Skocz do zawartości

Nowy zestaw stereo - proszę o opinie (NAD, B&W, KEF, DALI, CAMBRIDGE AUDIO, BOSE)


LML

Recommended Posts

Dzień dobry

Jestem od dziś nowym uczestnikiem, tak więc na początku serdecznie wszystkich witam i pozdrawiam.
Od dłuższego czasu jestem biernym obserwatorem różnych dyskusji na tym forum.
Przymierzam się do zakupu zestawu stereo do salonu ok 20m2. Planuję udać się do salonu Top Hi-Fi aby dokonać odsłuchu kilku zestawów, którymi interesuje się od jakiegoś czasu i sporo o nich czytam ale jeszcze nie słuchałem 'na żywo'.

Mam kilka typów, pierwszy z nich (mój faworyt) to:

1.NAD C368+ MDC Blu OS+ CD (najlepiej NAD ze względów wizualnych) + Bowers & Wilkins 603 S2
Czytałem sporo dobrych opinii na temat takiego zestawienia. Proszę, żeby wypowiedział się ktoś kto ma 'swobodę mowy'  bo słuchał i widział te głośniki z tym wzmacniaczem.

2. Ten sam zestaw NAD ale inne głośniki - KEF Q750.
Te głośniki to tańsza opcja od wyżej wspomnianych B&W, ale słyszałem, że są warte uwagi. Proszę o opinie co myślicie o takim połączeniu.

3. Ten sam NAD ale inne głośniki - DALI OBERON 7. Czytałem wiele pozytywnych opinii na temat Dali, biorę pod uwagę nie koniecznie serię OBERON 7. Jestem otwarty na sugestie.

4. Chcę dokonać również odsłuchu Powyższych kolumn ze wzmacniaczem CAMBRIDGE AUDIO CXA80 - jestem Ciekaw tego sprzętu...
Słyszałem, że to również ciekawy sprzęt. Jeśli jest tu tu ktoś kto słuchał CA na żywo proszę o opinie (również techniczne- wykonanie, zastosowane komponenty itp.)

5. Posiadam kilka produktów firmy BOSE, jednak w ofercie tej firmy nie widzę obecnie żadnych głośników stereo do użytku domowego. Ogólnie rzecz ujmując jestem poniekąd fanem tej marki (ale obiektywnym, nie ślepym) oraz ich rozwiązań nie tylko akustycznych. Kiedyś interesowałem się serią 901, ale w grę wchodziły tylko używki bo to stara bajka...
Proszę więc o opinie czy uważacie, że warto wgl przyjrzeć się ofercie tej firmy? Jestem bardzo zadowolony z produktów jakie mam od BOSE, ale ich rozwiązania mają oczywiście swoje wady. Zdania są podzielone, interesuje mnie Wasz opinia...

Jeśli ktoś napisze co myśli na wyżej wymieniony temat (chociażby jeden z nich) to będę wdzięczny.

Chcę możliwie jak najbardziej uściślić listę produktów, których chcę odsłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że słucham głównie muzyki instrumentalnej: rock, jazz, również elektroniczna.

Dire Straits, Queen, Daft Punk, Depeche Mode, Florence+the Machine i wiele wiele innych. 

Jak chyba każdy lubię dobry bass ,nie za mocny, naturalny, dobrze kontrolowany i konturowy) jednak równie bardzo zależy mi na wysokich brzmieniach ( gitara i inne instrumenty) i wrażeniu namacalności i naturalności- to warunek konieczny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, LML napisał:

Mam kilka typów, pierwszy z nich (mój faworyt) to:

1.NAD C368+ MDC Blu OS+ CD (najlepiej NAD ze względów wizualnych) + Bowers & Wilkins 603 S2
Czytałem sporo dobrych opinii na temat takiego zestawienia. Proszę, żeby wypowiedział się ktoś kto ma 'swobodę mowy'  bo słuchał i widział te głośniki z tym wzmacniaczem.

2. Ten sam zestaw NAD ale inne głośniki - KEF Q750.
Te głośniki to tańsza opcja od wyżej wspomnianych B&W, ale słyszałem, że są warte uwagi. Proszę o opinie co myślicie o takim połączeniu.

3. Ten sam NAD ale inne głośniki - DALI OBERON 7. Czytałem wiele pozytywnych opinii na temat Dali, biorę pod uwagę nie koniecznie serię OBERON 7. Jestem otwarty na sugestie.

4. Chcę dokonać również odsłuchu Powyższych kolumn ze wzmacniaczem CAMBRIDGE AUDIO CXA80 - jestem Ciekaw tego sprzętu...
Słyszałem, że to również ciekawy sprzęt. Jeśli jest tu tu ktoś kto słuchał CA na żywo proszę o opinie (również techniczne- wykonanie, zastosowane komponenty itp.)

Pokój masz nie za duży, więc w cenie wymienionych podłogówek możesz kupić monitory z półki wyżej. Podłogówki z listy namacalności Ci nie zapewnią.

1. Zamiast 603 zainteresowałbym się modelami 706 lub 707.

2. Zamiast Q750 rozważ LS50 Meta

3. Zamiast Oberonów przypatrz się Opticonom 2 MK2

4. Wzmacniacz zasadniczo obojętny. Nie szarżuj z jego ceną. Wystarczy CXA61 lun NAD 338. Lepiej dołożyć do droższych kolumn i aranżacji akustycznej (dają rzeczywistą poprawę).

Pozdrawiam

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki @Kraft

To prawda, pokój nie duży, ale chyba porostu wizualnie wole kolumny podłogowe. Niemniej jednak przyjrzę się również 706/707.
Co Do Mety LS50 to nie podobają mi się.
Opticony jak najbardziej wezmę pod uwagę, dzięki.
Co do wzmacniacza co powiesz o same marce? Powiedzmy, że podczas odsłuchu NAD i CA będą grać bardzo podobnie... Słyszałem bardzo dobre opinie na temat rozwiązań nada, natomiast co do CA to słyszałem, że mają sporo słabych punktów, które często są przyczyną usterek. Jest taki kanał na YouTube 'Reduktor Szumu' (polecam) , nie poruszył nigdy tematu firmy Cambridge Audio, zaś o NAD'ach często wspomina/chwali. Jedyne prezentacje na polskim Youtube na temat Cambridge Audio (bardzo je tam wychwalają) znalazłem na pewnym kanale, który jak się później okazało jest dystrybutorem firmy CA...

Tak więc proszę o wypowiedź który wzmacniacz jest lepszą marką/ bardziej niezawodną. Wg mnie NAD, ale jestem otwarty na sugestie. Może warto spojrzeć na coś innego...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Jeśli wybór miałby paść na modele BW 706/707 to proponuję doinwestować do wyższego modelu Nada C388. To zauważalnie lepszy wzmacniacz a niż C368, a ten pokaże dużo wyższy potencjał na tych głośnikach. Warto posłuchać. Zapraszamy.

Przecież to są monitory. Naprawdę uważasz, że 368 nie da rady...? Rozpatruje go w połączeniu z B&W 603 a więc bardziej wymagającymi podłogówkami i widzę sporo pozytywnych opinii, że to dobre połączenie...

I proszę o wyjaśnienie dlaczego C388 jest lepszy? Chętnie się dowiem bo myślałem, że dysponuje on porostu większą mocą od swojego mniejszego brata...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, LML napisał:

Przecież to są monitory. Naprawdę uważasz, że 368 nie da rady...? Rozpatruje go w połączeniu z B&W 603 a więc bardziej wymagającymi podłogówkami i widzę sporo pozytywnych opinii, że to dobre połączenie...

I proszę o wyjaśnienie dlaczego C388 jest lepszy? Chętnie się dowiem bo myślałem, że dysponuje on porostu większą mocą od swojego mniejszego brata...

To, że są to małe głośniki, to nie oznacza wcale, że "nie mają apetytu". Musisz wiedzieć, że to jak zagra głośnik, odpowiada elektronika. Każdy z branży powinien potwierdzić Ci tą tezę. Gdyby wzmacniacze różniły się wyłącznie mocą, to sens kupowania droższych konstrukcji by nie istniał.  Wzmacniacz to złożone ognisko elementów. Najważniejsza jest jego wydajność, a tej w tańszych konstrukcjach zwyczajnie nie ma :)

Dlaczego rozważasz lepsze głośniki a nie lepszy wzmacniacz :)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. 
Przymierzając się do NAD'a C368 + B&W 603 sugeruje się opiniami użytkowników i nie ukrywam ,że promocja i zestaw skrojony przez Top Hi-Fi...
Wiem jedno - chcę posłuchać takiego zestawienia.
Co do wzmacniacza i złożoności tematu się zgadzam, to temat rzeka. Ale jeśli wybiorę dobry wzmacniacz (przemyślana konstrukcja, dobrane parametry) to 'wąskim gardłem' wydają się być głośniki właśnie...
Jak już uruchomiło się kilka osób to powiedzcie proszę co w porównaniu do NAD'a myślicie o wspomnianym wyżej Cambridge Audio?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

 Gdyby wzmacniacze różniły się wyłącznie mocą, to sens kupowania droższych konstrukcji by nie istniał. 

Wręcz przeciwnie. Kto z racji, np. wielkości pomieszczenia potrzebuje mocniejszy wzmacniacz musi wydać więcej. Kto ma pomieszczenie małe, np. 20 m2 nie musi. 

7 minut temu, LML napisał:

Co do wzmacniacza i złożoności tematu się zgadzam, to temat rzeka. 

 Temat prosty, jak drut (ze wzmocnieniem;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc nie ma tu znaczenia. I tak nie wykorzystujesz 50% tego co on ma. Czym dysponuje. Mocniejszy wzmacniacz gra lepiej od słabszego jeśli kolumny grają tak samo głośno.

Ale to zobaczysz będąc na odsłuchu.

Mi na przykład połączenie NADa z Bowersem nie leży. Ale kto wie.

No i proponuje wizytę jeszcze w niezależnym salonie audio aby posłuchać coś więcej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Pasterze śpiewają, bydlęta klękają, Cuda, cuda ogłaszają.

nie no serio Jarek takich podstawowych rzeczy nie sprawdziłeś przed robieniem testów kolumn?

Ja Ci po raz kolejny sugeruję zacznij testować elektronikę.

Wiem że dla Ciebie wszystko gra tak samo. Nie rozumiem jednak tego. Ale może teraz kiedy jesteś bardziej doświadczonym użytkownikiem , obytym jednak różnice które są bardzo istotne usłyszysz?

Zapraszam Cie do salonu wszystko Ci wyjaśnię.

Pozdrawiam

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, S4Home napisał:

Mocniejszy wzmacniacz gra lepiej od słabszego jeśli kolumny grają tak samo głośno.

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że w tym samym czasie, gdy napisałeś powyższe zdanie, w innym temacie napisałeś tak:

"No właśnie Waty. A jakoś Pathos Inpol generuje znacznie niższą moc a gra bezapelacyjnie lepiej....."

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, Ale tu odnoszę się do tej samej klasy sprzetu. 368 vs 388.

A gdzie Pathos do tego.

Mylisz tematy. Mylisz wątki.

Ja juz nie raz mówiłem że Waty to jedna z tych składowych które nie generują o tym jak wzmacniacz gra. Przy najmniej te oficjalnie podawane w broszurkach.

Wyjaśnię więc specjalnie dla Ciebie bo momentami martwię się że tego nie rozumiesz.

Te same kolumny. To samo źrodło. To samo pomieszczenie. Uzyskujemy na nich głośność rzędu 60-70 dB. NAD 368 i 388 w zrozumieniu dostarczaja tyle samo watów do tcyh kolumn, tak?

A jednak ten 388 zagra lepiej.

Kolega wyżej pytał:

9 godzin temu, LML napisał:

Przecież to są monitory. Naprawdę uważasz, że 368 nie da rady...?

 

9 godzin temu, LML napisał:

I proszę o wyjaśnienie dlaczego C388 jest lepszy?

I tu jest kropka o tej dyskusji. Ale mieszasz dalej inny wątek więc brnijmy.

Nadal te same założenia.

NAD 388 vs ten Pathos. Na papieże NAD jest znacznie mocniejszy. Ale jednak Pathos zagra lepiej.

 

Czy teraz rozumiesz?

Na prawdę chwile testów elektroniki i Ci się rozjaśni.

Zapraszam Cie na kawę to posłuchamy razem.

Uważasz że PM 8005 i RN 803 graja tak samo. A ja Cie chce po prostu wyciągnąć z tego błędnego koła.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Moc nie ma tu znaczenia. I tak nie wykorzystujesz 50% tego co on ma. Czym dysponuje. Mocniejszy wzmacniacz gra lepiej od słabszego jeśli kolumny grają tak samo głośno.

Ale to zobaczysz będąc na odsłuchu.

Mi na przykład połączenie NADa z Bowersem nie leży. Ale kto wie.

No i proponuje wizytę jeszcze w niezależnym salonie audio aby posłuchać coś więcej.

Piotr

Dzęki.
Nie rozumiem jednak kilku kwestii:

Sugerujecie mi żebym przyjrzał się C388... Uważam to za świetny pomysł ale w trakacie wyłoniło się kilka kwesti...
1.Wytłumacz proszę Czym w takim razie wg Ciebie C368 różni się od C388?
Elektronika zapewne różni się w porównaniu do NAD'a C368 ale docelowo chodzi o to co napisał @Kraft, że mniejszy wzmacniacz docelowo jest po to aby napędzić 'mniejsze' głośniki (np do niedużego salonu około 20m2).

2. Napisz proszę co Ci się nie podoba w połączeniu NAD'a z B&W- proszę @S4Home napisz mi swoją opinię, abym mógł wziąć to pod uwagę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, LML napisał:

Elektronika zapewne różni się w porównaniu do NAD'a C368

No właśnie się nie różni. Moduły wzmacniające klasy "D" (czyli zasadniczo cały wzmacniacz) są w nich identyczne (od zewnętrznego dostawcy). Przypomina to sytuację z niektórymi procesorami. Identyczny czip jest sprzedawany (drożej) jako Pentium i (taniej) jako Celeron. Różną się jednak szybkością. W Celeronie jest sztucznie ograniczona (pole do popisu dla podkręcaczy:).   

3 minuty temu, misiek x napisał:

Kraft napiszę wprost, Twoje wywody na temat wzmacniaczy, patrz wyżej , są czasami szkodliwe dla nowych kolegów proszących o pomoc.

Myślę, że jest odwrotnie. Ale zostawmy to już. Każdy powiedział, co wiedział. Czas na ruch zainteresowanego.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, misiek x napisał:

Kraft napiszę wprost, Twoje wywody na temat wzmacniaczy, patrz wyżej , są czasami szkodliwe dla nowych kolegów proszących o pomoc. Ktoś niesłychany może się tym kierować,jak widzimy. Dobrze że nie próbujesz doradzać w tych kwestiach doświadczonym kolegom.😃

Pozdrawiam

Dzięki za wypowiedź
Ale zgodnie z waszym rozumowaniem (i wbrew temu co mówi @Kraft -ja również się ku temu skłaniam) Najdroższy wzmacniacz jest najlepszy pod każdym względem...  Tańszy i słabszy nie jest więc przeznaczony do mniejszych głośnikówi i pomieszczeć, tylko do odbiorcy chcącego wydać poprostu mniej kasy...

5 minut temu, slaw0001 napisał:

Bo mają większy wpływ na jakość dźwięku? Bo to one przede wszystkim współpracują z akustyką pomieszczenia?

Elektronika może się wykazać, ale tylko wtedy, kiedy ma na czym.

Bingo! popieram!

5 minut temu, Kraft napisał:

No właśnie się nie różni. Moduły wzmacniające klasy "D" (czyli zasadniczo cały wzmacniacz) są w nich identyczne (od zewnętrznego dostawcy). Przypomina to sytuację z niektórymi procesorami. Identyczny czip jest sprzedawany (drożej) jako Pentium i (taniej) jako Celeron. Różną się jednak szybkością. W Celeronie jest sztucznie ograniczona (pole do popisu dla podkręcaczy:).   

To ma sens! O ile we wzmacniaczach np A/B temat wyglądałby być może inaczej to we wzmacniaczu klasy D sytuacja jest poniekąd 0/1...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kraft napisał:

No właśnie się nie różni. Moduły wzmacniające klasy "D" (czyli zasadniczo cały wzmacniacz) są w nich identyczne (od zewnętrznego dostawcy).

Tu się pomyliłem. Te same moduły mają 338 i 368 (UcD 102). W 388 jest trochę inny, choć z tej samej rodziny UcD Hypexa). To co napisałem jest odnosi się zatem do 338 i 368.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Tu się pomyliłem. Te same moduły mają 338 i 368 (UcD 102). W 388 jest inny, choć z dej samej rodziny UcD). To co napisałem jest odnosi się zatem do 338 i 368.

OK, dzieki za skruchę ;)  Wezmę pod uwagę.

 

Jedno jest pewne:
Nie mogę się doczekać odsłuchu!

Niestety będzie to dopiero po nowym roku. Planuje podczas wizyty we Wrocławiu.
Cieszę się , że się wypowiadacie, dzięki.
Teraz inne pytanie:
Mieszkam w Ostrołęce, może znacie jakieś miejsca w okolicy gdzie jest możliwość posłuchać ww głośników/wzmacniaczy?

aha i proszę o wypowiedzi na temat firmy BOSE i CAMBRIDGE AUDIO... Czemu tak mało jest ludzi którzy się wypowiadają na ten temat? (nt BOSE wgl na forum)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, LML napisał:

1.Wytłumacz proszę Czym w takim razie wg Ciebie C368 różni się od C388?

Jedziesz do Topa tak? Popros ich o podłączenie obu. Postaraj się wyrównać głośność na podobny poziom. Zobaczysz czy gra inaczej.

34 minuty temu, LML napisał:

. Napisz proszę co Ci się nie podoba w połączeniu NAD'a z B&W- proszę @S4Home napisz mi swoją opinię, abym mógł wziąć to pod uwagę...

Moim zdaniem to połączenie jest za jasne. Za sterylne. Mnie osobiście męczy taka góra pasma ale słucham dość długo. Wiem że są osoby które takiego czegoś szukają.

34 minuty temu, Kraft napisał:

Rozumiem doskonale, że gdy opowiadamy o wierzeniach, bardzo trudno o logiczną spójność wypowiedzi.

Jakich wierzeniach? Ja to sprawdziłem. A Ty? No właśnie. Wypowiadasz się o elektronice a przetestowałeś PM 8005 i RN 803.

To właśnie Ty wierzysz w deklarowane moce, zamiast sprzetu słuchać. No Jarek, Co jest z Tobą? Kiedyś byłeś bardziej ogarnięty.

10 minut temu, Kraft napisał:

Tu się pomyliłem. Te same moduły mają 338 i 368 (UcD 102). W 388 jest trochę inny, choć z tej samej rodziny UcD Hypexa). To co napisałem jest odnosi się zatem do 338 i 368.

A ja mówiłem o 368 vs 388. No i ? Ty czytasz. A ja słucham. Widzisz jak to jest.

Pozdrawiam Cie gorąco

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, S4Home napisał:

Jedziesz do Topa tak? Popros ich o podłączenie obu. Postaraj się wyrównać głośność na podobny poziom. Zobaczysz czy gra inaczej.

Dzięki, to najlepszy sposób, tak zrobię.

2 minuty temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem to połączenie jest za jasne. Za sterylne. Mnie osobiście męczy taka góra pasma ale słucham dość długo. Wiem że są osoby które takiego czegoś szukają.

Możliwe , że mi podejdzie. Lubie wyraźną górę... Tak więc podsyciłeś mój apetyt;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...