Skocz do zawartości

Nowy zestaw stereo - proszę o opinie (NAD, B&W, KEF, DALI, CAMBRIDGE AUDIO, BOSE)


LML

Recommended Posts

1 godzinę temu, LML napisał:

Prawda. Jestem na etapie poznawania uczestników i wszystkie wypowiedzi są cenne, ale są dla mnie jedynie dodatkiem do gromadzonej przeze mnie wiedzy

Bardzo dobrze. Najlepiej sprawdzać na sobie i we własnych warunkach akustycznych, forum to dodatek i nigdy nie traktuj jak wyroczni, podobnie traktuj recenzje.

Zawężaj poszukiwania do kilku modeli, czy to sprzętu, czy też kolumn i staraj się zdobyć wiedzę we własnym zakresie, na swojej skórze. A przede wszystkim we własnej "jaskini" audio.

Jak ktoś pisze, że u niego coś się sprawdziło i to samo tobie poleca z przekonaniem, że u Ciebie też się sprawdzi, to traktuj to jak dobry żart,  mówię serio. 

Od wróżenia na odległość to jest Maciuś z TV 😁

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

Poniżej wrzucam ofertę wyższego modelu, jakbyś był zainteresowany. Więcej informacji udzieli Ci sam sprzedający, czyli @Rafał S na temat tego wzmacniacza.

https://forum.audio.com.pl/topic/84032-cambridge-audio-cxa81-stan-idealny-gwarancja-przedłużona-do-29-czerwca-2026-r/?tab=comments#comment-465793

Dzięki za reklamę, ale dopiero co sprzedałem CXA81. Sprawdziłem, że właśnie dotarł do nabywcy. :)

W czasie "Black Week" w Q21 sprzedawali CXA81 za 4200 zł. Może jeszcze da się tam stargować do tej kwoty. Z tego, co słyszałem 4500 jest już normą. Czy warto dołożyć do CXA81? Ja tak zrobiłem - wcześniej miałem w domu CXA61 przez ponad tydzień. Różnica nie jest spektakularna, ale jest. Bardziej w ilości niż w jakości. CXA81 gra większym, bogatszym i "masywniejszym" dźwiękiem. Na plus w muzyce rockowej. Gitarowe riffy nabierają mocy. Ale zaznaczam - to nie jest jakaś wielka różnica, na pewno nie różnica klas. Jeśli chodzi o szczegółowość, rozdzielczość dźwięku - prawie identycznie. Delikatnej muzyki słuchałem z niemal równą przyjemnością na CXA61.

Podsumowując - jeśli miałby to być wzmacniacz na dobrych parę lat, to tak - lepiej wybrać CXA81. Jeśli na krótki okres, to spokojnie można zostać przy CXA61. Dodatkowa sprawa jest taka, że CXA81 to już półka cenowa, gdzie konkurencja robi się coraz mocniejsza. Za te 4.5k jest już w czym wybierać, więc warto posłuchać innych rzeczy, choćby tylko po to, żeby go kupić z pełnym przekonaniem i potem nie myśleć, ze może dałoby się lepiej.  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam foty na komórce, więc może kiepsko widzę, ale moduły wzmacniające w 338 i 368 wyglądają tak samo. Różnica jest w zasilaczach. Wnętrze 368 wygląda na bardziej wypełnione, bo po prawej ma doinstalowany moduł sieciowy. W 368 i 388 takie same są zasilacze. Moduły wzmacniające też wyglądają na identyczne, z tym, że w 388 są dwa. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PaVson napisał:

Wydaję mi się że jest troszkę inaczej 🙂 

NAD C338 

Wnętrze C338 jest cokolwiek pustawe. To zasługa niewielkiego, prostego zasilacza impulsowego oraz stopni końcowych pracujących w klasie D. Jak wspomniałem, skorzystano z gotowca UcD (102 v1) firmy Hypex 

https://www.hfc.com.pl/test/3259,nad-c338.html 

 

NAD C368 

W C368 zainstalowano pojedynczy, stereofoniczny układ UcD102 (według NAD modyfikowany) 

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2790-nad-c368 

 

NAD C388 

Wiele wskazuje na to, że w C388 wykorzystano odmianę modułów typu UcD180 

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2856-c388 

Zdjęcia 338, 368, 388

 

 

 

 

 

Powiem Ci, że mi teraz dałeś zagwozdkę...
Zastanawiam się czy nie powinienem bliżej się przyjrzeć 338. Podświadomie ubzdurałem sobie, że jest za słaby, ale wezmę go pod lupę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, LML napisał:

A może wypowiesz się ws Cambridge Audio bądź BOSE...? (w moim pierwszym poście w tym temacie jest konkretnie napisane o co mi chodzi)

Z CA tania a dobra elektronika to AXR 100. CXA 80 czy 81 to znacznie lepszy wzmacniacz od NADa 338. Chodź on także gra jasno. nie do Bowersów moim zdaniem. Ale jak ustaliliśmy wcześniej Tobie to połączenie może się spodobać :)

Bose odpuść. Oni nie robia klasycznego systemu stereo do odsłuchu.

19 godzin temu, MobyDick napisał:

Dla mnie trochę mitem jest to że małe kolumny potrzebują wzmacniaczy o bardzo dużej mocy.

Ja też tego nie rozumiem.

Przy małych kolumnach. OK. Są one mniej skuteczne. ta wartość jest przeważnie niewielka. A jednak w kolumnie podłogowej dochodzi większy przetwornik albo większa ich ilość. Więc zapotrzebowanie na energie rośnie. Kompletnie nie rozumiem tego stwierdzenia.

19 godzin temu, Kraft napisał:

Z drugiej strony nie mamy się czym przejmować. Wszystkie kolumny, które mają skuteczność osiemdziesiąt parę dB lub więcej zagrają z dowolnym tranzystorem tak, jak trzeba. Martwić się muszą ewentualnie jedynie użytkownicy słabych mocowo lamp.

Oj :/ oj, oj

kiedy ostatnio słuchałeś jakiejś lampy?

18 godzin temu, LML napisał:

to znaczy?
słyszałem , że lampowe są bardziej wymagające jeśli chodzi o prąd.

Mamy wzmacniacze lampowe na stanie.

O niewielkiej mocy wyjściowej.

Podłączamy do nich wymagające kolumny podstawkowe jak i duże kolumny podłogowe. Nie martwimy się w żadnym przypadku.

Niejedno krotnie na audioshow do lampy 3-6W podłączano olbrzymie kolumny.

No wygląda że Jarek kompletnie odjechał jesli chodzi o elektronikę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wypowiedzi!

1 godzinę temu, S4Home napisał:

CXA 80 czy 81 to znacznie lepszy wzmacniacz od NADa 338

Tu mnie mocno zaskoczyłeś. Po pierwsze czy to słuszne porównanie?
1. 338 to wzmacniacz impulsowy/cyfrowy (D) a CXA80/81to tranzystor w klasie A/B...
2. wspomniany wyżej CA jest klasę wyżej niż 338 (jest porostu mocniejszy na wyjściu)
3. Cena również jest jakieś 2k wyższa od 338
 

stąd moje pytanie: Czy takie porównanie ma sens?
W sumie to nie wiem co byłoby odpowiednikiem dla 338...

poza tym wydaje mi się , że NAD robi poprostu bardziej udane sprzęty...
Jak myślicie? @Kraft @S4Home @Top Hi-Fi & Video Design@PaVson@lysyrafal@DiBatonio@MobyDick oraz inni -

proszę o wypowiedź jak największą liczbę osób.
Jeśli się mylę to chciałbym poznać argumenty/fakty...

Edytowano przez LML
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PaVson napisał:

Ja od siebie dodam to co wiele osób potwierdza odsłuchy u siebie a że jestem fanem klasy D to bym wybrał NAD'a 

Dzięki!

Dodam tylko,że na internecie można znaleźć opinie, że CAMBRIDGE AUDIO korzysta z nie najlepszych komponentów. Często słabym ogniwem są nie najlepszej jakości tranzystory, które jakiś czas po nabyciu trzeba wymienić.
CA bardzo podoba mi się wizualnie i chciałbym przekonać się do tej marki, ale nawet jeśli CA porównam przy odsłuchu z NAD'ami i wyjdzie że ładnej grają CA to nie zdecyduje się na to ponieważ na tą chwilę mam wątpliwości co do jakości ich sprzętu. Natomiast o NAD'ach praktycznie nic złego nie mogę znaleźć ('Reduktor Szumu' na YouTube często chwali NAD'y)

Co o tym myślicie?
Możliwe, że jestem w wielkim błędzie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, LML napisał:

Dodam tylko,że na internecie można znaleźć opinie, że CAMBRIDGE AUDIO korzysta z nie najlepszych komponentów. Często słabym ogniwem są nie najlepszej jakości tranzystory, które jakiś czas po nabyciu trzeba wymienić.
CA bardzo podoba mi się wizualnie i chciałbym przekonać się do tej marki, ale nawet jeśli CA porównam przy odsłuchu z NAD'ami i wyjdzie że ładnej grają CA to nie zdecyduje się na to ponieważ na tą chwilę mam wątpliwości co do jakości ich sprzętu. Natomiast o NAD'ach praktycznie nic złego nie mogę znaleźć ('Reduktor Szumu' na YouTube często chwali NAD'y)

Co o tym myślicie?
Możliwe, że jestem w wielkim błędzie...

Byłbym daleki od różnicowania tych dwóch firm względem jakości na podstawie zdecydowanie szczątkowych i przypadkowych danych z internetu. Masz juz zbudowane jakieś nastawienie i tak naprawde poszukujesz słów potwierdzających tezę.

Mimo wszystko skupiłbym się na tym jak to gra, tym bardziej, że jest wielce pradopodobne, że i tak zechcesz go wymienic nim minie czas gwarancji. Takie hobby🤪.  

Ponadto wydaje mi się(czyli moja subiektywna opinia), że przeceniasz rolę wzmacniacza w systemie a to od wyboru kolumn i jak wpasuja się w akustykę Twojego pomieszczenia zasadniczo będzie zależe jakość emocji jakie doświdczysz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LML napisał:

Tu mnie mocno zaskoczyłeś. Po pierwsze czy to słuszne porównanie?
1. 338 to wzmacniacz impulsowy/cyfrowy (D) a CXA80/81to tranzystor w klasie A/B...
2. wspomniany wyżej CA jest klasę wyżej niż 338 (jest porostu mocniejszy na wyjściu)
3. Cena również jest jakieś 2k wyższa od 338

Nie sugeruj się tym, że NAD gra w klasie D, wiem, wiem, większość ma alergię na takie wzmacniacze, ale za przykład niech posłużą wzmaki Gato Audio, nie wszystkie, ale kilka konstrukcji mają w klasieD i grają dobrze, a nawet bardzo dobrze. 

Bierz to, na co Ciebie stać,  ale i tak moim zdaniem powinieneś  posłuchać obu wzmacniaczy i to u siebie, a nie w salonie.

Oba wzmacniacze będą grać z trochę odmiennym sznytem, zatem musisz sam ocenić, który bardziej Tobie przypadnie do gustu.

Nie wiem jak u Ciebie z akustyką i innymi rzeczami, ale @slaw0001 ma dużo racji, to kolumny przede wszystkim  korelują z pomieszczeniem, dlatego też warto poświęcić  trochę czasu na ich sensowne ustawienie. Wzmacniacz też jest ważnym elementem całego systemu, podobnie jak źródło, zatem działaj z oboma wzmacniaczami, bo pisaniem i czytaniem niewiele wskurasz 😉

Jak dobrze kojarzę oba były testowane na łamach Audio, więc zerknij w testy Audio com i będziesz wiedział trochę więcej. 

Ale pamiętaj, że najlepszą opcją jest posłuchanie ich u siebie w docelowym pokoju odsłuchowym. 

Pzdr.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Oj :/ oj, oj

kiedy ostatnio słuchałeś jakiejś lampy?

Mamy wzmacniacze lampowe na stanie.

O niewielkiej mocy wyjściowej.

Podłączamy do nich wymagające kolumny podstawkowe jak i duże kolumny podłogowe. Nie martwimy się w żadnym przypadku.

Niejedno krotnie na audioshow do lampy 3-6W podłączano olbrzymie kolumny.

No wygląda że Jarek kompletnie odjechał jesli chodzi o elektronikę.

Wybacz Piotr, ale nie mogę z Tobą polemizować. Zbyt niespójne są Twoje wypowiedzi. Raz przekonujesz, że liczy się moc, bo "mocniejszy wzmacniacz zawsze zagra lepiej", a teraz udowadniasz, że do 3-watowego wzmacniacza można podpiąć "wymagające kolumny" i "nie martwić się w żadnym przypadku". Pojęcia nie mam, co Ty tak naprawdę sądzisz. 

Ja akurat maniakiem mocy nie jestem. Wiem jak głośno grają kolumny, gdy dostarczamy do nich tylko 1 W. 

 

PS a lamp słuchałem ostatnio trzech;)
PPS i proszę bez tekstów, że waty z lampy są "mocniejsze" od tych z tranzystora;)

3 godziny temu, S4Home napisał:

Przy małych kolumnach. OK. Są one mniej skuteczne. ta wartość jest przeważnie niewielka. A jednak w kolumnie podłogowej dochodzi większy przetwornik albo większa ich ilość. Więc zapotrzebowanie na energie rośnie. Kompletnie nie rozumiem tego stwierdzenia.

Nie jestem pewien, czy rozumiesz pojęcie skuteczności. Skuteczność, skutecznością, ale większe i tak potrzebują więcej prądu:) Normalnie jak Pawlakowa: "Sądy sądami, ale..."

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2021 o 08:52, LML napisał:

-ja również się ku temu skłaniam) Najdroższy wzmacniacz jest najlepszy pod każdym względem..

Otóż niekoniecznie.

Nie wiem skąd taki pogląd z forumowych "mundrości" guru fora?

Otóż miałem niejednokrotnie wzmacniacze od kilku tys do ok 17tys (w promocyjnej cenie) i wiesz co, bywało,  że taki za 8tys lepiej się wpasowal w resztę elktroniki i kolumny, niż taki za 15tys.

Bez zastanowienia wybrałbym wtedy ten tańszy,  marki testowanych wzmacniaczy nie wymienię z wiadomych wzgledów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Kraft napisał:

Nie jestem pewien, czy rozumiesz pojęcie skuteczności. Skuteczność, skutecznością, ale większe i tak potrzebują więcej

Taaaaa....

A co powiesz na to, że czasem na 3way podłogowych wykładały się wzmacniacze 100W i więcej, a 50W ładnie sobie z nimi poradził.

Wydajność prądowa,  że jakoś tak to się nazywa😁😁😁 

13 minut temu, Kraft napisał:

Czyli jakich??? Jesteś ich dystrybutorem?

Nie, nie jestem, nie chcę kolejnej gównoburzy, więc nie drąż dalej...

47 minut temu, Kraft napisał:

Wiem jak głośno grają kolumny, gdy dostarczamy do nich tylko 1 W. 

😂😂😂

Skąd to wiesz, mierzyłeś? 

3 godziny temu, S4Home napisał:

Podłączamy do nich wymagające kolumny podstawkowe jak i duże kolumny podłogowe. Nie martwimy się w żadnym przypadku.

Niejedno krotnie na audioshow do lampy 3-6W podłączano olbrzymie kolumny.

Bo to też kwestia topologii wzmacniacza, czy jest to konstrukcja SE, czy PP.

Swoją drogą takie 15W lampiaki potrafią napędzić spore kolumienki i nie muszą przekraczać magicznych 90dB skuteczności. 

Myślę,  że trochę odbiegamy od tematu zamiast pomóc koledze w wyborze wzmacniacza.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LML napisał:

Tu mnie mocno zaskoczyłeś. Po pierwsze czy to słuszne porównanie?
1. 338 to wzmacniacz impulsowy/cyfrowy (D) a CXA80/81to tranzystor w klasie A/B...
2. wspomniany wyżej CA jest klasę wyżej niż 338 (jest porostu mocniejszy na wyjściu)
3. Cena również jest jakieś 2k wyższa od 338

1. To znaczy że nie można ich porównywać? Bo nie rozumiem. Zwłaszcza pod katem dźwiękowym?

2. znowu moc

3. no tak. Adekwatnie do jakości.

2 godziny temu, LML napisał:

poza tym wydaje mi się , że NAD robi poprostu bardziej udane sprzęty...

Robi czy robił?

Bo NAD zmienił kompletnie zamysł firmy. Oni bazowali na klasie AB z dość obszernym zasilaniem. Teraz jest coś innego.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Wybacz Piotr, ale nie mogę z Tobą polemizować. Zbyt niespójne są Twoje wypowiedzi. Raz przekonujesz, że liczy się moc, bo "mocniejszy wzmacniacz zawsze zagra lepiej", a teraz udowadniasz, że do 3-watowego wzmacniacza można podpiąć "wymagające kolumny" i "nie martwić się w żadnym przypadku". Pojęcia nie mam, co Ty tak naprawdę sądzisz. 

Ja akurat maniakiem mocy nie jestem. Wiem jak głośno grają kolumny, gdy dostarczamy do nich tylko 1 W. 

Ja z Toba też. Wybacz ale faktycznie dyskusja nie ma sensu. Tłumaczę Ci a nie rozumiesz. Sprawdziłeś dwa wzmacniacze PM 8006 vs RN 803 i graja dla Ciebie tak samo. A wypowiadasz się globalizując wszystkie inne wzmacniacze.

Zostańmy zatem każdy przy swoim zdaniu.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

PPS i proszę bez tekstów, że waty z lampy są "mocniejsze" od tych z tranzystora;)

Polecam sprawdzić amperaż oraz wydajność prądową.

50 minut temu, DiBatonio napisał:

Myślę,  że trochę odbiegamy od tematu zamiast pomóc koledze w wyborze wzmacniacza.

Kiedy widzę że kolege to interesuje :)

Dośc duża uwagę przykłada do aspektów technicznych vs tych słuchowych.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kraft napisał:

No tak. Szkoda, że nie potrafisz normalnie rozmawiać. 

Pozdrawiam

Otóż potrafię, ale z tym kim chcę. 

Raczej "mędrcy" i wróżbici nie są moim targetem.

Nie jesteś kimś kto poważnie traktuje swoje audio, przykładem są Twoje wypociny tu i ówdzie, większość teoryjek z forumowych "mundrości", testy przeróżnistych kolumn na jednym i tym samym wzmacniaczu,  jak by nie wiadomo  jak bardzo był ten cały Marantz uniwersalny.

Daruj, ale więcej w tym farsy niż powagi.

Zresztą nie tylko ja to zauważyłem jak widać.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DiBatonio napisał:

testy przeróżnistych kolumn na jednym i tym samym wzmacniaczu,  jak by nie wiadomo  jak bardzo był ten cały Marantz uniwersalny.

A mi sie wydawało ze @Kraft testował sobie różne kolumienki, ktore miały zastąpić inne w jego systemie. Logiczne jest zatem że bedzie dokonywał ich selekcji na wzmacniaczu pod ktorym maja pracować. A że "przy okazji" podzielił sie wrażeniami na forum, został potraktowany jak wyżej.

Brak słów... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Myślę,  że trochę odbiegamy od tematu zamiast pomóc koledze w wyborze wzmacniacza.

Nie, naprawdę jest OK ;)

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Kiedy widzę że kolege to interesuje

dokładnie! ;)

 

Pamiętajmy natomiast Panowie o rozsądku.
'Rozsądny' w starożytnej grece często był tłumaczony na USTĘPLIWY. Więc pamiętajmy, że sprzeczka się kończy kiedy 'ja' (każdy osobiście) przestanę odpowiadać (na zaczepki)...

Wróćmy do tematu
Teraz już wiem ,że na pewno chcę posłuchać NAD'ów (338 oraz 368, i może jakiegoś tranzystora) oraz CA (jeszcze nie wiem jakiego dokładnie)  - na pewno na B&W 603 .
Chcę też posłuchać DALI (też jeszcze nie wiem jakie dokładnie) bo kolega ma bodajrze EPICON 6 i gra to pięknie. Ja co prawda nie będe celować w ten przedział cenowy ale myslę że firma warta uwagi.


PS:
Ja tam lubię wywody @Kraft'a. Dobrze jak każdy miłośnik  pisze o drodze którą pokonuje w pogoni za swoją pasją.

Edytowano przez LML
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

A mi sie wydawało ze @Kraft testował sobie różne kolumienki, ktore miały zastąpić inne w jego systemie. Logiczne jest zatem że bedzie dokonywał ich selekcji na wzmacniaczu pod ktorym maja pracować. A że "przy okazji" podzielił sie wrażeniami na forum, został potraktowany jak wyżej.

Brak słów... 

Chłopie wielu forumowiczów poszukuje kolumn i testuje, żeby w końcu wybrać te jedyne,  ale czy każdy z nich obnosi się z tym na forum, do tego udając znawcę i robiąc z siebie wielkiego recenzenta?

Daruj, nie kupuję tej twojej bajeczki.

Najbardziej bawią mnie te kwieciste opisy i krytyka kolumn, a nie reszty elektroniki w tym wzmacniacza,  jak by elektronika była  wzorcem.

Tylko, że gra cały system, zatem  zamiast krytykować jakikolwiek obszar głośników, ich parametrów, czy obudowy dorabiając do tego teorie, że to w głośnikach jest coś nie tak, a nie we wzmacniaczu,  czy reszcie systemu nie wspomnę o akustyce. To może czas przyznać, że może coś nie tak z zestawieniem systemu. A nie silić się na znawcę tematu.

Jak ktoś zna się na rzeczy i wie co z czym się je, to głośniki już dawno powinien dobrać do tego co już posiadł. 

Zatem jeszcze raz, nie czaruj chłopie.

Już ktoś raz zdążył zauważyć, że jego teorie są szkodliwe dla początkujących i więcej wnoszą niepewności, niż odpowiedzi na pytania.

Pa

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LML napisał:

Tu mnie mocno zaskoczyłeś. Po pierwsze czy to słuszne porównanie?
1. 338 to wzmacniacz impulsowy/cyfrowy (D) a CXA80/81to tranzystor w klasie A/B...
2. wspomniany wyżej CA jest klasę wyżej niż 338 (jest porostu mocniejszy na wyjściu)
3. Cena również jest jakieś 2k wyższa od 338

stąd moje pytanie: Czy takie porównanie ma sens?
W sumie to nie wiem co byłoby odpowiednikiem dla 338...

To są dwa różne brzmienia, a przede wszystkim CA jest wydajniejszy. Po za tym trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie wybrane przez Ciebie kolumny, zagrają dobrze z jednym i drugim wzmacniaczem.

Odpowiednikiem cenowym, czy masz na myśli wydajność?

Argon Audio SA1

Nad Amp1

Dobrym rozwiązaniem w klasie D jest np. BLUESOUND POWERNODE, choć tu już trzeba wyłożyć więcej kasy.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...