowano przez Miras23
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Miras23 napisał:

powiedziałbym, że co najwyżej dobre i jednocześnie obydwie przewartościowane. Na tle poprzedników swoich modeli zdrożały 50%...dobre dla tych co nie znają historii, jak to się ich w butelkę nabija :D

Dziękuję bardzo za takie spostrzeżenie... Czy jesteś w stanie jakkolwiek to umotywować oraz dać przykład jakiejś równie dobrej alternatywy? 

Jestem otwarty na wszelkie propozycje :)

Z góry dziękuję ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali Opticon 6 za 7.200 zł to nic innego jak następca bardzo poczciwych - Dali Ikon 6 - za...4000 zł. Taki był detal kilka lat temu. Jak widać cena poszła prawie x2!

Z Kefem jest trochę lepiej, bo chociaż obudowę odświeżyli.

Gdybym był na Twoim miejscu i miał kierować się swoim gustem, to wybrałbym: Pylony Diamond 30 :) -tylko że to za dużo do tej Yamaszki...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Miras23 napisał:

Dali Opticon 6 za 7.200 zł to nic innego jak następca bardzo poczciwych - Dali Ikon 6 - za...4000 zł. Taki był detal kilka lat temu. Jak widać cena poszła prawie x2!

Z Kefem jest trochę lepiej, bo chociaż obudowę odświeżyli.

Gdybym był na Twoim miejscu i miał kierować się swoim gustem, to wybrałbym: Pylony Diamond 30 :) -tylko że to za dużo do tej Yamaszki...

 

Pylon Diamond 30...piekne kolumny ale troszkę za duże do moich 25m2 pomimo otwartego korytarza i jadalni... 

Czy ktoś jeszcze miał przyjemność odsłuchu i testowania Dali Oberon 7? Wydały mi się strasznie podobne/zbliżone do Opticon 6... Natomiast różnica w cenie jest znacznie zauważalna... co prawda zaskoczył mnie z tyłu napis na Oberonach "Designed and Engeneered by Dali in Denmark | Manufactured in PRC"... Opticon to "Made in Denmark"... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, GAntek napisał:

Pylon Diamond 30...piekne kolumny ale troszkę za duże do moich 25m2 pomimo otwartego korytarza i jadalni... 

Przecież możesz kupić Diamondy 28, albo jeszcze mniejsze Diamon 25. Ja mam Diamondy 25 dokładnie w 25m2. Nawet ostatnio słuchałem ich z Yamahą RN-803D i było bardzo dobrze. Na pewno Diamondy to nie jest dla tej Yamahy "za dużo".  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem podłączanie Yamahy RN803 do Opticon 6 to średni pomysł. Mimo że obiektywnie to najlepsze kolumny z tej 3 wybranej przez Ciebie.

W tym przypadku stawiał bym raczej na KEF R500 albo ELAC FS 247,3

Zapraszam na odsłuch domowy i wyceny.

 

Piotr

Miałem przyjemność odsłuchania w studiu Opticon 6, Oberon 7 i Polk Audio 55s - całość podłączona do 803d i najlepiej wypadły Opticon i tuż za nimi niewiele różniące się Oberon 7... Polk też miał coś w sobie ale mi je odradzali ?

Największy szok przeżyłem gdy usłyszałem te same Opticon 6 podłączone na inny test do yamaha 602 i była masakra... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Jak widzę budżet się zwiększył , więc pomyślałbym o 

https://allegro.pl/dali-grand-i7741360514.html

poczytaj o tych kolumnach , dla mnie rewelacja.

Niestety ale to już i tak grubo naciagniety budget... I obawiam się że na moich 25m2 to by przytloczyly te kolumny całe otoczenie :) ...ale dziękuję za propozycję :)

P. S. Czy ktoś miał przyjemność odsłuchania lub może posiadania Polk Audio Signature s55? Jakie wrażenia uwagi i spostrzeżenia? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Miras23 napisał:

  Dnia 28.12.2018 o 20:48, Elizjum7919. napisał:

Kef r500 i dali opticon 6 to bardzo dobre kolumny

powiedziałbym, że co najwyżej dobre i jednocześnie obydwie przewartościowane. Na tle poprzedników swoich modeli zdrożały 50%...dobre dla tych co nie znają historii, jak to się ich w butelkę nabija :D

To chyba się tyczy Dali Ikon i Opticon, a nie KEF. Te są akurat w dobrej cenie po wejściu nowego modelu Reference. Poprzednika z kolei chyba ta linia R nie miała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, don napisał:

To chyba się tyczy Dali Ikon i Opticon, a nie KEF. Te są akurat w dobrej cenie po wejściu nowego modelu Reference. Poprzednika z kolei chyba ta linia R nie miała.

Faktycznie patrząc w historię to wydaje się, że Opticon 6 to praktycznie kontynuacja Ikon 6 mk2, które są fajne cenowo... Co prawda tutaj doszły niby lepsze głośniki z ich nową technologia smc ale czy faktycznie lepsze czy to po prostu "chłyt materkingowy" :)? 

Z drugiej strony mam wrażenie że po serii zensor zaadoptowali głośniki z opticon do nowej serii oberon. W odsłuchu różniły się ustnie wstęga wysokich tonów oraz może ciut szerszą sceną (może kwestia ustawienia - były skrajnie po szerokości). 

Ajjj w głowie mi siedzą jeszcze te Kef R500... Miały w sobie to coś... Co prawda martwię się czy z basem lub jego mniejsza ilością nie będzie problemu... Podobno lepiej w R700 niestety nie ten pułap cenowy :(

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gantek, widzę, że kumasz cha-cha na temat Dali :)

10 godzin temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem podłączanie Yamahy RN803 do Opticon 6 to średni pomysł. Mimo że obiektywnie to najlepsze kolumny z tej 3 wybranej przez Ciebie.

W tym przypadku stawiał bym raczej na KEF R500 albo ELAC FS 247,3

Zapraszam na odsłuch domowy i wyceny.

 

Piotr

S4Home,

Czasem, uda Ci się mądrze coś napisać, ale nie które Twoje pomysł to są z du..y :D

FS 247.3 do RN 803 !!??  za to powinieneś dostać naganę:)

ale pochwalić Cię trzeba, za opinię na temat Opticonów 6 (czy. Ikonów 6) -to faktycznie nie zagra.

Edytowano przez Miras23
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Miras23 napisał:

Gantek, widzę, że kumasz cha-cha na temat Dali :)

ale pochwalić Cię trzeba, za opinię na temat Opticonów 6 (czy. Ikonów 6) -to faktycznie nie zagra.

Ok, czyli z ogólnego toku rozumowania, lepiej sobie odpuścić Dali... ? ;) Co by nie było to w odsłuchu 803d + Dali + kable Chord Clearway grały naprawdę sensownie (być może faktycznie słoń mi na ucho nadepną... :P )

Zrobię chyba jeszcze jedno podejście do Kef R500 chyba, że coś jeszcze się pojawi ciekawego. W jednym miejscu bardzo proponowali Triangle, lecz w porównaniu do Klipsch 6000 i Zensor 7 to w tym wszystkim najlepiej wyszedł Klipsch... ale to też chyba nie tędy droga.

Generalnie nie związuje się z 803d na całe życie i jak to pisałem uprzednio znając mnie za rok, może dwa pójdzie upgrade w kierunku wzmacniacz + rozwiązanie sieciowe/cd, dlatego chciałbym jednak pozostać z tymi kolumnami na ciut dłużej dając im możliwość rozwinięcia jeszcze bardziej skrzydła ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, GAntek napisał:

dlatego chciałbym jednak pozostać z tymi kolumnami na ciut dłużej dając im możliwość rozwinięcia jeszcze bardziej skrzydła ;)

 

6 minut temu, Miras23 napisał:

Dali to było kiedyś...dziś to raczej marketing.

Dlatego sugerowałem Grandy , kolumny na lata i ostatnia konstrukcja Dona Flanza dla Dali przed założeniem własnej firmy /Danish Physics/. Są duże i ciężkie / 45 kg. szt./ ale perfekcyjnie wykonane i dźwiękowo bez zarzutu./ oczywiście to moja subiektywna opinia/.

Zwrotnica w Grandach

IMG_2057.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomek4446 napisał:

 

Dlatego sugerowałem Grandy , kolumny na lata i ostatnia konstrukcja Dona Flanza dla Dali przed założeniem własnej firmy /Danish Physics/. Są duże i ciężkie / 45 kg. szt./ ale perfekcyjnie wykonane i dźwiękowo bez zarzutu./ oczywiście to moja subiektywna

Kolumny zdają się być świetne, ale obawiam się, że byłby niezły mezalians 803d z Grand... obawiam się, że sobie nie poradzi z taką konstrukcją... :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, GAntek napisał:

obawiam się, że sobie nie poradzi z taką konstrukcją... :/

U mnie dawał radę:

NAD 3100 /60W na kanał/ 

Marantz 2226 B / 26 W na kanał/

Zawsze można zabrać pod pachę 803 D i podłączyć. Nie chcę krakać ale 803D wieczny nie będzie, a kolumny tak :) 

Nawet jak nie Grandy , to i tak przyznam , że kładąc nacisk na kolumny tok myślenia masz jak najbardziej audiofilski.

Swoich nie sprzedaje, ale jak byś przejeżdżał przez Łódź ,to możesz wpaść z 803D i zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...