Skocz do zawartości

Ślepe testy


Fafniak

Recommended Posts

Wydaje mi się że  osoba nie powinna wychodzić z pokoju

Sprzęt w newralgicznych miejscach powinien być zasłonięty

10 zmian powinno wystarczyć

Zastanawia mnie natomiast co zrobić żeby uniknąć zarzutów o "złą" wymianę kabli w sensie kolejności

Jeżeli mamy dwa kable A i B to czy jak zaplanuję sobie kolejnosć :

A

A

A

B

B

B

A

A

B

To czy to będzie dobre wyjście ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko poproszę moderatorów o szybką reakcję na przejawy zwosliwości i tego typu komantarzy, skupmy się na temacie organizacji i zasadach które zaakceptują obie strony. 
No i uczestników dla których z góry należy się wielki szacunek.

Może ktoś obserwuje zagraniczne fora, pewnie gdzieś na świecie ludzie mogli się dogadać. Można podpatrzeć procedury ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Fafniak napisał:

Wydaje mi się że  osoba nie powinna wychodzić z pokoju

Sprzęt w newralgicznych miejscach powinien być zasłonięty

10 zmian powinno wystarczyć

Zastanawia mnie natomiast co zrobić żeby uniknąć zarzutów o "złą" wymianę kabli w sensie kolejności

Jeżeli mamy dwa kable A i B to czy jak zaplanuję sobie kolejnosć :

A

A

A

B

B

B

A

A

B

To czy to będzie dobre wyjście ?

Z mojego punktu widzenia to jest trudniejszy wariant. Nie wiem jak zareaguję na sekwencję kilku A lub kilku B pod rząd. Być może zgłupieję od tego i zacznę się doszukiwać nieistniejących różnic. Dlatego ja proponowałem serię 10 prób z dwoma kablami w nieznanej kolejności czyli np.

AB

BA

AB

AB

AB

BA

AB

BA

BA

AB

I moim zdaniem byłoby każdorazowo stwierdzić, czy słyszałem AB czy BA. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fafniak napisał:

Czyli najfajniej by było zrobić dwa cykle

jako pierwszy  twój i jako drugi mój

OK. I krótka przerwa między testami dla odpoczynku. Chciałbym też poznać wyniki pierwszego cyklu przez rozpoczęciem drugiego. Jeżeli jakiś cudem oblałbym pierwszy, to drugi nie ma sensu. Pytanie, co będzie jeśli zaliczę pierwszy i obleję drugi. Jest to dla mnie realne, bo w tym drugim teście czynnik stresu może rzutować na percepcję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Woow odpisałeś.... hura... czyli ze juz nie jestem na Twojej liscie "ignorowanych"? - dziękuję ☺️

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Zastanawia mnie natomiast co zrobić żeby uniknąć zarzutów o "złą" wymianę kabli w sensie kolejności

Jeżeli mamy dwa kable A i B to czy jak zaplanuję sobie kolejnosć :

A

A

A

B

B

B

A

A

B

To czy to będzie dobre wyjście ?

Moim zdaniem nie ma znaczenie planowanie. Moga byc 9 razy pod rzad A i jedno B na przykład. Ważne by osoba na kartce potwierdziła sekwencje wybrana przez zmieniajacego. 

Ps: chociaz raz w probie 10 musi byc minimum jedna zmiana. Nie mozna sypać np. Same A

Jesli chodzi o zmiane to Przełączanie pomiedzy "akcesoriami" powinno moim zdaniem wygladac tak, że odpinamy dany np. Kabel i montujemy drugi a nie przelaczamy selektorem wejść. Chyba ze posiadamy zdublowany selektor wejść ktory odcina nie tylko "gorący" przewód, ale również masę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pirlo81 napisał:

Co nie zmienia faktu, że opcja Rafała to bardziej loteria. 

Jeśli kable "nie grają" to prawdopodobieństwo trafienia 10/10 wynosi 1 / 2^10 dla każdego z tych testów. Czyli niecałe 0.1%.. Powtórzę: jeśli kable nie grają, to oba testy są RÓWNOWAŻNE, bo słuchający odgaduje 10 razy pod rząd jedną z dwu możliwości bez żadnych danych. Jeśli kable nie grają, to to jest ten sam test. 

Natomiast, jeśli kable jednak grają, to to już są dwa zupełnie różne testy.

Nie ukrywam, że w pierwszym teście liczę właśnie na 10/10. Ten drugi jest dla mnie nieprzewidywalny. Ciężko będzie skupić się na samym brzmieniu i odciąć mentalnie od kalkulacji typu: "Czy to możliwe, żeby Marcin wybrał ten sam kabel 7 razy z rzędu?" A jeśli pozwolę sobie na takie myślenie podczas testu, to już oblałem, bo wrażenia odsłuchowe zejdą na drugi plan. Dlatego uważam, ze ten drugi test sprawdza równocześnie słuch i wytrzymałość psychiczną. Ale ok - spróbujmy obydwu. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, pirlo81 napisał:

Więc czekamy. 

Zachęcacie do udziału i już czekacie ale jeszcze nic nie ustaliliście. Ustalcie od A do Z jak to miałoby wyglądać. Przedstawcie w treściwej formie do jakiejś analizy czy akceptacji ogółu i zapraszajcie dopiero.

Na razie to dyskutujecie o drobnych opcjach jak kombinować próbki. Może zacznijcie od ogółu do szczegółu. Podzielcie na jakieś obszary, punkty i podpunkty. Poskładajcie w całość zeby zainteresowani się oswoili jak to będzie przebiegało. Może będą uwagi czy petycje to dajcie szansę na wniesienie poprawek. 

Może pomocne będzie jakaś relacja z "ślepej" próby. Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ ale temat nosi nazwę: ślepe testy. I nie odnosi sie tylko do jakiegoś jednego wydarzenia, ktore może sie odbedzie ,ale ogólnie traktuje o testach. Może być nawet o stolikach audio gdzie producenta x - wnosi poprawe basu, a producenta y - szersza scenę.

Cały czas traktuje ten temat "ogólnie" o testach ślepych "wszelkiej masci". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wydawało mi się, że to próba usystematyzowania zagadnienia, chociażby po to by dla uczestników takiego testu w naszym wydaniu nie było niewiadomych.

Żeby zachować namiastkę naukowego podejścia i luzu potrzebnego audiofilom, którzy słyszą rzeczone różnice ale nie poddają się testom bo ich nie znają. Nie wiedzą jak miałyby przebiegać, a to jest czynnik który zniechęca, odrzuca i uruchamia czynniki stresogenne związane z dysonansem poznawczym. 

Moim zdaniem żeby zachęcić to trzeba potencjalnych uczestników oswoić. Zapoznać z zasadami i przebiegiem testu w szczegółach.

Presja jest duża bo z jednej strony wiedzą co słyszą, a z drugiej od kablosceptyków słyszą że nie wiedzą. Dla kogoś kto nie słyszy to nie stanowi problemu. Na starcie jest przekonany, że próby nie zaliczy. Nie stresuje się zatem. Inaczej postrzega taką próbę ktoś kto w żadnej nie uczestniczył, nie zna zasad, a jeszcze ktoś między wierszami próbuje przebić się z przekazem, że zaliczenie takiej próby jest niemożliwe, bo nikt do tej pory nie zaliczył.

Jest presja i ona nie pomaga. Zatem trzeba te czynniki stresogenne oddalić co od jakiegoś czasu sugeruję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, pirlo81 napisał:

Odnoście procedur ślepych testów w temacie "flac vs. mp3" powiedziane zostało już chyba wszystko. 

Możliwe. Ja nie śledzilem chyba całego tematu. Tylko z testem plików jest prościej. Próbki z reguły są gotowe, jest program nawet do testowania, przełączasz klikiem. 

Z kablami jest więcej zamieszania. Kto przepina, może jakimś selektorem, jeżeli tak to jakim? Czy taki selektor nie ingeruje w tor audio? Czym zasłonić kable, jak zakryć oczy, czy zakrywać je czy nie?

Ramy czasowe. Amir na ASR twierdzi, że krótkotrwała pamięć słuchowa to sekundy są i tu test mp3 vs flak łatwo ogarnąć. Przełączanie przewodów w te kilka sekund na tym samym utworze? Jak? Niektórym zmiany wychodzą po dłuższym słuchaniu. U mnie dyskomfort przy złych kablach pojawia się po kilku, kilkunastu minutach. Jak to w kontrolowanym ślepym teście zorganizować żebym miał szansę? 

Propozycja Bogusia na test przy kawie wydaje się rozsądna. Przecież nie chodzi o naukowy dowód tylko o przekonanie. Na luzie jeden z kolegów zmienia kable tak, żeby pozostali nie widzieli co jest podłączone, na przykład leżą spięte trytką obok siebie i za kolumną, sprzętem nie widać, który jest podłączony. Wcześniej sędzia ustala co w jakiej kolejności podłączać. Słuchamy, przepinamy, sprawdzamy. Jest fun i temat na długie forumowe dyskusje w koleżeńskiej atmosferze. 

Chcesz naukowe podejście do tematu to przedstaw zasady. W szczegółach. Jak da się spełnić wymagania odnośnie organizacji to będziemy mieli punkt wyjścia. Pisanie, że w teście mp3 vs flak wszystko ustalono mnie nie przekonuje. 

Pozdrawiam. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rafał S napisał:

Na ślepy test zapraszam ja i dlatego biorę udział w ustalaniu szczegółów. Chyba, że coś się zmieniło. :)

I ogromny szacun dla ciebie za propozycję i odwagę. Okazuje się że można ustalić procedurę na spokojnie tak aby każda ze stron mogła sie czuć usatysfakcjonowana.

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Propozycja Bogusia na test przy kawie wydaje się rozsądna. Przecież nie chodzi o naukowy dowód tylko o przekonanie. Na luzie jeden z kolegów zmienia kable tak, żeby pozostali nie widzieli co jest podłączone, na przykład leżą spięte trytką obok siebie i za kolumną, sprzętem nie widać, który jest podłączony. Wcześniej sędzia ustala co w jakiej kolejności podłączać. Słuchamy, przepinamy, sprawdzamy. Jest fun i temat na długie forumowe dyskusje w koleżeńskiej atmosferze. 

Znowu ?

Mariusz.

Po pierwsze, faktycznie nie chodzi o naukowy dowód ale doskonale zdajesz sobie sprawę (tylko nie chcesz tego przyznać) że im bardziej koślawy będzie test tym mniejsze realne znaczenie będzie miał. CO NIE ZMIENI faktu że będzie używany w dyskusjach jako argument. I teraz zacytuję ciebie :

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Przecież nie chodzi o naukowy dowód tylko o przekonanie

Przekonanie o czym? Jeżeli test będzie "koślawy"? 

Ale ok. rozpatrzmy dwa wyniki

1 - Bogusław odnosi sukces i rozpoznaje kable w takim koślawym teście. Na forum panuje euforia - kable grają.

A gupi fafniak pisze.. słuchajcie ale to był tylko taki koślawy test, tu mogło zdarzyc się wszystko.. 

TAK, ale Bousław rozpoznał - JEST DOWÓD - zakrzykną słyszący

A fafniak na to ale test nie był przeprowadzony zgodnie z procedurami... i tak w koło macieju.

2  -Bogusław odnosi porażkę i nie rozpoznaje kabli - cholera chyba nie muszę pisać jak będzie wyglądała sytuacja ?

Przypomnę ci twój "test" z uszkodzonym/źle skonstruowanym portem USB. Gdybyś po tym swoim teście wziął ten magiczny kabel cyfrowy i pokazał ze taki kabel zmniejsza zakłócenia, to byłby jakiś argument, faktyczne dowiedzenie zbawienne działania kabla cyfrowego za pierdylion. A tak... pokazałeś że istnieje zjawisko złej konstrukcji i zakłóceń (coś czemu nikt nie zaprzecza) i... koniec. Nie zweryfikowałeś czy audiofilski kabel działa zbawiennie w takiej sytuacji. Czyli otwierasz furtkę do spekulacji, marzeń i teoretyzowania. Mącisz wodę a w mętnej wodzie... audiofile mogą tworzyć rózne teorie. Co ciekawe pisałem o tym kilka razy i chyba ani razu nie odniosłeś się do tego problemu bezpośrednio i merytorycznie, tylko na około na około 🤪

Po drugie, luźna atmosfera o której piszesz została zabita przez Bogusława propozycją zakładu. Naprawdę chciałbyś uczestniczyć w zakładzie (pomijam tu sytuację czy ktoś w ogóle zakłada sie o pieniądze) gdzie luźna atmosfera i bla bla bla bez zasad decyduje czy tracisz czy zyskujesz niemałą w końcu kasę??? Toż to jest absurd!

Po trzecie doskonale zdajesz sobie sprawę że ustalenie zasad jest konieczne (bo sam o tym piszesz) ale jednocześnie ani razu nie odezwałeś się w wątku jako "jeden z tych słyszących". Bogusław uciekł i przestał odpowiadać na pytania (merytorycznie) 

A chodziło tylko o ustalenie zasad/procedur aby dla obydwu stron było ok. I by było jak najbardziej poprawnie od strony technicznej ale i tak by nie była konieczna jakaś "duża obsada ludzka"

ide do pracy - nara

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pirlo81 napisał:

Przepraszam, gdzieś mi to umknęło.

Ja odnosiłem się cały czas do zaproszenia @Bogusław Kożyczkowski, który w poniższym poście stawia wyzwanie @Fafniak

 

Nie to nie jest ten post

We wcześniejszym 

Dnia 6.12.2021 o 15:45, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie zniechęcaj się. Nasz kolega Fafniak nie słyszy różnicy w kablach i co rusz nam o tym przypomina w tematach kablowych i nie tylko, większość forumowiczów tych dłużej tu będących wie o tym doskonale i nie reaguje na te wpisy. No niestety, tym razem na Ciebie trafiło hasło "Ślepy test" ....... sam osobiście jestem gotów podjąć się tego wyzwania na moim sprzęcie, ale nie o tym chciałem ... chciałem powiedzieć ze też jestem za kupowaniem raz a dobrze niż dwa lub i więcej ... po taniości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...