Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

Kilka cm nie ma znaczenia. Część pasma 70-180 jest strojona do konkretnego salonu i ustawienia. Nie do ruszenia zatem. Także sweet spot. Drivery i strojenie dobrane do moich „uszu”. Lubię brzmienie Live bez prądu, czyste, wyraźne, bliskie i z poczuciem że siedzę 5 metrów od kontrabasu i skrzypiec. 

Od 1000Hz mogę regulować pasmo max 5dB. Te wszystkie audioneologizmy/otwartość wokali, nasycenie, dźwięczność itp 

20-70 Hz sub z dsp. To robi robotę. Nie do opisania. Tam dzieje się bardzo dużo.

Mieszkam sam z córeczką, WAŻ nie ma zastosowania. Salon okazał się, po wielu pomiarach najbardziej „korzystnym” pomieszczeniem z uwagi na pochłanianie rezonansów przez wielkie powierzchnie szklane.

 

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mikelas76 napisał:

W sumie potrzebowałbym cztery panele podwójne, to się robi właśnie coś koło 100kg na jedną sciane. 

Kiepsko z mobilnością w salonie gdzie biega małe dziecko. Sprawdzę raczej te lekkie vicoustic. Jak nie zagrają to dam sobie spokoj z odbiciami scian bocznych. Jest wystarczająco fajnie. Trochę szukam dziury w calej

Nie namawiam nikogo na siłę. U mnie przed wstawieniem też fajnie grało. Po wstawieniu nie ma już powrotu do wersji bez kontroli nad odbiciami bocznymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Motyka napisał:

Najgłębsza dziura jaką masz to okolice 110 hz. Chcąc naprawić ten problem (zakładając że nie wyciśniesz już więcej zmieniając miejsce ustawienia kolumn czy miejsca odsłuchowego)  zrobił bym strojone rezonatory na tą częstotliwość i ustawił je za kolumnami. 

jeżeli to SBIR to ja bym nie radził strojonych, bo jak przesuniesz potem kolumny minimalnie w jedną czy w drugą stornę to strojone rpzestaną działać... tu wystarczą zwykłe szerokopasmowe, bedą też dużo tańsze

1 godzinę temu, lpomis napisał:

@AudioTube - dołączam się do prośby @J4Z. Jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić. Czyli Twoje kolumny nadają się tylko do jednego konkretnego pokoju i mogą stać tylko w jednym ustawieniu? Ich przesunięcie o kilka centymetrów spowoduje, że założenia i strojenie konstruktora wniosą więcej złego niż dobrego?

jeżeli tą kwestię rozwiązało się w ten sposób, to prawdopodobnie nie wynikało to z efektu SBIR, tylko z drugiego powodu o któym pisałem - niedopasowanie między przetwornikami w ramach jednej kolumny (interwencja konstruktora) albo niedopasowanie fazowe między prawą a lewą kolumną (ustawienie w pokoju) 

58 minut temu, Mikelas76 napisał:

W sumie potrzebowałbym cztery panele podwójne, to się robi właśnie coś koło 100kg na jedną sciane. 

Kiepsko z mobilnością w salonie gdzie biega małe dziecko. Sprawdzę raczej te lekkie vicoustic. Jak nie zagrają to dam sobie spokoj z odbiciami scian bocznych. Jest wystarczająco fajnie. Trochę szukam dziury w calej

z jakimś stolarzem możesz też zrobić jakieś stojaki na te vicoustic, ale ja bym też próbował interpretować w tym kierunku że 50 kg ciężej przewrócić niż eps... a te eps to będą latać po pokoju

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lpomis napisał:

Tak można bawić się pasmem:

Tak można załatwić kolumny 😉 podbijając o 9dB coś czego i tak nie zagrają (20dB) - głośnik nie ma łatwo... A dla każdego podbicia trzeba jeszcze headroom, chyba że soft to robi. (żeby przesteru nie było) 

Przerabiałem próby zasypywania dołków (bez tak  niskiego basu) i zawsze wracałem do korekt ujemnych po czasie mimo pierwszego wow... 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinmarcin zerknij na trzecią fotkę którą wrzuciłem. Tam jest pokazana zasada działania tego DSP w Chordzie. Tego niskiego basu nie ruszyło w ogóle. W moim przypadku pomarańczowym dodałem, czerwonym zabrałem. Ot taki totalnie amatorski eksperyment. Tak czy inaczej mam apetyt na dalsze eksperymenty i chciałbym podziałać coś jeszcze z bardziej precyzyjnym korektorem.

17 minut temu, marcinmarcin napisał:

A dla każdego podbicia trzeba jeszcze headroom, chyba że soft to robi. (żeby przesteru nie było) 

Tak, Mojo to ogarnia sam z siebie.

No nic, na razie słucham i sprawdzam bo wszystko dzieje się na świeżo. Pierwsze wrażenie tak czy inaczej pozytywne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jestem w trakcie urządzania mieszkania po remoncie i mam pytanie odnośnie planowanej adaptacji akustycznej salonu.

Poniżej zamieszczam wyniki z kalkulatora mega acoustic uwzględniające rozstawienie kolumn i miejsca odsłuchowego. Od razu zaznaczam że pod względem ustawienia nie ma miejsca na zmiany - to było jedyne możliwe rozwiązanie biorąc pod uwagę praktyczne względy. No dodatkowym obrazie oznaczyłem czerwonym kolorem okna i otwór drzwiowy, czarnym "słupek" którego brak w planie z kalkulatora.

W planach mam zastosowanie pojedynczych paneli pochłaniających na pierwszych odbiciach za kolumnami oraz jednego długiego panelu za głową. W miejscu odsłuchu będzie stał dość duży narożnik.

Zastanawiałem się nad dodaniem panelu pochłaniającego gr. 10cm w rogu za prawą kolumną oraz analogicznie w rogu koło miejsca odsłuchu - czy ma to sens?
Co do bocznych odbić - niestety po prawej stronie są okna i wyjście na balkon więc wchodzą w grę tylko zasłony (postaram się o jak najgrubsze). Po lewej stronie w miejscu odbić będzie miejsce biurowe więc tam też nie ma możliwości zastosować żadnych ustrojów.

Będę wdzięczny za wszelkie porady czy takie ustawienie i adaptacja ma sens :)

Zrzut ekranu 2023-06-5 o 09.43.54.png

Zrzut ekranu 2023-06-5 o 09.43.45.png

Zrzut ekranu 2023-06-5 o 09.41.44.png

drzwi okna.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Tutaj nie ma za bardzo pola do dyskusji, napisałeś że tu nie ma miejsca na zmiany ustawienia niczego. Jedyne co możemy napisać to to że ustawienie tych paneli tak jak chcesz ma sens, i tyle. Czy panele w rogach - pewnie też ma sens, bo zagra to trochę jak pułapka basowa. Nie ma natomiast wątpliwości że ustawienie jest złe, punkt odsłuchowy w złym miejscu bo bezpośrednio pod ścianą więc będzie dudnić, prawa kolumna jest w rogu więc pobudzi mnóstwo rezonansów a lewa w przestrzeni otwartej, więc bas i niskie-średnie częstotliwości będą nierówne w prawym i lewym kanale

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2023 o 22:56, J4Z napisał:

Kiedyś pisaliśmy, u mnie absorbery na bokach nie sprawdziły się. Aktualnie szykuję się na sufit

Jak wyszedł ten sufit? Dało radę zrobić? I jaki efekt? 

Ja za to jutro dostanę 4szt. tych https://www.thomann.de/pl/vicoustic_multifuser_dc3_black.htm

Zobaczymy czy dadzą radę na któreś z bocznych odbic. Jak tak, to szybkie oprawienie w ramki i będą mobilne dyfuzory. 

Z ciekawosci wstawię też te 4szt przed telewizor. Nie sądzę żeby tam zadziałały skoro duży dyfuzor jest na tylnej scianie. Ale doświadczenie jakieś będzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czwartku goszczą u mnie 4 dyfuzory Vicoustic Multifuser DC3.

Moje pomieszczenie było oczywiście wcześniej amatorsko przystosowane do poprawienia akustyki z fajnym skutkiem końcowym . Poglos bardzo równy około 0,4s. Wykres wpasowany w środek pomiędzy liniami referencyjnymi. Sprawdziłem też za radą Mariusza w innym niż REW programie i też wyszło idealnie. Jestem bardzo zadowolony z efektu i brzmienia, ale kusiły mnie dyfuzory vicoustic na boczne sciany. Wdzialem taki pokoj zrobiony przez Bartka, sluchalem tam też wielokrotnie muzyki i bardzo mi się tam podobalo. 

Po odsluchu z wstawionymi na bocznych scianach dyfuzorami poprawila sie scena. Jest większa, z większymi odstępami pomiędzy dźwiękami, jest też trochę głębiej, czysciej i znowu pojawiają się cichutkie dzwieki które wcześniej się prawdopodobnie łączyły się innymi a teraz są lepiej separowane. Generalnie jestem zaskoczony ze mimo 2m² dyfuzora za plecami udało się jeszcze coś z tego wycisnąć. Poza tym jak wspomniał kolega który wpadl do mnie na chwilę, poprawila sie punktowosc basu.

Bardzo fajne wrazenia z jednym małym "ale". Bardzo, bardzo rzadko, ale jednak pojawia się sekunda czy dwie że coś jest dla mnie ciut za ostre, czy raczej za wyraźne. Kolega nie miał takich wrażeń. 

Dnia 21.06.2023 o 12:22, Bartek Chojnacki napisał:

 

A pytanie do Bartka jest takie.

Zrobilem sobie oczywiście pomiary z nowego ustawienia i na wykresie RT60 każdorazowo po wstawieniu vicoustic na bocznych scianach widać iż pomiędzy 100hz a 300hz czas poglosu podskakuje z 0,4 do 0,55. A w szczególności dotyczy to 200hz. 

Jak to można interpretowac? 

Generalnie wrazenia są świetne, a gdy dodam dodatkowy absorber i rozciągnę zasłonę w taki sposób żeby pokryło to część odbic bocznych jest lepiej nawet na wykresie. 

Sluchamy przecież uchem i ostatecznie zostanie tak jak nam się spodoba, ale intryguje mnie dlaczego tak na wykresie się zadziało? Czy to tylko jest tak u mnie? Czy uwidocznienie basu bardziej punktowego ma miejsce na wykresie i jak to ma się do zwiększenia poglosu między 100 a 300hz?

IMG_20230622_174031.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zolt napisał:

A jak wrażenia pod kątem jakości tego produktu? Kwestia wizualna jak i "pod palcami"?
Sam się zastanawiam nad jakimś dyfuzorem na tylną ścianę

Świetny produkt. Bardzo twardy. Nasze polskie styrodury mogą się schowac  W porownaniu do tego wypadają jakby były z masła. 

Balem się że ten vicoustic nie zadziała, ale jednak slychac od razu roznice. Być może właśnie przez ta twardość. Pewnie też przez to mniej pochlania.

Miałem kiedyś pożyczone od kolegi z forum dyfuzory ze sklejki. Źle działały jeśli wogole na boczne odbicia. Vicoustic działa i to slychac momentalnie.

Jeśli jednak masz miejsce na tylnej scianie proponuje tam dyfuzory z litego drewna. Tu działanie jest jeszcze lepsze. Pamiętam jaki u mnie był efekt po zawieszeniu prawie 2m². 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

Balem się że ten vicoustic nie zadziała, ale jednak slychac od razu roznice

Bałeś się, że będzie jak styrodur i będzie też pochłaniać zamiast rozpraszać, a tu proszę.

Od razu gadałem,  że  będzie spoko.😉

To są te Vicoustic?

Masz po 2szt na stronę?

7 godzin temu, zolt napisał:

Sam się zastanawiam nad jakimś dyfuzorem na tylną ścianę.

Z 4÷6szt byś musiał zapodać na tylną ścianę.😉

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DiBatonio napisał:

To są te Vicoustic?

Tak

4 godziny temu, DiBatonio napisał:

Masz po 2szt na stronę?

tak

chociaż wczoraj po przekładałem dyfuzory i na szybko bez odsłuchów wyszło mi ze najlepsze wykresy dla poglosu to po jednym dyfuzorze na boczne 1 odbicie, a pozostałe dwa dyfuzory umieszczone na scianie gdzie jest tv, tzn na skrajach tv. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Tak

tak

chociaż wczoraj po przekładałem dyfuzory i na szybko bez odsłuchów wyszło mi ze najlepsze wykresy dla poglosu to po jednym dyfuzorze na boczne 1 odbicie, a pozostałe dwa dyfuzory umieszczone na scianie gdzie jest tv, tzn na skrajach tv. 

Najlepsza opcja wyszłaby pewnie gdyby były po 4 sztuki na bok. Ja tak zrobiłem żeby rozpraszało fale z każdego boku lewej i prawej kolumny. Na 40cm szerokości łapiesz rozpraszanie tylko kolumny tej bliżej dyfuzora. Druga i tak odbija od ściany 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Mikelas76 napisał:

chociaż wczoraj po przekładałem dyfuzory i na szybko bez odsłuchów wyszło mi ze najlepsze wykresy dla poglosu to po jednym dyfuzorze na boczne 1 odbicie, a pozostałe dwa dyfuzory umieszczone na scianie gdzie jest tv, tzn na skrajach

Kolejny raz potwierdza się, że do każdego pomieszczenia trzeba podejść indywidualnie i że jednak dyfuzory też można stawiać za linią kolumn. 😉

 

 

15 minut temu, muzofan napisał:

Druga i tak odbija od ściany 😉

Albo od dyfuzora, jeśli tam jest 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DiBatonio napisał:

Kolejny raz potwierdza się, że do każdego pomieszczenia trzeba podejść indywidualnie i że jednak dyfuzory też można stawiać za linią kolumn. 😉

 

 

Albo od dyfuzora, jeśli tam jest 😉

Ja u siebie już mam 4 dyfuzory 1D za kolumnami. Też drewniane od Bartka i muszę przyznać że fajnie działają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Świetny produkt. Bardzo twardy. Nasze polskie styrodury mogą się schowac  W porownaniu do tego wypadają jakby były z masła. 

On jest jednak z zwykłego styropianu (EPS). Myślę, że wrażenie większej twardości wynika ze sposobu produkcji. Twój dyfuzor jest odlewany, więc zewnętrzne powierzchnie mają gładką, nienaruszoną strukturę. W przypadku dyfuzorów wycinanych z XPS struktura zostaje przecięta, więc mimo, że XPS jest twardszy niż EPS, sama powierzchnia zewnętrzna wypada gorzej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, muzofan napisał:

Najlepsza opcja wyszłaby pewnie gdyby były po 4 sztuki na bok. Ja tak zrobiłem żeby rozpraszało fale z każdego boku lewej i prawej kolumny. Na 40cm szerokości łapiesz rozpraszanie tylko kolumny tej bliżej dyfuzora. Druga i tak odbija od ściany

Kto wie, może tak być. Ja na od bicie od drugiej kolumny mam z jednej strony gęsta zasłonę z drugiej piankę apama 5cm.

50 minut temu, DiBatonio napisał:

Kolejny raz potwierdza się, że do każdego pomieszczenia trzeba podejść indywidualnie i że jednak dyfuzory też można stawiać za linią kolumn

Tak jest, chociaż gdy poustawiałem wszystkie dyfuzory na sciance rtv to była  kompletna porażka na wykresie i średni odsluch. Wszystko trzeba indywidualnie

2 minuty temu, Kraft napisał:

Twój dyfuzor jest odlewany, więc zewnętrzne powierzchnie mają gładką, nienaruszoną strukturę. W przypadku dyfuzorów wycinanych z XPS struktura zostaje przecięta, więc mimo, że XPS jest twardszy niż EPS, sama powierzchnia zewnętrzna wypada gorzej. 

Masz rację, myślę też że działa tu dodatkowo spore ciśnienie przy wtlaczaniu mieszanki do formy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...