Skocz do zawartości
Asia

Absolute beginners stereo w strefie dziennej 32 m2

Recommended Posts

Myślę i myślę i lampę na pewno mieć będziemy, ale oprócz niej musimy mieć coś prostego w obsłudze co można włączyć i wyłączyć w każdej chwili.

Praktycznie każda lampa ze sklepu taka jest. Autobias i opóźniony start to w pewnym stopniu ułatwia obsługę i pomaga utrzymać dobrą żywotność lamp. Ale warto o podstawach pamiętać by nie za często włączać i wyłączać wzmacniacz na kilka, kilkanaście minut, jak robimy sobie pół godziny przerwy to lepiej zostawić włączony. Oczywiście jak musimy po 20 min gasić to gasimy, ale trzeba tak z rozwagą się sprzętem bawić :).

Napisano (edytowany)

Włączyć i wyłączyć można każdy wazmacniacz w każdej chwili. To że na tranzystorowe działa to mniej  szkodliwie niż na lampowe to fakt. Zmniejsza się żywotność lamp. A wypadku kiedy są to lampy drogie i poszukiwane, podnosi koszt użytkowania. Jednak chcąc słuchać w optymalnym brzmieniu należy brać pod uwage, że zarówno jedne jak i drugie pełnię swoich możliwości oraz optimum brzmienia uzyskują dopiero po jakimś czasie po włączeniu. Na ogół lampowe wcześniej a tranzystorowe trochę później. W moim przypadku lampa uzyskuje optimum po ok 1-1,5 godzinie (w zależności od tego jakie lampy są uzywane), natomiast wzmacniacze tranzystorowe, których używam, optimum brzmienia uzyskują po ok 2,5- 3 godzinach od włączenia.  

Edytowano przez Rega

41 minut temu, Asia napisał:

Jest jeszcze klasa D 😉

Która o dziwo też coś zmienia w brzmieniu z czasem. Niedawno wróciłem z kilkudniowego wyjazdu, włączyłem Chytrusa do gniazdka i puscilem jakąś muzykę - z niesmakiem wróciłem do samochodu po resztę rzeczy, rozpakowałem się, ogarnąłem, wróciłem do słuchania za jakąś godzinę i okazało się że gra swietnie. Normalnie zawsze go wyłączam pstryczkiem z przodu (ale zostaje pod prądem) i nie zauważyłem żeby grał gorzej od startu 

Atoll 100 jak był w standby grał dobrze od włączenia, jak był wyłączony na twardo też potrzebował z godzinę 

Chyba ze to moje ucho potrzebuje przywyknąć, ale czemu nie słyszę tego jak są pod prądem... 

No i tu by historia zatoczyła koło, jak w marcu pojechałam słuchać/kupić Cyrus One.

A tak wydziwiam już parę miesięcy i piszę o niczym.

1 minutę temu, Asia napisał:

No i tu by historia zatoczyła koło, jak w marcu pojechałam słuchać/kupić Cyrus One.

Wolałbym jednak chyba dobrą lampę u siebie... choć moje doświadczenie ogranicza się do kilku odsłuchów w sklepie i u znajomych 🙄 Ale potrzebuje systemu uniwersalnego który gra od czasu jak jest Żona na HO praktycznie od rana do wieczora... Cyrusa słuchałem łącznie z 4 kolumnami i na każdej grał zupełnie inaczej. Dobrze z dedykowanymi monitorami Cyrusa choć ostro, szczegółowo i brakowało mi basu, najsłabiej z wielkimi Klipsch, dobrze pogonił moje  Quadrale za to i dlatego został...

Napisano (edytowany)

@Asia ale ile przy tym zabawy, a zebranego doświadczenia nikt Ci nie odbierze. W końcu postawisz kropkę, cierpliwości ;) 

Edytowano przez Markcox

Cyrus nie zamiast tylko oprócz.

A Quadrale szukają nowego domu?

Przed chwilą, marcinmarcin napisał:

Lubie ten wątek 🙂

Ja też 😁😘

3 minuty temu, Markcox napisał:

ale ile przy tym zabawy, a zebranego doświadczenia nikt Ci nie odbierze

Zdecydowanie. I jeszcze wielu świetnych ludzi poznałam, nie tylko wirtualnie.

Napisano (edytowany)
8 minut temu, Asia napisał:

Quadrale szukają nowego domu?

Te duże Ascent tak, są za duże dla mnie no i w moje gusta bardziej mniejsze Platinum trafiły. Wstrzymałem sie trochę że sprzedażą bo w planach przeprowadzka za jakiś czas, ale jednak trochę miejsca zajmują. 

https://m.olx.pl/d/oferta/kolumny-quadral-ascent-90le-biale-CID99-IDK94KM.html?reason=observed_ad

Tu trochę napisałem o brzmieniu

https://www.audiostereo.pl/topic/153040-znaleziska-na-ebay-i-allegro/?do=findComment&comment=5267218

Edytowano przez marcinmarcin

Napisano (edytowany)

Oglądam typy lamp i właśnie doznałam olśnienia - w domu, dawno temu było tego pełno. Mój ojciec zawodowo (przez jakiś czas) zajmował się lampami, nawet robił własne projekty, o ile mnie pamięć nie myli dla Polamu Pabianice/Łódź.  Byłam wtedy za mała.

Niestety już z nim nie porozmawiam na ten temat, ale na pewno by się ucieszył na taki wzmacniacz i wyszukiwał fajne okazy.

Edytowano przez Asia

Asiu, mam pytanie użytkowe odnośnie tego Haiku Selene 6550. Czy transformatory brumią, albo czy słychać jakiś brum w głośnikach? A także jak wygląda precyzja sterowania głośnością za pomocą pilota?

Napisano (edytowany)

Ja niczego takiego nie słyszę, ale na pożegnanie, jak już zapadnie cisza, posłucham ze wzmożoną uwagą.

Co do pilota - Haiku ma (chyba)  jeden model do wszystkich wzmacniaczy. I jest bardzo wygodny, ergonomiczny. Ma dobry zasięg.

Ale precyzja sterowania? No, średnio. Tu po prostu przy ustawieniu na godzinę dwunastą byłby ryk. Dlatego przy Selene nawet nie wyjęłam pilota z pudełka 😉.

Właśnie mąż mnie pytał ile już wzmacniaczy tu było i wyliczyłam 8 (CA CXA81, Lyngdorf TDAI 1120 dwukrotnie, Roksan K3, Pier Audio MS 680, Haiku Bright Mk5, Haiku Sol II SE, Haiku Selene 6550, Unison Unico Due).

W Unico pilot dość precyzyjny, ale najlepsze sterowanie poziomem głosu było w aplikacji Lyngdorfa.

Edytowano przez Asia

O brumienie pytam, bo w moim obecnym wzmacniaczu słychać wyraźnie jak trafo burczy. Miałem jakiś czas temu wzmacniacz lampowy na testach i tam był wyraźny brum w głośnikach, w jednym w ogóle głośny, ale to chyba wynikało z "kończącej" się lampy.

Jeśli chodzi o sterowanie głośnością, to najlepsze są wzmacniacze, w których jest cyfrowe, powiedzmy od 0 do 100 (Arcam, Hegel i wiele innych). Bo np. w Musical Fidelity ciężko jest ustawić dokładnie. Chodzi mi głównie o ciche słuchanie wieczorami.

Napisano (edytowany)

Z tym cichym słuchaniem wieczorem to ciekawa sprawa. Wydaje mi się, że jest dość głośno, wszystko słyszę doskonale, a rano włączam i muszę solidnie pogłosić.

Edytowano przez Asia

Napisano (edytowany)

Mieszkaliśmy w bloku. Chrapanie sąsiada to nie jest najgorsze co można usłyszeć 😁.

Ale tu gdzie mieszkamy w tej chwili, z pozoru, jest dość cicho.

Edytowano przez Asia

No tak, drogie hobby. Nie wiem jakie masz podejście do używanych sprzętów, ale może na start kupić odtwarzacz używany. Jest bardzo duży wybór na rynku wtórnym. Odtwarzacze nie wydzielają tyle temperatury co wzmacniacze i poza laserem są stosunkowo trwałe. Sam mam w szafce stary odtwarzacz CD Denona, który ma pewnie ze 20 lat, wymieniłem w nim kiedyś laser i gumkę od otwierania szuflady, bo pękła.

Jeżeli chodzi o precyzję regulacji głośności, to w obecnie posiadanym przeze mnie Yaqin'ie jest to bardzo dobrze rozwiązane. Raz, że gała w ogóle obraca się powoli, a dwa, naciśnięcie powoduje najpierw delikatny skok gałki i pauzę - dopiero, gdy nadal trzymamy guzik głośności, gałka  przesuwa się dalej już w sposób płynny. Ale ma to sens, mając na uwadze, że obecnie nie przekroczyłem "godziny 9ej", gdzie granie jest już na prawdę głośne.