Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

39 minut temu, Karol64208 napisał:

przyjmuje się że kolumny i najlepszy dźwięk i dynamikę bez zniekształceń mają pomiędzy 20 - 40% mocy, a dla wzmacniaczy jest to 40 - 60%

"Przyjmuje się"? Czy masz na poparcie tej tezy jakieś pomiary? Pomijam, że kolumny nie mają mocy, Albo inaczej. Mają moc tego samego typu. co np. kabel głośnikowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kraft napisał:

"Przyjmuje się"? Czy masz na poparcie tej tezy jakieś pomiary? Pomijam, że kolumny nie mają mocy, Albo inaczej. Mają moc tego samego typu. co np. kabel głośnikowy.

to nie jest moja opinia, w latach kiedy ustalano normy Hi-Fi robiono szereg badań sprzętu. Ale możesz sam też zrobić, wypożyczyć generator sygnału i oscyloskop i przeprowadzić taki test w domu:).

Będziesz miał wtedy pewność co do sprzętu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kraft napisał:

No i znowu. Jak przychodzi do konkretów, to wszystko, co masz do powiedzenia to 'sam poszukaj" albo "sprawdź sobie".;)

sorry:/, ale nie znajdę tych czasopism fachowych z lat 70 i 80, a obecnie też nie ma takich testów wiarygodnych. Dlatego zaproponowałem samemu zrobić taki test  swojego sprzętu i dla świadomości co posiadamy. Może wypowiedzą się inni co mają taką możliwość zrobienia, z mojej strony potwierdzę to. 

Test zaproponowany możemy zrobić dla wzmacniacza i zarazem kolumn, przy zachowaniu określonych norm technicznych testów /wzorów/.

Mogę doradzić w jaki sposób wykonać test.

26 minut temu, Dedal75 napisał:

Wątek się rozjeżdża 😎 kolejny! Pzdr

tu nie chodzi o rozwalenie wątku, tylko o zrozumienie zagadnienia i odpowiednie podejście do tego co wielu z Was nurtuje.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich pomiarów wynikało że przy głośnym słuchaniu muzyki na kolumnach o skuteczności trochę poniżej 90 dB/W moce nie przekraczały kilku watów na kanał, przy kolumnach o skuteczności większej, powyżej 90 dB/W moc ta nie przekraczała jednego wata. Przy większych poziomach głośności trudno było mówić o przyjemności ze słuchania muzyki. Na dłuższa metę sąsiedzi mogli by zgłaszać zastrzeżenia, przy większych poziomach głośności. Większa moc wzmacniacza i wytrzymałość kolumn jest tu potrzebna głównie ze względów funkcjonalnych. Co ciekawe większość wzmacniaczy tranzystorowych optymalnie działa przy większym poziomie mocy. Wtedy ich zniekształcenia są niższe. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego ze 2 kolumny o skuteczności 92 dB/W w przeciętnym pokoju do których doprowadzamy po 1 W mocy w zakresie akustycznym daje nam głośność około 100 dB. Przy takim poziomie mocy absorbery działają już słabo, ściany dają dużo wielokrotnych odbić i dźwięk się kumuluje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MobyDick napisał:

Z moich pomiarów wynikało że przy głośnym słuchaniu muzyki na kolumnach o skuteczności trochę poniżej 90 dB/W moce nie przekraczały kilku watów na kanał, przy kolumnach o skuteczności większej, powyżej 90 dB/W moc ta nie przekraczała jednego wata.

dlatego kiedyś panowie Inżynierowie uśrednili moc kolumn do powierzchni a do tego została też ustalona moc wzmacniacza dla tych kolumn ,aby uzyskać najlepszy efekt dźwiękowy /słuchowy/:D bez niepożądanych efektów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też pokazuje nonsensy producentów którzy idą w moc kolumn i w wzmacniaczy, pamiętam były takie kombajny "boom...." albo coś koło tego z napisem na głośnika 1000W:$

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Tylko że z tego co piszesz chyba ci inżynierowie mieszkali w średniej wielkości katedrach chyba :)

chyba powstało małe nieporozumienie, moc dla powierzchni to moc maksymalna odsłuchu bezpieczna dla ucha. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Karol64208 napisał:

 

tu nie chodzi o rozwalenie wątku, tylko o zrozumienie zagadnienia i odpowiednie podejście do tego co wielu z Was nurtuje.

No mnie to aż tak bardzo nie nurtuje jak to nazywasz, i myślę że wielu innych też nie. Stawiam na chacie sprzęt i słucham jeśli pasuje mi granie zostaje jeśli nie out. 

Spotkałem się z bardzo rozbieżnymi opiniami sprzętu, odsłuch u mnie w pomieszczeniu to zweryfikował i choć by w tabelkach było mistrzostwo to jeśli klocek wypadł słabo - ZAZNACZAM W MOIM POMIESZCZENIU - to go nie zostawię za żadne pieniądze. Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MobyDick napisał:

Tu to już kwestia tego że na papierze można napisać dowolną bzdurę.

i tu się zgadzam, dlatego dałem przykład "boom.."

5 minut temu, Dedal75 napisał:

ZAZNACZAM W MOIM POMIESZCZENIU - to go nie zostawię za żadne pieniądze. Pzdr

to indywidualne podejście- subiektywne, każdy ma wybór. Podobnie robiłem, ale przy ogólnych założeniach dobór mocy i pasma. Po co mam stawiać klocki 200W a nawet 140W w pokoju w którym nie rozruszam ich.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady myślisz że jestem takim ignorantem ze wstępnie nie zweryfikuje tego co chce sprawdzić 😉 zresztą nie jestem na tyle zamozny by się poruszać w wysokiej klasie sprzętu, raczej budżetowy jednak nowy, lub na gwarancji, choć to i tak dla zwykłego zjadacza chleba sporo pieniędzy. Wzmocnienie rzedu 75-100W zupełnie wystarcza. Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest to by mieć świadomość i pewność że słuchając nagrań słyszę ich pełną aranżację bez ubytków czy też dodatków:D.

1 minutę temu, Dedal75 napisał:

zresztą nie jestem na tyle zamozny by się poruszać w wysokiej klasie sprzętu, raczej budżetowy jednak nowy, lub na gwarancji, choć to i tak dla zwykłego zjadacza chleba sporo pieniędzy.

tu nie chodzi o zamożność czy kto ile ma kasy /mnie to nie interesuje/,ale o świadomość że czasami za takie same pieniądze można kupić coś lepszego, a wzmacniacz to chyba masz trochę za mocny :)

Ja mam 70W a drugi 35W i to też jest za mocny i wykorzystuję ich potencjał  do 30%:/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe pieniądze, większe możliwości. A w starszych gratach nie gustuje. 

Co do wzmocnienia nie wiem czy jest za mocny z aktualnym pre bez zniekształceń mogę kręcić dość wysoko powiem nawet że bardzo, choć z rodziną na karku teraz nie gram praktycznie wcale. Posiadam amplituner i dzielonkę.

Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Karol64208 napisał:

Najważniejsze jest to by mieć świadomość i pewność że słuchając nagrań słyszę ich pełną aranżację bez ubytków czy też dodatków:D.

Łudzisz się Karol, że tak właśnie słuchasz. Parę razy sugerowałeś mi, żebym przeprowadził różne testy. To ja Ci też jeden polecę. Ściągnij sobie na komputer darmowy program REW, pożycz mikrofon, może być np. kalibracyjny od amplitunera KD, a następnie zrób sobie pomiary pomieszczenia w którym słuchasz muzyki. Zdziwisz się jakie ubytki i dodatki zobaczysz na uzyskanym wykresie odpowiedzi częstotliwościowej i jaki pogłos pomieszczenie dodaje do tego, co jest nagrane na płycie. Pewność o której piszesz pryśnie w mgnieniu oka:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Dedal75 napisał:

@Kraft czyli mógłbym podpiąć do laptopa mikrofon od np HK 255? Pzdr

Nigdy tego nie próbowałem, bo mam dedykowany mikrofon pomiarowy, ale z tego co pamiętam, ktoś na forum robił takie doświadczenie (może kolega @nowy78) i pomiary wyszły w miarę poprawne. Pewnie nie na tyle dokładne, by na tej podstawie przygotowywać filtry korekcyjne, ale na pewno wystarczające, żeby uświadomić sobie skalę problemu.

PS te eksperymenty były opisane w wątki o Dirac Live i REW w dziale Akustyka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Ściągnij sobie na komputer darmowy program REW, pożycz mikrofon, może być np. kalibracyjny od amplitunera KD

Sorry nie zrobię w ten sposób, nie mam pewności co do karty w laptopie, ale jak ci pisałem zrobił mi to kolega na profesjonalnych przyrządach, które używają do ustawień instrumentów w studio i dlatego nic nie zmieniam.

 

43 minuty temu, Karol64208 napisał:

czy kto ile ma kasy /mnie to nie interesuje/

sorry, ale nie dokończyłem zdania " mnie to nie interesuje ile kosztuje sprzęt"

34 minuty temu, Dedal75 napisał:

Większe pieniądze, większe możliwości. A w starszych gratach nie gustuje. 

niekoniecznie większe pieniądze lepszy sprzęt:)

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

Sorry nie zrobię w ten sposób, nie mam pewności co do karty a w laptopie ale jak ci pisałem zrobił mi to kolega na profesjonalnych przyrządach, które używają do ustawień instrumentów w studio i dlatego nic nie zmieniam.

Ale co Ci zrobił? Co zmierzył? Odpowiedź częstotliwościową, pogłos i pierwsze odbicia? I z tych pomiarów wyszło, że masz idealną akustykę i nie musisz nic poprawiać? Nie uwierzę. Chyba, że mi pokażesz wykresy i faktycznie będą miodzio, to Cię publicznie przeproszę i zaprzestanę pisania o akustyce, bo wyjdzie, że się guzik znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tomek4446 napisał:

Tym ktosiem byłem JA  ;) 

No tak. Przepraszam Cię. Nowy eksperymentował chyba z mikrofonem samoróbką.

29 minut temu, tomek4446 napisał:

ja podpiąłem od Yamahy RX A3030 i działa , pomiary wyszły niemal identyczne jak z UMIK-1.

Tylko nie wiadomo, czy to reguła. Może przypadek, a może do tej Yamahy producent dołącza wyselekcjonowane egzemplarze mikrofonów (to w końcu ich model flagowy).

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

@KraftAle laptop podpięty po USB audio do dac-a i dalej wzmak ew pre?. Pzdr

Dokładnie tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...