Skocz do zawartości

Zamiana Stereo w Kino Domowe 5.0 albo 5.1


Irek Kowalski

Recommended Posts

Witam Forumowiczów, 

Aktualnie posiadam już dość leciwy (ale moim zdaniem całkiem nieźle grający) zestaw stereo HK3490 + Monitor Audio MR6. Od niedawna muzyka zeszła na drugi plan, a częściej oglądam na tym sprzęcie filmy - połączone do TV optykiem. Zacząłem działać, i dokupiłem do tego w bardzo fajnej kasie używane monitory MR1 i głośnik centralny MR Center. Stwierdziłem, że na razie z SUBem się wstrzymam bo MR6 mają sporo basu...

TV to OLED of LG, flimy najczęściej w 4K, obok TV stoi też PS4 i mediabox od UPC.

Pytanie, jaki apmlituner powinienem do tego dobrać, aby udało się napędzić te kolumny, nie zależy mi na asystentach głosowych, air playach, 3 strefach i tym podobnych... może być nowy, może być używany, cena absolutny max to 5k za nowy, 3k za używkę.

Pomieszczenie to standardowy salon w wielkiej płycie około 25mkw z TV po jednej stronie i narożnikiem przy ścianie po drugiej.

Dzięki za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Irek Kowalski napisał:

że na razie z SUBem się wstrzymam bo MR6 mają sporo basu...

sub to całkiem co innego, do kina jest równie ważny co głośnik centralny.

 

10 minut temu, Irek Kowalski napisał:

ytanie, jaki apmlituner powinienem do tego dobrać, aby udało się napędzić te kolumny,

to zależy jaki Ci się uda upolować

10 minut temu, Irek Kowalski napisał:

nie zależy mi na asystentach głosowych, air playach, 3 strefach i tym podobnych.

no niestety praktycznie wszystkie to mają i nie da się z tego zrezygnować aby mieć taniej.

10 minut temu, Irek Kowalski napisał:

może być nowy, może być używany, cena absolutny max to 5k za nowy, 3k za używkę.

Denon X2700 chyba najłatwiej dostać obecnie jako nowy.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, S4Home napisał:

Z ery dinozaurów.

Z przed potopu.

Czytaj. Sarkazm.

To dobry amplituner. Jeśli ie potrzebujesz 8K to dzwiekowo może ci bardzo odpowiadać.

był średni już w 2020 roku. Mamy 2022 i hdmi 2.1 oraz eARC. Tak jest to potrzebne zwłaszcza jak ktoś ma konsole.

Ten amplituner tego nie ma, Onkyo nawet nie dało aktualizacji do eARC. Jedyny ich amplituner który dostał aktualizację to TX-RZ830.

Dla przykładu nawet Yamaha dała dla modeli x83 które są z rocznika 2017!

Zatem ten Onkyo 696 niby z rocznika 2020 tak naprawdę technologicznie niczym się nie różni od tych z rocznika 2015. Jedynie jest nowszy i nic więcej.

TX-RZ830 to inna sprawa bo jednak ma eARC zatem można go przypiąć do roku 2020. Co ciekawe, nawet TX-RZ740 nie ma eARC. Co ciekawe TX-RZ840 ma eARC.

Teraz należy wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Rozmawiamy o amplitunerze kina domowego. Ich sprzedaż kieruje się innymi zasadami niż wzmacniaczy stereo w których nie się praktycznie nie zmienia.

Tutaj dochodzą nowe kodeki, nowe standardy i to jest motor który napędza sprzedaż. Jako ktoś kto zajmuje się handlem powinniście o tym doskonale wiedzieć i abyście mi ponownie nie zarzucili czepialstwa tylko w waszą stronę, to to się również tyczy @Q21 którzy wspomnieli o TX-NR696.

 

p.s.

proszę byście odpisując do kogoś zacytowali wiadomość albo wspomnieli nicka tej osoby. W innym wypadku nie ma powiadomienia i łatwo przegapić informację. 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Khedron napisał:

Zupelnie bym sie nie przejmowal takimi bzdetami jak eARC czy HDMI 2.1 a juz na pewno nie tezami o postepie i o tym, ze cos z 2022 bedzie lepsze niz z 2020 czy nawet 2018 bo jest nowsze. Najczesciej jest wrecz odwrotnie.

Denon x3600 i x3700 jest lepszy od Denon x3500/x3400. Jest nawet lepszy od Denona x4400 pod względem jakości reprodukcji dźwięku.

12 minut temu, Khedron napisał:

HDMI 2.1 w tunerze mialoby sens tylko jesli podlaczysz do niego zrodla wykorzystujace jego mozliwosci. A nie zrobisz tego. Kupisz nowa konsole to uzyjesz HDMI w telewizorze zeby lag byl minimalny a do dzwieku i tak uzyjesz kabla optycznego. 

niby dlaczego tego nie zrobi? Lag będzie minimalny, od tego jest HDMI 2.1 z funkcjami VRR, ALLM     oraz QFT.

Natomiast optykiem to sobie może co najwyżej zwykłe Dolby przesłać a nie dźwięk wielokanałowy wysokiej jakości. Ten wymaga HDMI z pełnym wsparciem HDCP.

 

Pragnę tutaj również wskazać, że amplituner kina domowego to nie wzmacniacz stereo. Jest on dużo bardziej skomplikowanym urządzeniem i wymaga się od niego czegoś więcej niż tylko prostego wzmacniania analogowego dźwięku.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Khedron napisał:

Niestety probujac tutaj udzielac szukajacym je ludzom porad, szkodzisz im.

jak na razie jedyne kto im szkodzi to ludzie polecający stary sprzęt który nie wspiera nowych standardów i norm. Mogę się tylko domyślać co jest tego powodem i nic więcej.

10 minut temu, Khedron napisał:

troche myslenia i praktycznego doswiadczenia

w sensie, że za mało audiovoodo czy jak?

10 minut temu, Khedron napisał:

Poki ich nie masz, raczej pytaj niz odpowiadaj. Z pozytkiem dla siebie i innych. 

to racze powinno być skierowane w inna stronę.

 

Zatem drogi @Khedron dlaczego na takich poważnych forach jak audiocholics, avsforum avfoums jakoś ludzie bez problemu wskazują konkretne różnice pomiędzy sprzętem na poziomie technicznym. Dlaczego tam zazwyczaj jest sugerowany sprzęt z lepszymi opcjami. Dlaczego jak ktoś wykazuje konkretne różnice to się go nie spróbuje sprowadzać na ziemię bo "nie słyszałeś"? Tylko jakoś ludzie zgodnie przyznają racje? W sumie to mam pytanie czy to jest dział audiovoodo czy dział techniczny dotyczący sprzętu audio?

 

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieco doświadczenia z "kinem" 5.0 bezsubowym--dopiero co kupiłem Magnata RS8, więc będę podłączał. W mojej nieświadomości Pylony Pearl 25 serio dawały mocny bas, nawet w momentach gdzie podejrzewam, że dana ścieżka miałaby to iść w filmie jako LFE.

Inna sprawa, że niekiedy pojawiają się durne rzeczy typu "pchanie" basów do centralnego głośnika który nie schodzi tak nisko jak L/R. Próbowałem bawić się z crossoverem na sam centralny itp., ale to jednak denerwujące ;) 

Na pewno usłyszę nową jakość, ale oglądać bez suba się naprawdę da, i to całkiem przyjemnie. Dam znać czy urwało mi to i owo ;) 

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lolekdrugi napisał:

Denon x3600 i x3700 jest lepszy od Denon x3500/x3400. Jest nawet lepszy od Denona x4400 pod względem jakości reprodukcji dźwięku.

Funkcyjnie to bym się zgodził. Ale reprodukcja dzwieku X4400 gorsza od 3500? No to teraz polecialeś.

19 godzin temu, lolekdrugi napisał:

w sensie, że za mało audiovoodo czy jak?

No właśnie wygląda że to Ty idziesz w Audiovodoo. Byle był najnowszy wyposażony we wszystko co daje kolejny rok. Nawet kosztem dzwięku.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt trzeba dopasować do swoich wymagań i oczekiwań. Nie można bezmyślnie pisać że nowszy jest lepszy bo... bo jest nowszy. Taki skrót myślowy by się nie rozpisywać o gadżetach. Tak samo nie można twierdzić o starszych że są lepsze. Co z tego że lepiej brzmią, jak ich zacofanie dotyczące elektroniki i najnowszych standardów uniemożliwia zastosowanie nowinek technologicznych w peryferiach które sobie kupujemy. Masz konsolę która robi Ci za odtwarzacz Blu-ray, nowy TV 4k 120Hz, komputer na którym większość gier pójdzie na maks detalach, to faktycznie lepiej patrzeć na nowy amplituner który to ogarnie. Ale jak ponad funkcjonalność cenisz jakość dźwięku a nie stać Cię na nowy sprzęt (za obecnie faktycznie bardzo duże pieniądze), to kupujesz używkę balansując wyborem pomiędzy jakością wzmocnienia które oferuje, wyposażeniem, a ceną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

unkcyjnie to bym się zgodził. Ale reprodukcja dzwieku X4400 gorsza od 3500? No to teraz polecialeś.

gorsza od 3600 nie od 3500, tam była zmiana spora w sposobie jaki Denon projektuje urządzenia. Gdzieś był o tym super artykuł.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No właśnie wygląda że to Ty idziesz w Audiovodoo. Byle był najnowszy wyposażony we wszystko co daje kolejny rok. Nawet kosztem dzwięku.

No nie bardzo, bo wy się opieracie na "słyszałem jak gra", ja się opieram na faktach mierzalnych i obiektywnych dla tego jak w pewnym miejscu ktoś zapytał jakie kolumny do amplitunera by mu to "ładnie" zagrało, napisałem, że nie udzielam się w tych dywagacjach ponieważ jest to subiektywna opinia danej osoby i to co mnie się może podobać nie koniecznie będzie odpowiadało innej osobie.

@Butler to prawda co napisałeś, sęk w tym, że tutaj praktycznie jest polecenie na "on ładnie gra" bez uwzględniania niczego innego. Nie jeden raz można było przeczytać, ze ludzie nie do końca tutaj ogarniają technikalia ale "ładnie gra" więc jest dobry. Apropos nowego sprzętu to nie wiem czy widziałeś jak słabo wypadł wzmacniacz Denona DRA-800H.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to wiem.

Był tu kiedyś użytkownik który wierzył tylko w Amirowe lab.

Nie interesował go zupełnie dźwięk tylko tabelki oraz wykresy.

Teraz widzę miedzy Wami podobieństwo.

Czy to Ty? Występujesz tu pod kolejnym nickiem? :)

Dnia 4.02.2022 o 09:39, lolekdrugi napisał:

gorsza od 3600 nie od 3500, tam była zmiana spora w sposobie jaki Denon projektuje urządzenia. Gdzieś był o tym super artykuł.

To też wziąłeś z ASR?

Jestem ciekaw czy realnie słuchałeś tych amplitunerów koło siebie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home wyjaśnij mi co Cię tak boli w tym co Amir robi pro-bono? Na chwilę obecną chyba tylko on i audioholics robią porządne testy sprzętu audio i weryfikują to co deklarują producenci albo nie deklarują w ogóle tylko opisują to dokładnie w sposób jakiego Ty używasz czyli "ładny dźwięk", "duża głębia" itp itd.

Ludzie wydają masę pieniędzy chcąc mieć jakość a potem w testach się okazuje, że zostali nabici w butelkę bo sprzęt nawet nie jest w stanie dorównać wymogą standardu CD. I dalej jak w przypadku Yamahy która usilnie w sprzęcie Avantage ma problemy z pre-outami. I co Ci z nich w tych amplitunerach skoro one są bardzo słabe? Potem kończy się tak jak w wielu działach tutaj, że jest temat z setkami wpisów o tym jak to ktoś podpiął zewnętrzny DAC i dźwięk stał się lepszy. No nic dziwnego, skoro najprawdopodobniej w sprzęcie który sam posiada DAC jest fatalnej jakości przez co prawdopodobnie ten sprzęt ma również problemy.

Ponawiam zatem pytanie, dlaczego tak was boli to co robi Amir?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mnie nie boli u Amira. Niech sobie robi. Boli mnie bardziej to że ktoś przytacza tylko testy lab i sugeruje innym że wybór nalezy dokonać tylko na podstawie wykresów tam zawartych.

Sam dobrze wiesz że te pomiary nie są pozbawione błędow. Był jakiś amplituner Denona gdzie dokonano drugiego pomiaru gdyż pierwszy się nie spodobał.

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

Ludzie wydają masę pieniędzy chcąc mieć jakość a potem w testach się okazuje, że zostali nabici w butelkę bo sprzęt nawet nie jest w stanie dorównać wymogą standardu CD.

Ludzie zostają nabici w butelkę kiedy wybierają sprzęt po odsłuchu na YT, czytaniu recenzji albo własnie takich testów lab. Nie zostaja nabici kiedy odsłuchają i stwierdzają tak to mi si,e podoba.

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

I dalej jak w przypadku Yamahy która usilnie w sprzęcie Avantage ma problemy z pre-outami. I co Ci z nich w tych amplitunerach skoro one są bardzo słabe? Potem kończy się tak jak w wielu działach tutaj, że jest temat z setkami wpisów o tym jak to ktoś podpiął zewnętrzny DAC i dźwięk stał się lepszy. No nic dziwnego, skoro najprawdopodobniej w sprzęcie który sam posiada DAC jest fatalnej jakości przez co prawdopodobnie ten sprzęt ma również problemy.

Ok tak. To jestes użytkownikiem który już tu kiedyś był. Zmieniłeś pi prostu nick. :)

I paiętam jak się sprzeczaliśmy o Denon X 3700 czy 3600 wówczas vs 1070 czy tam 1080

W Lab u Amira wypada lepiej Denon ale dźwiękowo jednak Yamaha. Miałem oba w tym samym czasie.

Kurcze nie mogę znaleśc jak Ty sie kiedyś tu podpisywałeś. Mieliśmy kilka na prawdę ciekawych wymian zdań :)

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

Ponawiam zatem pytanie, dlaczego tak was boli to co robi Amir?

Nie boli mnie Amir.

Boli mnie jego usilne promowanie, Traktowanie jako wyznacznika. Sugerowanie nowym osobom że to jest wzór do naśladowania. Wybierz to bo ma lepsze SN. Bo w jego tabelce excelowej Loxije jest wyżej od Krella. Gdzie przy slepym odsłuchu wszyscy postawia jednak na Krella.

Ale widze że tego typu głosy pojawiają się w róznych miejscach.

Tak czy siak uważam że było miejsce na takiego człowieka w branży audio.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, S4Home napisał:

Nic mnie nie boli u Amira. Niech sobie robi. Boli mnie bardziej to że ktoś przytacza tylko testy lab i sugeruje innym że wybór nalezy dokonać tylko na podstawie wykresów tam zawartych.

zależy w jakiej kwocie, jak kupujesz coś taniego to nie ma większego znaczenia, jak wydajesz już powiedzmy te 500$ i więcej to należałoby najpierw sprawdzić który spełnia standardy dźwięku a dopiero po określeniu tych modeli coś wybrać.

 

19 minut temu, S4Home napisał:

Sam dobrze wiesz że te pomiary nie są pozbawione błędow. Był jakiś amplituner Denona gdzie dokonano drugiego pomiaru gdyż pierwszy się nie spodobał.

Wszystko jest opisane w postach, dlaczego zmieniono, co zmieniono, co było powodem itd, Nikt tutaj niczego nie ukrywa i nie doszukuj się manipulacji bo jej nie było.

W jednym z postów dodatkowo było wyjaśnione, że jeżeli producent wysyła sam sprzęt do testów to po pomiarach jest informowany o wynikach i czy się zgadza na publikacje czy nie. Jeżeli sprzęt jest zakupiony za własne środki lub podesłany przez kogoś z forum to wtedy producent dostaje tylko informacje o wynikach ale pomiar i tak jest publikowany. Tutaj nikt nie próbuje manipulować.

 

21 minut temu, S4Home napisał:

Ludzie zostają nabici w butelkę kiedy wybierają sprzęt po odsłuchu na YT, czytaniu recenzji albo własnie takich testów lab. Nie zostaja nabici kiedy odsłuchają i stwierdzają tak to mi si,e podoba.

zostają nabici przez producentów i informacje zawarte w danych technicznych.

 

22 minuty temu, S4Home napisał:

Ok tak. To jestes użytkownikiem który już tu kiedyś był. Zmieniłeś pi prostu nick.

widzę, że próbujesz się doszukiwać rzeczy które nie istnieją. Nie wiem kto to był, nie mam zielonego pojęcia, to jest moje pierwsze konto na tym forum.

 

22 minuty temu, S4Home napisał:

W Lab u Amira wypada lepiej Denon ale dźwiękowo jednak Yamaha. Miałem oba w tym samym czasie.

no i co z tego skoro nie trzyma parametrów wymaganych do odtwarzania CD. Grać może pięknie ale to nie znaczy, że jest to sprzęt Hi-Fi. I na takie miano nie zasługuje.

 

27 minut temu, S4Home napisał:

Nie boli mnie Amir.

po tym jak się wypowiadasz i negujesz odnoszę inne wrażenie. Ja rozumiem, że ciężko przyznać, że sprzęt za grube dziesiątki zielonych jest kiepski ale niestety takie są fakty. Należy się tylko cieszyć, że ktoś taki jak Amir próbuje pokazać to czego producenci nie chcą.

 

24 minuty temu, S4Home napisał:

Boli mnie jego usilne promowanie, Traktowanie jako wyznacznika. Sugerowanie nowym osobom że to jest wzór do naśladowania. Wybierz to bo ma lepsze SN. Bo w jego tabelce excelowej Loxije jest wyżej od Krella.

i to jest prawidłowe podejście. Sprzęt ma spełniać pewne wymogi, standardy. Dopiero potem można sobie wybierać który lepiej gra ale wzmacniacz sam z siebie nie powinien wpływać na barwę dźwięku bo wtedy nie jest dobrym wzmacniaczem ponieważ wprowadza zniekształcenia. Niektórym się to może podoba i nikt im tego nie broni ale nie można mówić, że jest to sprzęt dobry. Dodatkowo dochodzi sytuacja w której ktoś nie usłyszysz problemów bo może być już przyzwyczajony do właśnie gorszej jakości sprzętu ale ładnie grającego. I taka osoba może nawet nie wiedzieć czego słuchać by to usłyszeć. Innym problemem jest jeszcze kwestia samego słuchu danej osoby a ten pogarsza się wraz z wiekiem niestety.

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home odnośnie waszych domniemanych teorii spiskowych. Tutaj przykład, że tak się nie dzieje. Test Marantza SR7015 wypadł słabo, komentarze autora testu:

Cytat

I sent the measurements you are about to see to Marantz (part of Sound United) and they were kind enough to confirm that they agree with their testing.

 

Cytat

Conclusions
Like clockwork, the performance of Marantz SR7015 tracks other Marantz AVRs we have tested. They take the excellent platform used in Denon sister products, and modify them to produce objectively worse performance by good bit. Distortion is sharply increased and extremely slow DAC filtering causes lots of ultrasonic noise, making any intention of playing "high-res" audio moot. Company feels subjectively the modifications improve the sound of the unit. With no controlled listening test demonstrating that, and measurements showing the opposite, I don't think the changes are wise or merited.

Needless to say, I can't recommend the Marantz SR7015. I highly suggest you stick with the Denon counterparts instead.

przypominam to dotyczy testu Marantza SR7015

Źródło: marantz-sr7015-8k-avr-review.16462

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...