Skocz do zawartości

Słuchamy oczami czyli design w audio


Asia

Recommended Posts

11 minut temu, AudioTube napisał:

marzenie zrealizuję.

Adam , życzę Ci z całego serca. Powiem Ci , że jest coś wzniosłego w radości innych osób. Jakoś to mnie zawsze pozytywnie nastraja. 

A , że marzenia są piękne i warto czekać na ich realizacje .... 

Wczoraj mój 72 letni kuzyn pojechał do Niemiec 1100 km po marzenie swojego życia. Czekał ponad 20 lat by je spełnić Zawsze chciał mieć Alfa Romeo Spider w wersji cabrio i oczywiście czerwony :) Pytałem po co mu ten samochodzik , przecież ma całkiem porządne Audi . Odpowiedział , że właśnie nie jedzie po samochód, tyko po spełnienie marzeń. Miłe , prawda ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AudioTube napisał:

Kiedyś przeczytałem, że cierpliwość nie jest czekaniem, lecz wiedzą co nastąpi.

Coś w tym jest. Na QLN-y czekałem trzy lata i coś mi mówiło , że będę je miał. :) 

Pewnie mogłem , taniej , drożej , lepiej ... ale to chyba już nie o to chodziło. To tak jak z tą Alfą Cabrio. Drugi samochód , koszty , nasz klimat nie sprzyja, staruszek więc częsty serwis , ani wygoda , ani osiągi ..... ale chyba nie o to chodzi :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, AudioTube napisał:

Będą😉sprawdzone, pomierzone dipole. I prawdziwa wstęga. A ja będę tańczył w jej przestrzeni. „Dół” aktywnie w panoramie się uniesie. Trzymajcie kciuki. Niech mnie marzenia jutro do roboty zawiozą. Ponad 15km pedałować chcę, ale skoro to się udaje, to i marzenie zrealizuję.

Spełniaj marzenia kolego. Chętnie zatańczyłbym z Tobą w tej przestrzeni.😆.

PS. To Polska robota?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slawko69 thanx

Dostałem to zdjęcie od kolegi jakiś czas temu. Nie wiem nic o tych odgrodach. Zbieram od trzech lat zdjęcia tego typu kolumn. Od „początku” wiedziałem o ograniczeniach - odległość od ściany z kolumnami. To nie muszą być drogie kolumny. Wiedza jak to zrobić jest w tym przypadku bezcenna. Miałem okazję jeden raz usiąść na fotelu i posłuchać wszystkich moich ulubionych utworów.
Kolumny jak to kolumny. Ja i tak zamykam oczy.
Brzmienie dla mnie „żywcem” przypominające te z realu/Live. Nie każde, nie zawsze. To oczywiste i nie żyję na obłoku😉. Jednak usłyszałem pudła gitary, kontrabasu i ulubionej wiolonczeli. Barwy brzmienia instrumentów nie byłem w stanie ogarnąć, ponieważ to było tak inne a zarazem bardzo mi bliskie z Live bez prądu.
Umknęła mi „kompresja” brzmienia a przestrzeń z drivera - wstęgi/znam model, tak subtelnie mnie owijała. 

Przepraszam za offtop. Spokojnej nocy i tygodnia w pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, AudioTube napisał:

Chciałbym się podzielić z Wami. Oto design, który cieszy moje oczy. A one jeńców nie biorą.
Dobór całej reszty oddam dla konstruktora mojego „dzisiejszego” zestawu. 

On jeszcze nic o tym nie wie, a ja  w poczuciu wdzięczności za „dzisiejsze” mieszkanko zostanę ze swoimi marzeniami. Pokoik mam za malutki. 
Bądźcie ze mną. Dzięki😊

IMG_0162.jpeg

Czy nie lepsze byłyby dookólne? Te membrany "produkują" ;) dźwięk w przeciwne strony i w efekcie są w przeciwfazie.

 Przecież budowy mają na celu ukierunkowanie dźwięku do słuchacza a wytłumienie obudowy ma te tylne dźwięki zgasić.

 Bassreflex jest liczony tak aby na wylocie fazy sie zgadzały. Pojemnoćć zamkniętych liczona też nie bez przyczyny. Chyba że fizyka się zmienia...

Niemniej oby grały pięknie jak je widzisz :) @AudioTube

 

Edytowano przez gienas
dopisek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gienas przednia ściana/za kolumna jest bardzo ważna. Dlatego „dziś” mam za mały pokoik. Odgrody powinny mieć odpowiednią przestrzeń z tyłu. 

Nie podejmę się dalszego wyjaśnienia. Nie potrafię. 
 

Brzmienie, które miałem okazję dość długo „podotykać” spodobało mi się. Teraz tylko😉 przeprowadzić się do większego pokoju. Kto wie, na emeryturce. Może ździebko wcześniej. Niedawno myślałem o zmianie mieszkania. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk odgród jest zgodny w fazie, głośnik promieniuje jednocześnie w przód i w tył, w tej samej fazie. Natomiast trzeba zgrać fazowo wracający z tyłu dźwięk z tym słyszanym z przodu, dlatego ogrody wymagają sporych odstępów od tylnej ściany. Stąd prosty wniosek, że nadają się do dużych pomieszczeń. W małych nie da się ich ustawić wystarczająco daleko od ściany, i dźwięk będzie się kotłował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...