Skocz do zawartości

Ślepe testy


Fafniak

Recommended Posts

12 godzin temu, Kraft napisał:

Zamiast 8/10 może być 9/12 albo 10/14, co zwiększa pewność wyniku.

Wybaczcie dygresję, ale śnieg topnieje, więc czas na moją melancholijną refleksję inspirowaną powyższym zdaniem.

Sprawdziłem, że szansa "głuchego" odgadnięcia 8/10 to niecałe 5.5%. Dla 10/14 już prawie 9%. Do tego drugiego potrzebowałem  kartki. Zweryfikowałem następnie wynik w jakimś internetowym kalkulatorze. Nie zgadzało się o 1%. Pomyślałem ze złośliwą satysfakcją, że ten kalkulator pewnie jakiś kretyn implementował. Ale dla pewności sprawdziłem swoje rachunki. No i jak wół - w jednym miejscu rąbnąłem się przy dzieleniu.  Parę lat temu bym się tak głupio nie pomylił.

Morał jest banalny, ale dotkliwy (piszę to do kolegów 40+ i liczę na pokoleniową solidarność). Mamy dziś lepszy sprzęt audio. Niektórzy z nas mają nawet lepsze kable. Ale kiedyś jednak byliśmy młodsi.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Fafniak napisał:

Bogusława proszę o zaprzestanie tworzenia alternatywnej rzeczywistości

 

Dziękuję.

Chociaż te baśnie o kablach, które zmieniają całe brzmienie mają też swoje plusy. Po ich przeczytaniu dochodzi do mnie, że zbyt długie tu przebywanie nie jest zdrowe i lepiej wyjść z młodym na sanki. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kaczadupa napisał:

Chociaż te baśnie o kablach, które zmieniają całe brzmienie mają też swoje plusy. Po ich przeczytaniu dochodzi do mnie, ż

Chodziło mi o tworzenie obrazu złotych ludzi którzy chcą udu..ć drugiego człowieka

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Rafał, Oni tak będą wymyślać jeszcze kolejne utrudnienia. Potem się okaże, że trzeba powtórzyć test, albo był nie miarodajny, bo .... coś tam, coś tam nie było dograne do końca w regułach.

Chodziło o ten głupi wpis

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Fafniak napisał:
2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Rafał, Oni tak będą wymyślać jeszcze kolejne utrudnienia. Potem się okaże, że trzeba powtórzyć test, albo był nie miarodajny, bo .... coś tam, coś tam nie było dograne do końca w regułach.

Chodziło o ten głupi wpis

Nie chciałem się odzywać..........  ale co tam głupiego zobaczyłeś?......... i czemu tylko Tobie wydaje się głupi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

to równo grający przewód w swojej klasie, nie przyda się do testów

Moment, moment! Nie twierdzę, że kable nie grają, ale w mojej ocenie lepiej wydać pieniądze na lepszy system niż zainwestować w drogie i bardzo dobre kable. Ta pierwsza opcja da większą poprawę dźwięku. Bezdyskusyjnie.

Z drugiej strony jak czytam te wszystkie opisy Inie tylko na tym forum) o zmianach jakie wprowadzają kable, to mam wrażenie, że jakieś cuda się rodzą i nagle zwykłe hi-fi staje się high-endem. A niestety prawda jest brutalna. Kablem nie poprawisz fizycznych ułomności systemu.  Przykładowo - CD player za 20 tysi nigdy nie zagra tak jak ten za 50-70 tyś. zł choćby nie wiem jaki kabel do niego wpiąć.

Koszt okablowania nie powinien przekraczać szacunkowo 30%  wartości systemu.  Jeżeli jest inaczej, to błąd. Bo wchodzimy już na poziomy, że za te kwoty można po prostu zbudować lepszy system.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Rafał, Oni tak będą wymyślać jeszcze kolejne utrudnienia. Potem się okaże, że trzeba powtórzyć test, albo był nie miarodajny, bo .... coś tam, coś tam nie było dograne do końca w regułach.

Harmonix CI-230 Mark-II = pełna zwykła miedz = to równo grający przewód w swojej klasie, nie przyda się do testów.

RealCable CA 1801 = miedz + pare srebrnych drucików marnej jakości = ten ma za dużo niskich z problemami w kontroli, u góry sypie sybilantami, bezbarwna srednica. Po wpięciu jest efekt Wow ... po dłuższej chwili już wiemy ze ten kabel psuje wszystko

Acrolink 7N-2070 Leggenda = wyjątkowo czysta miedz = to przewód po cieplejszej stronie, wybitna średnica, głęboki bas (kontrolowany) wysokie tony? - gładko i skromnie.

Siltech Classic Legend 680i = srebro z dodatkiem złota = to "odchudzone" granie (coś pod lampowy wzmacniacz) skromny bas, świetna, czysta średnica i dużo powietrza i swobody na wysokich (nadal w wygrzewaniu, teraz będzie grał non-stop))

 

Bogusław. Piękne opisy, zresztą jak zawsze, aż chciałoby się to usłyszeć.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie kable dodają maksymalnie 5-10%. Dla przykładu nigdy nie zdarzyło mi się, że jakiś kabel sprawił, że pojawił się bas, którego nie było lub odwrotnie - że zbyt potężny bas udało się zredukować okablowaniem. 

Z kolei zawsze, ale to  zawsze słyszałem różnicę po zmianie elementów systemu. Inaczej zagrał wzmacniacz za 2,5 k zł, potem za coś ok. 5 k zł, potem 10 k zł itd.

Uważam, że kable są tylko dopieszczeniem systemu i nie są lekarstwem na wszystkie bolączki systemu. Nie poprawią fizycznych ograniczeń wzmacniacza, źródła czy kolumn. No bo w jaki sposób? Kabel dajmy na to za 100 tyś. nie zrobi ze wzmacniacza za 10 tysi high-endu i nie będzie on nigdy grał, jak wzmacniacz za 40-50 tyś. na fabrycznym kablu. Wiem, że się powtarzam, ale taka jest prawda.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

@muzofan 

Jak na faceta który do czterech klocków, wymienia w stopce pięć nazw kabli + listwę to trochę dziwnie gadasz :) 

 

Żaden z tych kabelków worka pieniędzy nie kosztował a wpis dotyczył dłubaczy kablowych sprzedających kable za dziesiątki tysięcy PLN z cudownymi właściwościami ;) Przynajmniej taki był zamysł posta :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...